Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Japonlara ilk robot Abdülhamit'ten

Bilim ve Astronomi Kategorisi Tarih Forum'u Forumunda Japonlara ilk robot Abdülhamit'ten Konusununun içerigi kısaca ->> 2. Abdülhamid’in Japonya’ya 1889'da robot hediye ettiği ortaya çıktı. 'Alamet' adı verilen insan şeklinde robotun özelliği ise sema edip yarım ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Japonlara ilk robot Abdülhamit'ten

  2. Abdülhamid’in Japonya’ya 1889'da robot hediye ettiği ortaya çıktı. 'Alamet' adı verilen insan şeklinde robotun özelliği ise sema edip yarım metre yürüyebilmesi ve saat başı ezan okuyabilmesi.  Osmanlı’nın son dönemine damgasını vuran Sultan 2. Abdülhamid Han’ın, günümüzde teknolojiye öncülük eden Japonya’ya 1889'da robot hediye ettiği anlaşıldı. İnsan şeklinde tasarlanan ve ismi ‘Alamet’ olan robotun özelliğinde ise yok yok. Araştırmacı-Yazar Oktan Keleş’in arşivinde yer alan Alamet’in orijinal fotoğrafları Yıldız Sarayı yangınında zarar görmüş. Ancak fotoğrafın kalan parçaları bile 120 yıl sonra ilk kez gündeme gelen bu ilginç olayı anlatmaya yetecek cinsten.

  GONG YERİNE EZAN SESİ

  Sultan Abdülhamid’in çağdaşı olan Japon İmparatoru Meji’nin yeğeni Prens Komatsu’nun, gemiyle İstanbul’a gelişi ve Sultan’a çeşitli hediyeler getirmesiyle başlıyor bu ilginç tarihi olay. Sarayda ağırlanan prensin ardından 1889’da İstanbul’a özel elçiler gönderen Japon İmparatoru, Sultan Abdülhamid’e Japonya'nın en büyük alameti olan, Büyük Krizantem Nişanı’nın da içinde bulunduğu çeşitli hediyelerle beraber bir mektup yollar. Japon İmparatoru mektubunda Abdülhamid Han'dan, İslâm dini, ilim ve teknolojik gelişmeler, vakıflar, hayır kurumları gibi konularda Japonca veya Fransızca bilgiler gönderilmesini rica eder.

  Abdülhamid Han, saat mekaniğini çok iyi bilen ve aynı zamanda Yeni Kapı Mevlihânesi saat sanatkârı Musa Dede'den daha önce hiç yapılmamış, eşi benzeri olmayan, teknolojik bir saat yapmasını ister. Derviş Dede bir fikir ortaya atar ve "Bu saat Semâzen şeklinde olsun. Her saat başı kollarını açıp semâ etsin ve gong çalsın" der. Sultan Abdülhamid Han projeyi inceledikten sonra, gong yerine robotun her saat başı ezan okumasını ister. Oktan Keleş, robotun yapımından kısa bir süre önce icat edilen gramafon sayesinde ses kaydı alınabildiğini söyledi.  ALAMET ARADA KAYNADI

  Ertuğrul Firkateyni’yle Japonya’ya gönderilen Alamet’in şimdiye kadar duyulmamasının belgelerdeki eşanlamlı ifadelerden kaynaklandığını belirten Keleş, “Tarihi kayıtlarda ‘Osmanlı nişanları, hediyelerle beraber Japon İmparatoru'na takdim edilmiştir" şeklinde geçiyor. Osmanlıca nişan kelimesiyle ve robotun ismi olan ‘Alametí kelimesinin eş anlamı olduğu için robot olan Alamet adeta araya kaynamış" diyor.

  Sultan Abdülhamid Han asrın teknoloji harikası bu eseri, Ertuğrul Firkateyni vasıtasıyla yazılmış özel bir mektup, hediyeler ve nişanlar ile beraber Japon İmparatoru'na göndermişti. Firkateyn dönüş yolunda 450 mürettebatıyla birlikte batmıştı.

  120 YIL ÖNCEKİ BULUŞ

  Keleş yapılan robotun özelliklerini şu şekilde sıraladı: “Semâzen şeklinde, normal bir insan boyuna yakın, saatli bir robot. Kaideye oturtulmuş gövdesi; saat başı semâ ediyor, bu esnada kollarını açıyor, gümüş levhalardan yapılmış etekleri açılıyor ve aynı anda ezan okuyor. Tüm bunları yaparken yarım metre yürüyor, hem dönüyor ve ezan bitince de tekrar yarım metre geri giderek yerine dönüyor; kollarını ve eteklerini indiriyor. Robotun tamamı gümüş ve altın kaplamadan yapılmıştı. Robotun arka kısmında kurma yeri mevcuttu ve yedi günde bir kuruluyordu."
  kaynak
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781
  Bence Ermenilere yaptirmislardir, O donemde Ermeniler saaticilikte,kuyumculukta cok ileri gitmis toplum. Isvicrede Belcika Hollandadaki pirlanta kuyumculuk ve saatcilik sektorunu devletler olarak cok sey borcludur. Mekanikte 3 tane ulke vardir bir tanesi balkanlardir (genelde buyuk mekanikciler cikar )
  Balkan kani icinde mekanige kafa basar, isvicre ve flamenkler (tahta oymacilik)kismen birde Asil ince mekanikci ermenilerdir.
  Cingeneler ise muzikte sanatta kivrak danslarla toplumlari etkilemislerdir. bugunku avrupa muzikleri cingeneler sekillendirdi.
  Turk irki savascidir, askerdir akincidir, gocebedir ,inatcidir,fanetik degildir ,
  politikaci degildir,ince islerle ugrasmaz. dunyada irk olarak en buyuk politika yapan iki irk vardir Rumlar (grek) ve Ermenilerdir.

  Yahudiler dusunuldugu gibi politikaci degildir, Cunku Politika yapmak icin dini kullanmak gerekir, Dini kullanmak icin Allahin adini anmak gerekir, Kandirmak icin duygu somurusu yapmak gerekir, Politika yalan sanatidir,
  yahudilerin 10 emirinden biri ""Allahin adini bos yere anmayacaksin "" der.
  O yuzden direk siyasete girmezler, uzaktan yonetirler. Dunya politikacilarinin, gazetecilerinin,siyasetcilerinin sivri dilli olanlarinin kokenine bakarsaniz 3 -4 kusak geriye donun bunu anlarsiniz.

  Japonlarin,Guney korelilerin ilgisi bize vardir cok sevdiklerinden degil , Irksaldir, Cunku Turkler de ayni mogol kokune yakindir irksal akrabaliktir. (ural altay dil gurubunun icinde japonca Turkce macarca vardir)

  bunlar benim dusunce birikimim biraz irkci olacak ama hersey kanda yatiyor, Hicbirsey Tesaduf degil. nasil ki hemofili hastaligi ,kanser hastaligi kandan gecer. Bu da boyle.
  Yalniz kaderi belirleyemiyorsunuz.
  Konu orkuorkun tarafından (20-06-2009 Saat 03:42 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. II.Abdülhamit’e suikast
  mopsy Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-07-2010, 12:13 AM
 2. 2. Abdülhamit Cumhuriyetin hazırlayıcısı mıydı?
  YukseLL Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-07-2009, 01:03 PM
 3. vbulletin robot txt
  YukseLL Tarafından vBulletin Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 08-05-2009, 10:35 PM
 4. C4 Robot Oyunu
  SMN Tarafından Oyun Dünyası Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-08-2008, 10:24 PM
 5. Ben Robot
  YukseLL Tarafından Sinemalar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-08-2007, 06:37 PM
Yukarı Çık