Gene geldi çattı Domuz kesme mevsimi. Efendim bu hristiyanlar domuzları yetiştiriyorlar da ne zaman kesiyorlar ??? Merak eden öğrensin diye yazıyorum aşağıdaki bilgiler bir kitaptan değil kendi bilgilerim ve gördüklerimdir. Biz palavra sıktıysam benim palavram.
(palavra = ispanyolcada konuşmak anl***** gelir kim Türkçeye soktuysa yanlış sokmuş)

Her yılın aralık ayının son 2 haftası.
Hristiyan dünyasında , En şahşaalı kutlama bana göre Ortodokslarda olur. Amerika, ve katolizmde önemlidir ama ortodokslar kendi içinde çok daha iyi organize ederler. Ortodoks deyince çoğunlukta Komunist ülkeler aklınıza gelsin yunanistan ve sırbistanı da katın.

Ortodoks mezhebinin büyük bir çoğunluğu Koleda, ve diğer kısmında paskalya adı verilir.

pakalya çöreği , o kadar özenle yapılır ki Ev kadınları bütün gece sabaha kadar hamur yoğururlar. Özellikle köylü kadınlar. Köylüler şehirlilere göre inançları daha fazla basar.
Küçük yerlerde insanlar ritüellere uymak zorundadır. Ne görmüşlerse aynısını uygulamak isterler. Büyük şehirler daha serbesttir orada da kısmen devam ettirirken şehirin karma geleneklerine uyarlar.

Paskalya çöreği neden lezzetli olur. İnsan emeği ile yapılır ve yogrulması çok oldugu için , ilmik ilmik ayrılır. Belki de hamuru yoğururken kadınların kendini kadın olarak adadığı emeğini verdiği için böyledir.

Sokaklar ışıklandırılır. Ağaçlara ampuller bağlanır.

Büyük şehirlerde köylerden getirilen çam ağaçları. Küçük çocuklar Noel babanın geleceğine inandırılır. Okullarda Noel Baba bu hafta sonuna dogru yada yılbaşına en yakın gün bir tören düzenlenir. Çocuklar sevindirilir.
Okul yönetimi çocukların ailelerinden aldıkları para ile çocuğun çok sevdiği oyuncağı hediye eder. ancak bu ana okulundan ilkokul çağındaki çocuklara kadar geçerlidir.
ilkokul 5 inci sınıf çocuk artık Noel babanın gerçek olmadığını aslında Öğretmenlerden bir tanesinin bu kılıga girdiğini bilse de bu törene katılır.

Noel günleri domuz eti bolluğu simgeler. Hindi ise amerikalıların çıkardığı bir buluştur. ancak Hindi yeni yıl günü yenir. Çünkü Hindiyi amerikaya ve birçok avrupaya ihraç eden ülke Türkiyedir O yüzden Hindiye Turkey derler , Biz ise hindistandan almışız bu hayvanı adına da HİNDİ koymuşuz.

Domuz kesme mevsimidir Koleda , Domuz kesecek olanlar Büyük bir Çukur açar. Hayvan o çukurda Bogazlanır kesilip can vermesi bırakılır. Kan çukurda akar hayvan bazı ritüellerde serbest bırakılırken bazılarında da baglanarak kesilir.

Hani Tv lerdeki filmlerde gördüğünüz bir sahnede domuz kafası bulunması, hristiyan mutfağında bereket zenginlik anl***** gelir.

Tabii bunu biz bir müslüman olarak bakınca anlamamız zordur çünkü kültürlerini az tanıyoruz, yada bilmek bizi ilgilendirmiyor. İçlerinde yaşarsanız öğreniyorsunuz.

Noel de genellikle mezheplerine göre 20 sinden yılbaşına kadar sürer bir hafta geçer.
genellikle Aralık 20 sinde tatile girerler.

Türkiye de dünyaya ayak uydurmak zorundadır. Noel deyince dünyanın ticaret zamanlaması durur. İhraç edilecek mallar aralık 20 sinden önce teslim edilip parası alınmaya çalışılır. yoksa ocak ayının 10 unda açılır Ticaret.


yukarda yazılan bilgiler sadece gördüklerim ortalama bilgilerdir,yanılıyor olabilirim.
senolmutlu@2008