Merhaba

Alman İmparatorluğu, ezeli düşmanları İngilizlerle baş edebilecek savaş gemileri yapmakta kararlıydı. Bu çerçevede yapılan gemilerin iki tanesi, “Moltke Sınıfı” diye adlandırılan SMS (Seines Majestäts Schiff, Majestelerinin Gemisi) Moltke ve SMS Goeben’dir. 1914 te “Yavuz Sultan Selim” adıyla Osmanlı Donanmasına katılan Cumhuriyet’in kurulmasından sonra da TCG (Türkiye Cumhuriyeti Gemisi) Yavuz adını taşıyan bu geminin teknik özellikleri şöyledir:

Üreticisi Blohm & Voss tersanesi
Suya inişi 28.03.1911, Hamburg’ta
Boyutları
Boyu 186 m.
Genişliği 29,5 m.
Derinliği 8,2 m.
Taşırdığı su 23.000 Ton
Makine gücü 4 Buhar Türbini ile 86.000 PS, 4 şaft, 4 uskur
En fazla hız 28 kn
Zırhı Yerine göre 25-30 cm.ye kadar
Silahları
10 adet 28 cm. çaplı seri atışlı top (birisi önde, ikisi arkada,
ikisi de yanlarda olmak üzere 5 adet çift namlulu büyük tarette),
12 adet 15 cm. çaplı seri atışlı top,
Su altından atılan torpiller,
Uçaksavarlar.
Personel 1013 kişi
Yapısal özelliği Batmaya karşı güvenli, gemi yapımının dönemde vardığı son nokta
Maliyeti Yaklaşık 42,6 Milyon Mark


Goeben - Yavuz tam yol ile seyirde.

Bizim tarihimiz için olduğu kadar Dünya Tarihi için de çok önemli olan geminin kısaca görev öyküsü şöyledir :
1911 de suya indi.
1912 de Alman Akdeniz filosu Sancak gemisi oldu, Akdeniz’in en güçlü gemisidir.
28 Ağustos 1914 te, Avusturya’nın savaş ilanıyla Birinci Dünya Savaşı başladığında (Komutanı Richard Ackermann), Filo Komodoru Amiral Souchon emrinde refakat gemisi hafif kruvazör Breslau (sonradan Midilli) ile beraber, Avusturya’ya bağlı Pola’dadır. Amiral Souchon, sıkışmamak için Adriyatik’ten çıkmaya karar verir.


Goeben ve Breslau, pruva nizamında.

1 Ağustos 1914 te, Almanya Rusya’ya savaş ilan ettiğinde İtalya’nın Brendizi limanındadırlar.
2 Ağustos’ta, İngiltere, 1911 yılında sipariş edilen ve teslime hazır olup mürettebatları da gelmiş olan iki savaş gemisi Sultan Osman I ve Reşadiye gemilerine Birinci Deniz Lordu Winston Churchill’in emriyle, hükümet adına el koyar. Aynı gün, Osmanlı İmparatorluğu Almanya ile gizli bir anlaşma yapar.
Souchon, bazı Fransız Kolonilerini bombaladığı 3 Ağustos’ta Osmanlı Donanmasına katılmak üzere İstanbul’a gitme emri alır.
Aynı gün daha sonra, İngiliz’lerin HMS Indomitable ve Indefatigable gemileriyle karşılaşır. Her üç gemide de personel savaş yerlerine alınıp olası bir harekata hazır beklenir. Ancak o gece yarısına kadar ülkeleri savaş halinde olmadığı için toplarının namluları baş-kıç nizamlarını bozmaz ve tek el ateş açılmaz. İki İngiliz gemisi takip etmek amacıyla dönünce, Amiral Souchon, Subaylar dahil herkesin kazan dairelerine inip yardımcı olmasını emreder. İngiliz savaş kruvazörleri (zırhlılar) geride kalırlar ama hafif kruvazör Dublin izlemeyi sürdürür.
Messina limanında kömür ikmali yaptıktan sonra gemiler rotalarını Adriyatik’e çevirir, ancak HMS Gloucester yakın takibi sürdürür.


Breslau-Misadilli’ye kömür ikmali

8 Ağustos’ta Breslau Gloucester ile çatışır.
Her iki gemi de Yunanistan’ın güneyinden geçerek Ege’de ilerlemeye başlar. 10 Ağustos akşamı Çanakkale boğazından içeri girerler. Bu nedenle, İngiliz Filosu ikinci komutan görevindeki amiral Ernest Troubridge mahkeme edilip ceza görür. Gemiler kılavuzluk yapmak için Osmanlı subayları çıkar.


Goeben – Yavuz Sultan Selim’in Osmanlı ve Alman Üniformalı subayları.

16 Ağustos’ta Almanya her iki geminin Türk Hükümetine satıldığını açıklar.


Breslau – Midilli Subayları. Önde yerde oturan,
bize göre soldaki genç teğmene dikkat ediniz.
Bu genç, geminin işaret subayıdır ve ileride önemli görevler yapacaktır.

Türk’leri bir an önce savaşa sokmak için Amiral Souchon Alman yanlısı savaş bakanı Enver Paşa ile 29 Ekim 1914 te Rusya’nın Sivastopol liman kentine bir baskın düzenler. Yavuz Sultan Selim ismi verilmiş gemi bu baskında görev yapar. 2 Kasım da da Rusya savaş ilan eder.
Aynı baskın sırasında Hamidiye ve Berk, Midilli adı verilmiş olan Breslau’ya refakat ederler, Odessa üzerinden Novorissisk’e giderler ve bombardıman ederler.


Breslau – Midilli tarafından Novorissisk bombardımanı

Yavuz, savaş süresince Karadeniz’de aktif kalır. 10 Mayıs 1915’te 17 gemilik bir Rus filosundan kurtulmayı son anda başarır. 8 Ocak 1916’da Imperatriza Maria gemisinin
30,5 santimlik toplarının ateşi altında kalır.


Rusya’nın İmperatriza Maria Drednought’u ile savaştan


Midilli ve Hamidiye Haliç’te


Yavuz mürettebatı, İstanbul’a gitmek üzere, izne ayrılıyor.

Yer muhtemelen İstanbul Boğazı, İstinye Koyu’dur. Bomboş kıyılara ve bu gün dahi kullanılan işkampavya modellerine dikkat ediniz. Sadece buhar gücü yerine diesel motoru ve daha modern dümenler vardır.

Denizce