+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Girit uygarlığı

Bilim ve Astronomi Kategorisinde ve Tarih Forum'u Forumunda Bulunan Girit uygarlığı Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> GİRİT UYGARLIĞI Bundan önce, Akdeniz'in en güzel yerlerinden olan Girit adasına, Milattan 2000 yıl önce, Asya ve Yunanistan'dan gelen insanlar

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Üye Numarası
  140851
  Mesaj
  550
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  0

  Girit uygarlığı

  GİRİT UYGARLIĞI  Bundan önce, Akdeniz'in en güzel yerlerinden olan Girit adasına, Milattan 2000 yıl önce, Asya ve Yunanistan'dan gelen insanlar yerleşmişler, muhteşem saraylar inşa etmişlerdir. Ancak buradaki halkın en dikkat çekici özelliklerinden birisi, sapkın bir eğlence anlayışına sahip olmalarıdır. Allah bu sapkınlıklarından kurtulmaları, ahireti hatırlamaları için zaman zaman küçük çaplı depremlerle onları uyarmıştır. Ancak sonunda büyük bir felaket olmuş, Girit'in kuzeyindeki Kyklades takım adalarından biri olan Thera adasındaki yanardağ patlamış, bu korkunç patlamayı Girit saraylarını yerle bir eden çok şiddetli bir deprem izlemiştir.2 Yanardağın külleri Girit semalarına kadar bütün göğü karanlığa boğup, yıkılan sarayların üstüne çökerken, aynı anda görülmedik bir deniz kabarması da Knosos'un limanı Amnisos'u sulara gömmüştür. Girit saraylarının yıkılışı gerçekten çok ürpertici bir şekilde gerçekleşmiş; dev bir dalga bütün kıyı kentlerini bir anda sulara gömmüştür.

  Pek çok yönden dönemin en önemli uygarlıklarından biri olan Girit Uygarlığı, belki de kendisini bekleyen bu sonu hiçbir zaman tahmin edemezdi. Art arda meydana gelen felaketler, o muhteşem yapıları tamamen yok etmiş, insanların neredeyse tümünün helak olmasına neden olmuştur. Geride ne kendi zenginlikleri ile övünen insanlar, ne övündükleri zenginlikler, ne de hiç bitmeyeceklerini sandıkları hayat kalmıştır. Geride kalan sadece yıkık dökük bir şehir ve artık var olmayan bir medeniyettir. Kuran'da bu eski medeniyetlerin çağdaş insanlara ibret nedeni olması gerektiği şöyle vurgulanır:

  Yurtlarında gezip dolaştıkları nice nesilleri kendilerinden evvel yıkıma uğratmış olmamız, hala onları doğru yola iletip yöneltmedi mi? Elbette, bunda ayetler vardır; yine de işitmiyorlar mı? (Secde Suresi, 26)
  (makale harun yahya)

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Üye Numarası
  137296
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  2.192
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  54808
  İhtişamın büyüsüne kapılmış olanlar hiçbir kuvvetin kendilerini yıkamayacağını düşündükleri anda kaybetmişlerdir...

Benzer Konular

 1. Agarta Uygarlığı
  bursali68 Tarafından Mitoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 21-04-2009, 10:38 AM
Yukarı Çık