Merhaba!

Yeni ahid’in (Incil!) hikayelerine bakarsak olaylari yuvarlak dişli'nin, sarkaç'ın ve yaylı spiral'in bulunusuyla gundeme gelen;” Saat 5 veya 5’e dogru veya 5 sularinda!” gibi kavramlarin, bulunduklari/ kullanildiklari tarihten 1000 yildan fazla bir donem once yazildigi ve tamaminin Tanri sozu oldugu iddaa edilen Kitapta yer almasi, bu Kitabin bu olaylarin taniklarinca yazilmadiginin en buyuk delilidir. Tanri sozu degil ama olaylara tanik olmayan insanlarin yazdigi/ anlattigi hikayeler oldugu kesindir.

Saat kavraminin gecmisine bakarsak ozetle;

[ Sümerlerle başlayıp Mısırlılar ve Babillilerle devam eden güneş saatleri Yunanlılarla daha da geliştirilmiştir. Romalılar ilk güneş saatlerini M.Ö. 1. yüzyılda yapmışlardır. Mimar Vitruvius’un belirttiğine göre, Roma’da çok yaygın olarak kullanılan saatlerin 13 değişik türü bulunuyordu.
O dönemin usta matematikçileri olan Araplar daha yaratıcıydılar. Saatçiliğe çok önem veren Araplar güneş saatlerinin birçok ilkesini geliştirmişlerdir. Arapların ünlü düşünürlerinden Abu’l Hasan, eşit saatlerle hesaplama sistemini bularak, 13. yüzyılın başlarında horoloji tarihinin en önemli adımlarından birini atmıştır.
İlk çağlarda çabuk gelişme gösteren güneş saatleri ortaçağ boyunca 5-16. yüzyıllar arasında pek ilerlememişlerdir. Ancak, 1500-1800 yılları arasında astronomiye paralel olarak hem çeşit hem de kullanışlılık açısından gelişmişlerdir.
En ayrıntılı ve hassas güneş saatleri İslâm güneş saatleridir. İslâmiyet’te namaz vakitlerini bilme isteği güneş saatlerini buna göre ayarlama zorunluluğu getirmiştir. Öğle namazı bir cismin gölgesinin en kısa olmasıyla başlar, gölge o cismin iki misli olduğunda, ikindi namazı başlamış olur. Bu iş için caminin avlusuna bir sopa dikilir. Cismin gölgesinin mevsimlere göre tespit edilmesi ve namaz vakitlerinin buna göre işaretlenmesiyle gelişmiş bir yatay güneş saati elde edilir. Bilinen en eski İslâm güneş saati 868-901 yılları arasında Mısır’da hüküm süren Tolunoğlu Ahmed’in Fustat’ta yaptırdığı camide bulunmaktadır.
Alinti: tarihcininyeri.]

Simdi Yeni vasiyetten bazi bolumlere bakalim.

Modern saat dilimlemeyle 2009 yil onceki kullanilan!? ayni kavramlar.
Elçilerin İşleri: 2-14: Bunun üzerine Onbirler'le birlikte öne çıkan Petrus yüksek sesle kalabalığa şöyle seslendi: ‹‹Ey Yahudiler ve Yeruşalim'de bulunan herkes, bu durumu size açıklayayım. Sözlerime kulak verin. Bu adamlar, sandığınız gibi sarhoş değiller. Saat daha sabahın dokuzu!
....saat daha sabahin dokuzu.....

Saat 12 ve ogle
Yuhanna: 11-9: İsa şu karşılığı verdi: ‹‹Günün on iki saati yok mu? Gündüz yürüyen sendelemez. Çünkü bu dünyanın ışığını görür.
.....gunun oniki saati....
10- Oysa gece yürüyen sendeler. Çünkü kendisinde ışık yoktur."

Ogle namazi saati
Elçilerin İşleri: 10-9: Ertesi gün onlar yol alıp kente yaklaşırlarken, saat on iki sularında Petrus dua etmek için dama çıktı.
...saat on iki sularında...

Ikindi namazi saati
Elçilerin İşleri: 3- 1: Bir gün Petrus'la Yuhanna, saat üçte, dua vaktinde tapınağa çıkıyorlardı.
Elçilerin İşleri: 10- 30: Kornelius, ‹‹Üç gün önce bu sıralarda, saat üçte evimde dua ediyordum›› dedi. ‹‹Birdenbire, parlak giysili bir adam önüme çıkıverdi.
Elçilerin İşleri: 3- 1: Bir gün Petrus'la Yuhanna, saat üçte, dua vaktinde tapınağa çıkıyorlardı.
.........saat uc.....

Islerini saat kavr***** gore yapiyorlar
Markos: 15- 25: İsa'yı çarmıha gerdiklerinde saat dokuzdu.
......Saat dokuz...


Ayrica islerini yaparken saat ve gun bolumu kavramlarini kullandiklari idaalari
Yuhanna: 4- 52: Adam onlara, oğlunun iyileşmeye başladığı saati sordu. ‹‹Dün öğle üstü saat birde ateşi düştü›› dediler.
Matta: 20- 4: Onlara, ‹Siz de bağa gidip çalışın. Hakkınız neyse, veririm› dedi, onlar da bağa gittiler. ‹‹Öğleyin ve saat üçe doğru yine çıkıp aynı şeyi yaptı.
......Dun ogle ustu saat birde.....
...... Öğleyin ve saat üçe doğru....

Veya
Yuhanna: 19- 14: Fısıh Bayramı'na Hazırlık Günü'ydü. Saat on iki sularıydı. Pilatus Yahudiler'e, ‹‹İşte, sizin Kralınız!›› dedi.
........ Saat on iki sularıydı.......

Yine modern toplumlar gibi belli saate gore tanimlamalar
Matta: 20- 9: ‹‹Saat beşe doğru işe başlayanlar gelip kâhyadan birer dinar aldılar.
Matta: 20- 3: ‹‹Saat dokuza doğru tekrar dışarı çıktı, çarşı meydanında boş duran başka adamlar gördü.
.....saat bese dogru...
....saat dokuza dogru....

Veya gun icinde yapilan is uzunluklarinin saat kavramiyla ifadesi
Markos: 14- 37: Öğrencilerinin yanına döndüğünde onları uyumuş buldu. Petrus'a, ‹‹Simun›› dedi, ‹‹Uyuyor musun? Bir saat uyanık kalamadın mı?
Matta: 26- 40: Öğrencilerin yanına döndüğünde onları uyumuş buldu. Petrus'a, ‹‹Demek ki benimle birlikte bir saat uyanık kalamadınız!›› dedi.
......bir saat uyanik.....

Halbuki 600 yil sonraki olaylari bildiren Kur’an’daki saat betimlemeleri
11- 114: Gündüzün iki tarafında ve geceye yakın saatlerde namazı/duayı yerine getir. Güzellikler kötülükleri silip süpürür. İşte bu, Allah'ı ananlara bir öğüttür.
17- 78: Güneşin kaymasından/aşağı sarkmasından, gecenin kararmasına kadar namazı/duayı yerine getir. Sabah Kur'an'ını da gözet. Çünkü sabah Kur'an'ı tanıklarca izlenmektedir.
...... Güneşin kaymasından....
....... Güneşin aşağı sarkmasından....
....... gecenin kararmasına....

Bu kavramlari incilin olaylarinin oldugu donemlerde/ o yillarda birakin kullanmayi hayal bile edemezlerdi.
Eger gercekten taniklarca yazilsaydi.........