Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Kuran’da Recm Cezası Yokmuş!

islam (Müslümanlık) Kategorisi Kuran-ı Kerim Forumunda Kuran’da Recm Cezası Yokmuş! Konusununun içerigi kısaca ->> Zina yapan kadının taşlanması cezası Kuran yerine Tevrat’ta varmış.. Eski Diyanet İşleri Başkanlarından Dr. Süleyman Ateş, İslam'da 'recm' (taşlayarak öldürme) ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  37
  Mesaj
  2.600
  Rep Gücü
  72678

  Kuran’da Recm Cezası Yokmuş!

  Zina yapan kadının taşlanması cezası Kuran yerine Tevrat’ta varmış..

  Eski Diyanet İşleri Başkanlarından Dr. Süleyman Ateş, İslam'da 'recm' (taşlayarak öldürme) cezası olmadığını, Tevrat'ta yer alan bu hükmün Kuran tarafından kaldırıldığını belirtti. Süleyman Ateş, Vatan gazetesindeki köşesinde, recm cezası ile illgili bir soruya verdiği cevapta konuya şu şekilde açıklık getirdi:

  RECM TEVRAT'IN AÇIK HÜKMÜDÜR

  Kur’ân’dan önceki dönemde zina suçuna taşlama cezası uygulanırdı. Çünkü bu husus Tevrat’ın açık hükmüdür. Hz. Peygamber, kendisine özel hüküm gelmeyen konularda kitap ehlinin uygulamalarına ve Arap geleneğine uyardı. Taşlamanın vuku bulduğu hakkındaki rivayetler, zina konusunda Kur’ân’ın hükmü gelmeden önceki döneme ait olmalıdır. Ama Kur’ân, vahiy sürecinin epey ileri bir aşamasında inen Nisa Suresi’nin 15. ayetinde kadınlararası, 16. ayetinde de erkeklerarası fuhuşun cezası belirlenmiştir.

  İSLAMİYET'TE FUHUŞUN CEZASI

  Birincisi için kadın evleninceye kadar göz hapsi, ikincisi için bu işi yapanlara eziyet cezası getirilmiştir. Asıl kadın-erkek arası gayrimeşru ilişki olan zina cezası ise bundan epey sonra inen ve iniş tarihi bakımından 102. sırayı alan Nur Suresi’nde belirlenmiştir. O ayete göre zina eden erkek ve kadın, şayet bu eylemi 4 tanık tarafından saptanırsa 100 sopayla cezalandırılır. İşte Kur’ân’ın hükmü budur. Kur’ân bu hükmüyle Tevrat’ın recm yani taşlama hükmünü kaldırmıştır.


  kaynak

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye meys - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Nerden
  Artvin -İstanbul/Pendik
  Yaş
  43
  Mesaj
  201
  Rep Gücü
  271

  Cevap: Kuran’da Recm Cezası Yokmuş!

  Dinimizin gereğini ne zaman yerine getirdi ki bu işi yaşıyormuş gibi görünenler.Kuranın türkçe mealini okurken ağzım açık kaldı bildiklerim duyduklarımın bi kısmının tam tersiyle karşılaşınca;
  mesela,zevceni başkasıyla yakaladığında onu dışarı atma odaya kapat hatasını günahını anlat küs cezalandır,tecrit et.Ayıbını kimseyle paylaşma,dedikodusunu çıkarma.Eğer boşar dışarı atarsan kötü yola düşerse günahı onun kadar senindir gibi(harfiyen olmaya bilir ama özü bu)
  Hani insanlarımız köpeklerinin kulaklarının uç kısmını keserler ya Kuranda o haram kılınmıştır.Hayvana eziyet etmek gühantır.O gelenek arapların putperestlik zamanından kalma bi davranışmış ve Kuran onu kesin dille haram kılmış.
  Hayvana eziyeti haram kılan yüce dinimizin nsana eziyeti helal kılacağını zannedenler utansın

Benzer Konular

 1. Recm Cezası ve Kur'an ın Emri.
  halukgta Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-02-2013, 01:15 AM
 2. Yorum: 0
  Son mesaj: 09-10-2011, 06:59 PM
 3. Kuran’ı satın alan adam!
  YukseLL Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 20
  Son mesaj: 16-09-2010, 02:12 AM
 4. Kilise 11 Eylül’de Kuran yakacak
  YukseLL Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 06-08-2010, 10:26 PM
 5. Yorum: 0
  Son mesaj: 05-08-2010, 08:55 AM
Yukarı Çık