+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Hak Dostlarından Kıssalar

islam (Müslümanlık) Kategorisinde ve Dini Hikayeler Forumunda Bulunan Hak Dostlarından Kıssalar Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Dünyada en büyük iş iyi dost bulmaktır. İyi bir kimseyle sohbet kalbi ferahlatır, kötü bir kimseyle sohbet kalbi karartır. Mahzar-ı

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye collection - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Üye Numarası
  127988
  Nerden
  Alem-i Hakîkât
  Mesaj
  308
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  20
  Rep Gücü
  1458

  rose Hak Dostlarından Kıssalar

  Dünyada en büyük iş iyi dost bulmaktır. İyi bir kimseyle sohbet kalbi ferahlatır, kötü bir kimseyle sohbet kalbi karartır.

  Mahzar-ı Cân-ı Cânan hazretleri buyuruyor ki; “Bu büyüklerden tam istifade edebilmek için, kendilerini görmek şarttır. Görmemek çok büyük eksikliktir. Tedavisi de yoktur. Daha sonra kabirlerine de gidip feyz alabilirler, fakat hayattaki gibi feyz alınamaz”. Şah-ı Nakşibend hazretleri buyuruyor ki; “Bir din kardeşini ziyaret etmek büyüklerin kabirlerini ziyaret etmekten daha faydalıdır. Çünkü, görerek istifade daha fazladır. Allah adamları ile beraber olanların ahlakı güzel olur. Güzel ahlak sahibi olanlarla beraber olmak, kabre ziyarete gitmekten daha faziletli, daha efdaldir”. Hocamız, bu zamanda inanan bile pek kalmadı. Bu zamanda inanmak büyük nimettir, görmek fazilettir. Kardeşim, din düşmanı olmayanlar makbul hale geldi buyurdular. Bir arkadaş kapıya gelmişti. Bizim halimiz ahrette ne olacak diye sorunca, kardeşim biz bizi sevenleri orada yalnız bırakmayız buyurdular.

  Bir gün ben çok rahatım efendim buyurmuşlardı. Neden? Çünkü efendi hazretlerini taklit ediyorum. Efendi hazretlerinin yaptığını yapıyorum. Sokağa çıkmam, mektup yazmam, telefona çıkmam, kimseyle konuşmam. Ev halkı ve Enver abi var bana bunlar yeter buyurmuşlardı. Mübarekler ne demek istediler? Siz de beni taklit edin. Ben de işte yalnız Perşembe günleri buraya geliyorum.

  Londrada bir imam tramvaya binmiş. Orada şöförler bilet kesiyorlar. Şoföre para verip biletini alıyor. Şoför yirmi kuruş fazla veriyor. Bakıyor ki yirmi kuruş fazla. Kendi kendine düşünüyor; bunu versem mi, yoksa vermesem mi? Zaten az para, gideyim cami gelirine ilave edeyim. Tam durağa gelirken ineceği sırada olmaz böyle şey hak geçmeden vereyim diyor. Şoföre gidiyor parayı veriyor. Şöför elinden tutuyor: Bir dakika imam efendi. Sen şu camiinin imamısın. Ben kaç kere sizi orada gördüm, dinledim ve kalbim islamiyete meyli etti. Ama acaba bunlar kalpten mi yapıyorlar, söyledikleri gibi yaşıyorlarmı diye merak ettim, 20 kuruş fazlayı, seni imtihan etmek için bilerek verdim. Sen yirmi kuruşu verdin, ben müslüman olmaya karar verdim. Eğer vermeseydin, olmazdım ve heryerde aleyhinize konuşurdum diyor. İmam efendi arabadan inince düşüp bayılıyor. Ayılttıktan sonra ne oldu diye soruyorlar. Az kalsın yirmi kuruşa dinimi satıyordum. Bir kişinin müslüman olmasına engel oluyordum. Onun dinime sövmesine, dinime hakaret etmesine sebep oluyordum. Bunun vebalini nasıl kaldırabilirdim diyor. İşte, insan böyle sıkışık halde, istisnai günde belli olur.

  Londra’ya bir iş için gittiğimizde, Osman Isıkan abi bizimle ilgilenmişti. Otelden ayrılırken ödemeyi yaptık taksiye bindik ve uçağa yetişmeye çalışırken baktık hesapta yanlışlık var. Bizden az tahsil etmişler. Hemen otele geri döndük. Hesabı yapan kadına faturaları verdik bir yanlışlık var dedik. Kadın baktı ve hayretler içerisinde, size başkasının hesabını vermişim ve ben elli sterlin açık verecektim demiş. Neyse hesap düzeldi acele ediyoruz çünkü uçağa yetişmemiz lazım. Kadın durun dedi siz kimsiniz? Kendimizi tanıttık. Bu devirde böyle insanlar kalmış mı dedi. Kul hakkı var ya? Mektubatta İmam-ı Rabbani hazretleri seksen yedinci mektupta buyuruyor ki; bir dank kul hakkı için, Peygamberlerin ibadetlerini yapsan ödeyemezsin.

  Mübarekler, hasta iken, hastanede tekerlekli sandalye ile alt kata indirilecekti. Abiler hizmet için koşup geldiler, fakat onları, abilere indirtmeyip, görevliler indirsin buyurdular. Abiler üzülerek acaba niçin kabul etmediler diye düşünmelerine karşı, böyle yapmazsak kul hakkına gireriz, görevliler bu iş için ücret aldıklarından kul hakkı olmaz buyurmuşlardı. Hüseyin Yener abi araba kullanırken sağdan soldan neyse öndeki otomobilin önüne geçti. Hocamız, kul hakkı geçti efendim buyurdular.

  Ömer bin Abdülaziz hazretleri, yatsı namazından çıkmış, evine giderken, bakmış bir adam sarhoş, şarkımı söylüyor belli değil... Benim halife olduğum yerde, karşıma bir sarhoş çıkıyor diyor. Hemen zaptiyelere haber veriyor, yakalayın onu diye. Hemen yakalıyorlar, kelepçeleyip götürürlerken; Allah-Muhammed aşkına beni halifenin huzuruna götürün, ona bir çift sözüm var diyor. Efendim sarhoş böyle böyle dedi, bir kelamı varmış, ne yapalım diyorlar. Halife; Gelsin söylesin diyor. Sarhoş geliyor Halifenin huzuruna, tam karşısına, aniden yüzene tükürüyor. Herkes zannediyorki, bu artık kurtulamaz.. fakat halife buyuruyor ki; "affettim bırakın". Efendim buna iki misli ceza gerekirken, niye affettiniz diyorlar. Ömer bin abdülaziz hazretleri buyuruyorki; "Yarın ahirette ameller, Allahü tealaya iki şekilde arz edilecek, Allah için olanlar ve nefis için olanlar. Benim ona vereceğim ceza Allah içindi fakat tükürdüğü zaman nefsim karıştı. Nefsim içinde ceza verecektim, bunun hesabını ben veremem. İnsanlar ne yaparsa hepsinin hesabını vereceklerdir, ancak Allah için yaptıklarından kurtulacaklardır. Niye onun yüzünden ben rabbimin huzurunda sıkıntıya düşeyim" diyor.


  1
  Hanım anne hasta ateşler içinde yatıyor. Kapının önünde bir kamyon gürültülü bir şekilde çalışıyormuş. Talebesi diyorki; efendim dışarıya çıkıp adama söyleyeyim, arabayı birazcık ileriye aldırayım mı dediğinde, Hocası “hayır, dinimize zararı yok efendim” buyuruyor. Bir gün de Osman Ağaoğlu’nun boğazdaki yalısına gitmiştik. Tembih ettiği halde üst komşu çamaşırları asınca pencereden görülen manzara kapanıyor. Osman abi hışımla dışarı doğru giderken hocamız engel oluyor ve bu hareketin dinimize zararı var mı diye soruyor. Oturun efendim buyuruyor. Biraz sonra çamaşırlar komşu tarafından kendiliğinden kaldırılıyor.


  Bir mübarek zata birisi iftira atıp hakaretler ediyormuş. O da hiç cevap vermeden dinliyormuş. Efendim niçin cevap vermediniz demişler. Buyurmuş ki; Ben onu tanımıyorum ki, hakkında hiçbir şey bilmiyorum, onun için bir şey söyleyemem, kul hakkı olur buyuruyor. Onun söyledikleri ise; eğer doğru ise kendimi düzeltirim, tevbe ederim. Eğer yalan söylüyorsa ona dua ederim diyor.
  ağabeyler bie gece rüyamda iblisi gördüm. Elinde bir demir, bir vuruyor insanı öldürüyor. Bir vuruyor kadını eziyor. Hemen eûzübillahimineşşeytanirracim deyince İblis küçüldü. Ama elinde demir, tavşan gibi bir oraya bir buraya zıplıyor. Aklıma birden geldi ve lisan-ı fasih olarak ayetel kürsiyi okudum. Okudukca iblis küçüldü, küçüldü ve buharlaşarak geberip yok oldu. Ayetel kürsi işte budur.

  Ayetel Kürsi, şeytanı yok eder. Birgün İmam-ı Rabbani hazretleri (Kuddise sirruh) hazretleri hanımıyla beraber pencerede otururken, insanlar gelip geçiyormuş. Mübarek birden tebessüm etmiş. Hanımı, efendim, neye güldünüz, demiş. Bir müslüman gördüm, geçerken şeytan sağından saldırdı, oradaki melek bir tokmak vurdu, sola geçti. Oradan saldırdı, soldaki melek bir tokmak daha vurdu, önüne geçti. Bir tokmak daha yedi, arkasına geçti, oradan da tokmağı yeyince, def oldu, gitti. Çünki bu mü’min evinden çıkarken, Ayetel Kürsi okumuş. Ayetel Kürsi okuyunca, melekler okuyanın etrafını bir duvar gibi etrafını örer.halka yapar, şeytan yaklaşamaz, buyurmuşlar. Yatarken okunursa, gene gelemez.

  Bir adamcağız işi için bir başka memlekete gitmiş. Hanımı o gün çamaşır yıkamış, bütün gün çok yorulmuş ve yatmış. Hırsızlarda o gece, nasıl olsa ev sahibi yok, bu evi soyalım demişler. Hırsızlar gelmişler, bir bakmışlar ki evin etrafı yarıya kadar duvarla çevrili. Çok denemişler, eve girememişler. İkinci gece gelmişler, bu sefer duvar tepeye kadar çevrili. Evin sahibi gelince, hırsızlar gelip demişler ki; "Dayı senin evi soymağa geldik, fakat soyamadık. Evin etrafında yarım duvar vardı, ikinci gün geldik, bu sefer duvar tepeye kadardı". Adam eve gelince hanımına anlatmış ve sormuş; ne yaptın, niye böyle diye. Hanımı; birinci gün çok yorgundum, Ayetel kürsiyi tamamlayamadan uyumuşum. İkinci gün tam olarak okuyup yattım demiş.


  Büyüklerimiz her zaman evden çıkarken Ayetel kürsiyi kesinlikle okurlarmış. Hatta bir hadisi şerif var; Bir mümin bir ayetel kürsi okuyarak bütün ölmüşlerin ruhuna hediye etse müminlerin kabirleri gözün göremeyeceği şekilde genişler ve o kadar mevtalar da bunun ruhuna dua ederler.

  Vücudlar yakın olursa, kalpler yakın olur. Kalpler yakın olursa, herkes bir olur. Cemaatte rahmet, ayrılıkta azab-ı ilahi vardır. Birlik ve beraber olmakta rahmet, ayrılıkta azab-ı ilahi vardır. Cenab-ı Peygamber ‘aleyhisselatü vesselam’ buyuruyor ki; insanın kurdu şeytandır. Nasıl bir koyun sürüsüne kurt dalar, parçalar; insanı da, ayrı düştüğü, ayrı konuştuğu zaman, şeytan parçalar. Eğer iki mü’min Allah rızası için bir araya gelse, şeytan aralarına giremez.

  Bir gün bir arkadaş efendim askerlik görevimi yapmak için bu gün Malatya’ya gidiyorum, ne olur dua edin. Peki. Günlerden Perşembe idi. Perşembe gider, Cuma dönersin dedim. O da olmayacak duaya amin der gibi amin dedi. O akşam Hava Kuvvetlerinden Çörekçi paşa ile bir araya gelmiştik. Ona durumu söyledim, bu arkadaş burada bize çok lazım dedim. Çörekçi paşa da Enverciğim kırk yıl sonra bizden bir şey istiyorsun, sana hayır der miyim? Yaverine dönüyor ve talimatı veriyor. Cuma günü o arkadaş şaşırmış bir halde tekrar İstanbul’da yanımızda.

  Soran Allah rızası için sorarsa, cevap veren de Allah rızası için cevap verirse sonuç mutlaka hayırlı olur. Kötü de olsa iyidir, iyi de olsa iyidir. Bizim arzu ettiğimizin olması önemli değil. Allahü tealanın, Rabbimizin rızası için olan önemlidir. Bir mübarek zat buyuruyor ki; Dosttan gelen taş talebeye safa vermezse ondan memnun olmazsa o dost olamaz. Bu kural bilinirse her şey yahşi çünkü o dostun bahşi.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  2.imza yarışma birincisi nefisetülilm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Üye Numarası
  131830
  Nerden
  İstanbul'da, İstanbulluyum...
  Yaş
  41
  Mesaj
  705
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  19
  Rep Gücü
  7084

  Cevap: Hak Dostlarından Kıssalar

  [Londrada bir imam tramvaya binmiş. Orada şöförler bilet kesiyorlar. Şoföre para verip biletini alıyor. Şoför yirmi kuruş fazla veriyor. Bakıyor ki yirmi kuruş fazla. Kendi kendine düşünüyor; bunu versem mi, yoksa vermesem mi? Zaten az para, gideyim cami gelirine ilave edeyim. Tam durağa gelirken ineceği sırada olmaz böyle şey hak geçmeden vereyim diyor. Şoföre gidiyor parayı veriyor. Şöför elinden tutuyor: Bir dakika imam efendi. Sen şu camiinin imamısın. Ben kaç kere sizi orada gördüm, dinledim ve kalbim islamiyete meyli etti. Ama acaba bunlar kalpten mi yapıyorlar, söyledikleri gibi yaşıyorlarmı diye merak ettim, 20 kuruş fazlayı, seni imtihan etmek için bilerek verdim. Sen yirmi kuruşu verdin, ben müslüman olmaya karar verdim. Eğer vermeseydin, olmazdım ve heryerde aleyhinize konuşurdum diyor. İmam efendi arabadan inince düşüp bayılıyor. Ayılttıktan sonra ne oldu diye soruyorlar. Az kalsın yirmi kuruşa dinimi satıyordum. Bir kişinin müslüman olmasına engel oluyordum. Onun dinime sövmesine, dinime hakaret etmesine sebep oluyordum. Bunun vebalini nasıl kaldırabilirdim diyor. İşte, insan böyle sıkışık halde, istisnai günde belli olur.]

  İlim, ihlas, feyz, bereket dolu, dopdolu bu sohbeti bizimle paylaştığınız için teşekkürler...
  Özellikle bu paragraf çok hoşuma gitti. Her satırından çıkarılması gereken dersler var....

Benzer Konular

 1. Kuranı Kerim'den kıssalar
  memedi Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 13-02-2016, 10:00 PM
 2. “Allah Dostlarından Menkıbeler”
  zekaikc Tarafından Dini Dokümanlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-12-2012, 10:35 AM
 3. Kıssalar öğüt verir, aklını kullanan nasibini alır.
  halukgta Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-10-2011, 07:38 PM
 4. Allah Dostlarından Yaşayan Sözler
  ashenarşi Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-03-2010, 10:16 PM
 5. düşündürücü kıssalar
  memedi Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-04-2008, 01:49 AM
Yukarı Çık