+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Tevrat’a göre Hz.Davud’un delikanlılık evresi:

Din ve İnanç Kategorisinde ve Diger Dinler Forumunda Bulunan Tevrat’a göre Hz.Davud’un delikanlılık evresi: Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Merhaba Sekiz oğlu olan Yesse’nin en küçük oğlu olan Hz. Davud’un delikanlılık şemaili Tevrat’ta şöyle tasvir edilmektedir: “Çocuk kızıl saçlı,

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Tevrat’a göre Hz.Davud’un delikanlılık evresi:

  Merhaba  Sekiz oğlu olan Yesse’nin en küçük oğlu olan Hz. Davud’un delikanlılık şemaili Tevrat’ta şöyle tasvir edilmektedir: “Çocuk kızıl saçlı, yakışıklı, gözleri pırıl pırıl bir delikanlıydı.” Tevrat’ta yer alan bir başka Davud(a.s) şemaili ise Calut(Golyat) ile cenk etmeden önce, Calut’un gözünden şöyle aktarılmaktadır: “Davut’u tepeden tırnağa süzdü. Kızıl saçlı, yakışıklı bir genç olduğu için onu küçümsedi.” (Tevrat; I.Samuel, 16/18) Bir başka tasvirde ise; “..akıllıca konuşur, yakışıklıdır.”(Tevrat; I.Samuel, 16/12,18)denmektedir.

  Kur’an-ı Kerim’de ise Hz. Davud’un niteliğine dair şu benzer ifade vardır. “ona hikmet ve güzel konuşma vermiştik.” (38/Sad/20)

  Ailesinin sürüsünü güden Davud(a.s) aynı zamanda Lir/Çeng çalmaktaydı. “Sürüyü güdüyor….İyi Lir/Çeng çalar.” (Tevrat; I.Samuel, 16/12,18) Bu maharetleri yanında usta bir silahşor olduğu da belirtilmektedir. “…yürekli, güçlü bir savaşçıdır…”(Tevrat; I.Samuel, 16/18)

  Tevrat’ta, Hz.Davud’un, Samuel peygamber ve Kral Saul(Kur’an’da ismi Talut olarak geçmektedir) zamanında ve delikanlılık çağında iken İsrail oğulları krallığına seçildiği beyan edilmektedir. Yehova, İsrail oğullarının kralı Talut’un, savaş sırasında alınmasını men ettiği ganimeti alması yüzünden onu krallıktan azletmesi ile İsrail oğullarına yeni bir kral seçer ve bunu Samuel peygambere bildirir. “RAB Samuel’e, “Ben Saul’un İsrail Kralı olmasını reddettim diye sen daha ne zamana dek onun için üzüleceksin?” dedi, “Yağ boynuzunu yağla doldurup yola çık. Seni Beytlehem’li Yesse’nin evine gönderiyorum. Çünkü onun oğullarından birini kral seçtim.” (Tevrat; I.Samuel, 16/1)

  Samuel peygamber tarafından kutsal yağ ile meshedilerek kutsanan ve İsrail oğullarına kral seçilen Davud, yine onun nebevî terbiyesi ve gözetiminde kalır. Yehova tarafından azledilen Saul(Talut) Tevrat metinlerinde “RAB Samuel’e, “Ben Saul’un(Talut) İsrail Kralı olmasını reddettim” Bunun yanı sıra; Peygamber Samuel’in’de kral Saul’den hoşnut olmadığı “Samuel ölümüne dek Saul’u bir daha görmediyse de, onun için üzüldü. RAB de Saul’u İsrail Kralı yaptığına pişmandı.” Diye belirtilmesine rağmen her nedense görevden el çektirilmez ve Filistinlilerle savaşta kendi kavminden biri tarafından öldürülene kadar İsrail oğullarının başında Kral olarak kalır. Bu da yetmez kendisinden sonra oğlu İş Boşet İsrail oğullarının topraklarının bir kısmına kral olur ve öldürülene kadar iki yıl iktidarda kalır. Bundan sonra İsrail oğullarının bütün toprakları üzerinde Hz.Davud kral olur.

  Bu yüzden Saul ile Davud(a.s) kıssasına; her ikisi arasında yaşandığı anlatılan bir yığın kıskançlık, çekişme, cana kastetme gibi nahoş vakıalar sokuşturularak tahrifatın boyutları daha da büyütülmüştür. Tevrat’taki kıssa adeta Talut ile Davud arasında cereyan eden çekişmeler üzerine kurulmuş gibidir. Talut defalarca Davud’a mızrak atarak onu öldürmeye kasteder. Talut’un bu teşebbüslerinden kurtulan Davud, iki sefer eline geçmesine rağmen Talut’u öldürmez ve bu çekişme Talut, Filistinliler ile girdiği savaşta yaralanmasından ötürü İsrail oğullarından birine kendini öldürttürmesine kadar devam eder. (Bakınız Tevrat; I. Samuel, Bab18-30)

  Hz. Davud kendine kasteden ve Yehova’nın kendisini krallıktan azlettiği Talut’u(Saul) iki kere fırsatını yakalamasına rağmen ona merhamet ederek öldürmediği anlatılırken; karısını elinden aldığı birini savaşın ön sırasındaki safa koydurtturarak acımasızca öldürttürdüğü anlatılarak Hz.Davud’a iftiralar atılmaktadır. Bu durum Tevrat kıssalarında görülen tenakuzlardan, dolayısıyla tahrifat örneklerinden birini teşkil etmektedir..

  Tevrat’taki Davud kıssasında; Saul öldürülene kadar geçen sürede, Davud’un(a.s), Talut’un yerine kral seçildiği Talut’a bildirilmeden, rastlantısal görünen adımlarla Talut’a yanaştırılarak Krallığa alıştırılmaya dolayısıyla Talut’un yerine Krallığa hazırlanmaya başlandığı gözlemlenmektedir.

  Hz. Davud’un yaşamındaki bu dönemde Hz. Davud, Krallık yani idareciliğe alıştırılırken aynı zamanda askeri açıdan da eğitim almakta ve bu esnada savaşarak öldürdüğü Golyat(Calut) vesilesi ile İsrail oğulları nezdinde kabul görmesi sağlanmaktadır. Yani Mısır’a köle olarak giden Hz.Yusuf’un yaşamındaki merhalelerin bir benzeri, Hz. Davud’un yaşamında da gerçekleşmektedir. Yusuf’un(a.s) kölelikten resul ve Vezirliğe; Hz. Davud’un da çobanlıktan, Kral ve peygamberliğe giden yolda Allah’ın takdirlerini görmemek mümkün değildir. Bu açıdan Hz. Yusuf ile Hz. Davud’un yaşamları büyük benzerlikler içermektedir.

  Yehova’nın görevlendirdiği Samuel peygamber, geldiği Hz. Davud’un babası Yesse’nin evinde onun yedi oğlunu gördüğü halde Krallık için seçilen kişi olmadığını söyleyerek başka oğlu olup olmadığını sorar. Davud’un babası bir oğlunun daha olduğunu belirterek onu çağırtır. “Bir de en küçüğü var” dedi, “Sürüyü güdüyor.” (Tevrat; I.Samuel, 16/11)

  Samuel peygamber tarafından Yehova’nın emri ile meshedilerek Kral tayin edilen Davud(a.s) daha sonra rastlantısal görünen adımlarla kendini Talut’un yanında bulur.

  Tevrat’taki kıssaya göre Tanrı Yehova’nın emri ve Peygamber Samuel’in tebligatı ile İsrail oğulları Krallığından azledilen ve bu yüzden psikolojik sıkıntılara düçâr olan Saul’e müzik dinlemesinin iyi geleceği söylenince aranıp bulunan müzisyen Davud(a.s) olur. “…kötü ruh ne zaman Saul’un üzerine gelse, Davut Lir/Çeng alıp çalar, Saul(Talut) rahatlayıp kendine gelirdi.”

  Davud’un çalgısı ile rahatlayan ve şifa bulan Talut; onun aynı zamanda iyi bir silahşor olması sebebiyle yanına silahşor olarak alır. Talut’un, Davud’u(a.s) yanında görevlendirme maksadı, Saul’ün bir hobisi olarak şöyle açıklanmaktadır. “Saul yaşamı boyunca Filistinlilerle kıyasıya savaştı. Nerede yiğit, güçlü birini görse kendi ordusuna kattı.” (Tevrat; I.Samuel, 14/52)

  Tedavi amaçlı müzik dinletmesi için bulunan Davud’un(a.s) bu marifeti onu Talut ile tanışmasına; iyi bir silahşor olması da yanında kalarak görev almasına neden olduğu gözlemlenmektedir. “…Saul, Davut’u çok sevdi ve ona silahlarını taşıma görevini verdi.” (Tevrat; I.Samuel, 16/21,23)

  Bu tamamen ilahi bir kurgudur!.. Davud’u Kral ve peygamberliğe götüren yolda başka ilahi kurgulara muhatap olduğu ilerde yine görülecektir. Böylece Davud’un bir anda Kral Saul’ün muhafızı da olması sağlanmış böylece İsrail oğulları Peygamberi Samuel’in nebevi terbiyesi ve Kral Saul’ün(Talut) idari yönetim ve askeri alanlarda eğitimi altında olgunlaşması sağlanmıştır.

  Hz.Davut, aynı zamanda Kral Talut’un ikinci kızı ile evlenerek onunla akrabalık da teessüs etmiştir. “Saul da buna karşılık kızı Mikal’ı eş olarak ona verdi.” (Tevrat; I.Samuel, 18/27)

  İSLAM HUKUKU SAYFASI | Kral Peygamber Davud

 2. #2
  Ziyaretci
  Misafir..

  Cevap: Tevrat’a göre Hz.Davud’un delikanlılık evresi:

  İyi güzelde Talut'un, Davut'u öldürmek istemesini, Yonatan'ın yardımıyla Amelika'ya kaçmasını neden yazmadınız?

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Üye Numarası
  113582
  Mesaj
  123
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  39

  Cevap: Tevrat’a göre Hz.Davud’un delikanlılık evresi:

  Merhaba Mopsy,

  Davud’un işlemiş olduğu günahın Kutsal Yazılarda anlatılmasının Davud'a yönelik bir iftira dolayısıyla da Tevrat için tahrifat olduğunu belirtmişsiniz. Unutmayınız ki peygamberler de insandı, dolayısıyla (İsa peygamber hariç)hiçbiri kusursuz değildi ve günah işlemiş olmaları normaldi.

  Ne yazık ki, Tanrı’ya göze çarpar şekilde hizmet etmiş olanlar bile cinsel

  ahlaksızlık yapmıştır. Bunlardan biri, Yehova’ya yıllarca sadakatle hizmet

  etmiş olan Kral Davud idi. Onun Tanrı’yı çok sevmiş olduğuna kuşku yok.

  Fakat Davud bir günah batağına saplandı. Davud’u günah işlemeye iten ve

  sonra bu günahının katmerleşmesine neden olan adımlar söz konusuydu.

  Davud, o zaman orta yaşlı, muhtemelen 50’li yaşlarına yeni girmiş bir

  adamdı. Sarayın çatısından güzel Bat-şeba’yı yıkanırken gördü. Kim

  olduğunu araştırıp öğrendi. Kadının kocası Uriya’nın, Ammonîlerin bir kenti

  olan Rabba’yı kuşatan askerler arasında olduğunu öğrendi. Davud, kadını

  sarayına getirtti ve onunla ilişkide bulundu. Daha sonra, işler karıştı; çünkü

  Bat-şeba Davud’dan hamile olduğunu öğrendi. Davud, geceyi karısıyla

  geçireceğini umarak Uriya’yı savaştan geri çağırttı. Böylece Uriya, Bat-

  şeba’nın çocuğunun babası olarak görünecekti. Fakat Uriya eve gitmedi.

  Çaresizlik içinde kalan Davud günahını gizlemek için, eline ordu komutanına

  yazdığı bir mektup vererek Uriya’yı Rabba’ya geri gönderdi; mektupta

  Uriya’nın ölmesi için ön saflarda bir yere konulmasını yazmıştı. Böylece Uriya

  yaşamını kaybetti ve Davud, hamile olduğu açığa çıkmadan önce dul Bat-

  şeba ile evlendi.

  Davud’un, günahını örtbas etme planı görünüşte başarılı oldu. Aylar geçti.

  Bir erkek çocuğu dünyaya geldi. Davud, 32. Mezmuru bestelediğinde, belki

  aklında bu olay vardı, eğer öyleyse vicdan azabı çektiği açıktır. (Mezmur 32:3

  -5) Bununla birlikte, suçu Tanrı’dan gizli değildi. Mukaddes Kitap şunu

  söylüyor: “Davudun yaptığı şey RABBİN önünde kötü idi.” (II. Samuel

  11:27) Yehova, Davud’a işlemiş olduğu günahı göstermesi için peygamber

  Natan’ı gönderdi ve o bunu ustalıkla yaptı. Davud hemen günahını itiraf etti

  ve bağışlaması için Yehova’ya yalvardı. İçten tövbesi Tanrı’yla barışmasını

  sağladı. (II. Samuel 12:1-13) Davud tedip edildiği için içerlemedi. Tersine,

  Mezmur 141:5’te gösterilen şu tutumu gösterdi: “Salih bana vursun,

  inayettir; ve beni azarlasın, baş yağıdır; başım onu reddetmesin.”


  Davud’la Bat-şeba’nın ikinci oğlu Süleyman, babasının hayatının bu karanlık

  bölümü üzerinde derin düşünmüş olabilir. O daha sonra şunu

  yazdı: “Kabahatlerini örten muvaffak olmaz; fakat onları itiraf edip bırakan,

  merhamet bulur.” (Süleymanın Meselleri 28:13)


  Yehova, Davud’u bağışladı. Neden?

  Çünkü Davud bütünlüğünü koruyan, insanlara merhamet gösteren bir

  adamdı ve tövbesi içtendi. Yine de, günahının feci sonuçlarından

  kurtulamadı. (II. Samuel 12:9-14)

  Aynı şey bugün de geçerlidir. Yehova, tövbe edenlerin başına kötülük

  getirmese de, onları yanlış davranışlarının doğal sonuçlarından korumuyor.

  (Galatyalılar 6:7)

  Cinsel ahlaksızlığın sonuçları arasında, boşanma, istenmeyen gebelikler,

  cinsel yolla geçen hastalıklar, güven ve saygının kaybedilmesi olabilir.

  Peki, yanlış davranış tarzının yol açtığı keder, hangi yönlerden yararlı

  olabilir?

  Yanlış davranış tarzımız nedeniyle kederli olsak da, duyduğumuz

  pişmanlık ‘tekrar fesada dönmemek’ konusunda tetikte olmamıza yardım

  edebilir. (Eyub 36:21) Gerçekten de, günahın acı sonuçları yanlışı

  tekrarlamaktan bizi caydırmalı. Ayrıca, Davud günahkâr davranışından

  öğrendiği acı dersi, başkalarına öğüt vermek üzere kullandı. Şunları

  söyledi: “Âsilere senin yollarını öğreteyim; ve suçlular sana dönerler.”—

  Mezmur 51:13.

  Davud'un ve diğer peygamberlerin yaşadıkları olumsuzluklar ve işledikleri günahları okumak bizim bu olaylardan ders çıkarmamız içindir. Kutsal Yazılarda geçen hiçbir şey uydurma değildir, hepsi Tanrı ilhamıyla ve onun izniyle kaydedilmiştir,dolayısıyla ortada tahrifat, iftira söz konusu değildir.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2014
  Üye Numarası
  151726
  Nerden
  Dünya'dan.....
  Yaş
  48
  Mesaj
  123
  Beğenmiş
  7
  Beğenilmiş
  7
  Rep Gücü
  249

  Cevap: Tevrat’a göre Hz.Davud’un delikanlılık evresi:

  Alıntı Ziyaretci´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  İyi güzelde Talut'un, Davut'u öldürmek istemesini, Yonatan'ın yardımıyla Amelika'ya kaçmasını neden yazmadınız?
  Eeeee onu da siz yazın da öğrenelim...!

Benzer Konular

 1. Big Bang mı? Genişim evresi mi?
  tersinim Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-07-2014, 11:34 PM
 2. Yorum: 0
  Son mesaj: 07-06-2010, 05:27 PM
 3. Delikanlılık nedir?? var mı bilen......
  güney Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 18
  Son mesaj: 29-01-2009, 02:06 PM
 4. Delikanlılık ,yürek ister!
  Mustad'af Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-09-2008, 12:29 PM
 5. Aşkın 3 Evresi
  Nil@y Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 07-02-2007, 09:15 PM
Yukarı Çık