Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5
 1. #1
  Eftelya
  Misafir..

  Che, Fidel ve Küba Devrimi

  20. Yüzyılın en önemli devrimlerinden birini ‘Küba Devrimini'ni gerçekleştiren Fidel Castro ve Che Guavera dünyayı hala etkilemeye devam ediyorlar. Özellikle Latin Amerika'daki her değişimin önderleri, öncelikle Fidel'e selam gönderip, Che'yi anıyorlar. Sembolik gibi görünen bu atıfın tarihsel geri planında okunacak çok şey var. Geçen ay içinde 81. yaşına giren efsane lider Fidel Castro ve 9 Ekim 1967'de Bolivya'da öldürülen Che ile birlikte Küba Devrimi için bir yazı yazmak elzem artık. Bu iki devrimciyi tanımak ve anlamak için Küba Devrimini iyi irdelemek gerekiyor.

  Devrime giden süreç
  26 Temmuz 1953'de Fidel Castro, Raul Castro ve Che Guevara önderliğinde Batista rejimine karşı yapılan ‘Moncado Baskını' isyanı aynı zamanda Küba Devriminin başlangıcı sayılmaktadır. İsyanın önderi Fidel Castro o zaman 27 yaşında genç bir devrimciydi. 13 Ağustos'ta 81 yaşına giren ve hala yaptıkları devrimi coşkuyla savunan bir lider. O tarihte Che ise Arjantin'de Tıp Fakültesini yeni bitiren genç bir doktordu. Küba Devrimini bu kadar güncel kılan ve diğer devrimlerden ayıran özellikler nelerdi? Bu sorunun yanıtı devrimin kendi süreci içinde bir şekilde gizli.1953 yılına gelindiğinde, Küba diktatör Batista'nın kontrolünde bir ABD eyaletinden farksızdı. ABD'li zenginlerin kumar ve fuhuş merkeziydi. Kübalı yerliler kendi ülkelerinde 2. sınıf insan muamelesi görüyorlardı. İşte bu koşullarda Ortodoks Partinin milletvekili adayı olan genç bir avukat Fidel Castro, diktatörlüğe karşı mücadeleyi başlatmadan önce, Havana Yüksek Mahkemesine Anayasayı ihlal ettiği gerekçesiyle Batista'yı tanımamasını isteyen bir dilekçe verdi. Bundan su sonucu ulaşmaya çalışıyordu Castro, eğer mahkeme Bastia'yı tanırsa kendisi gayri meşru saymış olacak ve devrim mücadelesinin meşruluğu tescillenmiş olacaktı. Mahkeme tabi ki bu dilekçeyi ciddiye almadı. Fidel Castro'da, çevresinde toplayabildiği 150 civarında gençle önce El Acusador (Suçlayıcı) adında bir gazete çıkarttılar, sonrada 26 Temmuz 1953 yılında Oriente eyaletindeki Moncado kışlasına ani bir baskın yaptılar. Sonuç tam bir trajediydi, onlarca militan öldürülmüş, Fidel'de yakalanmıştı. 26 Temmuz Hareketi olarak adlandırılan bu gün aynı zamanda Küba Devriminin de başlangıcı sayılacaktı. Tutuklanan Castro mahkemede yaptığı ünlü “Tarih beni Aklayacaktır” savunması ile aslında 1959 yılında gerçekleşecek olan iktidarının bir nevi programını sunmaktaydı. Bu programda özetle: 1940 Anayasasının derhal yeniden uygulanması, seçimlere gidilmesi, toprak reformunun yapılması, bütün işletmelerde işçi ve memurlara kardan yüzde otuz oranında dağıtım yapılması ve diğer sosyal, siyasal, ekonomik düşüncelerini sunuyordu. Castro, 15 yıl hapse mahkum edildi ve 5 Mayıs 1955 de çıkarılan bir afla tahliye oldu. Che ise aynı dönem Latin Amerika'yı yakın arkadaşı Alberto Granadas ile birlikte dolaşmaktaydı. Venezüella, Peru, Guatemala ‘da yaptığı geziler sonucunda, yerlilerin maruz kaldığı insanlık dışı muameleleri gördükçe, siyasal bilinci de şekilleniyordu.

  Aslında Küba Devrimi süreci ile birlikte, belki de insanlık tarihinin o güne kadar gördüğü en karizmatik iki eylemcisini dünyaya tanıttı. Bu isimler tartışmasız Fidel Castro ve Che Guevara'ydı. Che, Guatemala'da Fidel'in küçük kardeşi Raul'la tanışmıştı ve Fidel'i tanımayı da çok istiyordu. Fidel Castro aftan sonra Meksika'ya gitmiş devrimi organize edecek çalışmalara başlamıştı. Raul, Che'yi Meksika'ya çağırıp Fidel ile tanıştırdı ve bu tanışma dünyanın vicdanı sayılacak devrimin de habercisi oldu. Fidel'in Che'ye söylediği : “Küba'ya devrim yapmaya gidiyoruz, istersen bizle gel” sözü, Che'nin tam da aradığı bir şeydi. Meksika'da Fidel'in etrafında toplanmış 81 devrimci Gramma adlı küçük bir yata sıkışmış olarak Küba'ya doğru yola çıktılar. Fakat havanın yağışlı olması nedeniyle varılan hedefte değil de başka bir noktada karaya ayak bastılar. Bu ikinci felaketleri olacaktı. Batista'nın askerlerinin kurşunlarına hedef olmuşlardı. 82 kişiden geriye 12 kişi kalmıştı. Bu yolculukla ilgili Che yıllar sonra bu yolculuğu şöyle anlatacaktı: “Küba'ya vardığımızda dağıtıldık. Gramma yatında korkunç bir yolculuk yapmıştık. Yatta 82 adam vardı, ayrıca malzeme yüklüydü. Fırtına yüzünden yolculuğumuzu değiştirmek zorunda kalmıştık, çoğumuzu deniz tutmuştu. Suyumuz, yiyeceğimiz yoktu, işin fenası daha karaya ayak bastığımızda yat ortadan kayboldu. Üstümüze mermi yağdırıyorlardı. Kurşunlar başımızın üstünden uçup gidiyor, yanlardan da makinalı tüfekler durmadan bizi tarıyordu. Bir anda içimizden yarısı öldü, geriye kalanlar da zaten yarım durumdaydı. Sonra 82 kişiden, 12 kişi kaldı. Başlangıçta yedi kişilik bir guruptuk, çünkü beş kişi bizden ayrı düşmüştü. 26 Temmuz Hareketi'nin ordusundan geriye kalan buydu işte.” Bu 12 kişilik grup Sierra Maestra en ulaşılmaz tepesi olan Turgıonun dağında ilk karargahlarını kurarak silahlı mücadeleyi gerilla tarzında başlatmak için hazırlıklara başladılar. 12 Haziran 1957 yılında Castro, Sierra Maestra Manifestosunu yayınladı. Bu manifestoda sosyalist bir devrimden öte milli bir devrimin vurgusu açıkça kendini belli ediyordu. Zaten Fidel o dönem sosyalizmle pek ilgili değildi. 3 yıldan kısa süren silahlı mücadele sonucu 1 Ocak 1959 yılında Batista ülkeden kaçmak zorunda kaldı ve ertesinde Fidel yanında arkadaşı Che ve diğer militanlarla başkent Havana'ya girdi. Fidel 16 Şubat 1959 yılında devlet başkanı oldu. Küba Devrimine kadar ki süreci kısaca böyle özetlemek mümkün.

  Devrim sonrası Che ve Fidel
  Devrimden hemen sonra, özellikle de Che'nin ideolojik ve Fidel üzerindeki ağırlığıyla, aynı zamanda koşulların da dayatması ile rotasını bir başka yöne sosyalist bir dünyaya doğru şekillendirmeye başladı. Ve o günden bugüne ABD'yi histerik bir çılgınlığa sürükleyen süreç de başlamış oldu. Neydi bu süreç? Devrimini anti-emperyalist karakterini gören Sovyetler Birliği'nin de yardımlarıyla birçok toplumsal ve ekonomik dönüşüm sağlandı. Mevcut devlet kurumları lağvedildi, eski rejimin artıkları yargılandı, Batista'nın ordu ve polisi tasfiye edildi. Toprak reformu da Latifundiyaların dağıtılması ile köklü bir şekilde gerçekleştirildi. Yabancı tekellerin varlıklarına el konuldu, emekçiler için yeni sosyal reformlar çıkartıldı ve çok ciddi bir eğitim-sağlık seferberliği ilan edildi. Devrimin ilk başlarında bekle gör politikası izleyen ABD, 1959 yılındaki toprak reformundan itibaren yeni Küba Devletine karşı düşmanlığını açıkça belirtmeye başladı. Bu düşmanlık 17 Nisan 1961 tarihinde yapılan ‘Domuzlar Körfezi Çıkarması' fiyaskosuna rağmen hız kesmedi ve günümüzde hala tam bir abluka ile sürdürülmekte. ABD'nin bu kabul edilemez yıkıcı tavrı Küba'nın ideolojik şekillenmesini de bir şekilde sağladı. 2 Ekim 1965 tarihinde Küba Komünist Partisi kurularak Küba'nın sosyalist bir devlet olduğu bütün dünyaya ilan edildi.

  Bu devrim daha öncede belirttiğim gibi insanlık tarihinin hiçbir zaman unutamayacağı iki liderin aynı devrim içinde nasıl yoldaş olunabileceğini de gösterdi. Aralarındaki sevgi, formaliteden gelen saygının çök ötesinde kadim bir yoldaşlığı da gösteriyordu. Hala anlatılan bir anekdotu yazmadan geçmek, bu dostluğun ne derece samimi olduğu konusun da eksik kalabilir. Devrim Hükümetinin kurulacağı toplantıda Fidel sorar: “Aranız da ekonomist var mı?” diye, Che elini kaldırır : “ben” der. Fidel bu cevaptan sonra Che'ye ekonomi ile ilgili bakanlığı verir ve ardından bir an düşündükten sonra : “ Sen doktor değil miydin?” diye yeni bir soru yöneltince Che de: “Evet ama ben aranızda komünist var mı diye sorduğunu zannettim” yanıtını verir…

  Che Küba'dan ayrılıyor
  Che, Küba'nın doğru rotada olduğuna emin olduktan sonra, ulusal banka ve sanayi bakanlığı görevlerinden ayrılarak, önce Afrika'da sonra da Bolivya'da devrim mücadelesine devam eder. Ayrılırken yoldaşı Fidel'e bıraktığı mektupta : “Küba toprakları üzerinde, beni Küba devrimine bağlayan görevimi tamamladığıma inanıyor, senden, yoldaşlarımdan, artık benim de halkım olan halkından izin istiyorum. (…) Dünyanın başka toprakları, alçakgönüllü çabalarımın katkısını bekliyor. Senin, Küba başkanı olarak taşıdığın sorumluluklar nedeniyle yapamadıklarını ben yapabilirim. (…) Başka gökler altında, son saatim geldiğinde son düşüncem yine bu halk ve sen olacaksın. Bana öğrettiklerin için sana minnettarım.” Bolivya'da 7 Ekim 1967 gecesi Higueras'da yaralı yakalanır CİA ajanlarının kontrolü altında 9 Ekim'de kurşuna dizilir. Fidel ise bugün 81 yaşında Che ile birlikte kurdukları Sosyalist Küba'nın başında, geçici olarak görevlerini devrimin diğer önderlerinden Raul Castro'ya devretmesine rağmen.

  Devrimden sonraki Küba
  Doğu Bloku'nun yıkılmasından sonra ABD iştahla Küba'nın da dağılmasını beyhude bekledi. Daha önce ticaretinin yaklaşık %85 ni Doğu Bloku ile yapan Küba, ekonomik anlamda tam bir abluka altına alındı. Fakat bu ablukayı yavaş yavaş yarmaya başladı.

  Bugün nüfusun tamamı okuryazar olan, çocuk ölümleri azlığında, göz hastalıkları, çocuk hastalıkları, kalp hastalıkları alanında dünyanın en iyi tıp sistemine sahip. Asıl Küba Devriminin özelliği şunlarda yatıyor. Dünyanın en büyük emperyalist devleti ABD'nin burnunda hem de başlangıcında anti-emperyalist, sonrasında da sosyalizme evrilen bir devrim yaptılar. Amerika kıtasında uyanışın tetikleyicisi oldular, sonrasında gelen Nikaragua Devrimi, Şili de sosyalist Allende iktidarında bu devrimin etkileri çok fazlaydı. Bütün dünyada gelişen toplumsal 68 kuşağının en büyük ilham kaynağı, Vietnam'da ki savaşa karşı bütün yerkürede meydana gelen muhalefetin de temel dinamiği bu küçük ada ülkesinin devrimiydi. Afrika da 1960 sonrasında bağımsızlığını kazanan hemen hemen bütün ülkelerin bu mücadelelerinde sosyalist Küba'ın yardımları gözardı edilemez, hem askeri danışman, hem doktor, hem de askeri yardımları ile. Hatta Cezayir'in bağımsızlık mücadelesini yürüten ünlü liderleri Ben Bella bir söyleşisinde : “ Beni hayatımda en çok iki kişi etkiledi biri Muhammed, diğeri de Che Guevara'dır. Onun kadar inandığı doğruları, dayanışmacı ruhu olan başka bir insan tanımadım, duymadım” diyecektir. Bugün Ortadoğu da gelişen İsrail ve ABD karşıtı İslamcı hareketlerinin liderlerinin resimleri yanında hala Che'nin resimlerinin olması anlamlıdır. Halen Ortadoğu'da yapılan İsrail karşıtı protesto gösterilerinde Hugo Chavez posterlerinin açıldığını hatırlatmak gerek. Küba Devriminin etkisi bu gün bütün Latin Amerika'yı sarmış durumda. Bunun temsilcilerinden Venezuella Başkanı Hugo Chavez'in Latin ateşini yakması, peşi sıra aynı gelenekten gelen partilerin peşi sıra iktidara gelmesi, yeni bir dünyanın kurulabileceğinin işaretlerini vermektedir. Çünkü Fikret Başkaya'nın deyimiyle ‘Dünyanın bütün lanetlileri' Küba Devriminin efsanevi komutanı Fidel Castro'nun takipçileri olan yeni liderler çıkarıyor sahneye ve bu liderler bütün lanetlileri savaşsız, eşit bir dünyanın kurulabilmesi için bir araya getirmeye çalışıyor.

  Küba Devrimi, başka bir hayatın da kurulabileceğini gösteriyor ve bu başka hayat da en çok Kapitalizmden başka hayat yok diyen ABD'yi çıldırtıyor. Che, ezilenlerin gönlünde emperyalizme tokat atan bir lider olarak hatırlanıyorsa, Fidel ve Küba Devrimi de insanlığın vicdanı olarak dimdik ayakta duruyor. Fidel, geriye dönüp baktığında sanırım : “Bunca şey boşuna yaşanmadı” diyecektir. Ve tarihsel misyonunu yerine getirmenin rahatlığı ile bu sağlık problemini de aşacaktır emperyalizme inat.

  kaynak

 2. #2
  Kadim
  Misafir..

  Cevap: Che, Fidel ve Küba Devrimi

  Tarih 6 Temmuz 1958 Cuma günü, Fidel Castro ve Ernesto Che Guevara, Meksika şehrinde bir hapishanede mahkumlar. Hükümete karşı gizli fesat ve yasadışı yollardan silah temin etmekle suçlanıyorlar. Gerçekten de; birkaç ay sonra Granma gemisiyle Sierra Maestra'da gerilla mücadelesini başlatmak üzere 82 genç devrimciden oluşan bir grupla bir yolculuk örgütlemekteydiler.

  Che, hapisten ailesine yazdığı aynı tarihli mektubunda; halkını ezen, emperyalizm yanlısı diktatörlükten Küba'yı kurtarmak üzere Kübalı devrimcilere katılmaya karar verdiğini anlatmıştır. Bu görev uğruna hayatını kaybetme ihtimali karşısında, Che şöyle yazmıştır: "Şimdiden ölümümü bir başarısızlık olarak görmüyorum, hatta (Nazım) Hikmet'in de dediği gibi: "YALNIZ YARIM KALMIŞ BİR ŞARKININ ACISINI TOPRAĞA GÖTÜRECEĞİM."

  Şiire tutkun ve kendisi de bir şair olan, Che, Nazım Hikmet'i okumuştu, hatta hapisteyken ve idam cezasına çarptırılma tehdidiyle karşı karşıyken karısına yazdığı "1. Mektup" başlıklı şiirinde kendisinden bahsetmiştir.

  O zamanlar, Nazım Hikmet, zaman içerisinde tüm dünyanın emperyalist hakimiyet ve adaletsizlikle mücadele sembolüne dönüşecek, Latin Amerikalı genç bir devrimcinin, şiirlerini okuduğunu bilemezdi.

  1961'in ilkbaharında Havana'da bulunduğu süre içerisinde, ne Che Guevara'yla ne de Fidel Castro'yla buluştuğuna dair hiçbir fikrim yok. Küba'da Nazım'la şahsen ilgilenen, Kübalı büyük şair Pablo Armando Fernandez, kısa bir süre önce Türkiye'ye geldi ve ben de kendisine bunu sordum ve o da devrimci yöneticilerle yaptığı olası görüşmeleri bilmediğini söyledi, yine kendisinin belirttiği üzere ama kesinlikle olmadığı söylenemez.

  Nazım'ın, Haziran 1963'de Moskova'da hayata veda ettiğinde, Küba'ya ikinci bir seyahat hazırlığında olduğunu okudum. İlk ziyaretinde, Ada'da henüz başlatılmış, özgürlükçü ve devrimci esere hayranlığının gerçek bir türküsü olan "Havana Röportajı" adlı şiirini bıraktı. Şimdi ise; bu tarihi olayın farklı yönlerini bir araya getiren bir de belgesel film hazırlandı.

  Moskova'da ve diğer Avrupa başkentlerinde bulunduğu süre içerisinde "Sürgünün zor zenaatını" paylaştığı, Küba'nın ulusal şairi Nicolas Guillen'in yakın dostu olmuştur, eserleri altmışlı yıllarda Küba'da yayınlanmış ve tanınmıştır ve halkların davasına gönül veren ve yalın diliyle genç yazarlar arasında çok büyük takdirle karşılanmıştır.

  Nazım Hikmet'i Küba'yla ilişkilendiren diğer bir tarihi olay daha mevcuttur, ama bu olaydan daha önce bahsedip bahsetmediğimi bilemiyorum.

  Kübalı vatanseverler, otuz yıl kadar süren, İspanya'dan bağımsızlıklarını almak üzere başlattıkları savaşın tam sonlarına gelmek üzereyken, Sultan II. Abdülhamit, çok büyük bir ihtimalle aynı dönemde Girit'te karşı karşıya kaldıkları ayaklanmada uygulamak üzere, bu savaşa dair tecrübe edinilmesi amacıyla Küba'ya bir Komisyon gönderir. Osmanlı Ordusundan Enver Paşa'yı (1), bu görevi yerine getirmesi için özel elçi olarak seçer.

  Türkiye'ye sığınmış ve Rusya'yla yapılan bir savaşta hayatını kaybeden, Polonyalı bir kontun oğlu olan, Osmanlı Paşası, Küba'daki görevi esnasında bilinmeyen bir sebepten ötürü yaralanmıştır. Adadaki duruma dair gönderdiği şifreli raporları, İstanbul'daki Osmanlı arşivlerinde muhafaza edilmektedir. Bir raporunda, eğer Amerika Birleşik Devletleri Küba'ya müdahalede bulunursa, İspanyol sömürgeciliğine karşı savaşan Kübalı vatanseverlerin, yeni işgalciden kendilerini korumak üzere silahlarının yönünü değiştireceklerini bildirmiştir. Gerçekten de; başta Jose Marti olmak üzere, Küba'nın bağımsızlık mücadelesinin en önemli fikir insanları, Kuzeydeki komşumuzun ihtiraslarını anlatan tehlikeleri uyarmıştır.

  Daha sonra ise; Enver Paşa'nın, büyük Türk ozanının büyük babası olduğunu öğreniyoruz. Efsane Nazım ailesinden bir kanının, ülkelerimiz arasındaki tarihi bağların gelişmesi için hizmet ettiği de söylenebilinir.

  (1) Sözü edilen Enver Paşa, İttihat ve Terakki'nin yöneticilerinden, Osmanlı Devleti'nin Harbiye Nazırı Enver Paşa değildir.

  kaynak : http://haber.

 3. #3
  Kadim
  Misafir..

  Cevap: Che, Fidel ve Küba Devrimi

  DİKKATLE OKUYUN LÜTFEN
  Saman Sarısı / Nazım Hikmet


  ı

  Seher vaktı habersizce girdi gara ekspres
  kar içindeydi
  ben paltomun yakasını kaldırmış perondaydım
  peronda benden başka da kimseler yoktu
  durdu önümde yataklı vagonun pencerelerinden biri
  perdesi aralıktı
  genç bir kadın uyuyordu alacakaranlıkta alt ranzada
  saçları saman sarısı kirpikleri mavi
  kırmızı dolgun duduklarıysa şımarık ve somurtkandı
  üst ranzada uyuyanı göremedim
  habersizce usulcacık çıktı gardan ekspres
  bilmiyorum nerden gelip nereye gittiğini
  baktım arkasından
  üst ranzada ben uyuyorum
  Varşova'da Biristol Oteli'nde
  yıllardır böyle derin uykulara dalmışlığım yoktu
  oysa karyolam tahtaydı dardı
  genç bir kadın uyuyor başka bir karyolada
  saçları saman sarısı kirpikleri mavi
  ak boynu uzundu yuvarlaktı
  yıllardır böyle derin uykulara dalmışlığı yoktu
  oysa karyolası tahtaydı dardı
  vakıt hızla ilerliyordu yaklaşıyorduk gece yarılarına
  yıllardır böyle derin uykulara dalmışlığımız yoktu
  oysa karyolalar tahtaydı dardı
  iniyorum merdivenleri dördüncü kattan
  asansör bozulmuş yine
  aynaların içinde iniyorum merdivenleri
  belki yirmi yaşımdayım belki yüz yaşımdayım
  vakıt hızla ilerliyordu yaklaşıyorduk gece yarılarına
  üçüncü katta bir kapının ötesinde bir kadın gülüyor sağ elimde
  kederli bir gül açıldı ağır ağır
  Kübalı bir balerinle karşılaştım ikinci katta karlı pencerelerde
  taze esmer bir yalaza gibi geçti alnımın üzerinden
  şair Nikolas Gilyen Havana'ya döndü çoktan
  yıllarca Avrupa ve Asya otellerinin hollerinde oturup içtikti
  yudum yudum şehirlerimizin hasretini
  iki şey var ancak ölümle unutulur
  anamızın yüzüyle şehrimizin yüzü
  kapıcı uğurladı beni gocuğu geceye batık
  yürüdüm buz gibi esen yelin ve neonların içinde yürüdüm
  vakıt hızla ilerliyordu yaklaşıyordum gece yarılarına
  çıktılar önüme ansızın
  oraları gündüz gibi aydınlıktı ama onları benden başka gören
  olmadı
  bir mangaydılar
  kısa konçlu çizmeleri pantolonları ceketleri
  kolları kollarında gamalı haç işaretleri
  elleri ellerinde otomatikleri vardı
  omuzları miğferleri vardı ama başları yoktu
  omuzlarıyla miğferlerinin arası boşluktu
  hatta yakaları boyunları vardı ama başları yoktu
  ölümlerine ağlanmayan askerlerdendiler
  yürüdük
  korktukları hem de hayvanca korktukları belli
  gözlerinden belli diyemem
  başları yok ki gözleri olsun
  korktukları hem de hayvanca korktukları belli
  belli çizmelerinden
  korku belli olur mu çizmelerden
  oluyordu onlarınki
  korkularından ateş etmeğe de başladılar artsız arasız
  bütün yapılara bütün taşıt araçlarına bütün canlılara
  her sese her kıvıltıya ateş ediyorlar
  hatta Şopen Sokağı'nda mavi balıklı bir afişe ateş ettiler
  ama ne bir sıva parçası düşüyor ne bir cam kırılıyor
  ve kurşun seslerini benden başka duyan yok
  ölüler bir SS mangası da olsa ölüler öldüremez
  ölüler dirilerek öldürür kurt olup elmanın içine girerek
  ama korktukları hem de hayvanca korktukları belli
  bu şehir öldürülmemiş miydi kendileri öldürülmeden önce
  bu şehrin kemikleri birer birer kırılıp derisi yüzülmemiş miydi
  derisinden kitap kabı yapılmamış mıydı yağından sabun
  saçlarından sicim
  ama işte duruyordu karşılarında gecenin ve buz gibi esen yelin
  içinde sıcak bir fırancala gibi
  vakıt hızla ilerliyordu yaklaşıyordum gece yarılarına
  Belveder yolunda düşündüm Lehlileri
  kahraman bir mazurka oynuyorlar tarihleri boyunca
  Belveder yolunda düşündüm Lehlileri
  bana ilk ve belki de son nişanımı bu sarayda verdiler
  tören memuru açtı yaldızlı ak kapıyı
  girdim büyük salona genç bir kadınla
  saçları saman sarısı kirpikleri mavi
  ortalıkta da ikimizden başka kimseler yoktu
  bir de akvareller bir de incecik koltuklar kanapeler
  bebekevlerindeki gibi
  ve sen bundan dolayı
  bir resimdin açık maviyle çizilmiş belki de bir taş bebektin
  belki bir pırıltıydın düşümden damlamış sol mememin üstüne
  uyuyordun alacakaranlıkta alt ranzada
  ak boynun uzundu yuvarlaktı
  yıllardır böyle derin uykulara dalmışlığın yoktu
  ve işte Kırakof şehrinde Kapris Barı
  vakıt hızla ilerliyor gece yarılarına yaklaşıyoruz
  ayrılık masanın üstündeydi kahve bardağınla limonatamın
  arasında
  onu oraya sen koydun
  bir taş kuyunun dibindeki suydu
  bakıyorum eğilip
  bir koca kişi gülümsüyor bir buluta belli belirsiz
  sesleniyorum
  seni yitirmiş geri dönüyor sesimin yankıları
  ayrılık masanın üstündeydi cıgara paketinde
  gözlüklü garson getirdi onu ama sen ısmarladın
  kıvrılan bir dumandı gözlerinin içinde senin
  cıgaranın ucunda senin
  ve hoşça kal demeğe hazır olan avucunda
  ayrılık masanın üstünde dirseğini dayadığın yerdeydi
  aklından geçenlerdeydi ayrılık
  benden gizlediklerinde gizlemediklerinde
  ayrılık rahatlığındaydı senin
  senin güvenindeydi bana
  büyük korkundaydı ayrılık
  birdenbire kapın açılır gibi sevdalanmak birilerine ansızın
  oysa beni seviyorsun ama bunun farkında değilsin
  ayrılık bunu farketmeyişindeydi senin
  ayrılık kurtulmuştu yerçekiminden ağırlığı yoktu tüy gibiydi
  diyemem tüyün de ağırlığı var ayrılığın ağırlığı yoktu ama
  kendisi vardı
  vakıt hızla ilerliyor gece yarıları yaklaşıyor bize
  yürüdük yıldızlara değen Ortaçağ duvarlarının karanlığında
  vakıt hızla akıyordu geriye doğru
  ayak seslerimizin yankıları sarı sıska köpekler gibi geliyordu
  ardımızdan koşuyordu önümüze
  Yegelon Üniversitesi'nde şeytan taşlara tırnaklarını batıra
  batıra dolaşıyor
  bozmağa çalışıyor Kopernik'in Araplardan kalma usturlabını
  ve pazar yerinde bezzazlar çarşısının kemerleri altında
  rok end rol oynuyor Katolik öğrencilerle
  vakıt hızla ilerliyor gece yarılarına yaklaşıyoruz
  vuruyor bulutlara kızıltısı Nova Huta'nın
  orda köylerden gelen genç işçiler madenle birlikte
  ruhlarını da alev alev döküyor yeni kalıplara
  ve ruhların dökümü madenin dökümünden bin kere zordur
  Meryem Ana kilisesinde çan kulesinde saat başlarını çalan
  borazan gece yarısını çaldı.
  Ortaçağdan gelen çığlığı yükseldi
  ve sustu gırtlağına saplanan okla ansızın
  borazan iç rahatlığıyla öldü
  ve ben yaklaşan düşmanı görüp de haber veremeden
  öldürülmenin acısını düşündüm
  vakıt hızla ilerliyor gece yarıları ışıklarını yeni söndürmüş bir
  vapur iskelesi gibi arkada kaldı
  seher vaktı habersizce girdi gara ekspres
  yağmurlar içindeydi Pırağ
  Bir gölün dibinde gümüş kakma bir sandıktı
  kapağını açtım
  içinde genç bir kadın uyuyor camdan kuşların arasında
  saçları saman sarısı kirpikleri mavi
  yıllardır böyle derin uykulara dalmışlığı yoktu
  kapadım kapağı yükledim sandığı yük vagonuna
  habersizce usulcacık çıktı gardan ekspres
  baktım arkasından kollarım iki yanıma sarkık
  yağmurlar içindeydi Pırağ
  sen yoksun
  uyuyorsun alacakaranlıkta alt ranzada
  üst ranza bomboş
  sen yoksun
  yeryüzünün en güzel şehirlerinden biri boşaldı
  içinden elini çektiğin bir eldiven gibi boşaldı
  söndü artık seni görmeyen aynalar nasıl sönerse
  yitirilmiş akşamlar gibi Vıltava suyu akıyor köprülerin altından
  sokaklar bomboş
  bütün pencerelerde perdeler inik
  tıramvaylar bomboş geçiyor
  biletçileri vatmanları bile yok
  kahveler bomboş
  lokantalar barlar da öyle
  vitrinler bomboş
  ne kumaş ne kıristal ne et ne şarap
  ne bir kitap ne bir şekerleme kutusu
  ne bir karanfil
  şehri duman gibi saran bu yalnızlığın içinde bir koca kişi yal-
  nızlıkta on kat artan ihtiyarlığın kederinden silkinmek için
  Lejyonerler Köprüsü'nden martılara ekmek atıyor
  gereğinden genç yüreğinin kanına batırıp
  her lokmayı
  vakıtları yakalamak istiyorum
  parmaklarımda kalıyor altın tozları hızlarının
  yataklı vagonda bir kadın uyuyor alt ranzada
  yıllardır böyle derin uykulara dalmışlığı yoktu
  saçları saman sarısı kirpikleri mavi
  elleriyse gümüş şamdanlarda mumlardı
  üst ranzada uyuyanı göremedim
  ben değilim bir uyuyan varsa orda
  belki de üst ranza boş
  Moskova'ydı üst ranzadaki belki
  duman basmış Leh toprağını
  Birest'i de basmış
  iki gündür uçaklar kalkıp inemiyor
  ama tirenler gelip gidiyor bebekleri akmış gözlerin içinden
  geçiyorlar
  Berlin'den beri kompartımanda bir başımayım
  karlı ovaların güneşiyle uyandım ertesi sabah
  yemekli vagonda kefir denen bir çeşit ayran içtim
  garson kız tanıdı beni
  iki piyesimi seyretmiş Moskova'da
  garda genç bir kadın beni karşıladı
  beli karınca belinden ince
  saçları saman sarısı kirpikleri mavi
  tuttum elinden yürüdük
  yürüdük güneşin altında karları çıtırdata çıtırdata
  o yıl erken gelmişti bahar
  o günler Çobanyıldızına haber uçurulan günlerdi
  Moskova bahtiyardı bahtiyardım bahtiyardık
  yitirdim seni ansızın Mayakovski Alanı'nda yitirdim ansızın
  seni oysa ansızın değil çünkü önce yitirdim avucumda eli-
  nin sıcaklığını senin sonra elinin yumuşak ağırlığını yitir-
  dim avucumda sonra elini
  ve ayrılık parmaklarımızın birbirine ilk değişinde başlamıştı
  çoktan
  ama yine de ansızın yitirdim seni
  asfalt denizlerinde otomobilleri durdurup baktım içlerine
  yoksun
  bulvarlar karlı
  seninkiler yok ayak izleri arasında
  botlu iskarpinli çoraplı çıplak senin ayak izlerini bir de tanırım
  milisyonerlere sordum
  görmediniz mi
  eldivenlerini çıkarmışsa ellerini görmemek olmaz
  elleri gümüş şamdanlarda mumlardır
  milisyonerler büyük bir nezaketle karşılık veriyorlar
  görmedik
  İstanbul'da Sarayburnu akıntısını çıkıyor bir romorkör ardında
  üç mavna
  gak gak ediyor da vak vak ediyor da martı kuşları
  seslendim mavnalara Kızıl Meydan'dan romorkörün kaptanına
  seslenemedim çünkü makinası öyle gümbürdüyordu ki se-
  simi duyamazdı yorgundu da kaptan ceketinin düğmeleri
  de kopuktu
  seslendim mavnalara Kızıl Meydan'dan
  görmedik
  girdim giriyorum Moskova'nın bütün sokaklarında bütün
  kuyruklara
  ve yalnız kadınlara soruyorum
  yün başörtülü güler yüzlü sabırlı sessiz kocakarılar
  al yanaklı kopça burunlu tazeler şapkaları yeşil kadife
  ve genç kızlar tertemiz sımsıkı gayetle de şık
  belki korkunç kocakarılar bezgin tazeler şapşal kızlar da var
  ama onlardan bana ne
  güzeli kadın milleti erkeklerden önce görür ve unutmaz
  görmediniz mi
  saçları saman sarısı kirpikleri mavi
  kara paltosunun yakası ak ve sedef düğmeleri kocaman
  Pırağ'da aldı
  görmedik
  vakıtlarla yarışıyorum bir onlar öne geçiyor bir ben
  onlar öne geçince ufalan kırmızı ışıklarını görmez olacagım
  diye ödüm kopuyor
  ben öne geçtim mi ışıldakları gölgemi düşürüyor yola gölgem
  koşuyor önümde gölgemi yitireceğim diye de bir telaştır
  alıyor beni
  tiyatrolara konserlere sinemalara giriyorum
  Bolşoy'a girmedim bu gece oynanan operayı sevmezsin
  Kalamış'ta Balıkçının Meyhanesine girdim ve Sait Faik'le tatlı
  tatlı konuşuyorduk ben hapisten çıkalı bir ay olmuştu
  onun karaciğeri sancılar içindeydi ve dünya güzeldi
  lokantalara giriyorum estırat orkestraları yani cazları ünlülerin
  sırmalı kapıcılara bahşiş sever dalgın garsonlara
  gardroptakilere ve bizim mahalle bekçisine soruyorum
  görmedik
  çaldı geceyarısını Stırasnoy Manastırı'nın saat kulesi
  oysa manastır da kule de yıkıldı çoktan
  yapılıyor şehrin en büyük sineması oralarda
  oralarda on dokuz yaşıma rastladım
  birbirimizi birde tanıdık
  oysa birbirimizin yüzünü görmüşlüğümüz yoktu
  fotoğraflarımızı bile
  ama yine de birbirimizi birde tanıdık şaşmadık el sıkışmak
  istedik
  ama ellerimiz birbirine dokunamıyor aramızda kırk yıllık
  zaman duruyor
  uçsuz bucaksız donmuş duruyor bir kuzey denizidir
  ve Stırasnoy Alanı'na şimdi Puşkin Alanı kar yağmaya başladı
  üşüyorum hele ellerim ayaklarım
  oysa yün çoraplıyım da kunduralarımla eldivenlerim kürklü
  çorapsız olan oydu bezle sarmış postallarında ayaklarını elleri
  çıplak
  ağzında ham bir elmanın tadı dünya
  on dördünde bir kız memesi sertliği avuçlarındaki
  gözünde türkülerin boyu kilometre kilometre ölümün boyu bir
  karış
  ve haberi yok başına geleceklerin hiçbirinden
  onun başına gelecekleri bir ben biliyorum
  çünkü inandım onun bütün inandıklarına
  sevdim seveceği bütün kadınları
  yazdım yazacağı bütün şiirleri
  yattım yatacağı bütün hapislerde
  geçtim geçeceği bütün şehirlerden
  hastalandım bütün hastalıklarıyla
  bütün uykularını uyudum gördüm göreceği bütün düşleri
  bütün yitireceklerini yitirdim
  saçları saman sarısı kirpikleri mavi
  kara paltosunun yakası ak ve sedef düğmeleri koskocaman
  görmedim

  ıı

  On dokuz yaşım Beyazıt Meydanın'dan geçiyor çıkıyor Kızıl
  Meydan'a Konkord'a iniyor Abidin'e rastlıyorum da mey-
  danlardan konuşuyoruz.
  evveli gün Gagarin en büyük meydanı dolaşıp döndü Titof daha
  dolaşıp dönecek hem de on yedi buçuk kere dolanacak
  ama daha bundan haberim yok
  meydanlarla yapılardan konuşuyoruz Abidin'le tavan arasında-
  ki otel odamda
  Sen ırmagı da akıyor Notr Dam'ın iki yanından
  ben geceleyin penceremden bir ay dilimiymiş gibi görüyorum
  Sen ırmağını rıhtımında yıldızların
  bir de genç bir kadın uyuyor tavan arasındaki odamda Paris
  damlarının bacalarına karışmış
  yıllardır böyle derin uykulara dalmışlığı yoktu
  saman sarısı saçları bigudili mavi kirpikleriyse yüzünde bulut
  çekirdekteki meydanla çekirdekteki yapıdan konuşuyoruz
  Abidin'le
  meydanda fırdönen Celalettin'den konuşuyoruz
  Abidin uçsuz bucaksız hızın renklerini döktürüyor
  ben renkleri yemiş gibi yerim
  ve Matis bir manavdır kosmos yemişleri satar
  bizim Abidin de öyle Avni de Levni de
  mikroskobun ve füze lumbuzlarının gördüğü yapılar meydanlar
  renkler ve şairleri ressamları çalgıcıları onların
  hamlenin resmini yapıyor Abidin yüz elliye altmışın meydanlı-
  ğında
  suda balıkları nasıl görüp suda balıkları nasıl avlayabilirsem
  öyle görüp öyle avlayabilirim kıvıl kıvıl akan vakıtları tu-
  valinde Abidin'in
  Sen ırmağı da bir ay dilimi gibi
  genç bir kadın uyuyor ay diliminin üstünde
  onu kaç kere yitirip kaç kere buldum daha kaç kere yitirip kaç
  kere bulacağım
  işte böyle kızım düşürdüm ömrümün bir parçasını
  Sen ırmağına Sen Mişel Köprüsü'nden
  ömrümün bir parçası Mösyö Düpon'un oltasına takılacak bir
  sabah çiselerken aydınlık
  Mösyö Düpon çekip çıkaracak onu sudan Paris'in mavi suretiy-
  le birlikte ve hiçbir şeye benzetemiyecek ömrümün bir
  parçasını ne balığa ne pabuç eskisine
  atacak onu Mösyö Düpon gerisin geriye Paris'in suretiyle
  birlikte suret eski yerinde kalacak.
  Sen ırmağıyla akacak ömrümün bir parçası büyük mezarlığına
  ırmakların
  damarlarımda akan kanın hışırtısıyla uyandım
  parmaklarımın ağırlığı yok
  parmaklarım ellerimle ayaklarımdan kopup havalanacaklar
  salına salına dönecekler başımın üstünde
  sağım yok solum yok yukarım aşağım yok
  Abidin'e söylemeli de resmini yapsın Beyazıt Meydanı'nda şe-
  hit düşenin ve Gagarin Yoldaşın ve daha adını sanını kaşı-
  nı gözünü bilmediğimiz Titof Yoldaşın ve ondan sonraki-
  lerin ve tavan arasında yatan genç kadının
  Küba'dan döndüm bu sabah
  Küba meydanında altı milyon kişi akı karası sarısı melezi ışıklı
  bir çekirdek dikiyor çekirdeklerin çekirdeğini güle oynaya
  sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin
  işin kolayına kaçmadan ama
  gül yanaklı bebesini emziren melek yüzlü anneciğin resmini
  değil
  ne de ak örtüde elmaların
  ne de akvaryumda su kabarcıklarının arasında dolanan kırmızı
  balığınkini
  sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin
  1961 yazı ortalarında Küba'nın resmini yapabilir misin
  çok şükür çok şükür bugünü de gördüm ölsem de gam yemem
  gayrının resmini yapabilir misin üstat
  yazık yazık Havana'da bu sabah doğmak varmışın resmini
  yapabilir misin
  bir el gördüm Havana'nın 150 kilometre doğusunda deniz
  kıyısına yakın bir duvarın üstünde bir el gördüm
  ferah bir türküydü duvar
  el okşuyordu duvarı
  el altı aylıktı okşuyordu boynunu anasının
  on yedi yaşındaydı el ve Mariya'nın memelerini okşuyordu
  avucu nasır nasırdı ve Karayip denizi kokuyordu
  yirmi yaşındaydı el ve okşuyordu boynunu altı aylık oğlunun
  yirmi beş yaşındaydı el ve okşamayı unutmuştu çoktan
  otuz yaşındaydı el ve Havana'nın 150 kilometre doğusunda
  deniz kıyısında bir duvarın üstünde gördüm onu
  okşuyordu duvarı
  sen el yaparsın Abidin bizim ırgatların demircilerin
  ellerini
  Kübalı balıkçı Nikolas'ın da elini yap karakalem
  kooperatiften aldığı pırıl pırıl evinin duvarında okşamaya ka-
  vuşan ve okşamayı bir daha yitirmeyecek Kübalı balıkçı
  Nikolas'ın elini
  kocaman bir el
  deniz kaplumbağası bir el
  ferah bir duvarı okşayabildiğine inanamayan bir el
  artık bütün sevinçlere inanan bir el
  güneşli denizli kutsal bir el
  Fidel'in sözleri gibi bereketli topraklarda şekerkamışı hızıyla
  fışkırıp yeşerip ballanan umutların eli
  1961'de Küba'da çok renkli çok serin ağaçlar gibi evler ve çok
  rahat evler gibi ağaçlar diken ellerden biri
  çelik dökmeğe hazırlanan ellerden biri
  mitralyözü türküleştiren türküleri mitralyözleştiren el
  yalansız hürriyetin eli
  Fidel'in sıktığı el
  ömrünün ilk kurşunkalemiyle ömrünün ilk kaadına hürriyet
  sözcüğünü yazan el
  hürriyet sözcüğünü söylerken sulanıyor ağızları Kübalıların
  balkutusu bir karpuzu kesiyorlarmış gibi
  ve gözleri parlıyor erkeklerinin
  ve kızlarının eziliyor içi dokununca dudakları hürriyet
  sözcüğüne
  ve koca kişileri en tatlı anılarını çekip kuyudan yudum yudum
  içiyor
  mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin
  hürriyet sözcüğünün resmini ama yalansızının
  akşam oluyor Paris'te
  Notr Dam turuncu bir lamba gibi yanıp söndü ve Paris'in bütün
  eski yeni taşları turuncu bir lamba gibi yanıp söndü
  bizim zanaatları düşünüyorum şiirciliği resimciliği çalgıcılığı
  filan düşünüyorum ve anlıyorum ki
  bir ulu ırmak akıyor insan eli ilk mağarayı ilk bizonu çizdiğin-
  den beri
  sonra bütün çaylar yeni balıkları yeni su otları yeni tatlarıyla
  dökülüyor onun içine ve kurumayan uçsuz bucaksız akan
  bir odur.
  Paris'te bir kestane ağacı olacak
  Paris'in ilk kestanesi Paris kestanelerinin atası
  İstanbul'dan gelip yerleşmiş Paris'e Boğaz sırtlarından
  hala sağ mıdır bilmem sağsa iki yüz yaşında filan olmalı
  gidip elini öpmek isterdim
  varıp gölgesinde yatmak bu kitabın kaadını yapanlar
  yazısını dizenler nakışını basanlar bu kitabı dükkanında
  satanlar para verip alanlar alıp da seyredenler bir de
  Abidin bir de ben bir de bir saman sarısı, belası başımın.

  (Tiren, Varşova-Krakof-Pırağ-
  Moskova-Paris-Havana-Moskova
  1961)


  --------------------------------------------------------------------------------
  Saman Sarısı, Nazım Hikmet (Şiir - Tam)
  Kaynak: HiTNeT, Ömer Tuncer

  Uyanış özlem ayrılık
  "yalansız hürriyetin eli,Fidelin sıktığı el" der Nazım

 4. #4
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: Che, Fidel ve Küba Devrimi


 5. #5
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.719
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062

  Cevap: Che, Fidel ve Küba Devrimi

  Merhabalar Efendim

  Sosyalizm, kapitalizmin vahşeti, çelişkisi, sıkıntı ve sorunları nedeniyle ortaya çıkmıştır.
  Bunun insanlar tarafından basite alınması ve hikaye gibi algılanması aymazlıktır.
  Yani kimse oturupta kafasına göre ''bir yaşam biçimi de ben yazayım'' dememiştir.
  Bilimsel, toplumsal ve insanca barış içinde yaşam biçimidir.

  Bu düşüncelerimi aktardıktan sonra;

  Konuyu gündeme taşıdığınız için teşekkürler.

  Saygılar...
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

Benzer Konular

 1. Küba'da 3 bin mahkuma af
  mopsy Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-12-2011, 07:50 AM
 2. Küba Günlüğü
  mopsy Tarafından Turizm Gezi Seyahat Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 24-12-2011, 05:20 PM
 3. Küba'da İslam
  SOSYALİST Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-03-2009, 05:10 PM
 4. Küba Devrimi’nin 50.yılı kutlanıyor ....
  güney Tarafından Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-10-2008, 11:17 PM
 5. Fidel Castro'nun Atatürk hakkındaki düşünceleri
  sheytan Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-05-2007, 04:21 PM
Yukarı Çık