buffalo ve kızılderililer

Bufalo, 2000 pound ağırlığında ( yaklaşık 907 kg ), 6 feet uzunluğunda (yaklaşık 1.8 metre) ve kamburlaşmış omuzlara sahip çok güçlü bir hayvandır.

Kızılderililer, Kabilesel törenlerde danslarıyla her avdan önce ruhu överler ve dua ederlerdi Çünkü buffalolar ova kızılderililerinin hayatta kalmak için gerekli olan hemen hemen her şeyini sağlardı ; yemek, giyecek, aletler ve barınak. Şimdi buffalonun neresinin kızılderililer için önemli olduğunu ve her kısmını hiç bir şekilde ziyan etmeden nerelerde kullandıklarına bir göz atalım.A) Kafa Derisi – Kızılderililer buffalo kafa derisini şapka şeklinde başlarına geçirirler ve avlarda kullanırlardı. Bu onların gizlenmesini ve bir buffalo gibi gözükmesini böylece av hayvanlarının ürkmemesini sağlardı.

B) Kafatası – Kızılderililer buffalo kafatasını düzenledikleri törenlerde, Güneş Danslarında ve Dualarda malzeme olarak kullanırlardı.

C) Boynuzlar – Kızılderililer boynuzlardan yemek kapları, yangınlar için su deposu, barut kabı, kaşıklar, kepçeler, şapka, haberleşme ve oyuncaklar yaparlardı.

D) Dil - Etin en iyi kısmıdır.

E) Sakal – Kızılderililer buffalo sakalından süs ya da elbise yaparlar bazı Kızılderililer ise silah aksesuarı olarak kullanırdı.

F) Ham Deri – Hamderi Kızılderililerin buffalodan faydalandıkları en önemli şeylerden biridir. Kızılderililer ham deriyi kullanarak kaplar, giyecekler, şapkalar, yiyecekler, ilaç çantaları, kalkanlar, kovalar, mokasen çarıklar, çıngıraklar gibi bir çok eşyalar yaparlardı. Ayrıca davullar, davul sopaları, eyer kolanları, ipler, sırımlar, eyerler, üzengiler, bıçak kınıları, at maskeleri, at yüzü süslemeleri, mermi keseleri, kemerler gibi eşyaları da ham deri kullanarak yaparlardı.

G) Yüzeysel Deri – Yüzeysel derinin hem deriden farkı daha kalın ve yünlü olmasıydı. Bu yüzden Kızılderililer yandaki eşyaları yüzeysel deriden yaparlardı. Mokasen kıyafetler, beşik, kış elbiseleri, yatak takımları (yorgan vs.), iç çamaşırı, gömlekler, tozluk, kemerler, elbiseler, para keseleri, boya çantaları, ok kılıfları, silah çantaları, çadır örtüleri, mızrak kılıfları, bayrak örtüleri,oyuncak bebekler

H) Toynak – Kızılderililer buffalonun toynağını ise yapıştırıcı ve çıngırak yapımında kullanırlardı.

I) Et - (yenen her kısım) Kızılderililerin başlıca yiyecek kaynağıydı ve Buffalo eti tüm Kızılderililerin en sevdiği yiyecektir. Kurutulmuş, dövülmüş et, kambur yerin kaburgası’nı et olarak ayırırlar ve tüm kış toprak altındaki depolarda stoklarlardı.

J) Dört bölmeli mide - İlk bölme : Kızılderililer midenin ilk bölümünü soğuk ısırması & cilt hastalıkları için kullanırlardı diğer kısımlardan ise suyu depolama ve taşıma için kaplar yapılırdı. Bazı kazanlar da bu kısımdan yapılırdı.

K) Testis torbası – Kızılderililer buffalonun bu kısmından çıngırak yaparlardı.

L) Mesane – Kızılderililer buffalonun mesanesinden tüy torbası, küçük ilaç çantaları gibi eşyalar yaparlardı.

M) İşkembe – Kızılderililer buffalonun işkembesinden kovalar için astar, kaplar, leğenler ve çanaklar yaparlardı.

N) Arka ayak derisi – Kızılderililer giydikleri mokasen çarıklar yada botları buffalonun arka ayak derisinden yaparlardı.

O) Bizon dışkısı - Yakacak ve Dumanla Haberleşmede kullanılırdı.

P) Kuyruk – Kızılderililer buffalo kuyruğunu Kızılderili çadırlarının dış dekorasyonunda, sinek kovucu ve kamçı olarak kullanırlardı.

Q) Kemikler – Kızılderililer buffalo kemiklerini işleyerek bıçaklar, ok başları ( kaburgalardan ), kürekler, ok düzleştiriciler, eyer, kazıyıcı ( kaburgadan ), kızaklar ( çadırları çekmek için kullanırlardı ), atları, çadırları ve yüzlerini boyamak için boya fırçaları ( kalça kemiğinden ) ,oyun zarları, küçük kırbaçlar, tığlar yaparlardı.

R) Kas – Kızılderililer buffalo kaslarından Yaylar, iplikler ( günümüzde hayvan sinirlerinden yapılan ipler Kızılderili eşyaları yapımında kullanılmaktadır ve misinadan daha iyidir. ), yapıştırıcılar, eyer kolanları yaparlardı.

S) Tüy – Kızılderililer buffalonun tüylerini şapkalar, yastıklar, halatlar, süsler, yularlar, ilaç topları, eyerlerin altına yastık gibi eşyaların içlerini doldurmada kullanırlardı.

T) Tüm vücut - totem, klan sembolü, kutsal beyaz bufalo, nadir yetişkin sarı

Kaynak :
Akta Lakota Müzesi
Chamberlain, Güney Dakota