Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Kur’an ve kopek

islam (Müslümanlık) Kategorisi Kuran-ı Kerim Forumunda Kur’an ve kopek Konusununun içerigi kısaca ->> SELAM! Islam dininin beseri kulliyatinda su bilgilere rastlamak olasidir. Icinde kopek yasayan evlere melek girmez. Bu evlerde namaz kilinmaz, kopege ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Kur’an ve kopek

  SELAM!

  Islam dininin beseri kulliyatinda su bilgilere rastlamak olasidir.
  Icinde kopek yasayan evlere melek girmez. Bu evlerde namaz kilinmaz, kopege dokunmak abdesti bozar…..

  Kur’an’in onsekizinci suresi olan KEHF AYETLERINDE:
  Allah cc kendisine teslim olan sevgili kullarinin,hurafacilardan kacarak bir magaraya sigindiklarini elcisine bildiriyor.

  18/10//Hani, o yiğit gençler o mağaraya sığındılar da şöyle dediler: "Ey Rab’bimiz katından bir rahmet ver bize ve bizim için bir çıkış yolu lütfet işimize."
  ....................o yiğit gençler ...............................

  18/11//Bunun üzerine birçok yıl boyunca mağarada onların kulakları üzerine ağırlık vurduk.

  18/17//Güneş'i görüyorsun: Doğduğu vakit mağaralarından sağ tarafa kayar, battığı vakit ise onları sol tarafa doğru makaslayıp geçer. Böylece onlar mağaranın geniş boşluğu içindedirler. Bu, Allah'ın mucizelerindendir. Allah'ın kılavuzluk ettiği, doğruyu bulmuştur. Şaşırttığına gelince, sen ona yol gösteren bir velî asla bulamazsın.

  Bu cennetlik kisiler kopekleri ile bir magarada yani evlerinde yasamaya basladilar.Allah onlari kopekleriyle beraber insanlara ibret olsun,Allah’in delilleri olsunlar diye, bu magarada ucyuz yil uykuya yatirmistir.Bu zaman diliminde melekler onlari evlerinde / magaralarinda yanlari curumesin diye saga sola cevirmislerdir.

  YANI,MUMINLER KOPEKLERIYLE BIR MESKENDE YASAMISLAR.TABII KI,UYKUYA DALANA KADAR KI ZAMAN DILIMINDE NAMAZ KILIP IBADETLERINI DE YAPMISLARDIR. UYKUDAYKEN DE MELAIKE ONLARA; KOPEKLERIYLE BERABER YASADIKLARI BU MESKENE/ EVE GIREREK YARDIMCI OLMUSLARDIR.

  18/18//Sen onları uyanıktırlar sanırsın; oysaki onlar uykudadırlar. Onları sağ tarafa da sol tarafa da çeviririz.Köpekleri de iki kolunu girişe uzatıp yaymıştır. Onların durumunu görseydin kesinlikle onlardan yüz çevirip kaçırdın. Ve onlardan içinde mutlaka korku doldurulurdu.

  Kopekler,goruldugu gibi CENNET EHLI gercek muminlerin dunyadaki fiziki dusmanlarina karsi koruma vesilesi olarak kullanilmistir.Mumin kendisini yalniz Allah’a cc teslim eder. Uyurken onu korumak icin vesile edilen kopekler oldurulup, evden dislanmaz.
  Resul de boyle seyleri emretmez! Peygamber aksine inananlara KEHF suresini okuyarak bu konuda onlari bilinclendirmistir. Muhammed as; Kur’an’in anlattigini tasdik eden hak elcisidir.

  18/22//"Üç kişiydiler, dördüncüleri köpekleriydi." diyecekler. Şunu da diyecekler: "Beş kişiydiler, altıncıları köpekleriydi." Gaybı taşlamaktır/ bilinmeyen şey hakkında atıp tutmaktır bu.Şöyle de derler: "Yedi kişidirler, sekizincileri de köpekleridir." De ki: "Onların sayısını Rabbim daha iyi bilir. Onlar hakkıda bilgisi olan, çok azdır." O halde, onlar hakkında yüzeysel bir tartışma dışında hiçbir çekişmeye girme. Onlar hakkında, konuşup duranlardan hiç kimseye bir şey sorma.

  ................................o yiğit gençler ...............................

  ............................Yedi kişidirler, sekizincileri de köpekleridir................


  Allah cc yine Kur’an’da;av kopeklerinin agizlaryla yakalayip oldurdukleri,yani avladiklari hayvanin,tavsanin,kusun,vs.mumine yemesi icin helal oldugunu bildirmistir.En onemlisi kopek salyasina bulanmis ve les olmus bu yiyecegi,”TEMIZ” ilan etmistir.

  5/4//Sana soruyorlar, onlar için helal kılınan ne? Şöyle söyle: "Sizin için bütün temiz nimetler helal kılınmıştır. Eğittiğiniz avcı kuşların tuttukları ile eğittiğiniz av köpek’ lerinin tuttukları da size helal kılındı. Siz bu hayvanlara, Allah'ın size öğrettiklerinden öğretiyorsunuz. O halde onların sizin için tuttuklarından da yiyin ve üzerine Allah'ın adını anın. Allah'tan sakının! Allah gerçekten hesabı çok çabuk görür."

  EZBER BOZUCU DEGIL MI?

  Gercek ilim/din bilgisi YALNIZ Allah cc katindadir.Peygamberler onun icin YALNIZ Allah’tan cc gelen iLMI/Ilahi olan Vahy’i teblig eder ve ona uyarlar.Beseri bilgiye deger vermezler!

  46/23//Dedi: "İlim, ancak Allah katındadır. Ben size, bana vahyedileni tebliğ ediyorum. Fakat sizin, cahillik edip duran bir toplum olduğunuzu görüyorum."

  ................................. İlim, ancak Allah katındadır...........................

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755

  Cevap: Kur’an ve kopek

  PROF. DR. ZEKERİYA BEYAZ:  SÖZ konusu hadis, peygamberimizden 200 küsür sene sonra ortaya çıkmıştır. Yok köpek olan eve Cebrail bile gelmezmiş, Azrail girmezmiş... Eve giren çıkandan sana ne? Bunlar saptırmaca yorumlar. Cebrail, peygamberlere vahiy getiren bir melek, bizim evde ne işi var?.. Gelirse de bizden izinsiz niye giriyor içeriye. Köpeğe karşı alerjinin temel sebebi, o dönemdeki sokaklardaki kirli şartlar yaşayan köpeklerin hoş olmayan durumlarıdır. Bizzat köpegin kendisine karşı bir düşmanlık söz konusu değildir. Günümüz dünyasında ise köpekler yeterli kadar temizlik şartlarına uygun şekilde beslenmekte.


  demiş hoca...
  her sözüne katılmasamda bu konuda hak veriyorum hocama,benim evimde 3 tane köpek var
  onları çok seviyorum :))
  her türlü temizliğini ve bakımını sağlıyorum..kime ne..

 3. #3
  bursali68
  Misafir..

  Cevap: Kur’an ve kopek

  Selam Sn.mopsy,

  Aslında KEHF suresinin kendi " EZBER BOZUCU " .Çünkü büyük bilimsel verileri ve zaman-mekan kavramlarıyla ilgili sağladığı veriler müthiş.Ve bu günkü bilim-astronomi-fizik de aynı şeyleri söyleyebiliyor artık.Geçmişte belki mümkün değildi ancak şuan surede anlatılanlar bilim ışığında çok daha net anlatılabiliyor.

  Emeğinize sağlık.

  Sağlıcakla kalınız.

Benzer Konular

 1. Said-i Nursi’nin 1922’de Atatürk’e yazdığı mektup
  YukseLL Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-01-2011, 12:40 PM
 2. Hıkmet sunnet’ın degıl kur’an’ın adıdır.
  mopsy Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 17-11-2010, 07:23 PM
 3. Kopek asik olmus
  mopsy Tarafından Evcil Köpekler Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 11-03-2010, 09:08 PM
 4. Emzikli kopek
  mopsy Tarafından Evcil Köpekler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-01-2010, 08:38 AM
 5. Kopek sorusu
  orkuorkun Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-10-2007, 01:55 AM
Yukarı Çık