Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Mesaj
  4
  Rep Gücü
  13

  Fomenko’nun yeni kronolojisi

  RUSYA'da, tarih kavramına yeni yaklaşımlar getiren bir grup bilim adamı, Mısır piramitlerinin Türkler tarafından yapıldığını ileri sürüyor.
  Moscow News dergisinin son sayısında yer alan habere göre, bu akımın öncülüğünü yapan Anatoliy Timofeeviç Fomenko, aslında tarihçi değil, matematikçi (Moskova Devlet Üniversitesi). Dergi, Fomenko'nun ortaya tezlerin pek çok tarihçi tarafından ciddiye alınmadığını, ancak bu bilim adamının kitapları ABD'den Avustralya'ya kadar pek çok okulda okutulan dünyaca ünlü bir matematikçi olmasının, görüşlerinin en azından tartışılmaya değer bulunduğunu belirtiyor. "Yeni Kronoloji"nin yanlısı - Garri Kasparov, dünya satranç şampiyonu 1985-2000.
  Fomenko grubunun temel tezi, günümüzde "gerçek" diye bilinen tarihi olaylarla kişilerin aslında düş ürünü olduğu varsayımına dayanıyor. Bu tez, Firavunlardan'dan Büyük İskender'e tarihteki çok sayıda kahramanla onların döneminde geçtiği sanılan olayların başka kişilerle başka olayların "yazınsal kopyaları" olduğunu ileri sürüyor. Fomenko, olaylar ve kişilerle ilgili ayrıntılı bilgiler edinilen arkeolojik buluntuların ait oldukları dönemin belirlenmesinde kullanılan "karbon 14" yöntemini de güvenilir bulmuyor. Grup üyeleri, binlerce tarihi belgeyi içeren araştırmaları sırasında, ayrı zaman dilimlerinde birbirine çok benzeyen olaylarla karşılaşıyor ve bunları "tek bir doğru"nun uzantıları olarak yorumluyor.
  Rus matematikçinin, "İmparatorluk" (Moskova, 1996) kitabında ortaya koyduğu ilginç görüşlerden biri de, Ruslar'ın kökeniyle ilgili. Fomenko, aslında Ruslar'la Тürkler'in aynı ırktan geldiğini savunuyor. Fomenko, Türkler'le Ruslar'ın uzun süre Avrupa, Asya, Amerika ve kuzey Afrika'yı birlikte yönettiğini, Mısır piramitlerinin de bu imparatorluk döneminde (14-16 yüzyılları) yapıldığını ileri sürüyor. Peki, bu kadar önemli "gerçek"ler neden günümüze aktarılamadı? Fomenko bunu, tarihin sahteciliği ile açıklamaya çalışıyor.
  Mısır piramitlerinin - Rus-Türk imparatorların türbeleri. 1613 yılında Rus-Orda bozguna uğradı. Sonraları Rus tarihi Frengistan'dan işgal makamları (Romanovlar hanedanı) tarafından sahte yapılmıştırlar. Türkiye'nin tarihi 19 yüzyılda Yunanlar, İngilizler ve Fransızlar tarafından sahte yapılmıştırlar.
  1798 yılında Sfenks'in başı ağir toplarla Napolyon'un askerleri tarafından ateşe tutulmuşturlar (Sfenks'in başı üstünde Osmanlı ay yıldız oldu). Bundan sonra Fransız sahteciler, "Sfenks memlüklüler tarafından ateşe tutuldular" diye yalancı suçlama yazdılar. Bunu hurafeyi şimdiki Skaligerciler papağanlar gibi tekrarlıyorlar.
  Moscow News, matematiksel yöntemle kronolojiye karşı çıkan Fomenko'nun görüşlerinin daha önce İsaac Newton tarafından da savunulduğunu yazıyor.

  Josef Jüst Skaliger (1540-1609)
  Fransız astrolog.. İtalyan asıllı..
  Cenevre'de Felsefe öğretmeni'ydi. Latin yazarları üstüne incelemeler ve torumlar yayınladı.
  Antikçağ kronolojinin kurucusu...
  Eserleri:
  -Opus novum de emendatione temporum.-Paris, 1583.
  -Thesaurum temporum.-Leyden, 1606.

  "Yeni Kronoloji"nin temel düşünceleri:
  1. J.J. Skaliger'in astrolojik kronolojisi - yalancı ve bilimsiz.
  2. Hazreti İsa yaşadı 1152-1185 ve saltanat sürdü İstanbul'da milattan sonra 1182-1185 yıllarında. Hz. İsa ve bizans imparator Andronik Komnin - bir kişi.
  3. Hazreti İsa'nın (Andronik'in) çarmıha gerilişi yeri - Beykoz dağ (Hazreti Yuşa türbesi).
  4. Hazreti İsa'nın katli için Yunanlar'a öç - bu ilk haçlı seferi (1202-1204).

  Rusça:
  http://chronologia.org/

  Almanca:
  http://www.jesus1053.com/

  İngilizce:
  http://history.mithec.com/

 2. #2
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Mesaj
  4
  Rep Gücü
  13

  Cevap: Fomenko’nun yeni kronolojisi

  İsa, 1152 yılları civarında doğmuş ve 1185 yılında Yuşâ Tepesi'nde çarmıha gerilmiştir. İsa olarak tanınan kişiyle Büyük Basil (M.S. 330-379) ve Andronikos Komnenos hepsinin aslında aynı insan oldmuş. Bizans imparator Andronikos 1. Komnenos olarak Hazreti İsa 1183-1185 yılları arasında Yoros kalesi'nde saltanat sürdü.

  İncil ve Eski Ahit Orta çağ olaylarının anlatımıdır. Yoros kalesi, Yeruşalim İncil'de (12-13 yüzyılları arasında) ve Truva'nın aslında aynı yerler olmuş. Konstantinopolis ve Yeruşalim Eski Ahit’te (14-16 yüzyılları arasında) aslında aynı yerler olduğunu söyliyenler Fomenko ve Nosovski.

  Yoros kalesi - Vikipedi

  Her iki taşın da dört köşesinde Grekçe kısaltmalı harfler incelendiğinde, görülür ki, bunlar hakkında şimdiye kadar yazılanlar eksik veya yanlıştır. Karadeniz tarafındaki kulenin üzerindeki harfler "İsa'nın nuru, herkesin nurudur'' anl***** gelen kelimelerin kısaltmasıdır. Marmara tarafındaki kulede ise yine "ışık, nur" kelimelerinin kısaltması teşhis olunur. Ancak XY kısaltmasının hangi kelimeyi ifade ettiği üzerinde bir uzlaşma yoktur.

  Çifte burcun kapıya dönen yüzlerinde ise yine mermere işlenmiş bir haçı çevreleyen dairenin içinde de "İesos Hristos Zafer" anlamındaki kelimelerin kısaltmaları yer almıştır.


  Golgota Tepesinin deniz boğaziçiyakınındaki yerinde olduğu resimler gösterilir.


Benzer Konular

 1. Kızılderili soykırımı kronolojisi
  mopsy Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 14-12-2011, 01:54 PM
 2. Bilim tarihi kronolojisi
  mopsy Tarafından Bilim ve Astronomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-09-2011, 09:04 PM
 3. öcalan’dan yeni uyduruknameler
  helindem Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-02-2011, 02:29 PM
 4. Işte trt’nin ‘yeni’ haber kanalının kadrosu
  ajan Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-01-2010, 05:26 PM
 5. Karşı Devrim Kronolojisi
  sebahat35 Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 12
  Son mesaj: 15-08-2008, 05:24 PM
Yukarı Çık