Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5
 1. #1
  Kıdemli Üye sheytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Yaş
  29
  Mesaj
  797
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  112

  Enver Paşa Vatan Haini Mi?

  Genelkurmay'dan tartışmaya son nokta...
  Osmanlı-Rus Savaşı sonucu Kars, Ardahan, Batum ve Sarıkamış'ın Rusya'ya kaybedilmesi sonucu 1914 yılında Döneminin Başkomutan Vekili olan Enver Paşa, Sarıkamış'ı geri ele geçirmek amacıyla 19 Aralık tarihinde harekat planını kurmaylarına sunmuştu.

  Kurmaylar manevranın başarısızlığa uğrayacağını Enver Paşa'ya birçok kez söylemiş olmalarına karşın Enver Paşa hareketin yapılmasına karar vermişti.

  Enver Paşa'nın doğa koşullarını planına katmaması Allahuekber Dağları'nda tipi ve boranda onbinlerce Türk askeri tek kurşun atmadan şehit düştü.

  Enver Paşa'nın komutanlığını yaptığı bu savaş ateşli bir tartışma konusu olmayı günümüze kadar sürdürdü. Enver Paşa hakkında "vatan haini" söylemleri zaman zaman baskın olarak kamuoyunda seslendirilmeye başlandı.

  Bugün Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı bir açıklama ile bu tartışmalara da son nokta kondu. Genelkurmay'ın internet sitesinde yayınlanan Sarıkamış Harekatı başlığıyla verilen yazıda bugüne kadar 90 bin olarak verilen şehit sayısı 60 bin olarak düzeltilirken Enver Paşa'nın Sarıkamış savaş stratejisi için "başarılı bir plan" tanımlaması yapıldı..

  VATAN HAİNİ Mİ, KAHRAMAN MI?

  Genelkurmay'n internet sitesinde yayınlanan o açıklamada, 22 Aralık 1914-15 Ocak 1915 tarihleri arasında gerçekleştirilen Sarıkamış Harekatı’nın Türk milletinin vatanı ve kutsal varlıkları uğruna neler yapabileceğinin bir delili olduğu kaydedildi.

  Genelkurmay Başkanlığı tarafından, Sarıkamış’ın, Türk harp tarihinin en acı muharebelerine sahne olduğu ve Türk Ordusu’nun, ağır koşullar altında yapılan bir muharebede kahramanca savaştığı belirtilerek, “Sarıkamış Harekâtı, Türk milletinin vatanı ve kutsal varlıkları uğruna neler yapabileceğinin bir delilidir” denildi.

  Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde 22 Aralık 1914-15 Ocak 1915 tarihleri arasında gerçekleştirilen Sarıkamış Harekatı’na ilişkin bilgiler ve fotoğraflar "Tarihten Kesitler" başlıklı bölüm altında yayınlandı.

  Osmanlı Devleti’nin, Almanya ile yapılan anlaşmanın ardından Birinci Dünya Savaşı’na girmek zorunda kaldığı, ancak Balkan Savaşı’ndan yeni çıkmış olması ve yeterli hazırlıkları yapma imkânı ve zamanı olmadığından dolayı savaşın ilerleyen dönemlerinde büyük olumsuzluklarla karşılaştığı belirtildi.

  ENVER PAŞA'YA DESTEK
  22 Aralık 1914 - 15 Ocak 1915 tarihleri arasında gerçekleşen Sarıkamış Muharebeleri’nde Türk Ordusu’nun uyguladığı planın, bir kolorduyla düşmanın cepheden tespitini, iki kolorduyla kuzey kanadından kuşatılarak düşman cephesinin 30-35 km kadar gerisindeki Sarıkamış’ın ele geçirilmesiyle düşman kuvvetlerinin imhasını öngördüğü belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

  “Tamamen karlarla kaplı, çok yüksek dağlık ve yolsuz bir arazide o günün koşulları altında kış donatımından yoksun yaya ve atlı birliklerle yapılan bu harekât çok riskli idi. Özellikle 10’uncu Kolordu birlikleri, Allahuekber Dağları’nı aşarken çetin zorluklar ve kış şartları sebebiyle gerek miktar gerekse mevcut silahlar yönünden çok zayiat vermiştir. Nitekim Türk kuvvetlerinin büyük bir kısmı soğuktan donarak ölmüştür. Sarıkamış’a girebilen 300 kişilik bir kuvvet de Ruslar tarafından geri atılmıştır. Bu başarısızlık karşısında Enver Paşa, 10 Ocak 1915’te 3’üncü Ordu komutanlığını Tuğgeneral Hafız Hakkı Paşa’ya devrederek İstanbul’a dönmüştür.”
  Bu muharebelerde Rusların kayıplarının 30 bin, Türklerin kayıplarının ise 60 bin kadar olduğunun kaydedildiği açıklamada, “Sarıkamış Harekâtı ile ilgili haberler, ancak sonradan kamuoyu gündemine geldiğinden burada olup bitenler çok sonraları açıklığa kavuşturulmuştur” denildi.

  Sarıkamış Kuşatma Harekatı’nın düşman kuvvetlerinin arkasına düşmeyi hedef alan başarılı bir plan olduğu ancak stratejinin faktörlerinden zaman ve iklim şartlarının iyi değerlendirilemediği belirtilerek, şu görüşlere yer verildi:

  “Sarıkamış, Türk harp tarihinin en acı muharebelerine sahne olmuştur. Türk Ordusu, ağır koşullar altında yapılan bir muharebede kahramanca savaşmıştır. Türk Ordusunun kayıplarındaki asıl etkenler, çetin arazi ve şiddetli kış şartları ile teçhizat eksikliği ve ikmal yetersizliğidir. Çok ağır koşullar altında kahramanca savaşan Türk askeri, muharebenin sonuna kadar direnmiş, vatanını korumak ve başarıya ulaşmak için sonsuz gayret göstermiştir. Sarıkamış Harekâtı, Türk milletinin vatanı ve kutsal varlıkları uğruna neler yapabileceğinin bir delilidir.”
  Kaynak: GAZETEVATAN.COM
  Konu sheytan tarafından (19-12-2007 Saat 09:30 PM ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Feb 2010
  Mesaj
  1
  Rep Gücü
  8
  Enver paşa dediğiniz adam bu ülkenin kısacası türk tarihinin en büyük vatan hainidir isterseniz TURGUT ÖZAKMAN'IN ŞU ÇILGIN TÜRKLER kitabına bakabilirsiniz bu adam ne yapmıstır sarıkamış bu adamın eseri tmm biliyoruz peki M.Kemal ATATÜRK Tbmm yi kurduktan sonra yurt dışından Tbmm de kendisi gibi kalles adamlarını teşkilatlandırıp atatürk ü kendi kurdugu meclisten atmaya calısmıstır we kendisi gibi hain olan talat we damat feritte aşagı deil neler yaptıgını hainlikleri saymakla bitmez bunun icin ŞU ÇILGIN TÜRKLER ve DİRİLİŞ kitabını okuyun yeterli olucaktır genelkurmay ne derse desin

 3. #3
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  TRABZON
  Mesaj
  10
  Rep Gücü
  446
  Enver paşaya vatan haini demek doğru değildir çünkü o bu harekatı ülkesi için yapmış ve o gün her nşey istediğiğmiz gibi gitseydi düşünebiliyormusun büyük türk yurdu vardı bugün.

 4. #4
  Tecrübeli Üye aslnyrkli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2010
  Mesaj
  267
  Rep Gücü
  14124
  atatürk karsıtı olmasına rağmen atatürkçüler tarafından kutsanan biri

  vatansever olablir ama gerektiğinden cok fazla hırslı ve cahil bi insan düşücesi orta asya türkleriyle bulusup rusya yı bloke etmek ama bunu yapmak imkansızdı o soğukta hocasının uyarmasını da kulak tıkamıstır hırsları aklından fazla olanlar yenilirler her zamnki gibi

  bu arada vatanseverliğene karsıt olarak yenilmesine karsın yendi gibi gostermiş sarıkamıs harekatını yenildiğini saklamstır vatansever olsaydı hatasını kabul ederdi

 5. #5
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Mesaj
  1
  Rep Gücü
  8
  onlar kaybeden bir neslin temsilcileri.o yüzden hiçbir zaman objektif değerlendirilmeyecekler.ittihatçılarla ilgili kesin gerçek vatansever olduklarıdır ama hayalperestlikleri ve devlet tecrübesinden yoksunlukları da bir kesin gerçektir.

Benzer Konular

 1. Polislere 'vatan haini' suçlaması
  SOSYALİST Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-07-2013, 09:28 AM
 2. Kimse “enver paşa”lığa soyunmasın!
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 14-08-2011, 09:13 PM
 3. Vatan haini kime denir?
  simqe Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 08-12-2010, 05:50 PM
 4. Vatan haini kimdir ?
  SOSYALİST Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 14
  Son mesaj: 13-08-2009, 02:29 PM
 5. Fazil Say - Vatan Haini (Nazim Hikmet)
  Kadim Tarafından Opera Bale Dans Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 29-04-2009, 10:52 AM
Yukarı Çık