2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 13 Toplam: 13

Yahovah

Din ve İnanç Kategorisi Diger Dinler Forumunda Yahovah Konusununun içerigi kısaca ->> Yehova’nın Şahitleri Nelere İnanırlar? ◆ MUKADDES KİTAP: Yehova’nın Şahitleri, Mukaddes Kitabın tümünün Tanrı’nın ilhamla yazdırdığı Sözü olduğuna inanırlar. İnsan geleneklerine ...

 1. #11
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesaj
  162
  Rep Gücü
  40

  Cevap: Yahovah

  Yehova’nın Şahitleri Nelere İnanırlar?

  ◆ MUKADDES KİTAP: Yehova’nın Şahitleri, Mukaddes Kitabın tümünün Tanrı’nın ilhamla yazdırdığı Sözü olduğuna inanırlar. İnsan geleneklerine dayalı bir inanç sistemine bağlanmak yerine, Mukaddes Kitabı tüm inançları için kaynak olarak kabul ederler.

  ◆ TANRI: Tek yüce Tanrı, göklerin ve yerin Yaratıcısı Yehova’dır.

  ◆ İSA MESİH: İsa Mesih, Tanrı’nın amaçları içinde en önemli role sahip kişidir. Gökten yeryüzüne gelip, kusursuz insan yaşamını bir fidye olarak kurban etmiştir. Onun ölümü ve diriltilmesi, kendisine iman edenlerin kurtulup sonsuz yaşama erişebilmesini mümkün kılmıştır. İsa, Tanrı’nın Gökteki Krallığının Kralı olarak, göklerden hüküm sürecek böylece yeryüzüne adalet ve barış dolu koşulları getirecek.

  ◆ TARAFSIZLIK: Yehova’nın Şahitleri, ulusların ordular oluşturma ve kendilerini savunma yetkilerini kabul ederler. Ancak kendileri, ‘milletlerin kılıçlarını saban demirleri ve mızraklarını bağcı bıçakları yapacakları ve savaşı öğrenmeyeceklerine’ kuvvetle inanırlar. (İşaya 2:3,*4) Bu peygamberlik sözleriyle uyumlu olarak kişiler, kendi vicdanlarına göre tarafsızlıklarını korurlar. (Yuhanna 17:16) Onların bu tarafsız tavrını tarihsel kayıtlar çok iyi belgelemektedir ve bu tavrın kökleri İsa’nın ilk takipçilerinin örneğine dayanır. Öte yandan, Yehova’nın Şahitleri hiç kimsenin bu konudaki kişisel kararına ya da seçimine müdahale etmezler.

  ◆ YURTTAŞLIK: Yehova’nın Şahitleri devletin yasalarına uyar ve vergilerini dürüst şekilde öderler. (Romalılar 13:1,*7) Bunun yanı sıra, gerek yayınlarında gerekse de halka yönelik hizmetlerinde herkesi kanunlara uymaya teşvik ederler. Onlar bir mezhep ya da tarikat değildir. Onlar kendilerini toplumdan soyutlayan kişiler de değildir. Tek önderleri İsa Mesih’tir; hiçbir insanı önder olarak görüp peşinden gitmezler. Onlardan birçoğu Yehova’nın Şahidi olabilmek için, hırsızlık, uyuşturucu ve aşırı alkol kullanımı gibi zararlı alışkanlıkları bırakmışlardır.

  ◆ AİLE: Yehova’nın Şahitleri aile yaş***** çok değer verirler. Ve bu konuda da, kocaların eşlerini sevmesi, kadınların kocalarına saygı göstermesi, çocukların ana babalarına itaat etmesi gibi Mukaddes Kitaba dayanan emirlere uyarlar. (Efesoslular 5:21–6:3) Çocuklarının iyiliğiyle yakından ilgilenirler ve onları topluma yararlı bireyler olarak yetiştirmeye çalışırlar.

  ◆ SAĞLIK: Yehova’nın Şahitleri uzun ve sağlıklı yaşamak isterler. Bu nedenle de, sigara ve uyuşturucu kullanmazlar. Alkollü içkileri ölçülü olarak kullanır, fakat sarhoşluktan kesinlikle kaçınırlar. Çocuk aldırmazlar ve evlilik dışı cinsel ilişkiye girmezler. Yehova’nın Şahitleri, hem kendileri hem de çocukları için, mevcut olan en iyi tıbbi bakımı sağlamaya çalışır. Mukaddes Kitabın “kandan .*.*.*. çekinin” emrine uyar ve bu nedenle ortaya çıkabilecek tehlikelerden ve çoğu kez başka birinin kanını almaktan kaynaklanan ölümcül komplikasyonlardan kaçınmış olurlar.—Resullerin İşleri 15:20,*28,*29.

  ◆ PARA KAYNAKLARI: Yehova’nın Şahitlerinin işi, bu inancı paylaşan ve bu işi gönülden destekleyen kişilerin yaptığı gönüllü bağışlarla yürütülmektedir.

  ◆ HALKA YÖNELİK HİZMET: Yehova’nın Şahitleri başka insanlarla Yehova hakkında konuşur ve böylece İsa’nın, insanları ‘öğrencisi yapma’ emrini tutarlar. (Matta 28:19,*20) Onların Tanrısal hizmetle ilgili tüm faaliyetleri gönüllü olma esasına dayanır ve Yehova’nın Şahitlerinin ücretli bir ruhban sınıfı yoktur.

 2. #12
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye lordhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Mesaj
  289
  Rep Gücü
  965
  * Mutlu yasanacak bir dunya icin,

  * Durust bir dunya icin.

  * Ozgur bir dunya icin.

  * inancsiz bir dunya olusmali.

 3. #13
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesaj
  162
  Rep Gücü
  40
  Sayın Jurgen,

  Aşağıya ilginizi çekebileceğini düşündüğüm bir yazı ekliyorum, umarım faydalı olur, şimdilik hoşçakalın...


  Yehova’nın Şahitleri


  Tanım: Yehova Tanrı ve O’nun insanlıkla ilgili amaçları hakkında etkin şekilde şahitlikte bulunan, tüm dünyada var olan Hıristiyan toplum. Tüm inançları yalnızca Kutsal Kitaba dayanır.


  Yehova’nın Şahitlerini diğer dinlerden ayıran bazı inançları nelerdir?


  (1) Kutsal Kitap: Yehova’nın Şahitleri Kutsal Kitabın tümünün Tanrı’nın ilhamla yazdırdığı Sözü olduğuna inanır. İnsan geleneklerine dayanan inanışlara bağlı kalmak yerine, tüm inançları için standart olarak Kutsal Kitabı kabul ederler.


  (2) Tanrı: Tek gerçek Tanrı olarak Yehova’ya tapınırlar. Tanrı ve O’nun insanlıkla ilgili sevgi dolu amaçları hakkında herkesle açıkça konuşurlar. Bu yüzden insanlarla Yehova hakkında konuşan birinin hemen “Yehova’nın Şahidi” olduğu düşünülür.


  (3) İsa Mesih: İnançlarına göre İsa Mesih Üçlemenin bir kısmı değil, Kutsal Kitabın dediği gibi Tanrı’nın Oğlu, Tanrı’nın yarattıklarının ilkidir. O insan olarak yere gelmeden önce gökte yaşamıştır ve hayatı bakire Meryem’in rahmine nakledilmiştir. İman eden kişilerin kurtulup sonsuz yaşama kavuşmaları için kusursuz insan hayatını feda etmiştir. Tanrı’nın verdiği yetkiyle Mesih 1914’ten beri yeryüzü üzerinde Kral olarak hüküm sürmektedir.


  (4) Tanrı’nın Krallığı: İnsanlık için tek çarenin Tanrı’nın Krallığı olduğuna inanırlar. Bu gerçek bir yönetimdir; yakında tüm insan yönetimleriyle birlikte şimdiki kötü ortamı tamamen yok edecek ve doğruluğun hüküm süreceği yeni bir düzen kuracaktır.


  (5) Gökte yaşam: Gökteki Krallıkta Mesih’le birlikte ruhla meshedilmiş 144.000 takipçisinin de krallar olarak hüküm süreceğine inanırlar. Gökte yaşamanın “iyi” olan herkese verilen bir ödül olduğuna inanmazlar.


  (6) Yeryüzü: Tanrı’nın yeryüzüyle ilgili başlangıçtaki amacının gerçekleşeceğine inanırlar. Tüm yeryüzü Yehova’ya tapınan kişilerle dolacak, onlar kusursuz insanlar olarak sonsuz yaşam elde edecekler. Ölmüş insanlara bile, diriltilerek bu nimetleri elde etme fırsatı verilecek.


  (7) Ölüm: Ölülerin hiçbir şeyin farkında olmadığına inanırlar. Ölüler bir ruh âleminde değildir, ne acı çeker ne de mutlu olabilirler. Onlar tamamen yok olmuştur, ancak Tanrı’nın hafızasından silinmezler. Bu nedenle de gelecekte diriltilerek tekrar yaşayacaklarına dair bir ümit vardır.


  (8) Son günler: 1914’ten beri bu kötü ortamın son günlerinde yaşadığımıza inanırlar. Doğruluğu sevenler bu ortamın yok edilişi sırasında hayatta kalıp temizlenmiş bir dünyada yaşama devam edecekler.


  (9) Bu dünyadan ayrı olmak: İsa’nın kendi takipçileri hakkında söylediği gibi, onlar bu dünyanın bir kısmı olmamak için içtenlikle çaba harcarlar. Komşularına karşı Tanrı’nın istediği türden bir sevgi gösterirler. Hiçbir ülkenin siyasetine ya da savaşlara katılmazlar. Ailelerinin maddi ihtiyaçlarını karşılamakla birlikte, bu dünyaya özgü maddi şeyler ve ün kazanma hırsından, aşırı zevk düşkünlüğünden uzak dururlar.


  (10) Kutsal Kitabın öğüdüne bağlı kalmak: Günlük yaşamın her alanında, evde, okulda, işte ve cemaat içinde Tanrı’nın Sözünde yer alan öğütlere uymanın gerekli olduğuna inanırlar. Bir kişi eski yaşamı nasıl olursa olsun, Tanrı’nın Sözünde mahkûm edilen şeyleri bırakıp O’nun öğütlerine uyarsa Yehova’nın Şahitlerinden biri olabilir. Ancak Şahit olduktan sonra zina, fuhuş, eşcinsellik, uyuşturucu kullanımı, içkicilik, yalan söyleme ya da hırsızlık gibi bir davranışı alışkanlık haline getiren biri cemaatten çıkarılır.


  (Yehova’nın Şahitlerini diğer dinlerden farklı kılan inançlardan hepsi değilse de, en göze çarpar olanları yukarıda sıralanmıştır. Bu inanışların Kutsal Kitaptaki dayanağını görmek için kitabın sonundaki Dizin kısmından yararlanılabilir.)


  Yehova’nın Şahitliği Amerika kökenli bir din mi?


  Yehova’nın Şahitleri bu dünyadaki herhangi bir milletin siyasi, ekonomik ya da sosyal sistemlerini değil, Tanrı’nın Krallığını savunurlar.


  Yehova’nın Şahitlerinin çağımızdaki başlangıcının Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğu doğrudur. Dünya merkez bürolarının orada bulunması, Kutsal Kitaba dayalı yayınların basılmasını ve dünyanın birçok bölgesine gönderilmesini kolaylaştırmıştır. Bununla birlikte Şahitler bir milleti diğerinden üstün görmez; hemen her ülkede Şahitler bulunur. Dünyanın birçok yerinde o bölgedeki faaliyetin gözetimini sağlayan bürolar vardır.


  Şunu düşünün: İsa bir Yahudi olarak Filistin’de doğmuştu. Bu durumda Hıristiyanlığın bir Filistin dini olduğu söylenebilir mi? İsa’nın doğmuş olduğu yerin bu açıdan fazla bir önemi yoktur. İsa’nın öğrettikleri tüm milletlerden insanlarla taraf tutmadan ilgilenen Babası Yehova Tanrı’dan kaynaklanıyordu (Yuhn. 14:10; Elçi. 10:34, 35).


  Yehova’nın Şahitlerinin faaliyetleri nasıl finanse ediliyor?


  İlk Hıristiyanların durumunda olduğu gibi bu, gönüllü bağışlarla sağlanır (2. Kor. 8:12; 9:7). İbadetler sırasında asla para toplanmaz ve halktan bağış istenmez. İlgi gösteren kişilerin verdiği bağışlar Şahitlerin dünya çapında yürüttüğü Kutsal Kitap eğitim programı için kullanılır.


  Evden eve gittikleri ya da sokaklarda Kutsal Kitaba dayalı yayınlar sundukları için Şahitlere para ödenmez. Onlar Tanrı’ya ve komşularına duydukları sevgiden ötürü insanlara gidip Tanrı’nın insanlık için sağladığı sevgi dolu düzenlemeler hakkında konuşurlar.


  Yehova’nın Şahitleri faaliyetlerini sürdürmek için bazı yasal kurumlar kullanır. Bunlardan biri olan The Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania, 1884’te Kâr Amacı Gütmeyen Kurumlar Kanunu uyarınca Pennsylvania’da (ABD) kuruldu. Bu nedenle bu kurumun kâr amaçlı bir kurum olması ya da kişilerin bu kurum aracılığıyla kazanç sağlaması kanunen mümkün olmadığı gibi, böyle bir şey söz konusu değildir. Kurumun tüzüğünde şunlar belirtiliyor: “Bu kurum üyelerine, yöneticilerine ve çalışanlarına doğrudan veya dolaylı olarak maddi kazanç sağlama amacı gütmez.” Yehova’nın Şahitleri tarafından dünya çapında kullanılan diğer kurumlar için de aynı şey geçerlidir.


  Yehova’nın Şahitleri bir mezhep ya da tarikat mı?


  Bazı sözlüklere göre mezhep bir dinin görüş, yorum ve anlayış ayrılıkları nedeniyle ortaya çıkan kollarından biridir. Tarikat ise aynı dinin içinde birtakım yorum ve uygulama farklılıklarına dayanan yolları benimsemiş gruplardır. Genellikle bu gruplar bir din büyüğünü ya da önderi izleyerek toplumdan kendilerini soyutlarlar. Kendilerine özgü tören ve âdetlerle ibadet ederler.


  Yehova’nın Şahitleri ise herhangi bir dinin kolu değildir. Gerçek din için standardı belirleyen Tanrı’nın Sözündeki ilkelerdir ve Yehova’nın Şahitleri Kutsal Kitaba sıkı sıkıya bağlıdır. İbadetleri ayinlerden oluşmaz, onların tüm yaşamlarını kapsar. Önderleri bir insan değil, İsa Mesih’tir. Kendilerini toplumdan soyutlamazlar, diğer insanlarla birlikte yaşar ve çalışırlar.


  Yehova’nın Şahitlerinin kaç yıllık bir geçmişi var?


  Kutsal Kitaba göre Şahitlerin başlangıcı sadık Habil’e kadar uzanır. İbraniler 11:4–12:1 şunları belirtiyor: “İman sayesinde Habil, Tanrı’ya Kain’inkinden daha değerli bir kurban sundu. . . . . İman sayesinde Nuh, henüz görülmeyen şeylerle ilgili Tanrısal uyarıyı aldıktan sonra Tanrı korkusuyla davrandı . . . . İman sayesinde İbrahim, bir çağrı aldığında itaat edip miras olarak alması kararlaştırılan yere gitmek üzere yola çıktı . . . . İman sayesinde Musa, büyüdüğünde, Firavunun kızının oğlu olarak tanınmayı reddetti. Bir süre günahın sefasını sürmektense Tanrı’nın halkıyla birlikte kötü muamele görmeyi seçti. . . . . Böyle büyük bir şahitler bulutu çevremizi kuşattığına göre, biz de her türlü ağırlığı ve bizi kolayca saran günahı üzerimizden atalım ve önümüze konulan koşuyu tahammülle koşalım.”


  Kutsal Kitap İsa Mesih’ten “Sadık ve gerçek şahit, Tanrı’nın yarattıklarının ilki olan ‘Amin’” diye söz eder. O kimin şahidiydi? Kendisi Babasının adını açıkça bildirdiğini söyledi. Gerçekten de İsa Yehova’nın en önde gelen şahidiydi (Vah. 3:14; Yuhn. 17:6).


  Bazı Yahudiler İsa Mesih’in sürdürdüğü faaliyeti “yeni bir öğretme yöntemi” olarak gördü (Mar. 1:27). Daha sonra bazı Yunanlılar da elçi Pavlus’un ‘yeni bir öğreti’ yaydığını düşündü (Elçi. 17:19, 20). O sözler duyanlara yeni gelmiş olabilir; fakat asıl önemli olan bunun hakikat olması, yani Tanrı’nın Sözleriyle tam anlamıyla bağdaşıyor olmasıydı.


  Yehova’nın Şahitlerinin çağımızdaki tarihi 1870’lerin başında Pennsylvania’nın Allegheny şehrinde (ABD) Kutsal Kitabı inceleyen bir grubun oluşmasıyla başlar. Önceleri yalnızca Mukaddes Kitap Tetkikçileri olarak tanınıyorlardı, fakat 1931’de Kutsal Kitaba dayanarak Yehova’nın Şahitleri adını benimsediler (İşa. 43:10-12). İnanç ve uygulamaları yeni değildir, aslında birinci yüzyıldaki Hıristiyanlığın yeniden canlanmasıdır.


  Yehova’nın Şahitleri kendi dinlerinin tek doğru din olduğuna mı inanır?


  Dinini ciddiye alan herkes onun en doğrusu olduğunu düşünür. Aksi halde ona neden inansın? Öte yandan, bazı insanlar tüm dinlerin aynı hedefe ulaştığını söylerler; bu, bir dağdaki bütün yolların dağın tepesine çıktığını söylemeye benzer. Oysa doğru yolu bulmak isteyen dağcılar, harita kullanıp rehber tutarlar. Din konusunda doğru yolu bulmak için rehberimiz Kutsal Kitaptır ve bizi şöyle uyarır: “Her şeyin önce doğruluğunu araştırın ve iyi olana yapışın” (1. Sel. 5:21). Ayrıca İsa şunları belirtmişti: “Hayata giden kapı dar ve yol sıkışıktır; bu yolu bulanlar azdır. . . . . Bana ‘Efendim, Efendim’ diyen herkes göklerin krallığına erişemeyecek, ancak göklerde olan Babamın isteğini yapan kişi erişecektir” (Mat. 7:13, 14, 21; ayrıca Matta 15:9; 1. Korintoslular 1:10; Yakup 1:26’ya bakın).


  Kutsal Kitap, içindeki öğretilerin bütününden “hakikat” diye söz eder ve bu öğretileri uygulayarak Mesih’in ardınca gitmenin de “hakikat yolu” olduğunu söyler (1. Tim. 3:15; 2. Yuhn. 1; 2. Pet. 2:2). Yehova’nın Şahitleri tüm inançlarını, davranışlarını ve cemaatlerinin işleyişini Kutsal Kitaba dayandırdıklarından hakikate sahip olduklarını tam bir güvenle söyleyebilirler. Bu onların kendini beğenmiş bir tutuma sahip olduğunu değil, doğru din konusunda Kutsal Kitabın standardına güvendiklerini gösterir. Onlar bencilce kendini düşünen kişiler değildir, aksine başkalarıyla inançlarını paylaşmaya her zaman hazırdırlar.


  Yehova’nın Şahitlerinin inandığı kitap Hıristiyan Âleminin kitabı değil mi?


  Hıristiyan Âleminin de aynı kitaba inandığı doğrudur. Fakat onlar gerçekten kitabın içindekileri mi öğretip uyguluyor? Şunu düşünün: (1) Kutsal Kitap çevirilerinin çoğunda gerçek Tanrı’nın adının geçtiği binlerce yerden bu adı çıkardılar. (2) Onların Tanrı kavramını oluşturan Üçleme öğretisi pagan kaynaklıdır ve Kutsal Kitabın yazılması tamamlandıktan sonra yüzyıllar boyu geliştirilip şimdiki halini almıştır. (3) Ölümden sonra yaşamın sürdüğü inanışının temeli olan canın ölümsüzlüğü inancı Kutsal Kitaptan değil eski Babil’den alınmıştır. (4) İsa’nın duyurusunun teması Tanrı’nın Krallığıydı ve öğrencilerini insanlara gidip bu konuda konuşmaları için görevlendirdi; fakat Hıristiyan Âleminin kiliseleri bugün bu Krallıktan fazla söz etmezler ve kiliseye giden kişiler ‘Krallığın bu iyi haberini’ duyurma işine katılmazlar (Mat. 24:14). (5) İsa, gerçek takipçilerini tanıtan en belirgin özelliğin aralarındaki özverili sevgi olacağını söyledi. Hıristiyan Âlemine mensup milletler birbiriyle savaşırken aralarında böyle bir sevgi olduğundan söz edilebilir mi? (6) Kutsal Kitap Mesih’in öğrencilerinin bu dünyaya ait olmadıklarını söyler ve dünyanın dostu olmak isteyen herkesin Tanrı’nın düşmanı durumuna geleceği konusunda uyarır. Oysa Hıristiyan Âleminin kiliseleri ve üyeleri milletlerin siyasi meselelerine iyiden iyiye karışmışlardır (Yak. 4:4). Durum böyleyken onların Kutsal Kitaba gerçekten bağlı kaldığı söylenebilir mi? Ya da onların bu durumundan Kutsal Kitap sorumlu tutulabilir mi?


  Yehova’nın Şahitlerinin Kutsal Kitabı açıklama yöntemleriyle ilgili ne denebilir?


  Her şeyden önce Yehova’nın Şahitleri Kutsal Kitabın Tanrı’nın Sözü olduğuna ve içindeki sözlerin bizim eğitilmemiz için yazıldığına gerçekten inanır (Rom. 15:4; 1. Kor. 10:11; 2. Tim. 3:16, 17). Dolayısıyla, bazı felsefi açıklamalara sığınarak bu kitabın açıkça belirttiği hakikatlerden kaçmaya ya da onun ahlak standardını göz ardı eden insanların yaşam tarzlarını haklı çıkarmaya çalışmazlar.


  Kutsal Kitapta kullanılan simgesel ifadelerin anlamı konusunda teoriler üretmektense, açıklamayı Kitabın kendisinde bulmanın doğru olduğuna inanırlar (1. Kor. 2:13). Bir ayette geçen simgesel ifadenin ne anlama geldiğine ilişkin ipuçları, genellikle Kutsal Kitabın başka kısımlarında bulunabilir. (Örneğin, Vahiy 21:1’e bakın, sonra da “deniz” ifadesinin anlamı için İşaya 57:20’yi okuyun. Ya da Vahiy 14:1’de geçen “Kuzu” ifadesiyle kimden söz edildiğini anlamak için Yuhanna 1:29 ve 1. Petrus 1:19’a bakın.)


  Peygamberlik sözlerinin yerine gelişiyle ilgili yaptıkları açıklamalara gelince, Şahitler önceden bildirilen şeylerle bağlantılı olayları fark etmek konusunda İsa’nın söylediği gibi uyanık davranırlar (Luka 21:29-31; ayrıca 2. Petrus 1:16-19 ile karşılaştırın). Bu olaylara titizlikle dikkat çekerler ve onların Kutsal Kitaba göre ne anlama geldiğini açıklarlar.


  İsa yeryüzünde ‘sağgörülü bir hizmetkârı’ (meshedilmiş takipçilerinden oluşan grup) olacağını ve iman edenlerden oluşan ev halkına ruhi gıdayı onun aracılığıyla sağlayacağını bildirmişti (Mat. 24:45-47). Yehova’nın Şahitleri bu düzenlemeyi kabul eder. Birinci yüzyıldaki Hıristiyanların yaptığı gibi Şahitler de çözüm gerektiren zor konularda bu “hizmetkâr” grubunun yönetim kuruluna başvurur. Tabii onlar bu konulardaki yanıtları insanların bilgeliği sayesinde değil, Tanrı’nın Sözünden ve O’nun kullarıyla ilgili yaptıklarından edindikleri bilgi sayesinde, ayrıca içtenlikle dua ederek diledikleri Tanrı’nın ruhunun yardımı sayesinde bulabilir (Elçi. 15:1-29; 16:4, 5).


  Yehova’nın Şahitlerinin öğretilerinde yıllar içinde neden bazı değişiklikler oldu?


  Kutsal Kitap Yehova’nın kullarına Kendi amaçları hakkında adım adım anlayış verdiğini gösterir (Özd. 4:18; Yuhn. 16:12). Bu nedenle, Kutsal Kitabın kısımlarını Tanrı’nın ilhamıyla kaleme alan peygamberler yazdıkları her şeyin anlamını tam olarak kavramamıştı (Dan. 12:8, 9; 1. Pet. 1:10-12). İsa Mesih’in elçileri de kendi yaşadıkları dönemde anlamadıkları birçok şey olduğunu fark ettiler (Elçi. 1:6, 7; 1. Kor. 13:9-12). Kutsal Kitap ‘son vakit’ boyunca hakikat bilgisinin büyük oranda çoğalacağını söyler (Dan. 12:4). Bilginin çoğalması genellikle kişinin düşünüşünde düzeltmeler yapmasını gerektirir. Yehova’nın Şahitleri de alçakgönüllülükle böyle düzeltmeler yapmaya her zaman hazırdır.


  Yehova’nın Şahitleri neden kapı kapı gidiyor?


  İsa günümüzde böyle bir duyuru işinin yapılacağını önceden bildirmişti: “Krallığın bu iyi haberi, dünyanın her yerinde bütün milletlere şahitlik amacıyla duyurulacak ve son o zaman gelecek.” Ayrıca kendi takipçilerine şunu söyledi: “Gidin bütün milletlerden insanları öğrencim olarak yetiştirin” (Mat. 24:14; 28:19).


  İsa ilk öğrencilerini bu iş için gönderdiğinde, insanların evlerine gitmelerini söylemişti (Mat. 10:7, 11-13). Pavlus da sürdürdüğü hizmetle ilgili şöyle dedi: “Sizlere yararlı olacak her şeyi söylemekten ve hem herkesin içinde hem de evden eve Tanrı’nın sözünü öğretmekten geri durmadım” (Elçi. 20:20, 21; ayrıca Elçiler 5:42’ye bakın).


  Şahitlerin bildirdiği mesaj insanların hayatlarını ilgilendirdiğinden, onlar kimseyi atlamamaya çalışırlar (Tsef. 2:2, 3). Önce Tanrı’ya sonra da komşularına duydukları sevgi nedeniyle onların kapılarına giderler.


  İspanya’da dini liderlerin düzenlediği bir konferansta şuna dikkat çekildi: “İlk Hıristiyan cemaatinde elçilerin uyguladıkları bir yöntem ve Şahitlerin faaliyetinin en önemli kısmı olan, insanları evlerinde ziyaret etme yöntemi konusunda [kiliselerin] fazlasıyla ihmalci davrandığı görülüyor. Kiliseler birçok durumda faaliyetlerini tapınaklarını inşa etmek, insanları çekmek için çanlar çalmak ve kendi ibadet yerlerinde vaazlar vermekle sınırlarken, [Şahitler] evden eve gitmek ve şahitlik etmek üzere her fırsatı değerlendirmek konusunda elçilerin yöntemini izliyor” (El Catholicismo, Bogotá, Kolombiya, 14 Eylül 1975, s. 14).


  Fakat Yehova’nın Şahitleri inançlarıyla ilgilenmeyen insanların evlerine bile neden tekrar tekrar gidiyor?


  Onlar duyurdukları mesajı insanlara zorla kabul ettirmeye çalışmaz. Ancak insanların başka evlere taşındıklarını ya da koşullarının değiştiğini akıllarında tutarlar. Bir gün onları dinleyemeyecek kadar meşgul olan biri, başka bir gün seve seve vakit ayırabilir. Ev halkından biri ilgi göstermezken bir diğeri ilgilenebilir. Aynı kişide bile değişimler görülebilir, yaşamda karşılaştığı ciddi sorunlar manevi ihtiyaçlarını fark etmesine neden olabilir (İşaya 6:8, 11, 12’ye de bakın).


  Yehova’nın Şahitleri neden zulüm görüyor ve iftiraya uğruyor?


  İsa şöyle dedi: “Dünya sizden nefret ederse, bilin ki sizden önce benden nefret etti. Siz dünyaya ait olsaydınız, dünya kendisinin olanı severdi. Siz dünyaya ait değilsiniz, fakat ben sizi dünyadan seçip aldım. Bu yüzden dünya sizden nefret ediyor” (Yuhn. 15:18, 19; ayrıca 1. Petrus 4:3, 4’e bakın). Kutsal Kitap bütün dünyanın Şeytan’ın elinde bulunduğunu ve zulmün asıl kışkırtıcısının Şeytan olduğunu gösterir (1. Yuhn. 5:19; Vah. 12:17).


  İsa öğrencilerine şunu da söyledi: “Benim ismimden ötürü herkes sizden nefret edecek” (Mar. 13:13). Burada “isim” ifadesinin taşıdığı anlam, onun Mesih Kral olarak bulunduğu konumdur. Çoğu zaman Yehova’nın Şahitlerinin gördüğü zulmün nedeni, İsa’nın emirlerini herhangi bir insan yöneticinin emirlerinden üstün tutmalarıdır.

Yukarı Çık