1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 15
 1. #1
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesaj
  162
  Rep Gücü
  40

  Tanrı Acı Çekmemize Neden İzin Veriyor?

  İnsanların acı çekmesinin nedeni Tanrı değildir. Kutsal Yazılar şöyle der: “Haşa ki, Allah kötülük ede” (Eyub 34:10). O halde acıların esas kaynağı kimdir?
  İsa Şeytan’dan “dünyanın hükümdarı” olarak söz etti (Yuhanna 14:30). Aslında Yehova Tanrı Evrensel Egemendir. O bu konumunu asla bırakmayacak. Fakat Şeytan’a insanlığın büyük kısmını bir süreliğine yönetmesi için izin verdi (1.*Yuhanna 5:19).
  Peki Şeytan nasıl bir yönetici oldu? O, insanlarla iletişim kurduğu andan bu yana katil ve yalancıdır. Şeytan verdiği zararlarla insanlık dünyasını derinden etkiliyor. İsa onu şu sözlerle suçladı: “O kendi yolunda yürümeye başladığında katil oldu; hakikat yolunda kalmadı. Çünkü içinde hakikat yoktur. Yalan söylediği zaman, karakterine uygun davranır; çünkü hem yalancıdır, hem de yalanın babasıdır” (Yuhanna 8:44). İsa ayrıca kendisini öldürmeye çalışan adamların ilk katilin çocukları olduğunu söyledi. Onlar Şeytan gibi davranarak kendilerini onun çocukları haline getirdiler. Yani aslında her biri babasının oğlu oldu.
  Şeytan hâlâ insanların yüreklerinde adam öldürmeye yönelik tutumların oluşmasını sağlıyor. Örneğin Hawaii Üniversitesi’nde profesör olan R.*J.*Rummel 1900 ila 1987 yıllarında tahminen 169.198.000 insanın çeşitli hükümetler tarafından siyasal nedenlerle yapılan katliamların kurbanı olduğu, soykırıma uğradığı ve rasgele şiddet hareketlerine maruz kaldığını söylüyor. Buna ek olarak aynı dönem içinde savaşta ölen askerlerin sayısı on milyonları bulmuştur.
  Peki eğer Tanrı acılara neden olmuyorsa tüm bunlara niçin izin veriyor? Çünkü bütün evreni etkileyen ahlaksal konularda uzun zaman önce bazı meseleler ortaya çıkmıştır ve hâlâ tam olarak çözülmemiştir. Şimdi bunlardan birine bakalım.
  İnsan tarihinin başlangıcında Âdem ile Havva, Şeytan’ın tarafında yer aldı. Onlar Tanrı’nın yönetimini reddedip kendi kendilerini yönetmeyi istemekle aslında İblis’in yönetimini tercih etmiş oldular (Tekvin 3:1-6; Vahiy 12:9).
  Yehova adil bir Tanrı olduğundan gerekli kanıtların oluşması için Şeytan’a zaman tanıdı. Bunun kaçınılmaz sonucu ne oldu? İnsanın Şeytan’ın etkisi altında sürdürdüğü yönetim sadece acıya yol açtı. Aslında Tanrı’nın bu zamanı tanımış olması insanlığın uzun vadede yararı içindir. Peki nasıl? Ortaya çıkan kanıtları inceleyen ve kabul edenlerin, Tanrı tarafından yönetilme arzularını gösterme fırsatları var. Tanrı’nın standartlarını öğrenen ve onlara göre yaşayan bu kişiler sonsuza dek yaşama ümidine sahiptirler (Yuhanna 17:3; 1.*Yuhanna 2:17).
  Şu anda dünyanın Şeytan’ın kontrolü altında olduğu doğrudur. Fakat bu uzun sürmeyecek. Yakında Yehova “İblis’in işlerine son vermek” amacıyla Oğlunu kullanacak (1.*Yuhanna 3:8). Tanrı’nın yönlendirmesi altında İsa, yüreği kırık olanları iyileştirecek ve korkunç olaylar yaşayan insanların yaşamlarını düzeltecek. O, yüzyıllar boyunca acı çeken ve ölen milyarlarca insanı yeryüzünde diriltecek (Yuhanna 11:25).
  İsa’nın diriltilmesi Tanrı’nın, Şeytan’ın işlerine karşı kazanacağı zafere dair bir örnektir; diğer bir deyişle Tanrı’nın yönetimini seçen insanlık için gelecekte olacakların bir güvencesidir (Elçiler 17:31). Mukaddes Kitap gelecek olan bu zaman hakkında bizlere şu rahatlatıcı vaadi sunar: “Tanrı da [insanlarla] olacak. Gözlerinden bütün gözyaşlarını silecek. Artık ölüm olmayacak, artık matem, feryat ve acı da olmayacak. Önceki şeyler geçti” (Vahiy 21:3,*4).

 2. #2
  bursali68
  Misafir..

  Cevap: Tanrı Acı Çekmemize Neden İzin Veriyor?

  Sn.merkür,amacınız sadece probaganda olsun diye alıntılarla konu açmak mı yoksa bu alıntılara karşılık tartışmaya girer misiniz?Niçin soruyorum,çünkü boşu boşuna emek ve zaman harcamak istemiyorum.

  Sağlıcakla kalınız.

 3. #3
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Rep Gücü
  2992

  Cevap: Tanrı Acı Çekmemize Neden İzin Veriyor?

  Eski ahit yaratılış bahsinde ADEM İLE HAVVA denir ve bahis 4 -GÖĞÜN VE YERİN YARADILIŞ ÖYKÜSÜ diye başlar.Daha sonra ise Adem ve Havvanın yaradılışını anlatır.
  İyide Adem ve Havvanın yer ve göğün yaradılışıyla ne ilgisi var? ozaman.Buna tek bir cevap verilebilir kanaat ve inancımca :Eski ahit Adem ve Havvanın yer ve gök olduğunu ima etmektedir.Rab Tanrı ademi topraktan yarattı demeklede yerin yaratılmasını anlatmaktadır.Aynı Kurandaki prensip vardır.Toprağın suyla karışması,Ve Ademin kendi suretinde şekillendirilmesi,Ademin burnuna üflenen soluk.Burun ile alınan koku cisimleri görmeden tanımamıza yarar.Yani düşünceyi ifade eder.Verilen soluk ise nasıl bir Çamurdan yaptığımız heykeli fırında pişiyorsak. İşte buda odur. Ademdeki Cıvıklığı ortadan kaldırıp onu diriltmek için verilen YAKICI DÜŞÜNCENİN TA KENDİSİDİR.Ademdeki dünyeviyeti temsil eden Suyun çıkarılması gerekirdi.Yani Karşılıklı sevginin karşılıksız sevgiye dönüşümü gerekiyordu.Yada Üzüm suyunun şaraba dönüşümü gerekliydi.Onun içinde Yuhanna 1"Başlangıçta söz vardı.Söz Tanrıyla birlikteydi ve söz Tanrıydı." Bir söz insanın aklı gönlündeki sevgiyi pişirdi ve onu AŞK yaptı. Ademden kasdedilen AŞKIN ta kendisidir. Yoksa Dünyada yaratılmış ,İlk insan değildir.Daha sonra ise Ademin kaburga kemiğinden Havva yaratılır.Neden Ademe yardımcı olmak yani ona hizmet etmek için.Adem aşk ise Aşkın hizmetinde bulunacak mefhum ne ise Havvada odur gerçekte.Aşkın içindeki eğri ve esneklikten yaratıldı o.Yani Aşktaki Cilvelerden ,nazdan yada Fettanlıktan yaratılmıştır. ODA AKILDIR. Yani İRADEYİ CÜZİYEDİR.Onun sayesinde aşk faalliyet gösterir.Sevdiğinle baş başa kalabilmek ona aşkını anlatabilmek ona kendini sevdirebilmek için türlü türlü planlar kurarsın. İşte Bunları yapan hep Havvadır.:)))
  Ama Eski ahidin Dünyanın yaratılışı bahsinde 6 .günde 27"Tanrı insanı kendi suretinde yarattı.Böylece insan Tanrı suretinde yaratılmış oldu.İnsanları erkek ve dişi olarak yarattı.Onları kutsayarak verimli olun çoğalın dedi."Burada sofiler tarafından bir mesele getirilir.Yazım şekli İnsanı erkek ve dişi olarak AYNI ANDA YARATILDIĞINI göstermektedir.Halbuki Havvanın yaratılışı Ademden çok sonradır.Ve Havva Ademe yardımcı olabilmek için yaratılmıştır. Yani ASLİ olmayıp talidir.O zaman Bu dişi olarak yaratılan kadın kimdir? İşte onun hakkında bir yığın yazılar yazıldı. O LİLİTH di Yani ŞEYTANDI.Ademe denk olduğu için ona yardımcı olmadı .Bu nedenle Ona Çocuk vermedi LİLİTH KISIRDIR. Yani NÖTÜRDÜR.ve Ademin ilk eşi Lilithdir. Pekiyi bu LİLİTH Yani ŞEYTAN GERÇEKTE KİMDİR NE DEMEKTİR NÖTÜR YANİ KISIR OLMAK?:Negatif ve pozitif olmak üzere iki zıt kutuplu olup kutupların birbirlerini etkisiz hale getirmesidir.Yani Eksi ve artı sonsuza kadar uzanan akıldır. İşte Müslüman Sofiler buna AKLI KÜL DERLER.:))Halbuki Havva tek taraflı sadece pozitif yönü olan akıldır. Onada İRADEYİ CÜZİYE DERLER.:)Böylece üç şey bir insanın vücudunda yaratılmış oldu:
  1-Adem:Sınırsız Sevgi(AŞK)
  2-LİLİTH :İradeyi Külliye Çift yönlü akıl
  3-HAVVA: İradeyi Cüziye Tek yönlü akıl
  Adem ve Havva Pişon ,Gihon ,Fırat ve Dicle ırmaklarının bulunduğu Aden bahçesinde idiler.Bu Bahçenin ortasındada İYİYLE KÖTÜYÜ BİLME AĞACI VARDI. Ve Rab Tanrı bu ağacın meyvasını yemeyi onlara yasaklamıştı.Ve yılan İlk önce Havvayı kandırdı
  İNSANIN GÜNAHI:Rab Tanrının yarattığı yabanıl hayvanların en kurnazı yılandı.Yılan kadına"Tanrı gerçekten'Bahçedeki ağaçların hiçbirisinin meyvesini yemeyin 'dedimi ?" diye sordu.
  Kadın"Bahçedeki ağaçların meyvelerinden yiyebiliriz"diye yanıtladı.
  Ama Tanrı'Bahçeni ortasındaki ağacın meyvesini yemeyin,ona dokunmayın,yoksa ölürsünüz'dedi.
  Yılan kesinlikle ölmezsiniz dedi,'Çünkü Tanrı biliyorki o ağacın meyvasını yediğinizde gözleriniz açılacak iyiyle kötüyü bilerek Tanrı gibi olacaksınız.'
  İşte Havva ve Adem Tanrı gibi iyi ve kötüyü bilip ölümsüz olmak için ağacın meyvasını yediler.
  Şimdi İYİ VE KÖTÜYÜ BİLMENİN İSLAMDAKİ ADI FURKANDIR.Her şeyin iki yönü vardır ve bunu bilip Tanrı gibi ölümsüz olmayı istemek günah sayılıyor? o zaman günahın farklı bir anlamı olmalı.Yada Tanrı olmak HİÇDE İYİ BİR ŞEY OLMAMALI:TANRI OLAN İNSAN ACI ÇEKİYOR OLMALI. ACI ÇEKMEMESİ İÇİNDE TANRI BUNU İNSANA YASAKLADI.Ama insanda AŞK VE İRADEYİ CÜZİYE İLE LİLİTH OLDUĞU MÜDDETÇE BU OYUNDA SONSUZA KADAR SÜRECEKTİR.
  İşte Bakın bahçeyi bir düzlem çizgi olarak gösterirsek şayet tam orta noktada YANİ 0 da AĞAÇ DURUYOR.Bir tarafı KÖTÜ diğer artı tarafı İYİDİR. Bir tarafı müsbet diğer tarafı ise menfi ve daima ortada kalıyor Yani SIFIRLANIYORSUNUZ. Peki Hz İsanın doğum tarihide SIFIR DEĞİLMİYDİ?Yada öyle kabul edilmiyormu?
  Gelelim yılana Onun dilde Zülfikar(Hz Alinin Kılıcı) gibi çift başlı değilmi? O zaman Şeytan diyorki :ŞAYET TANRI OLMAK İSTİYORSAN HER ŞEYİN DAİMA MÜSBET VE MENFİ YÖNÜNÜDE EŞİT ŞEKİLDE DÜŞÜN.BUNUDA İRADEYİ CÜZİYEYE YANİ HAVVAYA SÖYLÜYOR.
  PEKİYİ BU DURUM NEYİ DOĞURACAKTIR?Yaptığımız her şeyin müsbet ve menfi taraflarını eşit düşünmemiz TEREDDÜT VE VESVESELERİ oluşturup sonucu BASİRETSİZLİK VE ONUN YARATACAĞI MAĞLUBİYETLERDİR. Yaşamdaki bütün emeklerimizin hebaya gitmesi olacaktırki. Bu aynı zamanda aklımızın vede aşkımızın dumura uğramasıdır.O ZAMANDA YANACAĞIZ YANİ ACI ÇEKECEĞİZ.Bu yüce mefhumların faaliyette olduğu her vücut iklimi cennetten kovulup bu maddi ve manevi acıyı çekecektir.
  ŞEYTANA VERİLEN SÜRE: Oda bir ömür boyudur.Şeytanın kötülüğü BULUNDUĞU VÜCUDADIR.YOKSA KARŞIMIZDAKİ İNSANLARA DEĞİLDİR.Ancak herşeye rağmen yaşamımızdan ve kendimizden RAZI olabilirsek bir parça rahat edebileceğizki bu RIZAYIDA O SONSUZ MUHABBETİN OLUŞTURDUĞU MANEVİ DÜŞÜNCE YAPACAKTIR.
  İşte bu ağacın meyvasını yeme sonucunda oluşan ÖLÜMDE bu manevi ölümdür.Yoksa normal insanı sarıp sarmalayıp ona hiç günah işletmesenizde FİZİKİ ÖLÜM MUTLAKA OLUR.Ondan kaçış yoktur:))))((((.Pir Sultan Abdalın dediği gibi"Bu kaçıncı ölümüm bu kaçıncı dirilişim?"
  SONUÇ: Mevcudiyetindeki Yüce Mefhumların faaliyetde bulunduğu her insan DÜNYEVİ REZİLLİĞİ TADAR VE MANEN ÖLÜR.Ölmemesi için yapacağı şey TEVEKKÜL VE KANAATTIR.Ama ne kadar tevekküllü olsakda kanaatda etsek bir gün olur bu acı SIFIRLANMAYI TADARIZ.Ama bir mucize olur ve öldü sandığımız AŞKIMIZ çıkagelir.İşte o zamanda tekrar diriliriz. Baki selamlar.
  Hararet nardadır
  Sacda değildir
  Keramet baştadır
  Sacda değildir
  Her ne ararsan
  Kendinde ara
  Kudüste Mekkede
  Hacda değildir
  Konu yavuz34 tarafından (01-05-2009 Saat 03:33 PM ) değiştirilmiştir.

 4. #4
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesaj
  162
  Rep Gücü
  40

  Cevap: Tanrı Acı Çekmemize Neden İzin Veriyor?

  tabi ki amacım propoganda değil, sizinle her türlü şeyi tartışmaya da açığım, önemli olan ÖNYARGISIZ şekilde bilgi paylaşmak sevgiler

 5. #5
  1. Hikaye yarışma birincisi
  2. Avatar yarışma birincisi
  Venhar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Nerden
  Bilmiyorum :)
  Mesaj
  4.887
  Rep Gücü
  81913

  Cevap: Tanrı Acı Çekmemize Neden İzin Veriyor?

  Böyle konuları okuyunca
  ALLAHIM senin bize verdiğin sayılmayacak kadar nimetler karşılığında
  sana ettiğimiz teşekkürden senin merhametine sığınıyorum
  demek istiyorum sadece

 6. #6
  bursali68
  Misafir..

  Cevap: Tanrı Acı Çekmemize Neden İzin Veriyor?

  Alıntı merkür´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  tabi ki amacım propoganda değil, sizinle her türlü şeyi tartışmaya da açığım, önemli olan ÖNYARGISIZ şekilde bilgi paylaşmak sevgiler
  Merak etmeyin önyargısız da sizi bir denk getirebilsem diyorum hani.Baksanıza ayda bir mesaj atmışsınız,heralde ömrümüz olursa iki üç yıl içerisinde tartışma ortamında bir araya gelebiliriz belki.

  Yazınızdan şöyle bir anlam da çıkabilir dikkat !!! " Allah ile şeytan rakipmiş gibi.Ayrıca rakip olmadıklarına dair de tekzip var.Nedeni mi;

  - " Yehova adil bir Tanrı olduğundan gerekli kanıtların oluşması için Şeytan’a zaman tanıdı...."

  - " Şu anda dünyanın Şeytan’ın kontrolü altında olduğu doğrudur...."

  - " İsa’nın diriltilmesi Tanrı’nın, Şeytan’ın işlerine karşı kazanacağı zafere dair bir örnektir;..."

  Bunlar yazınızdaki örneklerden bazıları.Bu arada sanmayın ki yazıyı cımbızlayıp çıkarıp aldım.Sizin Yehova Şahidi olduğunuzun farkındayım bilmiyorum yanılıyor muyum.Söylemek istediğim inceden hristiyanlardan çok da farklı düşünmediğinizdir.Bu yazıdaki vurgular da bunun güzel kanıtlarından.Peki o zaman niçin hristiyanlarla birlikte hareket etmiyorsunuz?Mesele eğer haçın artı şekli veya düz odun oluşu veya İsanın Tanrı yada Melek Mikail oluşu ise yine temelde çok fazla ayrılığınız yok sanırım.Bir dilin lehçeleri gibi.Ve de bu ayrıntılar sizin farklarınız.Şimdiiii buraya bir de hristiyan bir arkadaş yazsa emin olun aranızdaki farkı yazılarınızda ve tartışmalarınızda görmek isterim.

  Neyse biraz daldan dala oldu.

  Sağlıcakla kalınız.

 7. #7
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755

  Cevap: Tanrı Acı Çekmemize Neden İzin Veriyor?

  Alıntı merkür´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Mukaddes Kitap gelecek olan bu zaman hakkında bizlere şu rahatlatıcı vaadi sunar: “Tanrı da [insanlarla] olacak. Gözlerinden bütün gözyaşlarını silecek. Artık ölüm olmayacak, artık matem, feryat ve acı da olmayacak. Önceki şeyler geçti” (Vahiy 21:3,*4).
  Senin mukaddes kitap dediğin kitap hangisi?

  Bizim bir kitabımız var,haberin ola

 8. #8
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Rep Gücü
  2992

  Cevap: Tanrı Acı Çekmemize Neden İzin Veriyor?

  Yüce Allah kulları arasında Okuma yazma bilmeyenle bilenler arasında bir ayrım asla yapmaz.O zaman gerçek Kitap Yaşadığımız bu YAŞAMIN TA KENDİSİR.Her günümüz her dakikamız her saniyemizde birer ayettir.Onun içinde denilmiştirki Allahın kelamını yazmak için Okyanuslar mürekkep ağaçlar kalem olsaydı yetmezdi.Çünkü O kelam AŞKTIR. Onunda sınırı olamaz.Selamlar.

 9. #9
  Aktif Üye Guney - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.117
  Rep Gücü
  80591
  Mukaddes kitap üç kitabın birleşmesinden oluşan özellikle "yehova şahitleri" tarafından tanınan bir kitaptır...(simgeye cevaben)...:))

 10. #10
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesaj
  162
  Rep Gücü
  40
  Sayın Bursalı68,

  En son yazınızda şöyle söylemişsiniz:
  '
  Söylemek istediğim inceden hristiyanlardan çok da farklı düşünmediğinizdir.Bu yazıdaki vurgular da bunun güzel kanıtlarından.Peki o zaman niçin hristiyanlarla birlikte hareket etmiyorsunuz?Mesele eğer haçın artı şekli veya düz odun oluşu veya İsanın Tanrı yada Melek Mikail oluşu ise yine temelde çok fazla ayrılığınız yok sanırım.Bir dilin lehçeleri gibi.Ve de bu ayrıntılar sizin farklarınız.Şimdiiii buraya bir de hristiyan bir arkadaş yazsa emin olun aranızdaki farkı yazılarınızda ve tartışmalarınızda görmek isterim'


  Aslında Yehova'nın Şahitleri ile Hristiyan alemi pek çok konuda farklılık gösterir, bunlardan bazılarına değinmek istiyorum.

  1- Tanrı'nın ismi Yehova'dır, ve tapınmada bu isim kullanılır.
  2-Mesih Tanrı'dan daha aşağı konumdadır.
  3-İsa Mesih haç üzerinde değil bir direk üzerinde ölmüştür.
  4- Tapınmada resim ve heykel kullanılmaz.
  5-Ruhçuluğun her türünden kaçınılır.
  6-Mukaddes kitabın ahlakla ilgili kurallarına sıkıca bağlı kalınır.
  7-Ruhban Sınıfı ve özel unvanlar yoktur.
  8-Bebek vaftizi yoktur.
  9- Noel, Paskalya gibi dini bayramlar kutlanmaz.
  10-Baba-Oğul-Kutsal Ruh yani üçlük yoktur.
  11- Yehova'nın Şahitleri silah tutmaz, savaşlara katılmazlar.
  12- Siyasetin hiçbir alanına karışmazlar.
  13- Tütün ve benzeri maddeler kullanmazlar.
  14- Mukaddes Kitap'taki iyi haberi tüm dünyada bildirirler.

  Kısacası Mukaddes Kitap'ta okuduklarını yaşamlarının her alanında uygulamaya çalışırlar,, yaptıklarıyla söyledikleri tutarlıdır.

  Yani temelde çook fazla farklılık var, sizce de öyle değil mi?

  Hoşçakalın...

1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Tanrı neden insanlara sonsuz yaşam armağanı sunuyor?
  merkür Tarafından Diger Dinler Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 02-08-2011, 11:39 AM
 2. Yorum: 20
  Son mesaj: 22-05-2010, 10:01 AM
 3. Yorum: 18
  Son mesaj: 13-02-2010, 09:18 PM
 4. YARATICIMIZ 'ACILARA' NEDEN iZiN VERiYOR?
  YESHUA Tarafından Diger Dinler Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 02-09-2009, 09:22 PM
 5. Neden Tanrı seni seçti
  Karakarizma Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-05-2007, 10:27 AM
Yukarı Çık