Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Vatikan

Din ve İnanç Kategorisi Diger Dinler Forumunda Vatikan Konusununun içerigi kısaca ->> Vatikan Tarihi Vatikan dünyanın en küçük ülkesidir. Roma kentinde bulunan bu devletin toprağı 04 kilometrekareyi geçmez. Bu kadar küçük olmasına ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Vatikan

  Vatikan Tarihi
  Vatikan dünyanın en küçük ülkesidir. Roma kentinde bulunan bu devletin toprağı 04 kilometrekareyi geçmez. Bu kadar küçük olmasına rağmen Vatikan'ın dünya devletleri üzerindeki etkisi İtalya'dan bile büyüktür. Çünkü Vatikan Devleti Hıristiyanlığın en büyük mezhebi olan Katolik Kilisesi'nin merkezidir. Kilisenin başkam olan papa burada oturur.

  Tarihte Vatikan
  Vatikan eskiden epeyce büyük bir devletti. Toprakları 45000 kilometrekareyi nüfusu 35 milyonu buluyordu. Sonra topraklarını komşu İtalya krallıklarına kaptırdı. İtalya Krallığı kurulunca da şimdiki gibi kendi küçük kentçiğiyle sınırlandı. 1929 yılında İtalya Krallığı ile yapılan Laterano Antlaşması'yla Vatikan'ın bağımsızlığı tanındı. Papa bu din devletinin hem dinsel başkanı hem siyasal başkanıdır.

  Papanın oturduğu Vatikan Sarayı Roma'nın kuzeyindeki bir tepe üzerindedir. Ünlü San Pietro Kilisesi de buradadır. Devletin bayrağı ordusu parası özel radyo istasyonu v.b. vardır. 200 kişilik Vatikan ordusunda gönüllü İsviçreli muhafızlar görev yapar. Askerlerin silâhları ve kıyafeti XV. yüzyıldaki gibidir.

  Yönetim
  Vatikan'ı papa yönetir. Yerel yönetim papanın seçtiği bir valiye verilmiştir. Devletin geliri yeryüzündeki bütün Katoliklerin bağışlarıyla İtalya Devleti'nin yardımından oluşur. Vatikan'ın en yüksek yönetim organı Kardinaller Meclisi'dir. 70 üyeli bu meclis kendi üyeleri arasından papayı seçer. Üyeler bu meclise seçildiler mi ömür boyu üye kalırlar. Yeni seçilen papa kendi adını kullanamaz ona ruhanî bir papa adı verilir. Vatikan'da Osservatore Romana adlı günlük bir gazete Osservatore della Domenica adlı haftalık bir dergi yayımlanır.

  Vatikan Sarayı
  Vatikan'da San Pietro Kilisesi'nin kuzeyindeki yapılara Vatikan Sarayı denir. XIII. yy.da kurulan ilk yapızamanla yapılan eklerle genişledi ve tamamlandı. 1377'de papalık Avignon'dan Roma'ya taşınınca papalar burada oturmağa başladılar. Mimar Bramente saraya son şeklini vermiştir. Sarayın avlusu odaları ve salonları Raffaello Fra Angelico Pinturicchio gibi ünlü ressamların resimleriyle süslenmiştir.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2011
  Mesaj
  597
  Rep Gücü
  0
  fethullah gülen'in ziyaret ederek papa ile samimi pozlar verdiği ülkedir vatikan.

Benzer Konular

 1. Vatikan büyükelçiliği
  dogangunes Tarafından Büyükelçilikler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-12-2011, 02:24 AM
 2. Vatikan'ı Şeytan Basmış
  SOSYALİST Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 18-03-2010, 07:39 PM
 3. 'Şeytan Vatikan'da'
  mopsy Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-03-2010, 08:57 AM
 4. Vatikan Müzesi
  mopsy Tarafından Turizm Gezi Seyahat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-08-2009, 09:52 AM
 5. Vatikan: Aldatılan eş affetmeli
  YukseLL Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 06-05-2009, 09:26 PM
Yukarı Çık