Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6
 1. #1
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  İstanbulun Fethi - 29 Mayıs

  İstanbulun Fethi İstanbul, Asya ile Avrupa kıtaları arasında yer alan doğal güzellikleriyle ünlü bir kenttir. Tarihi M.Ö. yedinci yüzyıla kadar uzanır. Şehir, M.Ö. 657 yılında Megaralılar tarafından kurulmuştur. Devletin Byzas adlı komutanının adından dolayı şehre, Byzantion adı verilmişi. M.Ö. altıncı yüzyılda Perelerin eline geçen Byzantion için, Atinalılar ve Ispartalılar da savaşmış. M.Ö. dördüncü yüzyılda İskender tarafından fethedilen şehir M.Ö. üçüncü yüzyılda Roma İmparatorluğu tarafından alınmış. M.Ö. 330 yılında İmparatorluğun başkenti olan Byzantion'a, bu kez de Konstantinapolis adı verilir. M.Ö. 395 yılında Roma İmparatorluğu ikiye ayrılınca Konstantinapolis, Doğu Roma İmparatorluğu'nun başkenti olur.

  Stratejik önemi ve tabi güzellikleriyle herkesin dikkatini çeken şehir, Gotlar, Ostrogotlar ve Bulgarlar tarafından defalarca kuşatıldı, fakat alınamadı. Bu yoğun saldırılar üzerine, İmparator Anastasiyanus, Silivri'den başlayarak Karadeniz'e kadar uzayan surları yaptırdı. Buna karşın saldırılar devam etti. M.S. 7. ve 8. yüzyıllarda Araplar tarafından da kuşatıldı. Fakat bu kuşatmalar da sonuçsuz kaldı.

  1203 yılında Haçlı orduları tarafından zapt edilerek 1261 yılına kadar Haçlıların elinde kaldı. Bu tarihten sonra tekrar Bizanslıların eline geçti.

  1299 yılında kurulan Osmanlı Devleti, yavaş yavaş büyüyerek gelişti. Anadolu ve Rumeli'de genişlemeye devam etti. Anadolu ve Rumeli'deki topraklarımızın arasında kalan Bizans, mutlaka alınmalıydı. Bu amaçla şehir, Osmanlılar tarafından birkaç defa kuşatıldı. Ama alınamadı.

  1453 yılında, Padişah II. Mehmet, hocası Akşemsettin'in de teşvikiyle İstanbul'a yeni bir saldırı düzenlemeye karar verdi. Önce, Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılan Anadolu Hisan'nın karşısına Rumelihisan'nı yaptırdı. Edirne'de döktürdüğü balyemez adı verilen büyük toplarla savaşa hazırlandı.6 Nisan 1453 yılında, Osmanlı ordusu Bizans surları önüne geldi. Bizans İmparatoru Konstantin, Haliç'i zincirle kapatarak Osmanlı Ordusu'nun şehre denizden girmesini önledi. 11 Nisan günü kuşatma tamamlandı ve top ateşi başladı. Yirmi gün süren top ateşinden kesin bir sonuç alınamadı. Şehrin denizden de kuşatılması gerektiğini düşünen II. Mehmet, bir gece yetmiş parça gemiyi karadan yürüterek Haliç'e indirdi.
  İstanbulun Fethi

  Bizanslılar, sabahleyin Osmanlı Donanması'nı Haliç'te görünce büyük bir korkuya ve paniğe kapıldılar. Haliç'ten ve karadan yapılan top atışlarıyla surlarda gedikler açıldı. Bunun üzerine, 29 Mayıs günü bir genel saldırı düzenlenmesine karar verildi. Hocası Akşemsettin II. Mehmet'e cesaret veriyor; Hz. Peygamberin, "Konstantin elbet fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne iyi komutan ve onun askerleri ne güzel askerlerdir" sözüyle müjdelenen komutanın kendisi olduğunu söylüyordu. Bu inançla 29 Mayıs günü son taarruz başladı. Çok kanlı ve zorlu bir savaştan sonra birçok şehit verildi. Bu şehitler arasında, Bizans surlarına Türk bayrağını diken Ulubatlı Hasan da vardı. Nihayet, Mayıs 1453 Salı günü, İstanbul fethedildi.

  İstanbul'un fethi, hem Türk tarihi için hem de dünya tarihi için önemli bir olaydır. Türk tarihi için önemi İstanbul'un fethiyle, Osmanlıların, Balkanlardaki ilerlemelerine engel olacak hiçbir gücün kalmamasıdır. Avrupa'da ilerleyişini sürdüren Osmanlı Devleti, büyük bir imparatorluk haline gelmiştir. Dünya tarihi bakımından ise, İstanbul'un fethi, Orta Çağ'ın kapanıp Yeni Çağ'ın açılmasına sebep olmasındandır.
  İstanbul, 29 Mayıs 1453 tarihinden 23 Nisan 1920 tarihine kadar Osmanlı Devleti'nin başkenti olmuştur. Bu nedenle Türk ve Dünya tarihini etkileyen bu önemli fethi, her yılın 29 Mayıs günü, aynı coşku ve sevinçle kutluyoruz.

  alıntı

 2. #2
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesaj
  1.002
  Rep Gücü
  1278

  Cevap: İstanbulun Fethi - 29 Mayıs

  29 Mayısı anlamlı kılan konulardan birisini seçmişsiniz, elinize sağlık

  "Oğlum sen niye hala oyunda oynaştasın,
  Kızım sende fatihler doğuracak yaştasın"

  Yarab. Yurdumuz muzaffersiz ve kumandansız kalmasın

 3. #3
  Aktif Üye Karakarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Mesaj
  1.415
  Rep Gücü
  296

  Cevap: İstanbulun Fethi - 29 Mayıs

  Benim için de çok güzel oldu bu konu.
  Fatih'in doğum gününü unutmuş idim sayenizde hatırladım.

 4. #4
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesaj
  1.002
  Rep Gücü
  1278

  Cevap: İstanbulun Fethi - 29 Mayıs

  Alıntı impex´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Benim için de çok güzel oldu bu konu.
  Fatih'in doğum gününü unutmuş idim sayenizde hatırladım.
  Üsdat dilinizin sürçtüğüne inanıyorum, İstanbulun fethi demek istemişsinizdir?

 5. #5
  Aktif Üye Karakarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Mesaj
  1.415
  Rep Gücü
  296

  Cevap: İstanbulun Fethi - 29 Mayıs

  Fatih arkadaşlım 29 mayıs'ta doğduğu için ailesi ona Fatih ismini vermiş :)
  Açıklamayı eksik bıraktım yanlış anlaşılmalara meydan verdim.
  Kusura bakmayın

 6. #6
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesaj
  1.002
  Rep Gücü
  1278

  Cevap: İstanbulun Fethi - 29 Mayıs

  Mutlaka öyledir, sizin bilerek eksik bıraktığınızı veya alaycı kaldığınızı düşünmeden yazdım. Ve arkadaşınızın doğum gününü kutlamak nasip olacakmış. Nice fethlere Fatih kardeş

Benzer Konular

 1. Fethi yaşar...
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-04-2014, 12:07 PM
 2. İstanbul'un fethi Film oluyor!
  SGOR Tarafından Sinemalar Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 14-10-2010, 10:12 PM
 3. Mekkenin fethi....
  mopsy Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 04-01-2010, 09:42 PM
 4. İstanbul'un Fethi
  onuc13 Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 31-05-2008, 02:28 AM
 5. Fethi Tevetoğlu biyografi
  erkişi Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 19-02-2008, 01:27 AM
Yukarı Çık