+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5

Hadis Kaynaklarından Hz. Mehdi (As) İle İlgili Yeni Bilgiler

islam (Müslümanlık) Kategorisinde ve Dualar Hadisler Forumunda Bulunan Hadis Kaynaklarından Hz. Mehdi (As) İle İlgili Yeni Bilgiler Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Hadis Kaynaklarından Hz. Mehdi (As) İle İlgili Yeni Bilgiler Peygamber Efendimiz (sav) hadislerinde Hz. Mehdi (as)’nin gerek fiziksel özellikleri, gerek

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130075
  Mesaj
  166
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  338

  Exclamation Hadis Kaynaklarından Hz. Mehdi (As) İle İlgili Yeni Bilgiler

  Hadis Kaynaklarından Hz. Mehdi (As) İle İlgili Yeni Bilgiler

  Peygamber Efendimiz (sav) hadislerinde Hz. Mehdi (as)’nin gerek fiziksel özellikleri, gerek ahlaki özellikleri gerekse ortaya çıkacağı dönemde dünyanın durumu hakkında pek çok tanıtıcı bilgi vermiştir. Hz. Mehdi (as)’nin ahlakının, kendi ahlakına benzediğini bildirmiş, onun Allah korkusunu ve güzel ahlakını övmüştür. Daha önceki yazılarımızda bu hadisleri detaylı olarak aktarmıştık. Bu yazımızı ise daha önce aktardığımız bilgilere ek olarak farklı hadislerden sizler için derledik. Yazımızda Hz. Mehdi (as)’nin ilminden özelliklerine, dünya üzerindeki etkisinden ortaya çıktığı dönemde yaşanacak olaylara kadar Hz. Mehdi (as) hakkında birçok sorunuza yanıt bulacaksınız.

  Hz. Mehdi (as), ahir zamanda gönderileceği Peygamber Efendimiz (sav) tarafından müjdelenmiş, Müslümanları zulüm ve sıkıntı ortamından kurtaracak, yeryüzündeki fitneleri ortadan kaldıracak, tüm dünyaya barış, adalet, bolluk, huzur, mutluluk ve refah getirecek kutlu bir şahıstır. Peygamberimiz (sav)'den aktarılan sahih rivayetlere göre Hz. Mehdi (as), çeşitli hurafelerle, batıl inanç ve uygulamalarla aslından uzaklaştırılmış olan din ahlakını özüne döndürecek, Hz. İsa (as) ile buluşacak, Allah'ın izniyle yegane hak din olan İslam ahlakının yeryüzüne hakim olmasına vesile olacaktır.

  Daha önceki yazılarımızda son birkaç on yıldır yeryüzünde meydana gelen olayların birçoğunun Hz. Mehdi (as)’nin ortaya çıkışının alametlerinden olduğunu hadisler ve İslami kaynaklarda aktarılan bilgiler ışığında aktarmıştık. Bu yazımızda ise daha önceki yazılarımızda Hz. Mehdi (as) hakkında aktarılmayan hadislere yer veriyoruz. Bu yeni bilgiler tüm Müslümanları, Hz. Mehdi (as)’nin geliş alametleri ve Mehdi (as)’nin sıfatları hakkında daha detaylı bilgi edinmeye sevk edecek ve Allah’ın izniyle Müslümanların heyecanını daha da artıracaktır.

  Hz. Mehdi (as)’nin Özellikleri

  Hz. Mehdi (AS) Kafkasya'dan Gelecektir

  “Seyyid Ahmed Hüsameddin (r.a.) İstihraçname'sinde Mehdi'nin doğuş yeriyle ilgili şöyle bir not düşmüştür:

  "Müslümanlardan bir zat (Hz. Mehdi (AS) gelecek, bu zatın şerefi kafkasya'nın en ulu dağından etrafa güneşin şuaı gibi (ışık hüzmeleri gibi) şulenisar olacaktır (etrafa ışıltılar saçacaktır).” (Osman Yüksel Serdengeçti, Mabedsiz Şehir, Serdengeçti Neşriyatı: VI, s.107)

  Hz. Mehdi (As), İlk Başlarda İsminin Meşhur Olmasından Kaçınacaktır

  Peygamberimiz (sav)'in hadislerinde verilen bilgilerden, ortaya çıkışından önceki dönemlerde Hz. Mehdi (as)'nin isminin meşhur edilmeyeceği anlaşılmaktadır. Hz. Mehdi (as)'ın isminin meşhur edilmemesi için tek çözüm müstear isim kullanmasıdır. Bu yüzden Hz. Mehdi (as) de faaliyetlerine başladığı ilk dönemlerde kendi ismini gizleyecek, kendi adı yerine başka bir isim kullanacaktır.

  “Mufazzal bin Ömer der ki: İmam Ebu Abdullah Cafer-i Sadık aleyhisselam’ın huzurunda idim ve benimle birlikte başkaları da vardı. İmam aleyhisselam bize şöyle buyurdu: “Sakın Hz. Mehdi (AS)’nin adını meşhur etmeyin”...” (Şeyh Muhammed b. İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 174)

  Hz. Mehdi (AS)'nin Bir İsmi de ''Arslan''dır

  “Maveraünnehir’den bir adam (Hz. Mehdi (AS)) çıkar, ona El-Hâris (arslan) denir. Onun askerlerinin kumandanı olan bir adam vardır ki ona da Mansur denilir. O El-Haris, tıpkı Kureyş’in Resulullah (sav)’a zemin hazırladığı gibi o da Al-i Muhammed’e zemin hazırlar veyâ onları yerleştirir (ravi şek etmiştir). Her mümine, ona yardım etmek veya davetine icabet etmek (ravi şek etmiştir) vaciptir.” (Ebu Davud, Mehdi 1, (2452)) Ravi: Hz. Hilal İbnu Amr (r.a.) (Et-Tac, Ali Nâsıf el-Hüseyni, c. 5, s. 617) (Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 14/410)
  ** Haris arslan demektir.

  Hz. Mehdi (AS)'nin Hem Eli Hem Ayağı Ayrı Ayrı Zincirlenecektir

  Mümin şahıs (Hz. Mehdi (AS) Deccal'i görünce: "Ey insanlar! Resulullah'ın zikrettiği Deccal işte budur" der. Deccal hemen onunla ilgili emrini verir de o zat karnı üzerine uzatılır ve arkasından: "Onu alın da yaralayın" der. Artık o zatın sırtı ve karnı döve döve genişletilir. Bu sefer Deccal onu (Hz. Mehdi (AS)'yi) iki elinden ve iki ayağından yakalar da fırlatır atar. İnsanlar Deccal'in onu bir ateş içine attığını sanırlar. Halbuki o bir cennet içine atılmıştır. (Mehdilik ve İmamiye, İbrahim Süleymanoğlu, s. 40)

  Peygamberimiz (sav)'in hadisinde ahir zamanda Deccal'in, Hz. Mehdi (as)'ın eline ve ayağına zincir vuracağına dikkat çekmiştir. Hadiste verilen bu bilgilerden, Hz. Mehdi (as)'ın ellerinin ve ayaklarının zincirle bağlanarak yaşadığı dönemin hapishanelerine ve akıl hastanelerine atılacağı anlaşılmaktadır.

  İnsanlar Hz. Mehdi (AS)'yi Evlerinde, Sokaklarda Görecekler, Onu Sıklıkla İzleyecekler; Ancak Hz. Mehdi (AS)' Olduğunu Fark Etmeyeceklerdir

  Hadislerde verilen bu bilgiler, Hz. Mehdi (as)'nin insanlar arasında tanınan, bilinen; oldukça göz önünde olan, namı ve şöhreti herkes tarafından bilinen ancak, ‘Hz. Mehdi (as) sıfatıyla tanınmayan’ bir kimse olacağını göstermektedir.

  “Sedir-i Seyrefi der ki: İmam Ebu Abdullah Cafer-i Sadık aleyhisselam’dan duydum ki: ... Hakkı gasp olunan ve inkar olunan mazlum imamınız ve bu (gaybetin) sahibi (Hz. Mehdi (as) onların arasında dolaşır, pazarlarında gezer, onların bastığı yerlerden geçer. Ama onlar onu (Hz. Mehdi (AS)'yi tanımazlar, ta ki sonunda Allah kendisini onlara tanıtması için tıpkı Hz. Yusuf’a verdiği gibi ona izin verir.” (Şeyh Muhammed b. İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani, s. 189)

  Hz. Mehdi (AS) Bekar Olacaktır

  “Mes'ûdi şöyle nakletmektedir: "Ali b. Hazma, İbn-i Sirâc ve İbn-i Ebi Said, bir ara İmam Rıza'nın (a.s) huzuruna vardıklarında Ali B. Hazma İmam'a şöyle arzetti: "Ey Resulullah'ın oğlu, biz, siz (Ehli Beyt imamların)dan şöyle nakletmişiz ki; her imam ölmeden önce mutlaka evladını görür. (Acaba bu doğru mudur?) İmam (a.s) cevabında şöyle buyurdu: "Şunu da hadise eklediniz mi "Kâim (Hz. Mehdi (AS)) hariç?"” (İsbât-ül Vasiye (Mes'udi), s. 201)

  Yapılan Tüm Baskı ve Saldırılar Hz. Mehdi (As)'yi Daha da Güçlendirecektir

  Mümin şahıs (Hz. Mehdi (as)) Deccal'i görünce: "Ey insanlar! Resulullah'ın zikrettiği Deccal işte budur" der. Deccal hemen onunla ilgili emrini verir de o zat karnı üzerine uzatılır ve arkasından: "Onu alın da yaralayın" der. Artık o zatın sırtı ve karnı döve döve genişletilir. Bu sefer (Deccal) onu iki eli ve iki ayağı ile yakalar da fırlatır atar. İnsanlar Deccal'in onu bir ateş içine attığını sanırlar. halbuki o bir Cennet içine atılmıştır. (Mehdilik ve İmamiye, İbrahim Süleymanoğlu, s. 40)

  Hadiste mecazi anlamda kullanılan, Hz. Mehdi (as)'nin "sırtının ve karnının dövüle dövüle genişletilmesi" ifadesi, Hz. Mehdi (as)'ye yapılan baskı ve saldırılarla, Hz. Mehdi (as)'nin ününün ve şanının daha da yayılacağını ve rivayetteki işari anlamıyla etkisinin dünya çapında giderek genişleyeceğini göstermektedir.

  İnsanların Hz. Mehdi (AS)'yi Tanıyamamalarının Bir Hikmeti de Allah'ın Hz. Mehdi (As) Üzerindeki Korumasındandır

  “Ama Allah halkın nefislerine karşı zulmü, cefası ve israfı yüzünden, onu (Hz. Mehdi (AS)’yi) halktan gizleyecektir.” (Şeyh Muhammed b. İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 162)

  Hz. Mehdi (AS) İleri Yaşlarda, Ama Genç Bir İnsan Görünümünde Olacaktır

  “Hz. Rıza (a.s) Rayyan b. Saltı’ın Sen Sahib-ul Emr misin? sorusuna şöyle cevap verdi: Evet ben de Sahib-ul Emrim (emir sahibiyim), Ama yeryüzünü adaletle dolduracak olan Sahib-ul Emr ben değilim. Ben de gördüğün bu güçsüzlük ve zayıflığa rağmen nasıl olur da o Sahib-ul Emr olabilirim? Va’dedilmiş Kaim (Hz. Mehdi (AS)) ileri yaşlarda, ama genç bir surette zuhur edecektir.” (Bihar-ul Envar, c. 52, s. 32; İsbat-ul Hudat, c. 6, s. 19)

  Hz. Mehdi (AS) Gizlice ve Aniden Zuhur Edecektir

  “Hz. İmam Rıza şöyle buyurdu: ...Babalarımdan nakledilmiştir ki, Hz. Mehdi (a.s.) gizlice ve aniden zuhur edecektir.” (Yenabi-ul Mevedde, c. 2, s.197)

  Hz. Mehdi (AS), Peygamberimiz (Sav)'in Mührünü Kullanacaktır

  “Hz. Cafer Sadık (a.s) şöyle buyuruyor: “Adeta Kaim’i (Hz. Mehdi (as)'yi) görür gibiyim ki, ...Peygamber’in altın mühürle mühürlenmiş sözleşmesini cebinden çıkarıyor. Mührünü açarak onu insanlara okuyor...”” (Bihar, c. 52, s. 326)

  Hz. Mehdi (As), İzlenecek, Gözetlenecek Ve Baskı Altına Alınmak İstenecektir

  “Ebu Said El-Hudri'nin (r.a.) rivayetinde, Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur: Deccal çıkınca, ona karşı müminlerden bir adam (Hz. Mehdi (as) yönelir. Derken o Mümin kimseye birçok silahlılar, Deccal'in merkezlerde gözetleme yapan silahlıları karşı çıkarlar.” (Mehdilik ve İmamiye 37, (Sahih-i Müslim, 11/393'den nakil)

  Hz. Mehdi (AS)'ın Yemeği Sade Olacaktır

  “İmam Sadık (a.s) buyurmuştur ki: "… Allah’a and olsun ki, Hz. Mehdi (as)'nin… Yemeği katıksızdır."” (Biharul Envar, c. 52, s. 354.)

  (Hz. Mehdi (a.s.)'nin ) Emir-ül Müminin Ali aleyhi’s-selâm gibi yemeği sadedir... (Bihar-ul Envar, c. 52, s. 279 ve 283 ve 305-308 ve 310 ve 311 ve 340 ve 346 ve 352 ve 354 ve 360 ve 361 ve 364 ve 367 ve 368 ve 378 ve c. 53, s. 12. İkmal-ud Din, c. 2, s. 367 ve 368.)

  Bu hadiste, Hz. Mehdi (as)'nin yabancı katkı maddelerinden arınmış, sade, temiz yiyeceklerle beslendiğine dikkat çekilmektedir.

  Hz. Mehdi (AS)'nin BedenivVe Sesi Çok Güçlü Olacak; Aynı Zamanda da Sözleri ve Konuşmalarıyla Dünya Çapında Çok Büyük Etki Uyandıracaktır

  “Hz. Rıza (a.s) Rayyan b. Saltı’ın Sen Sahib-ul Emr misin? Sorusuna şöyle cevap verdi: Evet ben de Sahib-ul Emr (emir sahibi)im, Ama yeryüzünü adaletle dolduracak olan Sahib-ul Emr ben değilim. Va’dedilmiş Kaim (Hz. Mehdi) ileri yaşlarda, ama genç bir surette zuhur edecektir. O kadar güçlüdür ki; yeryüzünün en büyük ağacına da el uzatsa onu kökünden söküp atar, dağlar arasında feryad edecek olursa sert kayalar un ufak olur. Musa’nın asası ve Süleyman’ın yüzüğü ondadır. ...Allah dilediği zamana kadar onu gözden uzak tutar. Daha sonra zuhur eder ve yeryüzünü önceden zulümle dolduğu gibi adaletle doldurur.” (Bihar-ul Envar, c. 52, s. 32; İsbat-ul Hudat, c. 6, s. 19)

  Hz. Mehdi (AS) İnsanlara Yaratılış Gerçeğini Fosillerle İspat Edecektir

  Bin yıldan daha eski iskelet kemikleri, İmam Mehdi (A.S.) ile konuşacaklar. (Mikyaal al-Makaarem, c. 1, s. 223-224)

  Hadiste verilen bilgi, Hz. Mehdi (as)'nin fosillerle ilgileneceğini, Yaratılış gerçeğini fosillerle ispat edeceğini, bu eski fosillerle inkarı ve dalaleti; dinsiz, materyalist ve Darwinist sistemi ortadan kaldıracağını göstermektedir.

  Hz. Mehdi (as)’nin, materyalizmin ve Darwinizm'in geçersizliğini ispat ederken bin yıldan eski, yani milyonlarca yıllık fosilleri kullanacağı açıkça anlaşılmaktadır. Hadis, fosillerin adeta lisan-ı hal ile, “Hüccet Mehdi (as), biz Allah'tan bir deliliz; bizlerin evrim geçirmediğimizi, ilk yaratılıştan itibaren değişmeden aynısıyla kaldığımızı bizleri delil göstererek insanlara anlatabilirsin” diyeceklerine ve Hz. Mehdi (as)'nin de, yer altından çıkan fosiller yoluyla bu gerçeği resim, yazı, kitap, video film ve belgelerle insanlara anlatacağına işaret etmektedir.

  Hz. Mehdi (a.s.)'nin bir ismi de, “delil getiren” yani “Hüccet”tir. Hüccet Mehdi (a.s.) ahir zamanda hüccet (delil) ile konuşacaktır. Allah ona bu imkanı verecek ve canlılara ait kemikler de Hz. Mehdi (a.s.) için birer delil (hüccet) olacaktır.

  Hz. Mehdi (a.s.) bu fosilleri, o devrin ateist, materyalist ve Darwinistlerine karşı, reddi mümkün olmayan kesin birer delil olarak kullanacak ve bu yolla Darwinistleri mağlup edip dinsiz materyalist sistemi tamamen ortadan kaldıracaktır.

  Bediüzaman Said Nursi de eserlerinde, Hz. Mehdi’nin birinci vazifesinin, “maddiyyun ve tabiyyun taunu”nu, yani Allah’ı inkar üzerine kurulmuş materyalizm ve Darwinizm fikrini yerle bir ederek tam olarak etkisiz hale getirmek olacağını belirtmiştir:

  Ve onun (Hz. Mehdi (a.s.)’nin) üç büyük vazifesi olacak: Birincisi: Fen ve felsefenin tasallutiyle (tesiriyle) ve maddiyun (materyalizm) ve tabiiyyun (Darwinizm) taunu (salgınının), beşer içine intişar etmesiyle (insanlar arasında yayılmasıyla), herşeyden evvel felsefeyi ve maddiyun fikrini (Darwinist materyalist felsefeyi) tam susturacak bir tarzda imanı kurtarmaktır... (Emirdağ Lahikası, s. 259)

  Hz. Mehdi (AS)'nin Elbiseleri Parlak Olacaktır

  “İmam Ali (a.s) diyor ki: Resulullah (sav) bana hitaben şöyle buyurdular: “Onun (Hz. Mehdi (A.S.)'nin) üzerinde nurdan elbiseler vardır...”” (Bihar, c. 36, s. 337; c. 51, s. 108)

  Melekler Hz. Mehdi (AS)’ye Yardım Edeceklerdir

  “Cebrail, onun önünde olacak, Mikail sağında ve İsrafil ise solundan gelecektir. Ve korku bir aylık yoldan onun önünden, arkasından, sağından ve solundan ilerleyecek. (Allah’a) yakın melekler de onun hizasında olacaklar...” (Şeyh Muhammed b. İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 274)

  Hz. Mehdi (As), Cennet Ehlinin Seyitlerindendir (Efendilerindendir)

  “Hakim, İbni Mace ve Ebu Naim, Hz. Enes’den tahric ettiler. Ben Resulullah (sav)’den duydum. Şöyle buyurdu: Biz Abdülmuttalip’in evladından yedi kişi, Cennetin efendileriyiz. Ben, Hamza, Ali, Cafer, Hasan, Hüseyin ve Hz. Mehdi (AS).” (Ali Bin Hüsameddin El Muttaki, Celaleddin Suyuti'nin Tasnifinden Hadisler – Ahir Zaman Mehdisinin Alametleri, Kahraman Neşriyat, s. 19)
  lekler de onun hizasında olacaklar...” (Şeyh Muhammed b. İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 274)

  Hz. Mehdi (AS) Hakkında Nakledilen Hadis ve Rivayetlerin İstatistiği

  Hz. Mehdi (as)'nin ortaya çıkışını müjdeleyen hadislerin sayısı: 657

  Hz. Mehdi (as), Ehl-i Beyt'tendir; Hz. Mehdi (as)'nin ismi, Resulullah'ın isminin ve künyesi de onun künyesinin aynısıdır" diyen hadislerin sayısı: 389

  Hz. Mehdi (as), insanlar arasında Resulullah'a en çok benzeyen kimsedir" diyen hadislerin sayısı: 48

  Hz. Mehdi (as)'nin yüz ve boyunu tarif eden hadislerin sayısı: 21

  Hz. Mehdi (as), Hz. Ali (a.s.)'nin evlatlarındandır" diyen hadislerin sayısı: 214

  Hz. Mehdi (as), Hz. Fatıma'nın evlatlarındandır" diyen hadislerin sayısı: 192

  Hz. Mehdi (as), yeryüzünü adaletle dolduracaktır" diyen hadislerin sayısı: 123

  Hz. Mehdi (as)’nin iki gaybeti olacaktır" diyen hadislerin sayısı: 10

  Hz. Mehdi (as)'nin uzun bir gaybeti olacaktır." diyen hadislerin sayısı: 91

  Gaybetinin nedenini açıklayan hadislerin sayısı: 7

  Gaybeti döneminde halkın Hz. Mehdi (as)’den yararlanması hakkındaki hadislerin sayısı: 7

  Hz. Mehdi (as) uzun ömürlüdür." diyen hadislerin sayısı: 318

  Hz. Mehdi (as)’nin görünümü gençtir" diyen hadislerin sayısı: 8

  Hz. Mehdi (as)'nin doğumu gizli olacaktır" diyen hadislerin sayısı: 14

  Hz. Mehdi (as)'nin üzerinde hiç kimsenin biatı olmayacaktır (bir halifeye ya da bir başka kimseye bağlı olmayacak; hiçbir fikrin, grubun, tarikatın veya herhangi bir siyasi düşüncenin etkisi altında olmayacaktır)" diyen hadislerin sayısı: 10

  İnkar edenleri fikren mağlup edecek, yeryüzünü şirkten temizleyecektir" diyen hadislerin sayısı: 19

  Hz. Mehdi (as), Allah'ın emrini aşikâr edecek, İslam ahlakını yeryüzünde yayacak ve dünyaya (manen) hakim olacak..." diyen hadislerin sayısı: 47

  Hz. Mehdi (as), insanları Kuran'a ve sünnete sevk edecektir" diyen hadislerin sayısı: 15

  Hz. Mehdi (as), Allah'ın düşmanlarını bilgiyle fikren etkisiz hale getirecektir" diyen hadislerin sayısı: 4

  Hz. Mehdi (as) de Peygamberlerden birtakım sünnetler vardır" diyen hadislerin sayısı: 23

  Hz. Mehdi (as), Peygamberimiz (sav)'in kılıcıyla kıyam edecektir (yani Peygamberimiz (sav)'in kutsal emanetleri olan mübarek sancağı, kılıcı ve hırkasının gömleği Hz. Mehdi (as)'nin yanında olacaktır)" diyen hadislerin sayısı: 7

  Hz. Mehdi (as)’nin siyeri (kişiliği ve dış görünümü) ile ilgili hadislerin sayısı: 30

  Hz. Mehdi (as)’nin zühdü (ahlakı ve takvası) ile ilgili hadislerin sayısı: 4

  Hz. Mehdi (as)’nin adaleti ve onun döneminde emniyetin yaygınlığıyla ilgili hadislerin sayısı: 7

  Hz. Mehdi (as)’nin ilmi hakkındaki hadislerin sayısı: 5

  Hz. Mehdi (as)’nin cömertliği ve bağışıyla ilgili hadislerin sayısı: 13

  "Allah Tealâ, Hz. Mehdi (as)’nin eliyle peygamberlerin mucizesini aşikar edecek ve onların mirasları onunla birliktedir" diyen hadislerin sayısı: 5

  Hz. Mehdi (as) şiddetli bir imtihandan sonra zuhur edecektir" diyen hadislerin sayısı: 24

  Hz. Mehdi (as), İsa bin Meryem (a.s)'a namazda imamlık yapacaktır" diyen hadislerin sayısı: 25

  Hz. Mehdi (as)’nin zuhurunun niteliğini anlatan rivayetlerin sayısı: 12

  Hz. Mehdi (as)’nin zuhurundan önceki durum, fitne ve günahların çokluğu ile ilgili hadislerin sayısı: 37

  Hz. Mehdi (as)’nin bazı zuhur alâmetleri ile ilgili hadislerin sayısı: 29
  Gökten Hz. Mehdi (as)'nin ve babasının ismiyle duyulacak ses ile ilgili hadislerin sayısı: 27

  Hz. Mehdi (as)'nin zuhurundan önceki zamanda fiyatların çok yüksek olması, hastalıkların çoğalması vb. konularla ilgi hadislerin sayısı: 23

  Süfyani'nin çıkışı, ay tutulması vb konularla ilgili hadislerin sayısı: 38

  Deccal'ın çıkışı hakkındaki hadislerin sayısı: 12

  Hz. Mehdi (as)'nin zuhur edeceği yer ile ilgili hadislerin sayısı: 17

  Hz. Mehdi (as)'nin yeryüzünün doğu ve batısını manen fethetmesiyle ilgili hadislerin sayısı: 12

  Hz. Mehdi (as) döneminde bütün milletlerin İslam ahlakı üzere toplanmasıyla ilgili hadislerin sayısı: 7

  Hz. Mehdi (as) döneminde yerin servet ve madenlerini dışarı çıkarmasıyla ilgili hadislerin sayısı: 10

  Hz. Mehdi (as) döneminde gök ve yeryüzü bereketlerinin açığa çıkmasıyla ilgili hadislerin sayısı: 12

  313 kişinin Hz. Mehdi (as)'nin yanında bulunmasıyla ilgili hadislerin sayısı: 25

  Hz. Mehdi (as) ortaya çıktığında yeryüzünün adaletle dolmasıyla ilgili hadislerin sayısı: 129

  Hz. İsa'nın ikinci kez yeryüzüne inmesi ve Hz. Mehdi (as)'nin arkasında namaz kılmasıyla ilgili hadislerin sayısı: 29

  Hz. Mehdi (as)'nin , Deccal'i (manen ve fikren) etkisiz hale getirmesiyle ilgili hadislerin sayısı: 6

  Hz. Mehdi (as)'nin Süfyani ile fikren mücadele edip onu (manen ve fikren) etkisiz hale getirmesiyle ilgili hadislerin sayısı: 2

  Hz. Mehdi (as) zamanında yeryüzünün bayındırlığıyla ilgili hadislerin sayısı: 5

  Hz. Mehdi (as)'nin asrında işlerin kolaylaşması ve akılların kemale erişmesiyle ilgili hadislerin sayısı: 7

  Hz. Mehdi (as)'nin ashabının faziletleriyle ilgili hadislerin sayısı: 14

  Hz. Mehdi (as)'nin ashabının güç ve kuvvetleriyle ilgili hadislerin sayısı: 5

  Zuhurundan sonra Hz. Mehdi (as)'nin hilafetinin (manevi liderliğinin) süresiyle ilgili olan hadislerin sayısı: 18

  Hz. Mehdi (as)'nin yiyeceği, içeceği ve giyimiyle ilgili hadislerin sayısı: 4

  Hz. Mehdi (as)'nin halkı davet ettiği şeyler hakkındaki hadislerin sayısı: 7

  Fereci (kurtuluşu) beklemenin faziletiyle ilgili hadislerin sayısı: 23

  Hz. Mehdi (as)'nin takipçilerinin bazı görevleriyle ilgili hadislerin sayısı: 54

  Hz. Mehdi (as)'yi idrak etme ve onu imam (manevi lider) edinmekle ilgili hadislerin sayısı: 10

  Gaybeti döneminde, Hz. Mehdi (as)’ye inananların faziletleriyle ilgili hadislerin sayısı: 23

  (Safi-i Gulpaygani, Müntahab'ul-Eser, s. 15-19)

  Hz. Mehdi (as)’nin İlmi

  Hz. Mehdi (as), İnsanlar Arasında İlmi En Çok Olanıdır

  “Hz. Mehdi (as)'nin ilim ve hilmi herkesten daha çoktur. Hz. Mehdi (as), Peygamber (sav)'in adını taşımaktadır ve ahlakı da Muhammedi (sav) ahlaktır.”
  (El-Mehdiyy-il Mev'ud, c. 1, s. 281-282 ve 266 ve 300)

  Hz. Mehdi (as) Kendisine Doğu ve Batı Hakkında Sorulan Tüm Sorulara Yanıt Verecektir

  Bir başka hadiste ise, Hz. Mehdi (as)'nin, insanların Doğu (Müslüman alemi) ve Batı (Hıristiyan alemi) hakkında merak edilip kendisine yöneltilen tüm sorulara cevap vereceğine ve bunlara insanların da şahit olacağına işaret edilmiştir.

  Ahir zamanda gelişen teknolojinin vesilesi ile internet ve televizyon aracılığı ile dünyanın her yerindeki insanlar Hz. Mehdi (as)'nin açıklamalarına şahit olacaklardır. Kendisine, merak edilen tüm sorular sorulacak, o da bunları cevaplayacaktır:

  “... Hz. Mehdi (as) doğu ile batı arasındaki şeyler hakkındaki tüm sorulara cevap verir.” (Şeyh Muhammed b.İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 283)

  Hz. Mehdi (as) Olağanüstü Olan Bir Şeyi Fark Edecektir

  “Resulullah (sav) buyurdu: "Hz. Mehdi (as), bizden Ehli Beyt’tendir. Allah Onu bİr gecede Islah eder. (olgunlaştırır)."”

  "O, kimsenin bilemediği gizli bir gücün sahibi olduğu için kendisine Hz. Mehdi (as) denilmiştir." (Kitab-ül Burhan Fi Alameti-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, s.19)

  Bir rivayette Hz. Mehdi (as)'nin, “bir gecede olgunlaştığı” haber verilmiş, diğer bir rivayette de “özel bir bilgiye sahip olduğu” bildirilmiştir. Bu açıklamalar, haber verilen “o gece İçerisinde” Hz. Mehdi (as)'nin “olağanüstü bir bilgiye ulaştığı” izlenimini vermektedir. Hz. Mehdi (as)'ın sahip olduğu bu olağanüstü bilgi vesilesiyle daha da olgunlaşacağı, imanının daha da mükemmel hale geleceği anlaşılmaktadır.

  Hadiste verilen bu bilgiler, Hz. Mehdi (as)'ın bir yönüyle ledün ilmine, bir yönüyle de kimsenin bilmediği özel bir ilme sahip olduğuna işaret etmektedir.

  Peygamberimiz (Sav)'in Ahir Zaman Hadislerini En Doğru Şekilde Hz. Mehdi (as) Açıklayacak, İnsanların Gözlerindeki Gaflet Perdesini Kaldırarak, 'Mehdi Gerçeğini' Anlamalarını Sağlayacaktır

  Hz. Mehdi (as)’yi tanıtan alametlerden biri de, “Hz. Mehdi (as)'ı insanlara en iyi anlatacak olan kişinin yine yalnızca Hz. Mehdi (as) olması”dır. Hz. Mehdi (as) yaptığı çalışmalarla; Peygamberimiz (sav)'in hadislerini ve İslam alimlerinin Hz. Mehdi (as) hakkındaki açıklamalarını en doğru ve en hikmetli şekilde yorumlamasıyla, insanlara Hz. Mehdi (as)'yi en mükemmel şekilde tanıtacaktır.

  “Ebu Basir der ki: İmam Muhammed Bakır aleyhisselam’ın şöyle buyurduğunu duydum: “...Buyurdu ki: Hz. Mehdi (a.s.) kıyam ettiğinde Resulullah’ın yolundan gidecektir. Yalnız o (Hz. Mehdi (a.s.)), Resulullah’ın eserlerini açıklayacaktır...”” (Şeyh Muhammed b. İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 191)

  Hz. Mehdi (as) bu hikmetli anlatımlarıyla insanların feraset ve basiretlerini açacaktır. Açıkça “Ben Hz. Mehdi (as)’ım demeyecektir; fakat manen Hz. Mehdi (as)’ın varlığına ve gücüne işaret ederek insanların gözlerindeki gaflet perdesini kaldırıp “Mehdi gerçeğini” anlamalarını sağlayacaktır. Hz. Mehdi (as), Hz. Mehdi (as)’dan bahsettikçe, insanlar giderek onun Hz. Mehdi (as) olduğuna samimi olarak kanaat getirecek ve ona manen tabi olmak isteyeceklerdir.

  Hz. Mehdi (as) Münafık Karakterli İnsanları Simalarından Tanıyacaktır

  “… Ebu Basir’den: İmam Caferi Sadık aleyhisselam “’Suçlular çehrelerinden tanınacak’ (Muhammed Suresi, 30), ayeti hakkında şöyle buyurdu: Allah onları tanır, lakin bu ayet Kaim (Hz. Mehdi (as) hakkında nazil olmuştur. Hz. Mehdi (as) onları (münafıkları) çehrelerinden tanıyacak ve ashabı ile birlikte onları (manen) darmadağın edecek.”” (Şeyh Muhammed b.İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani, s. 283)

  Hz. Mehdi (as), Yargının ve Mahkemenin Adil Hale Gelmesine Vesile Olacaktır

  “Hz. Mehdi (as) yeni bir yargı ve kazavet (hakimlik) sistemi getirecek.” (El-Gaybet (Nümani). Bihar'ül Envar, c. 52, s. 349, 354)

  Hz. Mehdi (as) dürüst ve adil yargı sistemini teşvik edip yargıda ve hakimlik ahlakında mükemmelliği sağlayacaktır. Hz. Mehdi (as) döneminde, İslam alemindeki devletlere musallat olan çeteleşmeler neticesinde yargıya müdahaleler olacak; adalet sisteminde bozulma ve dejenerasyon meydana gelecektir. İşte Hz. Mehdi (as) bu dönemde ortaya çıkacak ve oluşan bu dejenerasyon ancak Hz. Mehdi (as) vesilesiyle düzelecektir.

  Hz. Mehdi (as)'ın Hayvanlara Karşı Sevgisi Olacak ve Onların Halini Anlayacaktır

  “O (Hz. Mehdi (as), doğrulanmış, kuş ve bütün hayvanların dillerini bilen biridir.” (Muhammed B. Resul El Hüseyin El Berzenci, Kıyamet Alametleri, s. 188)

  Hz. Mehdi (as), Allah'ın İlhamıyla, ''Allah'ın Rızasına En Uygun Tavrı'' Bilecek ve Bu Şekilde Hareket Edecektir

  “Dedim ki: Hz. Mehdi (as) Allah’ın rızasını nereden bilecektir? Buyurdu ki: “Allah onun kalbine rahmetini nazil edecektir.”” (Şeyh Muhammed b. İb rahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 191)

  Hz. Mehdi (as) Her Konuyu Delilleri İle İspatlayacak ve Kimse Ona Karşı Delil Getiremeyecektir

  Hz. Mehdi (as), Allah'ın varlığını, kainatın ve yaratılışın delillerini, Kuran ayetlerini ve ahir zaman olaylarını çok güçlü delillerle insanlara anlatacak ve hiç kimse onun bu delillerine karşı koyamayacaktır.

  “Şeyh Tusi'nin Gaybet'i: "Hz. Mehdi (as)'nin hakimiyeti (otoritesi) Allah'ın tüm yarattıkları hakkındaki delillerindedir; bunlar öyle çoktur ki, Onun (Hz. Mehdi (as)'nin) delilleri bütün insanlar üzerinde galip gelecek (etkili olacak, hakim olacak) ve kimsenin ona karşı getirecek bir gerekçesi (nedeni) olmayacaktır."” (Kitab-ül Gaybet, [Bihar-ul Envar, cilt 51], Ansariyan Yayıncılık, Derleyen: Muhammed Bakır el-Meclisi, İran-Kum, 2003, s. 70)

  Hz. Mehdi (as), Kimin Dost Kimin Düşman Olduğunu Hemen Anlayacaktır

  “Hz. Mehdi (as) her grubun gizli planlarından haberdar olacak ve planlarını kendilerine söyleyecek. Hz. Mehdi (as), bakmasıyla dost ve düşmanını tanıyacak."” (İrşad (Şeyh Müfid), s. 365-366)

  İnsanlar Çözüm Arayacak, Sonunda Kurtuluşu -Allah'ın İzniyle- Hz. Mehdi (as)'de Bulacaklardır

  “Hz. Cafer Sadık (a.s) şöyle buyuruyor: Halk her yerde (kurtarıcı) aramaya koyulur. Ondan başkasını bulamayınca yine Ona (Hz. Mehdi (as)'ye) doğru koşarlar.” (Bihar, c. 52, s. 326)

  Hz. Mehdi (as), İnsanların Tüm Sorunlarına Çözüm Olacaktır, Herkesin Yardımına Koşacaktır

  “Hz. Mehdi (as) imdada gelen ve feryadresdir (feryad edenin yardımına koşan, yardım edendir). Allah, o'nu dünyadaki insanların imdadına yetişmesi için gönderecektir...” (El-Mehdiyy-il Mev'ud, c. 1, s. 264, 275, 277, 285, 287, 288, 311, 318, c. 2, s. 11)

  Hz. Mehdi (as)'ın Gelişine ve İslam Ahlakının Dünya Hakimiyetine İşaret Eden Kuran Ayetlerinden Bir Bölümü

  Andolsun, Biz Zikir’den sonra Zebur'da da: "Şüphesiz Arz'a salih kullarım varisçi olacaktır" diye yazdık. (Enbiya Suresi, 105)

  Andolsun, gönderilen kullarımıza (şu) sözümüz geçmiştir: “Gerçekten onlar, muhakkak nusret (yardım ve zafer) bulacaklardır. Ve hiç şüphesiz; Bizim ordularımız, üstün gelecek olanlar onlardır.” (Saffat Suresi, 171-173)

  Elçilerini hidayet ve hak din üzere gönderen O'dur. Öyle ki onu (hak din olan İslam'ı) bütün dinlere karşı üstün kılacaktır; müşrikler hoş görmese bile. (Saff Suresi, 9)

  Allah içinizden iman edenlere ve salih amelde bulunanlara vaadetmiştir: “Hiç şüphesiz onlardan öncekileri nasıl 'güç ve iktidar sahibi' kıldıysa, onları da yeryüzünde 'güç ve iktidar sahibi' kılacak, kendileri için seçip beğendiği dinlerini kendilerine yerleşik kılıp sağlamlaştıracak ve onları korkularından sonra güvenliğe çevirecektir...” (Nur Suresi, 55)

  Müşrikler istemese de o dini (İslam'ı) bütün dinlere üstün kılmak için elçisini hidayetle ve hak dinle gönderen O'dur. (Tevbe Suresi, 33)

  Kendisine bereketler kıldığımız yerin doğusuna da, batısına da o hor kılınıp-zayıf bırakılanları (müstaz'afları) mirasçılar kıldık... (Araf Suresi, 137)

  Allah, takva sahiplerini (inanarak ve inançlarını uygulayarak) zafere ulaşmaları dolayısıyla kurtarır. Onlara kötülük dokunmaz ve onlar hüzne kapılmayacaklardır. (Zümer Suresi, 61)

  Hz. Mehdi (as)’nin Etkileri

  Hz. Mehdi (as) Tüm Dünyayı Manen Fethedecek ve Her Yer O’nun Vesilesiyle Allah'a İbadet Edilen Yerler Haline Gelecektir

  “Ebu Basir şöyle diyor: İmam Cafer Sadık (a.s)’a “Ey Resulullah’ın evladı! Siz Ehl-i Beyt’in Kâimi kimdir?” diye sorduğumda şöyle cevap verdi: ... Hz. Mehdi (as) dünyayı fethedecek, İsa b. Meryem (a.s) nazil olarak onun arkasında namaz kılacaktır. O zaman yeryüzü Allah’ın nuruyla aydınlanacak, Allah’tan başkasına ibadet edilen her yer, Allah’a ibadet edilen yerler haline gelecek; müşrikler istemese de, din o gün sadece Allah’ın dini olacaktır.”” (Bihar-ul Envar, c. 51, s. 146)

  Hz. Mehdi (as) Dünyanın Her Yerini Güneş Gibi Aydınlatacak, Onun Vesilesiyle Tüm ''Gam ve Zulümler'' Son Bulacaktır

  “Hz. Mehdi (As) Bütün Gam Ve Zulmetleri Giderecek Güneştir. İhsanda bulunduğu zaman pek bereketli bir yağmurdur.” (Muhammed B. Resul El Hüseyin El Berzenci, Kıyamet Alametleri, s. 188)

  Allah Hz. Mehdi (As)'Yi Vesile Ederek, Hem Şiddeti Hem De Şiddetin Felsefesini Yok Edecektir

  “Şeyh Tusi'nin Gaybet'i: "Sonra Hz. Mehdi (as)'ın yükselişi olacak... Allah onun (Hz. Mehdi (as)’nin) vasıtasıyla yalanları ortadan kaldıracaktır. onun (Hz. Mehdi (as) vasıtasıyla, şiddeti ortadan kaldıracaktır. O (Hz. Mehdi (as) boyunlarınızdaki esaret ayıbını kaldıracaktır."” (Kitab-ül Gaybet, [Bihar-ul Envar, cilt 51], Ansariyan Yayıncılık, Derleyen: Muhammed Bakır el-Meclisi, İran-Kum, 2003, s. 132)

  Hz. Mehdi (as) Döneminde Yaşayanların Sevinçten Gözleri Parlayacaktır

  “Ümm-ü Hani der ki: İmam Ebu Cafer Muhammed Bakır aleyhisselam şöyle arzettim: İmam şöyle buyurdu: Ey Ümm-ü Hâni! Sonra karanlık gecedeki nur gibi zahir olur. Eğer sen o zamanda (Hz. Mehdi (as)'nin zamanında) yaşarsan, sevinçten gözlerin parlar.” (Şeyh Muhammed b. İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 171)

  Hz. Mehdi (As), İnternet, Televizyon ve Radyo Yoluyla Dünyanın Dört Bir Yanında Tanınacaktır

  Ahir zamanda Hz. Mehdi (as)'nin namı ve şöhreti sürekli olarak yayılacaktır. Bunda internet, televizyon ve radyoların çok büyük etkisi olacaktır. Peygamberimiz (sav)'in hadislerinde Hz. Mehdi (as)'nin şanının, internette yayınlanan görüntü ve videolarla, televizyon filmleri ve radyolar yoluyla yayılacağı şöyle haber verilmiştir:

  “İmam (a.s) (Hz. Mehdi (as)) dünyanın doğu ve batısını (manen) fethedip İslam'ı (İslam ahlakını) dünyanın dört bir yanına egemen kılacaktır... Allah Teala insanlara öyle bir güç verecek ki, herkes olduğu yerde Onun (Hz. Mehdi (as)'nin) sözlerini duyacak ve İmam (a.s) İslam'a hayat verecektir...” (Bihar'ul-Envar, c. 52, s. 279 ve c. 53, s.12 İkmal'ud- Din, c. 2, s. 367)

  Hadislerde ayrıca, yine internet, televizyon radyo gibi iletişim kanalları yoluyla her toplumun, Hz. Mehdi (as)'nin sesini ve görüntülerini, kendi konuştukları lisanda tercüme edilmiş olarak dünyanın her yanından dinleyebileceklerine de işaret edilmiştir:

  “İkdu’d-Durer’de der ki: bu ses bütün yeryüzüne yayılacaktır, her kavim kendi dilinden duyacaktır.” (Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, s. 51) (Muhammed B. Resul El Hüseyin El Berzenci, Kıyamet Alametleri, s. 201)

  Mehdi (as) Döneminde O Kadar Çok Hayır ve Güzellik Yaratılacaktır Ki, Kendilerini Manen Ölü Hissedenler Bile, Yaşama Arzusuyla Dolacaklardır

  “Ebu Said Peygamber’in (s.a.a) şöyle buyurduğunu rivayet ediyor: ...Daha sonra Allah Teala Ehl-i Beyti’mden birini zulümle dolan yeryüzünü adaletle doldurması için gönderecektir. Gökyüzü ve yeryüzünün sakinleri ondan (Hz. Mehdi’den) razı olacaklar. Yeryüzü bütün bitkilerini onlara yeşertecek ve gökyüzü sürekli onlara yağmur yağdıracaktır. ...Allah Teala’nın yeryüzüne indirdiği bunca hayır sebebiyle, ölüler yeniden yaşamayı arzulayacaklardır.” (El-Beyan, s. 72, Es-Sevaik-ul Muhrika, s. 161, Yenabi-ul Mevedde, c.2, s. 177)

  Hz. Mehdi (as)’nin Çıkacağı Dönemde İnsanların Durumu

  Hz. Mehdi (as) Dönemindeki Bir Kısım Cahil Müslümanların Konumu

  “Amr bin Sad'dan: Halkı (zahirde) Benim evladıma davet etseler de, Benim evladımdan uzak olurlar. bu öyle kötü bir topluluktur ki ahlakları yoktur. zorbalara musallattırlar, cabbarlara fitneyi öğretirler, hakimlere kan döktürürler.” (Şeyh Muhammed b. İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani, s. 170)

  Hz. Mehdi (as) Cemaati 'Temiz Ve Bereketli Buğdaya” Benzeyecektir. Aralarından Çıkan Münafıklar da, Bu Buğdaya Musallat Olan Asalak, İğrenç Buğday Kurtları'' Gibi Olacaklardır

  “Esbağ bin Nebate der ki: Emirülmüminin Ali aleyhisselam şöyle buyurdu: “...Öyle ki sizden sadece gözdeki sürme kadar veya yemek teki tuz kadar kalacaktır. Ve ben size bir örnek vereceğim: Adamın birinin bir miktar buğdayı vardır. Onu temizler ve bir eve koyar, uzun bir süre sonra geri döndüğünde onun kurtlandığını görür, onu tekrar ayıklar ve temizler sonra tekrar evin içine koyar. Uzun bir süre sonra döndüğünde onun tekrar kurtlandığını görür. Tekrar onu ayıklar ve temizler ve hep aynı işi tekrarlar. Sonunda kurtların hiç zarar veremediği çok az sağlam buğday kalır. İşte siz de böylesiniz. sonunda içinizde fitnelerin asla zarar veremediği çok az bir grup kalacaktır.”” (Aynı hadisi Ahmet bin Muhammed bin Said de nakleder.) (Şeyh Muhammed b.İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani, s. 246)

  Hz. Mehdi (as)'nin Çıkışından Önceki Baskı Ortamından Dolayı, Kimse Allah'ın Adını Rahatça Anamayacaktır

  “Şeyh Tusi’nin El-Emali kitabında: "Dünya öylesine baskı ve adaletsizlikle dolacaktır ki, kimse Allah’ın ismini gizli olmaksızın söyleyemeyecektir. Sonra Allah dünyayı baskı ve adaletsizlikle dolu olduğu gibi, dürüstlük ve adaletle dolduracak erdemli bir topluluğu (Hz. Mehdi (as) cemaatini) getirecektir."” (Kitab-ül Gaybet, [Bihar-ul Envar, cilt 51], Ansariyan Yayıncılık, Derleyen: Muhammed Bakır el-Meclisi, İran-Kum, 2003, s. 186)

  Ahir Zamanda İnsanların Suretlerinde Bozulma ve Çirkinleşme Olacaktır

  “Ahir zamanda yere batma, taş yağma zuhur edecek ve insan kılığından çıkma olacaktır.” (Hz. Sehl İbni Saad, Ramuz El Ehadis, cilt 2, s. 302/8)

  Hz. Mehdi (as) Önce Türk Bayrağıyla Türkiye'de Ortaya Çıkacak; Sonra da Yeşil Bayrakları Olan Diğer Ülkelerin Manevi Önderliğini Üstlenecektir

  Peygamberimiz (sav)'in hadisinde haber verildiğine göre, Hz. Mehdi (as) önce Türk bayrağıyla Türkiye’den çıkacak, daha sonra da yeşil bayrak sahibi olan İslam ülkelerine de manen hakim olacaktır. Türk İslam Birliği’nin oluşmasına vesile olacak ve bu birliğin manevi liderliğini üstlenecektir.

  “O yılda kırmızı bayrağın ve sonra yeşil bayrağın sahibi olan Oğlum’un (Hz. Mehdi (a.s.)’nin) gaybeti ilan olunacaktır.” (Şeyh Muhammed b. İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani, s. 170)

  Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’ta yaptığı açıklamaların ardından yaşananlar bu hadis ışığında değerlendirildiğinde, ortaya çıkan sonuç oldukça dikkat çekicidir. Olayın ardından İslam aleminin dört bir yanında Müslümanlar biraraya gelmiş ve Türkiye’nin Müslümanlara sahip çıkması büyük bir zafer duygusu ve heyecanla karşılanmıştır. Yapılan gösterilerde Türk bayrakları ve İslam ülkelerine ait yeşil bayraklar dalgalanmış ve hadiste bildirilen bu haberin ilk müjdesi, Sayın Tayyip Erdoğan’ın Davos’ta yaptığı açıklamaların ardından gerçekleşmiştir. (Doğrusunu Allah bilir.)

  Sayın Adnan Oktar’ın Sayın Başbakanımız Tayyip Erdoğan’ın Davos’ta Yaptığı Açıklamalar Hakkındaki Görüşü

  “Başbakanımız Tayyip Erdoğan Bey bir Anadolu insanı. Türk karakterini taşıyan, İslam ahlakıyla yetişmiş bir insan. Hamiyetinden, Hamiyet-i İslamiyesinden, koruma hislerinden candan bir tavır sergiledi. Üslubu da nezaketliydi. Karşı tarafın şaşkınlığı da dikkat çekti biliyorsunuz. Hayret içinde bakıyor. Çünkü onlara pek söz söyleyen olamıyordu şu ana kadar. Şaşırdı zaten. Konuşma süresinin daha uzun olması son derece normal onlar için. Karşı tarafa süre verilmemesi de son derece normal. Normalde cevap da verilmemesi gerekiyor onların mantığına göre. Cevap da verilince biraz şaşırdılar. Halbuki Tayyip Bey’in üslubu son derece makul. Doğru söylüyor. Yani çocuklar, kadınlar kitle halinde öldürüldüler. Bunun hiçbir gerekçesi olamaz. Hiçbir mantıkla bu açıklanamaz. Alenen zulüm. Ben çocukların televizyonda resimlerini gördüm. Çocuk olayın şiddetinden zıngır zıngır titriyor. Ağlamıyor fakat şiddetle titriyor. Yani bu kadar acı çektirmek, mahvetmek... Annelerinin babalarının önünde çocukları öldürmek... Çocukların gözleri önünde annelerini babalarını öldürmek... Bu kadar vahşet bu kadar rezalet akıl alacak gibi değil. Tabi bu dindar Musevilerin yaptığı birşey değil. Onları bir kere tenzih etmek lazım. Bunlar ateist siyonistlerin yaptığı olaylar. Masonların yaptığı olaylar. Her zaman olayı tam ilgili yere getirmek gerekiyor. Yani eğer bunu dindar Musevilerin üzerine kaydırırsak karşı tarafın oyununa gelmiş oluruz. Ateist siyonistler ve masonlar zaten bunu istiyor. Dindar Hıristiyanlarla -dindar Musevileri, dindar Müslümanları karşı karşıya getirecek onlar da keyifle karşıdan seyredecekler. Böyle bir oyuna biz gelmeyiz.” (Sayın Adnan Oktar’ın 30 Ocak 2009 tarihinde Kral Karadeniz TV ile yaptığı röportajdan)

  Hz. Mehdi (as)’nin Çıkacağı Dönemde Dünyanın Durumu

  Allah'ın Hz. Mehdi (as)'ye Olan Sevgisi Vesilesiyle, Depremler Duracaktır

  “O’nun (Hz. Mehdi (as)'ın) hatrına depremleri durdururum.” (Şeyh Muhammed b. İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 70)

  Hz. Mehdi (as)'Den Önce Bütün Sistemler Denenecektir

  “Hişam bin Salim der ki: İmam Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: "Hz. Mehdi (as)'nin zuhuruna kadar halkın her sınıfı halka hüküm sürecek. Öyle ki artık hiç kimse "eğer biz hükümet etseydik adaleti uygulardık" diyemeyecek.Daha sonra Kaim (Hz. Mehdi) aleyhisselam hakk ve adalet ile kıyam edecek."” (Şeyh Muhammed b. İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s.322)

  Hadislerde Belirtilen ''Gökten Taş ve Benzerlerinin Yağması'', Günümüzde Dünyanın Pek Çok Yerini Hedef Alan Bombardımanlarla Gerçekleşmektedir

  Peygamberimiz (sav) hadislerinde, ahir zamanda “gökten taş ve benzerlerinin yağacağını”, “zelzeleler olacağını”, “yerle bir olma felaketinin gerçekleşeceğini” ve “yere batma olaylarının olacağını” haber vermiştir. Asrımızda dünyanın pek çok yerinde bombardımanla gökten taş yağmaktadır. Yere düşen bombalar; -hadiste “taş ve benzerlerinin yağacağı” sözleriyle ifade edildiği gibi- yerdeki toprağı ve taşı kaldırıp insanların üzerine fırlatmakta ve bunun sonucunda da geniş kitleler halinde insanların öldüğü felaketler gerçekleşmektedir.

  “Ali b. Ebû Tâlip ve Ebû Hureyre (R. Anhüma) dan nakl edildiğine göre Allah’ın Resûlü sellellâhü aleyhi ve sellem şöyle buyurmuşlardır: «... Zelzele, yerle bir olma felaketini, suretlerin maymun veya domuza dönüşmesini, gökten taş ve benzerlerinin yağmasını bekleyin!»” (Tirmızi) (Muhammed B. Resul El Hüseyin El Berzenci, Kıyamet Alametleri, s. 114)

  Sonuç:

  Hz. Mehdi (as) İle İlgili Hadisler Tahakkuk Ettikçe Daha İyi Anlaşılmaktadır

  Yazı boyunca şahit olduğunuz üzere Peygamber Efendimiz (sav), kendisinden tam 1400 yıl sonra yaşayacak olan Hz. Mehdi (as) ve bu hidayet önderinin ortaya çıkacağı dönem hakkında hayret verici detaylar vermiştir. Tüm ahir zaman Müslümanlarının büyük bir muhabbet ve özlemle beklediği Hz. Mehdi (as) hakkındaki bu hadislerin bir kısmı tahakkuk ettikten (gerçekleştikten) sonra daha iyi anlaşılabilmiştir. Örneğin ahir zaman alametlerinden birinde Peygamberimiz (sav) “Talikan’a (Afganistan’a) yazık oldu.” (Kitab-ül Burhan Fi Alameti-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, s. 59) diye bildirmiş ve hadisin Afganistan’ın 1979 (Hicri 1400) yılındaki işgale işaret ettiği bu olay gerçekleştikten sonra anlaşılmıştır. Aynı şekilde Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’taki açıklamalarından sonra Filistin ve diğer İslam ülkelerinde dalgalanan Türk bayrakları ve İslam ülkelerine ait bayraklar da buna güzel bir örnek teşkil etmektedir. Hadiste bildirilen kırmızı ve yeşil bayraklar bu olay sonrasında meydanlarda büyük bir coşkuyla dalgalanmış ve hadis olay tahakkuk ettikten daha net anlaşılmıştır.

  Tahakkukun önemli bir yönü daha vardır: Tahakkuk konusu, Allah’ın izniyle Hz. Mehdi (as)’nin kim olduğunun anlaşılmasında, “Allahu Alem bu kişi Mehdi (as)’dir” diye hüsn-ü zan edilmesinde belirleyici olacaktır. Hadislerde bildirilen;

  Hz. Mehdi (as)'nin tüm İslam aleminin birleşmesine vesile olarak Müslümanların manevi liderliğini üstlenmesi;

  Dinsiz akımları etkisiz kılarak İslam ahlakını tüm dünyada yerleşik kılması;


  Hz. İsa (as) ile birlikte namaz kılması ve tüm Hıristiyan aleminin İslam'a dönmesini sağlaması gibi alametlerin bir kişide toplandığını görmek;


  Allah'ın izniyle ortaya çıktığında Hz. Mehdi (as)'nin kimliği konusunda hiçbir tartışmaya yer bırakmayacaktır. (Doğrusunu Allah bilir.)

 2. #2
  - Çevrimdışı
  yeni üye farslı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Üye Numarası
  117099
  Nerden
  ERZURUM/İSTANBUL
  Mesaj
  51
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  328

  rose

  Evet!mehdi(aleyhimürrahme) gelecektir!o'nun gelmesi haktır!3.binde gelecektir.peygambamber efendimiz(s.av)'in neslindendir.bunun 6 küsür asra denk geldiği ifade ediliyor.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  yeni üye farslı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Üye Numarası
  117099
  Nerden
  ERZURUM/İSTANBUL
  Mesaj
  51
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  328
  İmam-ı Rabbani, Mehdi?nin Peygamberimizden bin sene geçtikten sonra mı, yoksa kendisinden bin sene sonra mı geleceğini bildirmiştir?

  Bu ümmetin sonu, Peygamberimizin vefatından bin sene sonra, yani ikinci bin ile başlamıştır, çünkü bin sene geçmesiyle, insanlarda ve eşyada büyük değişiklik olur. Allahü teâlâ, bu dini kıyamete kadar değiştirmeyeceği için, ilk zamanda gelenlerin tazelikleri, kuvvetleri sondakilerde de görülmekte ve böylece ikinci bin başında İslamiyet?i kuvvetlendirmektedir. Bu sözümüzü ispat etmek için, kuvvetli şahit olarak, hazret-i İsa ile hazret-i Mehdi?yi gösteririz. (mektubat 1/261)

  başka mektuplardada var sanırım ama tam bilemiyorum. Bana kendinden sonra 1000 yıl geçince gibi geliyor ama sizde biliyorsanız yazarsanız sevinirim.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  yeni üye farslı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Üye Numarası
  117099
  Nerden
  ERZURUM/İSTANBUL
  Mesaj
  51
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  328
  Sual: İmam-ı Rabbani hazretleri, 209 mektubunda, Hazret-i Mehdi?nin ve Hazret-i İsa?nın bin yıl sonra geleceğini bildiriyor. Kendisinden bin yıl sonra mı, yoksa Peygamber efendimizden bin yıl sonra mı?

  CEVAP

  Kendisinden bin yıl sonra geleceğini bildiriyor. 1624 yılında vefat ettiğine göre, Hazret-i Mehdi ile Hazret-i İsa?nın gelmesi 2624 yılları civarında olacaktır. Daha önce veya daha sonra da olabilir. Bin yıl ifadesi yuvarlak bir ifadedir. Demek daha bu zatların gelmesine 600 yıl vardır. Kıyamet de, onlar geldikten sonra kopacağına göre, yarın veya birkaç sene sonra kıyametin kopacağını söyleyenlerin yanlış hesap içinde oldukları meydandadır.

  İmam-ı Rabbani hazretleri, 209. mektupta buyuruyor ki:

  İsa aleyhisselam gökten inerek, ahir zaman Peygamberinin dinine uyunca, Onun hakikati, kendi makamından yükselerek, Ona uyduğu için, hakikat-i Muhammedinin makamına gelir. Onun dinini kuvvetlendirir. Bunun içindir ki, eski dinlerde, ülülazm Peygamberin vefatından sonra bin sene içinde, yeni bir Peygamber gönderilirdi. Bunlarla, o Peygamberin dini kuvvetlendirilirdi. Onun dininin zamanı bitince, başka bir ülülazm Peygamber ile yeni bir din gönderildi. Muhammed aleyhisselam, Peygamberlerin sonuncusu olduğu için ve Onun dini hiç değiştirilemeyeceği için, Onun ümmetinin âlimleri, Peygamberler gibi oldu. İslamiyet'i kuvvetlendirmek işi bunlara yaptırıldı. Bunlardan başka, ülülazm bir Peygamber de, Onun dinine sokuldu. Onun dinini kuvvetlendirmek işi buna da verildi.

  Resulullahın vefatından bin sene geçtikten sonra, ümmetinden gönderilen âlimlerin sayısı az ise de, bu İslamiyet'i tam kuvvetlendirmeleri için, çok yüksek olacaklardır. Resulullah aleyhissalatü vesselam, Hazret-i Mehdi?nin teşrif edeceğini haber vermiştir. Bin sene sonra gelecektir. İsa aleyhisselamda, bin sene sonra, gökten inecektir. Bin sene sonra gelen Evliyanın yükseklikleri, Eshabı kiramın yüksekliklerine benzemektedir. Her ne kadar, Peygamberlerden sonra, en üstün Eshabı kiram ise de, sonra gelenler, bunlara çok benzedikleri için, hangilerinin daha üstün oldukları anlaşılamaz gibi olmuştur. Belki de bunun içindir ki, Resulullah, (Öncekiler mi daha üstündür, yoksa sonrakiler mi? Bilinemez) buyurdu. Yoksa (Öncekiler mi daha üstündür, yoksa sonrakiler mi? Bilmem) buyurmadı; çünkü hangilerinin daha üstün olduğunu biliyordu. Bunun için, (En üstün olanlar, benim zamanımda bulunan Müslümanlardır) buyurmuştu; fakat çok benzedikleri için, şüphe hâsıl olduğundan (Bilinemez) buyurdu. (Mektubat Tercümesi)

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye tansxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Üye Numarası
  144413
  Mesaj
  1.639
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  1
  Rep Gücü
  14449
  selam ederim;

  Hz. Mehdi (AS) İnsanlara Yaratılış Gerçeğini Fosillerle İspat Edecektir

  Bin yıldan daha eski iskelet kemikleri, İmam Mehdi (A.S.) ile konuşacaklar. (Mikyaal al-Makaarem, c. 1, s. 223-224)

  Hadiste verilen bilgi, Hz. Mehdi (as)'nin fosillerle ilgileneceğini, Yaratılış gerçeğini fosillerle ispat edeceğini, bu eski fosillerle inkarı ve dalaleti; dinsiz, materyalist ve Darwinist sistemi ortadan kaldıracağını göstermektedir.
  mehdi birşeyi ispat etmeyecektir. icraatı yapmaya muktedir olan ulu Allahdır. 1000 yıldan önce yaşamış önemli insanlar mehdi vasıtası ile insanlığa sesleneceklerdir. o ölmüş insanlarla konuşur onları duyar ve işitir. onların sözlerini kaleme alır buda ulu Allah'ın ona verdiği bir ilimdir. mesele inanmak inanmamak değildir. kimseyi birşeye inandırmak vazifesi yoktur onun. adaleti doğruyu işaret etmektir onun vazifesi. fosillerle ancak yakıt tüketiriz. bu meselelerde mecazi kullanımları iyi değerlendirmek gerekir. yoksa onu anlamakdan uzaklaşırız.
  "birimiz hepimiz hepimiz birimiz için"

Benzer Konular

 1. Yeni iPhone Kullanıcıları İçin Temel Bilgiler
  YukseLL Tarafından iPhone (iOS), ipad Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-10-2013, 10:14 AM
 2. Hz. Mehdi'nin Dış Görünüşüyle İlgili Hayret Verici Detaylar
  ahmetsecer Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 11-03-2010, 09:40 PM
 3. Yorum: 5
  Son mesaj: 01-11-2009, 11:39 AM
 4. Kur'an'la İlgili Genel Bilgiler.
  KANUNİ Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 57
  Son mesaj: 29-01-2008, 11:21 PM
 5. Avcılıkla İlgili Temel Bilgiler
  dogangunes Tarafından Atletizm Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 06-10-2007, 09:25 PM
Yukarı Çık