Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Süleymaniye Camii'nin Sırlı Şifreleri

islam (Müslümanlık) Kategorisi Dini Hikayeler Forumunda Süleymaniye Camii'nin Sırlı Şifreleri Konusununun içerigi kısaca ->> Mimar Sinan’ın, Leonardo da Vinci ile yarışacak dehasını anlatmak istedik sizlere... Sizleri, büyük ustanın kalfalık eserim dediği Süleymaniye’nin şifreleriyle tanıştıralım ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Süleymaniye Camii'nin Sırlı Şifreleri

  Mimar Sinan’ın, Leonardo da Vinci ile yarışacak dehasını anlatmak istedik sizlere... Sizleri, büyük ustanın kalfalık eserim dediği Süleymaniye’nin şifreleriyle tanıştıralım ister misiniz?

  Akıllara durgunluk verecek gizemli bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?. Süleymaniye Camii, Kanuni Sultan Süleyman tarafından imparatorluğun gücünü ve görkemini göstermek adına inşa ettirildi. Bu görev, tarihin en büyük ustası Mimarbaşı Sinan’a verildi. Camii ve külliyesi 7 senede bitirildi. Ancak 7 yıllık bu uzun süre Kanuni’nin canını sıkmıştı. Sinan’ın yapıyı neden bir türlü açmadığını anlamamıştı. O sırada her taraftan da dedikodular yağmaya başladı Sultan’a.

  Kanuni durumu kendi gözleriyle görmek için bir ikindi vakti Süleymaniye’ye gitti. Muhteşem yapının içine girdiğinde Sinan tam da söylendiği gibi caminin ortasında oturmuş nargilesini tüttürmekteydi. Sultan gözlerine inanamadı. Tok sesiyle ve bütün haşmetiyle ‘’ Bu ne iştir Mimarbaşı ‘’ diye haykırdı. Oysa Mimar Sinan’ın içtiği nargilede tömbeki yoktu. İçtiği sadece suydu. Usta mimar, nargilenin fokurtularını dinleyerek caminin akustiğini ölçmeye çalışıyordu. Mihraptaki imamın sesini, aynı oranda bütün camiye nasıl ulaştıracağını hesaplıyordu. Bunun için Anadolu’nun değişik köşelerinden 65 tane dev turşu küpü getirtti. Bu küpleri içleri boş, ağızları dışarıya gelecek şekilde kubbenin eteklerine dizdirdi. Amacına ulaşmıştı Mimarbaşı. Sesi, yüzlerce metrekarelik mekanın her köşesine, en iyi şekilde yaymayı başarmıştı. Kanuni’de , Sinan’ın niyetini anlamış, ustasını hemen bağışlamıştı. Mimar Sinan yapının içine bir de hava koridoru inşa etti. Elektriğin henüz bulunmadığı o yıllarda, Süleymaniye 275 dev kandille aydınlatılıyordu. Sinan, bu kandillerden çıkan is camiye zarar vermesin ve cemaati rahatsız etmesin diye orta kapının üzerine küçük bir odacık yaptırdı. Binanın değişik köşelerine açtığı oyuklardan giren islerin bu odada toplanmasını sağladı. Şaşırdınız değil mi? Durun, daha bitmedi… Ve adına da İs Odası denilen bu bölmenin içine özel bir nemlendirme sistemi kurdu Sinan. Odada toplanan islerden, dönemin en kaliteli mürekkebini damıttı.

  Süleymaniye’nin duvarlarında gördüğünüz o muhteşem kalem işleri, yazılar, süslemeler, caminin kandillerinden çıkan isten damıtılan o mürekkeple yapıldı. Tekrar altını çiziyorum, bunlar günümüzden 458 yıl öncesinin bilimiyle, teknolojisiyle yapıldı.

  Son bir şifre daha var..

  Hani oyuklar var dedim ya isin bir odada toplanmasını sağlayan , hava akımını içeri alan. Dışarıya çıkıp o iki oyuktan içeriye baktığınızda, birinden caminin içindeki Allah, diğerinden ise Muhammed yazılı dev levhaları görürsünüz. Ayrıca Süleymaniye’nin hangi köşesini, hangi duvarını, hangi açısını ölçerseniz ölçün, sayısal olarak karşınıza Allah kelimesinin ve katlarının çıktığını görürsünüz.

  Bu düşüncelere durgunluk verecek sanat eseri karşısında insanın Da Vinci'nin şifresi de neymiş diyesi geliyor... Ne dersiniz?!

  www.kadincakararinca.com

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye yavuz01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Mesaj
  395
  Rep Gücü
  1199

  Cevap: Süleymaniye Camii'nin Sırlı Şifreleri

  ilk defa okudum detaylı olarak gerçekten..............osmanlı dönemini kitaplardan okur iken hep bilim sanat vb gibi konulara öenm verildiği göze çarpan unsurlar idi.......şimdiki yeni kurulan bir sistemimiz var ve kıyaslayınca offfffffff çektim doğrusu.................ve böyle bir mimar kaldımı acaba günümüzde diyeceğim elbette diyen çıkıcak kesinlikle...


  güzel paylaşım için tşk ederim yüksel bey....

Benzer Konular

 1. Da Vinci Değil Süleymaniye'nin şifreleri
  RABİA Tarafından Bilim ve Astronomi Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 20-06-2008, 10:27 AM
 2. Süleymaniye Kürsüsünden
  hisarlikenan Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-03-2008, 07:09 PM
 3. Süleymaniye Camii Efsanesi
  Go[rk]eM Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-01-2008, 01:19 AM
 4. Samerra Camii
  Karakarizma Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-10-2007, 10:42 PM
 5. Süleymaniye Cami
  EMRE Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-12-2006, 02:47 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık