1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 16
 1. #1
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  912
  Rep Gücü
  19319

  şeytan ayetleri I : tanrı adva ve şeytan

  Tanrı çok kızgındı. Adva’yı huzuruna çağırttı. Adva insandı ve iki kişiydi. Korkuyla geldiler, diz çöküp beklediler. Öylece beklendi bir süre... Neden sonra şeytan gözüktü, ağır adımlarla yürüyüp Adva’nın arkasında durdu ve doğrudan Tanrı’nın gözlerinin içine bakarak sordu:
  "Ne var, neden çağırdın bizi?"
  Bilirsiniz... Tanrı’nın öfkesi görünmez ama bilinir. Oradaki herkes bildi öfkeyi.
  "Sizi ben yarattım" dedi Tanrı, "ama pişmanım".
  "O halde kendinden utan" diye cevapladı Şeytan. "Sen istedin diye varız, isteğin neyse sen de osun; bizi yoketmek mi istiyorsun? Öldür kendini o halde..."
  Tanrı gözlerini Şeytan’dan kaçırdı, belli belirsiz mırıldandı: "Bilemiyorum, sanırım yapamadığım tek şey bu." Yavaşça Adva’ya eğildi: "ben sizlerin yaratıcısıyım siz de benim yokedicim. Siz yapabilirsiniz bunu."
  Sonra sesi yükseldi, öfkeden çatallandı:
  "Buyuruyorum: yok edin beni!"
  Adva şaşkınlıkla birbirine baktı. Korkuyla konuştular (onlar korkmayı ve konuşmayı pek severdi):
  "Ya diğerleri ne olacak? Kuşlar, böcekler, ağaçlar, bitkiler ve hayvanlar ve sular, taşlar, kumlar, ışık, gölge... yani dünya ve evren?"
  "Onların bir kısmını zaten yokettiniz;" diyerek kestirip attı Tanrı. "Geriye kalanlar kendi hallerinde daha mutlu olacaklardır; ne de olsa, ben yokolunca siz de yokolmuş olacaksınız; yani Kozmos da yok olacak."
  Adva ürperdiler: "Kaos?"
  "Kaos…" dedi Tanrı… "Orda ne bana, ne de sizin gibi Kozmos üzerine Kozmos icat edenlere ihtiyaç yok… Belki böylesi daha iyi…"
  Adva arkasında düşünceli düşünceli somurtan Şeytan’a dönüp: "Kaosta bize yer yok mudur?" diye telaşla sordular. Şeytan başını kaşıdı, toynaklarını tıkırdadıp boynuzlarını sıvazlayarak : "Sizin için hiç şans yok. Ama belki…." dedi ve sustu.
  "Belki ne?" diye atıldılar Adva. "Söyle tanrı aşkına"
  Şeytan tanrı aşkı lafını duyunca Adva’ya ters ters baktı ve "belki… siz değil, ama Havdem kaosun armonisine ayak uydurabilirler."
  "Onlar da kim?" diyerek gözleri hırsla parladı Adva’nın…
  "Onlar da kim?" diye gürledi Tanrı...
  Bu soruların şiddetinden öne arkaya sallandı Şeytan. "Ne bileyim ben… Böyle birileri ile tanıştırılmışlığım yok. Ben sadece bir olasılıktan bahsettim" diye savundu kendini. "Hem zaten mutlak iyilik yokolunca.." sözün burasında tanrıya bakarak bıyık altından güldü, "mutlak kötülük, yani ben de yok olmayacak mıyım sanıyorsunuz.." İçini çekti.
  Adva umutsuzlukla birbirine baktı; sonra ani bir kararla ayağa kalktı, gidip Tanrı’nın yanına oturdu; hatta iki kişi olduğu için Tanrı biraz yer açmak zorunda bile kaldı.
  "Konuşmalıyız" dedi Adva. "Nedir bu saçmalık? Toparla kendini biraz. Anlat bize. Sorun nedir?" Bunları söylerken ellerini dostça Tanrı’nın omuzlarına koydu, gözlerinin içine sıcaklıkla baktı. Bu sahneyi şaşkınlıkla seyreden Şeytan, kendini tutamayıp gülmeye başladı. Adva hışımla Şeytan’a dönerek: "Senin yüzünden olmalı… Biz aslında iyi varlıklarız, sana uyduk kendi doğamızdan uzaklaştık, Babamızı küstürdük pis Şeytan" diye hırladılar. Şeytan daha çok gülmeye başladı.
  "Hadi ordan salaklar" diye mırıldandı Tanrı. "Siz neyseniz osunuz. Kim soktu aklınıza aslında iyi olduğunuzu?"
  Adva itiraz etti: "Aslında iyi olmasak sevme gücümüz nerden geliyor?"
  Tanrı tam cevap vercekti ki, vazgeçip ayağa kalktı, arşivine doğru gitti. Cebinden gözlüklerini çıkarıp taktı ve yığınlarca şeyin içinden bir kağıt parçasını çıkardı, biraz yukarı kaldırıp "Işık, aydınlat!" buyurdu. Işık, kayıtsızca aydınlattı kağıt parçasını. "Sizlerden biri yazmış" diyerek gözlerini kıstı Tanrı ve okumaya başladı:
  Konuşmayı öğretecekti Tanrı karga’ya:

  "Sevgi" dedi. "Sevgi, de."
  Karga ağzını açtı ve bir köpekbalığı indi denize,
  Dibe doğru yol aldı, kendi derinliğini kavrayarak.
  Hayır, hayır," dedi Tanrı, "Sevgi, de. Dene bir daha, SEVGİ."
  Karga ağzını açtı ve bir karasinek, bir çeçesineği, bir sivrisinek
  Fırlayıp uçtular aşağılara,
  Her biri kendi pislik yuvasına doğru.


  "Son bir kez deneyelim," dedi Tanrı. "haydi, SEVGİ."
  Karga sarsıldı, ağzını açtı, öğürdü ve
  Erkeğin gövdesiz dev başı
  Yuvarlanıverdi dünyaya, fırıl fırıl gözleri,
  Yakınan sesiyle

  Ve Karga öğürdü yeniden, Tanrı kendini toparlayamadan
  Ve kadının bacakarası kenetleniverdi boğazına erkeğin, sıktı.
  Çimenlerin üstünde yuvarlandılar ikisi.
  Tanrı araya girmeye çalıştı, sövdü, ağladı.
  Suçlu suçlu uçup gitti Karga.(1)

  Tanrı okumayı bitirdi, "karga meselesini biraz abartmış, ama olay üç aşağı beş yukarı böyleydi" diyerek kağıdı arşive doğru fırlattı. Adva hırsla konuştu: "kendi beceriksizliğinin suçunu şimdi bize mi yüklemeye çalışıyorsun!"
  "Neyseniz osunuz" dedi Tanrı.
  Adva sakin olmaya çalışarak ama tam da başaramayarak sordu: "Ya özgürlük, eşitlik, kardeşlik? Bunlara ne dersin?"
  Şeytan bu sözleri duyunca öyle eğlendi ki, toynaklarının çınlaması dinsin diye bir süre bekledi Tanrı. Sonra alayla sordu: "Ne, ne, ne, nerde, nerde, nerde?"
  Adva sesine inandırıcı bir ton vermeye çalışarak: "Bunların üzerinde çalışıyoruz" diye cevapladı.
  Tanrı ağır ağır yürüdü ve yerine oturdu. "Sizi tanıyorum" diye söze başladı. "Siz tembel yaratıklarımsınız." Gözlüklerinin üzerinden Adva’yı süzerek devam etti: "Bu huyunuz benden geçmiş olmalı. Her varlık gibi, mümkün olan en az enerji ile varolmayı istersiniz. Boyun eğme kolayınıza gelir. Ne zaman ki, varlığınızı sürdürmek için gereken enerji dayanılmaz boyutlara ulaşır ve durumu değiştirmek için gerekenden daha fazla hale gelir, o zaman başkaldırırsınız. Sonra? Kendinize yeni yöneticiler bulursunuz alelacele. Kim uğraşacak o kadar çok fikirle? Düşünmek en yorucu iş sizin için. Birileri düşünsün ve ne yapacağınızı söylesin, hatta yaptırsın. Yeni bir boyuneğme yeni bir enerji tasarrufu." Adva huzursuzca yerinde kıpırdanıp tam itiraz edecekti ki, Tanrı eliyle onları susturdu ve devam etti: "Eşitlikten anladığınız ise aynılaşmadır. Yoksa, eşitlik yani her birinizin, biraradalığınıza değiştirici etki özgürlüğünde eşitlenmesi sizi yorar. Pikniğe gittiğinizde bile, mangalı nereye kuracağınıza karar verene kadar yorulursunuz, keyfiniz kaçar. Ha bir de kardeşlik vardı di mi… Babil kulesi vak’ası ile o meselede birlikte epey yol katetmiştik sanırım" dedi ve acı acı güldü. "Arşivde uzun bir kardeşlik uygulamaları dökümü olacaktı; Habil ve Kabil ile başlayan uzun bir liste." diyerek tam yerinden doğrulacaktı ki, başları öne eğik Adva onu durdurdu: "Tamam gerek yok, aynı liste bizde de var"
  Tam bu sırada Şeytan söze girdi: "Son projemizi henüz tamamlayamadık, o ne olacak?"
  "Neymiş o?" diye sordu Tanrı.
  "Küreselleşme" diye yanıtladı Şeytan; ve heyecanla projeyi anlatmaya koyuldu: "Şimdi bakın… bunlar (eliyle Adva’yı işaret ederek) dünya üzerinde devlet devlet, ülke ülke ayrılmış durumda ya… Diyorum ki, neden bütün bu devletler birbirlerine rakip gibi davranacakları yerde, bir organizma gibi entegre olmasınlar? Baş, gövde ve bacaklar? Tıpkı dünyanın tümünü kaplayan dev bir yaratık gibi. Her devlet bu yaratığın bir uzvu, bir hücresi gibi olsa? Böylece tüm organizma bir beyinle yönetilebilir ve..."
  Tanrı Şeytan’ın sözünü kesti: "Marry Shelley kulumun Dr. Frankenstein kitabındaki yaratık gibi mi?" Şeytan durakladı, Tanrı sordu: "Sonu nasıldı o kitabın?" Adva ve Şeytan susmayı tercih ettiler, Tanrı arşivine bakmaya üşendi.
  Uzun bir suskunluk oldu. Kimsenin içinden konuşmak gelmedi.
  Neden sonra, Şeytan da yanlarına geldi; biraz yana kayıp ona da yer açtılar, oturdu. Hep birlikte "Neysek oyuz" diye içgeçirdiler. Bir süre sonra Tanrı "yeni bir big bang için mecalim var mı?" diye düşünmeye koyuldu; Adva ve Şeytan ise küreselleşme projesi üzerine tatlı tatlı sohbete koyuldular. O gün kimse, yok olmaktan ve yok etmekten bir daha bahis açmadı.


  1. Ted Hughes

  Sabri Cuha

  kara mecmuA

 2. #2
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  spartaküs ülen askıdan indirdik gene faaliyete başlamışın.kerata seni
  yav ramazanda bağlanmıyomuydu bu şeytanlar.

 3. #3
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  912
  Rep Gücü
  19319
  Sayin ümmi;

  Okurlar, aramizdaki DOSTLUGU KARDESLIGI SAMIMIYETI bilemeyebilirler :)

  Bu arada yaziyi tasiyan arkadasa selam :)
  SAYGILAR.

 4. #4
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  Alıntı spartaküs´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sayin ümmi;

  Okurlar, aramizdaki DOSTLUGU KARDESLIGI SAMIMIYETI bilemeyebilirler :)

  Bu arada yaziyi tasiyan arkadasa selam :)
  SAYGILAR.

  sn spartaküs yazıyı taşıyan siz değilmisiniz foruma anlayamadım.
  he birde efenim aşağı yukarı bir aylık bir üyeyim. bu kadarcık bir süre zarfında sizde,DOST,KARDEŞ,SAMİMİ intibaını uyandırmışsam bu benim için onur verici bir durum.bununla birlikte,sizde dostluk adına ,kutsal bildiklerimizle alay etmeyi bırakırsanız memnun oluruz.

 5. #5
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  912
  Rep Gücü
  19319
  Alıntı ümmi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  sn spartaküs yazıyı taşıyan siz değilmisiniz foruma anlayamadım.
  he birde efenim aşağı yukarı bir aylık bir üyeyim. bu kadarcık bir süre zarfında sizde,DOST,KARDEŞ,SAMİMİ intibaını uyandırmışsam bu benim için onur verici bir durum.bununla birlikte,sizde dostluk adına ,kutsal bildiklerimizle alay etmeyi bırakırsanız memnun oluruz.
  Müslüman olmak, islam dışındaki insanlar ile ve inançları ile alay etmek mi oluyor sevgili ümmi? Elbette böyle birşey yok...


  Yazıyı bu bölüme taşıyan arkadaşa selam :)

  İlk mesajınızdan doğabilecek yanlış anlamalar için aramızdaki samimiyete vurgu yaptım ;)

 6. #6
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Rep Gücü
  20917
  Bunu okumak bir MASALI okumaktan farksız oldu...

 7. #7
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  912
  Rep Gücü
  19319
  Gerçekten tam bir masal tadı var... Fakat içinde büyük eleştiriler barındırıyor... Tanrıya, insana, devlete, kapitalizme, küreselleşmeye vs.

  Sadece ismine ya da kabaca sunulan tanrıya bakmayalım. (Sizin için yazmadım)

 8. #8
  bursali68
  Misafir..
  Alıntı spartaküs´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Tanrı çok kızgındı. Adva’yı huzuruna çağırttı. Adva insandı ve iki kişiydi. Korkuyla geldiler, diz çöküp beklediler. Öylece beklendi bir süre... Neden sonra şeytan gözüktü, ağır adımlarla yürüyüp Adva’nın arkasında durdu ve doğrudan Tanrı’nın gözlerinin içine bakarak sordu:
  "Ne var, neden çağırdın bizi?"
  Bilirsiniz... Tanrı’nın öfkesi görünmez ama bilinir. Oradaki herkes bildi öfkeyi.
  "Sizi ben yarattım" dedi Tanrı, "ama pişmanım".
  "O halde kendinden utan" diye cevapladı Şeytan. "Sen istedin diye varız, isteğin neyse sen de osun; bizi yoketmek mi istiyorsun? Öldür kendini o halde..."
  Tanrı gözlerini Şeytan’dan kaçırdı, belli belirsiz mırıldandı: "Bilemiyorum, sanırım yapamadığım tek şey bu." Yavaşça Adva’ya eğildi: "ben sizlerin yaratıcısıyım siz de benim yokedicim. Siz yapabilirsiniz bunu."
  Sonra sesi yükseldi, öfkeden çatallandı:
  "Buyuruyorum: yok edin beni!"
  Adva şaşkınlıkla birbirine baktı. Korkuyla konuştular (onlar korkmayı ve konuşmayı pek severdi):
  "Ya diğerleri ne olacak? Kuşlar, böcekler, ağaçlar, bitkiler ve hayvanlar ve sular, taşlar, kumlar, ışık, gölge... yani dünya ve evren?"
  "Onların bir kısmını zaten yokettiniz;" diyerek kestirip attı Tanrı. "Geriye kalanlar kendi hallerinde daha mutlu olacaklardır; ne de olsa, ben yokolunca siz de yokolmuş olacaksınız; yani Kozmos da yok olacak."
  Adva ürperdiler: "Kaos?"
  "Kaos…" dedi Tanrı… "Orda ne bana, ne de sizin gibi Kozmos üzerine Kozmos icat edenlere ihtiyaç yok… Belki böylesi daha iyi…"
  Adva arkasında düşünceli düşünceli somurtan Şeytan’a dönüp: "Kaosta bize yer yok mudur?" diye telaşla sordular. Şeytan başını kaşıdı, toynaklarını tıkırdadıp boynuzlarını sıvazlayarak : "Sizin için hiç şans yok. Ama belki…." dedi ve sustu.
  "Belki ne?" diye atıldılar Adva. "Söyle tanrı aşkına"
  Şeytan tanrı aşkı lafını duyunca Adva’ya ters ters baktı ve "belki… siz değil, ama Havdem kaosun armonisine ayak uydurabilirler."
  "Onlar da kim?" diyerek gözleri hırsla parladı Adva’nın…
  "Onlar da kim?" diye gürledi Tanrı...
  Bu soruların şiddetinden öne arkaya sallandı Şeytan. "Ne bileyim ben… Böyle birileri ile tanıştırılmışlığım yok. Ben sadece bir olasılıktan bahsettim" diye savundu kendini. "Hem zaten mutlak iyilik yokolunca.." sözün burasında tanrıya bakarak bıyık altından güldü, "mutlak kötülük, yani ben de yok olmayacak mıyım sanıyorsunuz.." İçini çekti.
  Adva umutsuzlukla birbirine baktı; sonra ani bir kararla ayağa kalktı, gidip Tanrı’nın yanına oturdu; hatta iki kişi olduğu için Tanrı biraz yer açmak zorunda bile kaldı.
  "Konuşmalıyız" dedi Adva. "Nedir bu saçmalık? Toparla kendini biraz. Anlat bize. Sorun nedir?" Bunları söylerken ellerini dostça Tanrı’nın omuzlarına koydu, gözlerinin içine sıcaklıkla baktı. Bu sahneyi şaşkınlıkla seyreden Şeytan, kendini tutamayıp gülmeye başladı. Adva hışımla Şeytan’a dönerek: "Senin yüzünden olmalı… Biz aslında iyi varlıklarız, sana uyduk kendi doğamızdan uzaklaştık, Babamızı küstürdük pis Şeytan" diye hırladılar. Şeytan daha çok gülmeye başladı.
  "Hadi ordan salaklar" diye mırıldandı Tanrı. "Siz neyseniz osunuz. Kim soktu aklınıza aslında iyi olduğunuzu?"
  Adva itiraz etti: "Aslında iyi olmasak sevme gücümüz nerden geliyor?"
  Tanrı tam cevap vercekti ki, vazgeçip ayağa kalktı, arşivine doğru gitti. Cebinden gözlüklerini çıkarıp taktı ve yığınlarca şeyin içinden bir kağıt parçasını çıkardı, biraz yukarı kaldırıp "Işık, aydınlat!" buyurdu. Işık, kayıtsızca aydınlattı kağıt parçasını. "Sizlerden biri yazmış" diyerek gözlerini kıstı Tanrı ve okumaya başladı:
  Konuşmayı öğretecekti Tanrı karga’ya:

  "Sevgi" dedi. "Sevgi, de."
  Karga ağzını açtı ve bir köpekbalığı indi denize,
  Dibe doğru yol aldı, kendi derinliğini kavrayarak.
  Hayır, hayır," dedi Tanrı, "Sevgi, de. Dene bir daha, SEVGİ."
  Karga ağzını açtı ve bir karasinek, bir çeçesineği, bir sivrisinek
  Fırlayıp uçtular aşağılara,
  Her biri kendi pislik yuvasına doğru.


  "Son bir kez deneyelim," dedi Tanrı. "haydi, SEVGİ."
  Karga sarsıldı, ağzını açtı, öğürdü ve
  Erkeğin gövdesiz dev başı
  Yuvarlanıverdi dünyaya, fırıl fırıl gözleri,
  Yakınan sesiyle

  Ve Karga öğürdü yeniden, Tanrı kendini toparlayamadan
  Ve kadının bacakarası kenetleniverdi boğazına erkeğin, sıktı.
  Çimenlerin üstünde yuvarlandılar ikisi.
  Tanrı araya girmeye çalıştı, sövdü, ağladı.
  Suçlu suçlu uçup gitti Karga.(1)

  Tanrı okumayı bitirdi, "karga meselesini biraz abartmış, ama olay üç aşağı beş yukarı böyleydi" diyerek kağıdı arşive doğru fırlattı. Adva hırsla konuştu: "kendi beceriksizliğinin suçunu şimdi bize mi yüklemeye çalışıyorsun!"
  "Neyseniz osunuz" dedi Tanrı.
  Adva sakin olmaya çalışarak ama tam da başaramayarak sordu: "Ya özgürlük, eşitlik, kardeşlik? Bunlara ne dersin?"
  Şeytan bu sözleri duyunca öyle eğlendi ki, toynaklarının çınlaması dinsin diye bir süre bekledi Tanrı. Sonra alayla sordu: "Ne, ne, ne, nerde, nerde, nerde?"
  Adva sesine inandırıcı bir ton vermeye çalışarak: "Bunların üzerinde çalışıyoruz" diye cevapladı.
  Tanrı ağır ağır yürüdü ve yerine oturdu. "Sizi tanıyorum" diye söze başladı. "Siz tembel yaratıklarımsınız." Gözlüklerinin üzerinden Adva’yı süzerek devam etti: "Bu huyunuz benden geçmiş olmalı. Her varlık gibi, mümkün olan en az enerji ile varolmayı istersiniz. Boyun eğme kolayınıza gelir. Ne zaman ki, varlığınızı sürdürmek için gereken enerji dayanılmaz boyutlara ulaşır ve durumu değiştirmek için gerekenden daha fazla hale gelir, o zaman başkaldırırsınız. Sonra? Kendinize yeni yöneticiler bulursunuz alelacele. Kim uğraşacak o kadar çok fikirle? Düşünmek en yorucu iş sizin için. Birileri düşünsün ve ne yapacağınızı söylesin, hatta yaptırsın. Yeni bir boyuneğme yeni bir enerji tasarrufu." Adva huzursuzca yerinde kıpırdanıp tam itiraz edecekti ki, Tanrı eliyle onları susturdu ve devam etti: "Eşitlikten anladığınız ise aynılaşmadır. Yoksa, eşitlik yani her birinizin, biraradalığınıza değiştirici etki özgürlüğünde eşitlenmesi sizi yorar. Pikniğe gittiğinizde bile, mangalı nereye kuracağınıza karar verene kadar yorulursunuz, keyfiniz kaçar. Ha bir de kardeşlik vardı di mi… Babil kulesi vak’ası ile o meselede birlikte epey yol katetmiştik sanırım" dedi ve acı acı güldü. "Arşivde uzun bir kardeşlik uygulamaları dökümü olacaktı; Habil ve Kabil ile başlayan uzun bir liste." diyerek tam yerinden doğrulacaktı ki, başları öne eğik Adva onu durdurdu: "Tamam gerek yok, aynı liste bizde de var"
  Tam bu sırada Şeytan söze girdi: "Son projemizi henüz tamamlayamadık, o ne olacak?"
  "Neymiş o?" diye sordu Tanrı.
  "Küreselleşme" diye yanıtladı Şeytan; ve heyecanla projeyi anlatmaya koyuldu: "Şimdi bakın… bunlar (eliyle Adva’yı işaret ederek) dünya üzerinde devlet devlet, ülke ülke ayrılmış durumda ya… Diyorum ki, neden bütün bu devletler birbirlerine rakip gibi davranacakları yerde, bir organizma gibi entegre olmasınlar? Baş, gövde ve bacaklar? Tıpkı dünyanın tümünü kaplayan dev bir yaratık gibi. Her devlet bu yaratığın bir uzvu, bir hücresi gibi olsa? Böylece tüm organizma bir beyinle yönetilebilir ve..."
  Tanrı Şeytan’ın sözünü kesti: "Marry Shelley kulumun Dr. Frankenstein kitabındaki yaratık gibi mi?" Şeytan durakladı, Tanrı sordu: "Sonu nasıldı o kitabın?" Adva ve Şeytan susmayı tercih ettiler, Tanrı arşivine bakmaya üşendi.
  Uzun bir suskunluk oldu. Kimsenin içinden konuşmak gelmedi.
  Neden sonra, Şeytan da yanlarına geldi; biraz yana kayıp ona da yer açtılar, oturdu. Hep birlikte "Neysek oyuz" diye içgeçirdiler. Bir süre sonra Tanrı "yeni bir big bang için mecalim var mı?" diye düşünmeye koyuldu; Adva ve Şeytan ise küreselleşme projesi üzerine tatlı tatlı sohbete koyuldular. O gün kimse, yok olmaktan ve yok etmekten bir daha bahis açmadı.


  1. Ted Hughes

  Sabri Cuha

  kara mecmuA

  Sn.spartaküs,başlıkla alakasız bir hikaye koymuşsunuz buraya.Oysaki CROW Ted Hughes'in bir eseridir.Bakınız aşağıda bu sizin yazdığınız gibi değil aslında şiir olan eserden alıntı ;

  Karganın İlk Dersi (Ted Hughes)...KARGA

  Kargaya konuşmayı öğretiyordu Tanrı.
  “Sevgi,” dedi Tanrı. “De ki, Sevgi.”
  Ağzı açık baktı karga, ve gümbürdetti denizi beyaz köpekbalığı
  Ve kendi derinliğini keşfederek, kıvrılıp gitti dibe.

  “Hayır, hayır,” dedi Tanrı. “De ki, Sevgi. Tekrar dene şimdi. Sevgi.”
  Ağzı açık baktı karga, ve mavi bir sinek, bir çeçe sineği, bir sivrisinek
  Vızıldayarak uçtu ve kondu
  Muhtelif et çanaklarına.

  “Son bir deneme,” dedi Tanrı. “Şimdi, Sevgi.”
  Titredi karga, ağzı açık baktı, öğürdü ve
  Erkeğin gövdesiz dev başı
  Yuvarlandı toprakta, fırıl fırıl gözlerle,
  Mırıldanarak şikâyetini –

  Ve Tanrı kendisini durdurmadan önce, yeniden öğürdü Karga.
  Ve düştü kadının vulvası ve sıkıştırdı erkeğin gırtlağını.
  Bu ikisi boğuştular çayırda.

  İkisini ayırmaya çalıştı Tanrı, söverek, ağlayarak –

  Suçlulukla uçup gitti Karga.

  Ted Hughes (1930-1998, İngiltere)

  --------------------------------------------------------------------------------
  Bu şiirin hikayesi:

  Crow's First Lesson .....CROW
  by Ted Hughes

  God tried to teach Crow how to talk.
  'Love,' said God. 'Say, Love.'
  Crow gaped, and the white shark crashed into the sea
  And went rolling downwards, discovering its own depth.

  'No, no,' said God. 'Say Love. Now try it. Love.'
  Crow gaped, and a bluefly, a tsetse, a mosquito
  Zoomed out and down
  To their sundry flesh-pots.

  'A final try,' said God. 'Now, Love.'
  Crow convulsed, gaped, retched and
  Man's bodiless prodigious head
  Bulbed out onto the earth, with swivelling eyes,
  Jabbering protest -

  And Crow retched again, before God could stop him.
  And woman's vulva dropped over man's neck and tightened.
  The two struggled together on the grass.
  God struggled to part them, cursed, wept –

  Crow flew guiltily off.  Sağlıcakla kalınız.

 9. #9
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  912
  Rep Gücü
  19319
  Arkadaşlar, yazar zaten alıntı yaptığı kısım için kaynak göstermiş :)

 10. #10
  bursali68
  Misafir..
  Alıntı spartaküs´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Arkadaşlar, yazar zaten alıntı yaptığı kısım için kaynak göstermiş :)

  Sn.spartakus iyi ya işte o eserdeki amaç " şeytan ayetleri " değil ki,Ted Hughes'un CROW adlı eseri " Şeytan ayetleri " değil ki,bu eserden alıntı yapan yazarın uydurması,anlatmak istediğim bu.Yani buna benzer eserlere " şeytan ayetleri " mi diyeceğiz???

  Sağlıcakla kalınız.

1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Şeytan Ayetleri ...
  gzm28 Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 30-12-2011, 04:10 PM
 2. Yorum: 20
  Son mesaj: 22-05-2010, 10:01 AM
 3. Tanrı Adva ve Şeytan
  Guney Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 30-04-2010, 11:59 AM
 4. şeytan
  erman_tek Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 06-10-2009, 12:25 PM
 5. Tanrı ve şeytan
  shgiptare Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 20-01-2009, 01:36 AM
Yukarı Çık