Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.462
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  100 yıllık petrol haritası

  100 yıl önce. Sultan II. Abdülhamid'in hazırlattığı haritaya göre "G.Doğu'nun tamamında petrol var"  Star yazarı Aziz Üstel, yıllardır üzerine konuşulan dönem dönem gündeme gelen bir konuyu köşesine taşıdı. Kimi şehir efsanesi olduğunu iddia eder, kimi ise çok emindir? Türkiye gerçekten petrol cenneti mi? 100 yıl önce Abdülhamid Han’ın petrol haritasında bu sorunun cevabı verilmiş. Haritadaki detay gözden kaçacak gibi değil...

  TÜRKİYE PETROL CENNETİ Mİ

  Habire tartışır dururuz ya? Türkiye petrol denizi üzerinde mi? Güneydoğu fokur fokur petrol kaynıyor mu? Türkiye petrol dolu ama yabancılar çıkarmamıza izin vermiyor mu?!

  100 YIL ÖNCE VERİLEN YANIT  Bütün bu soruların yanıtını biri vermiş zaten... Hem de tam 100 yıl önce. Sultan II. Abdülhamid! Özelllikle 19. yüzyılın son çeyreğinde, tüm dünyada gündeme gelen ve ne denli önemli olduğu herkesçe kabul edilen petrol araştırmaları için, Abdülhamid Han, olağanüstü çaba harcamış.

  ANADOLU'NUN TAMAMINDA PETROL REZERVİ

  Hazırlattığı, ‘tespit haritasında’, Anadolu’nun neredeyse tamamında, yüksek ölçekte petrol rezervi olduğu saptanmış!

  Hazine-i Hassa’dan, yani kendi cebinden, parasını ödeyerek yabancı ve yerli mühendislere Musul ve Bağdat havalisiyle, Dicle ve Fırat nehirleri havzasında petrol taraması yaptırdı.

  Alman Maden Mühendisi Paul Groskoph ve Habib Necip Efendi’nin başkanlığındaki araştırma birimi, 22 Ekim 1901’de çalışmalarını Abdülhamid Han’a sundu.

  HARİTA BİR TÜRLÜ YAYINLANMADI

  Bugüne değin her nedense bir türlü yayınlanmayan bu harita, salt Güneydoğu’nun bilinen noktalarında değil, Hakkari ve Bitlis gibi illerde de petrol bulunabileceğini gösteriyor. Haritayı hazırlayan heyet, Bitlis Suyu denilen çayın kıyısı boyunca, önemli petrol rezervleri saptamış.

  Heyet Başkanı Paul Groskoph, petrol noktalarını tek tek tespit ettiklerini aktarırken, izledikleri güzergahı da, ayrıntılı bir biçimde anlatıyor. Petrol havzasını karış karış dolaşan Groskoph, Siirt tarafında ve Dicle Nehri kıyısında zengin petrol rezervleri bulunduğunu vurguluyor.

  GÜNEYDOĞU'NUN TAMAMINDA PETROL VAR

  Güneydoğu Anadolu’nun neredeyse tamamı ve Doğu Anadolu’nun bir bölümünü kapsayan petrol haritası, Diyarbakır, Mardin, Bismil, Hazro Çayı çevresi, Sinan, Batman Çayı çevresi, Dicle Bölgesi, Midyat, Bedran, Tulan, Siirt, Botan Çayı çevresi, Habur, Fındık, Cizre, Bitlis Çayı kıyısı ve Hakkari’de (Çölemerik) çok önemli petrol yatakları bulunduğunu kaydediyor!!

  VE HARİTA GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

  Bu harita sonunda gün yüzüne çıkacak! Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, ‘Osmanlı Döneminde Irak’ adlı kitapta haritayı kamuoyuna sunacak.

  Şimdi bu kitap yayınlandığında, göreceğiniz 18 Kasım 1902 tarihli bir belge var! Bu belgeye göre Musul vilayetindeki petrol madenlerinin imtiyazı Hazine-i Hassa’ya veriliyor, hemen sonrasında da Abdulhamid Han bu imtiyazları maliye hazinesine aktarıyor.

  MAHKEME KARARLARI UYGULANMIYOR

  Abdulhamid Han’ın tahttan indirilmesi ve İttihatçıların devlete el koyması sonucu, ne harita kalıyor ortalıkta ne de Musul’daki devlet hakları. Ancak 12 Ocak, 1920’de, maliye hazinesine devredilen padişaha ait mallar, tekrar Hazine-i Hassa’ya geri veriliyor. Hanedan üyelerinin uluslararası mahkemelerde sürdürdükleri, Musul’daki mallarını geri alıp Türkiye’ye devretmeleriyle ilgili davalar hala sürüyor. Bu davaların kimini kazandı hanedan üyeleri... Ama türlü çeşitli, tezgahlar yüzünden mahkeme kararları uygulanmıyor bir türlü!

  İNGİLİZLERİN MUSUL ÇABASI

  Size son bir not. Birinci Dünya Savaşı’nda İngilizler Bağdat’ı almak için harcadıkları paranın tam t***** 7 katını Musul’a sahip olmak için harcadılar!

  GÜNEYDOĞU NEDEN KAYNAR?

  Şimdi, biraz düşünün hele, neden kimileri Güneydoğu’yu cadı kazanı gibi kaynatır da kaynatır... Neden rahat bi soluk aldırmaz Türkiye insanına ki en azından Abdülhamid Han’ın yaptırdığı harita doğru mudur yanlış mı, saptanabilsin!

  vatan

 2. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Mesaj
  522
  Rep Gücü
  7930

  Cevap: 100 yıllık petrol haritası

  Paylaşım için teşekkürler.

Benzer Konular

 1. Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği
  dogangunes Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-12-2011, 07:36 AM
 2. Petrol ve doğalgaz mühendisliği
  mopsy Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-10-2011, 08:00 AM
 3. Petrol yasası
  ŞEBNEM ÖZBEK Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-12-2008, 06:18 PM
 4. Ajda PEKKAN - Petrol
  İNCİ Tarafından Nostalji (Mazi'den Kalanlar) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-04-2008, 10:46 PM
 5. Petrol bitecek, alternatifi var mı?
  ErDaLL Tarafından Oto Haber, Kampanya Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-01-2008, 07:55 PM
Yukarı Çık