+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
8. Sayfa, Toplam 8 BirinciBirinci ... 678
Gösterilen sonuçlar: 71 ile 79 Toplam: 79

ATEİZM

Din ve İnanç Kategorisinde ve Diger Dinler Forumunda Bulunan ATEİZM Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Allahü teala yarattıklarına asla benzemez, yarattıkları adı üstünde yaratılmıştır fakat kendisi bize benzemediği için bizim yaratılmış olma sıfatımıza da benzemez,

 1. #71
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesaj
  9
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  6
  Allahü teala yarattıklarına asla benzemez, yarattıkları adı üstünde yaratılmıştır fakat kendisi bize benzemediği için bizim yaratılmış olma sıfatımıza da benzemez, O ezelidir yaratılmamıştır, öyle olsa idi bu O’nun bi noksanlığı olmuş olurdu ve ilahlığından şüphe edilirdi. Aklımız da yaratılmıştır ve Allahü teala aklımızın anlayabileceği, kavrayabileceği şeylere bir sınır koymuştur, biz hayalgücümüzü ne kadar çalıştırırsak çalışalım O’nun koyduğu sınırın ötesine geçemez O’nu anlayamayız.
  "Benim dünyaya gelmeme hakkım yok muydu bana sorulmadı" diyene => Allahü tealadan üstünü yoktur, sonsuz güç kudret sahibidir, hiçbir işinde zorlanmaz, yorulmaz, hiçbir noksanlığı yoktur, herşey O'nun mülküdür, O mülkünü dilediği gibi kullanır, O eğer dileseydi tüm insanları cehenneme atardı, yakardı azap ederdi kim O'nu kime şikayet edebilir, ondan üstünümü var? kim ondan gelene karşı durabilir, biz onun yarattığı aciz varlıklarız, halbuki Allahü teala merhametlidir, bana inanın bana itaat edin size aklınızın hayalinizin ulaşamaycağı düşünemeyeceğiniz nimetlerimi sonsuz cennette vereceğim buyuruyor. İsteyen buyursun karşı çıksın eline ne geçecekki karşı çıksa ne yapacak ondan geleni durdurabilecek mi, şikayet etse sızlansa beni neden yarattın dese ne olacak, başına gelecekten kurtulabilecek mi kendi yaradanının büyüklüğünü kabul etmek, kendinin onun aciz bir kulu olduğunu kabul etmek neden insana zor gelir? o dilerse herkesi cennete koyar veya cehenneme atar fakat bizim sonsuz cennete gitmemiz için bize merhamet etmiş bunun yolunu bize peygamberleri aracılığyla bildirmiş bi düşünün, ya insanları kendi varlığını bulması için kendi haline bıraksaydı bulmak imkansız hale gelirdi ve böyle bi haldeyken kendine inanmayanları cehenneme atsaydı? hiçbir şey abes değildir boşuna yaratılmamıştır. Allahü tealanın sıfatlarını öğrenin o " Gayur" dur. Kendisine ortak koşulmasını istemez. Allahü teala sorgulanamaz, kendi mülkünde dilediğini yapar. İsteyen, onu sadece kendine inanmayanlara azap edici sıfatıyla tanır ve bu sıfatın etrafında fikirlerini döndürür durur, ona karşı çıkar. Ben Allahü teala'nın ne kadar merhametli olduğunu kendim yaşadım, gördüm ve Rabbime şükrediyorum kendine inananlara Rahman ve Rahim olduğu için, hatta kendine inanmayanlara da bu dünyada merhametli olduğu için.
  Tabi bir de günümüzde Müslümanlara yobaz, örümcek kafalı, gerici gibi çirkin sıfatlar yapıştırıldığından, bazıları marjinal, ilgi çekici, aykırı görünmek istediğinden, “peşin olan bu dünya veresiyeden daha iyidir” şekilnde düşünüldüğünden, bu hayatın geçici olduğunun insanların asıl ebedi yurdunun ahiret olduğunun düşünülmesi reddedildiğinden, nefse uyulduğundan vs. İslamiyet’e bazı insanlar girmek istemiyor.
  Şunu da öğrendimki kimse kimseyi Müslüman olması için ikna edemez. Kişinin en azından yaratıcıya olan inancı varsa temiz kalple iyi niyetle İslamiyet'i öğrenmesini, cevabını bulamadığı bir soruyla karşılaşırsa hemen bırakmamasını, kötü düşünmemesini çok iyi araştırma yapmasını tavsiye ederim. Ben aklımdaki tüm soruların cevabını zamanla buldum ve tüm benliğimle bana yobaz denilmesine alaylara alınmama rağmen elhamdülillah Müslümanım herşeyi arkama aldım çok mutluyum gurur duyuyorum yaşadığımı hissediyorum. İslamiyet'in içinde hiç bir kötülük yoktur, İslamiyet'in dışında da hiçbir iyilik yoktur. İslamiyet'in güzelliklerine ancak iman sahipleri kavuşabilir, inkar etmekte ısrar edene ne denilse ne anlatılsa kalbine işlemez.

 2. #72
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Nerden
  Ortaanadoludan kuzey Avrupaya uzanan bir yol
  Mesaj
  54
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  36
  Rep Gücü
  2522
  ateist tanriyi insanin evrimin belli bir sürecinde yarattigini düsünür. Insan dogayi aciklayabilmek icin tanrilara ve daha sonra da monoteist dinler ile bir tanriya inanmislardir. Ateistin bir inanisa gereksinimi yoktur, cünkü materyalistir ve dogayi bilimle arastirarak aciklar. Ateist inanmaz. Ateist dine karsi degil, inanisin gerekmediginden yola cikar. Günümüzde yapilan arastirmalarda toplumda bilgi düzeyi arttikca ateistlerin oranlarinin cogaldigi görülüyor. Nerede bilgi ve bilimsel gelisme var, orada ateisler yaygin. Nerede bilgilenme engelleniyor, bastiriliyor orada inanclari kendilerine mal eden dinler güclü. Ama bütün dindevletleri tarihte yikima ugramislardir, cünkü inanc ile devlet yönetilemez. Inanc ile yönetilen devletlerde, ideolojik devletlerde oldugu gibi, baski, terör ve diktatörlükler hakimdir.

 3. #73
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesaj
  9
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  6
  Avrupa daki gençler kiliselerin, papazların ahlaksızlıklarını, zulmlerini, soygunlarını, yalanlarını ve hristiyanlık dininin bozuk olduğunu görerek, hristiyanlıktan ayrılmaya, Müslüman veya dinsiz olmaya başladılar. Hristiyanlıktan uzaklaştıkça, fende, teknikte ilerlediler. Çünkü hristiyanlık dünya için çalışmaya ilerlemeye mani oldu.
  Müslümanlar da dinlerin de uzaklaştıkça cahil kaldılar. İslamiyette " (İlim öğrenmek, namaz, oruç, hac ve cihaddan da efdaldir.) [Deylemi] , (İlimden bir mesele öğrenmek, dünyadaki her şeyden kıymetlidir.) [Taberani]
  İlim, dinden ayrı değildir. İslam ilimleri ikiye ayrılır:
  1- Akli ilimler,
  2- Nakli ilimler.
  Fizik, kimya, matematik, edebiyat gibi tecrübi ilimlere, akli ilimler denir. Tefsir, kelâm, hadis, fıkıh gibi ilimlere de nakli ilim veya din ilimleri denir.
  "İslamiyet, ilmi, fenni emreder" demek bile yanlış anlaşılabilir. İslamiyet’in kendisi ilimdir.
  Fen ilimleri, İslamiyet’in bir koludur. Din [İslamiyet] denince, içine ilim de girer. Bunun için, dini ve ilmi demek yanlıştır. Fen, dinden ayrı değildir.
  Kendini cahil bırakan Müslümanlar nedeniyle İslamiyet'e dil uzatmak gericilik, yobazlıktır demek ne kadar doğru siz düşünün!

 4. #74
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Oct 2011
  Mesaj
  1
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  6
  Alıntı M ü e l l i f...´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ustasız bir "iğne " gördünmü hiç ?
  kendi kendine olan ustada görmedim ?? usta nerden geldi ??

 5. #75
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643
  Alıntı bilimse_ maymun´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  kendi kendine olan ustada görmedim ?? usta nerden geldi ??
  Merhaba

  Sn.Muellif te sorusunu TAM da bunu dusunmeniz icin yazmis.

 6. #76
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643
  Merhaba

  Ne oldu bir cevap yazdik
  Forumdan ciktiniz.
  Daha karpuz kesecektik,

  Neyse
  Bir dahaki sefere
  Sn.bilimsel maymun,
  Bir dahaki sefere.........

 7. #77
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Sevgili mopsy , artık maymundan gelme söylemi yok,yeri gelmişken 3. şahıslara da söylemiş olalım , artık " ortak ata " söylemi var...Haaa bu arada maymun " karpuz yer mi "...:))) Gerçekten bilmiyorum , çekirdek yiyeni gördüm , muz zaten ünlü de karpuz yiyenini hiç görmedim...

  Sağlıcakla kalınız...

 8. #78
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesaj
  123
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  39
  DÜNYADA yeni bir ateist grup boy gösteriyor. Yeni ateistler olarak bilinen bu insanlar fikirlerini kendilerine saklayacak gibi görünmüyorlar. Tersine dine savaş açan bu grup, köşe yazarı Richard Bernstein’a göre “Dindar kişilere kendi görüşlerini benimsetmek için aktif, öfkeli ve hararetli bir çaba sarf ediyor.” Agnostikler bile onların hedefi, çünkü yeni ateistlerin şüpheye tahammülü yok. Onlara göre Tanrı yok. İşte o kadar!


  Nobel ödüllü fizikçi Steven Weinberg “Dünya din kâbusundan uyanmalı” diyor. “Biz bilim insanları dinin etkisini azaltmak için elimizden geleni yapmalıyız, medeniyete en büyük katkımız bu olacaktır.” Dinin etkisini zayıflatmak için kullanılan bir araç yazılı materyallerdir. Yeni ateistlerin bazı kitaplarının en çok satanlar listelerine girmesine bakılırsa, bugüne kadar yazılıp çizilenlerin büyük ilgi topladığı anlaşılıyor.


  Din de yeni ateistlerin ekmeğine yağ sürüyor; çünkü insanlar radikal dincilerden, terörden ve dünyayı pençesine alan çekişmeden bıkmış durumda. Önde gelen bir ateist “Din her şeyi zehirliyor” diye yazdı. Üstelik “zehir” ifadesiyle sadece radikallerin görüşleri değil genel anlamıyla dinsel inançlar kastediliyor. Yeni ateistlere göre temel dinsel öğretilerin yanlışlığı ortaya serilmeli, bunlar terk edilmeli ve yerlerini akılcı ve gerçekçi bir düşünüş almalı. Ateist Sam Harris’e göre insanlar kutsal kitaplarda geçen, “hayatı mahveden dağ gibi aptallıkları açıkça konuşmaktan korkmamalı.” Harris “Artık politik davranma lüksümüz yok” diyor.


  Yeni ateistler dini suçlarken bilimi yüceltiyor, hatta bazıları bilimin Tanrı’nın var olmadığını kanıtladığını ileri sürüyor. Peki bu doğru mu, daha doğrusu mümkün mü? Harris “Yeterince zaman geçince bir taraf bu kavgayı kesinlikle kazanacak diğeriyse kesinlikle kaybedecek” diyor.


  Sizce zaman hangi tarafı haklı çıkaracak? Bu sorunun cevabını ararken şunlar üzerinde de düşünün: ‘Bir Yaratıcıya inanmak özünde zararlı olabilir mi? Herkes ateist olsa dünya daha iyi bir yer mi olurdu?’

 9. #79
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye tansxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesaj
  1.639
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  1
  Rep Gücü
  14449
  selam ederim;

  dostlarım; inananların tutum ve hareketleri öyle ileri gittiki insanlar sorunun insanların anlayışında değilde inançlarda olduğunu sorgulamaya başladılar. ben ateizm e tabi olan insanlara bu yönden bakıldığında hak veriyorum. ne değerli muhammed nede sevgili isa bu zamanda yaşıyor olsaydı ateizme inananlardan çok din'e inananların davranışlarını sorgularlardı.

  ateist'in yaşadığı yere göre insan olarak yasalarla çevresine karşı sorumluluğu varken, bir din'e mensup kişinin çevresine duyarlılığı yasalardan çok daha sağlam olan vicdan iledir. fakat vicdanlar kör sağır olmuş benlik ortalığı sarmıştır. din adına ne üzücü bir oyundur yanlışın insanlara oynadığı.

  muhakeme yoksa vicdan yok demektir. vicdan yok ise insanın neye yarar inancı ibadeti.

  saygılar.
  "birimiz hepimiz hepimiz birimiz için"

Benzer Konular

 1. Ateİzm
  Nil@y Tarafından Diger Dinler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 27-04-2007, 03:09 PM
Yukarı Çık