1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 12

Doğal afetler Tanrı'dan ceza mı?

Din ve İnanç Kategorisi Diger Dinler Forumunda Doğal afetler Tanrı'dan ceza mı? Konusununun içerigi kısaca ->> Tanrı insanları cezalandırmak için doğal afetleri kullanmaz, bunu hiçbir zaman yapmadı ve de yapmayacak. Çünkü Mukaddes Kitap 1.Yuhanna 4:8'de söylendiği ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesaj
  162
  Rep Gücü
  40

  Doğal afetler Tanrı'dan ceza mı?

  Tanrı insanları cezalandırmak için doğal afetleri kullanmaz, bunu hiçbir zaman yapmadı ve de yapmayacak. Çünkü Mukaddes Kitap 1.Yuhanna 4:8'de söylendiği gibi Tanrı sevgidir.

  Tanrı'nın yaptığı herşey sevgisinden kaynaklanır. Sevgi masum insanlara zarar vermez, çünkü Mukaddes kitap "Sevgi komşuya kötülük yapmaz der". Eyub 34:12 de " Gerçek Allah kötülük etmez"der.

  Mukaddes Kitabın günümüzde depremlerin olacağını önceden bildirdiği doğrudur. Fakat bir meteoroloji uzmanı, önceden bildirdiği bir tayfunun yol açtığı zarardan nasıl sorumlu değilse Tanrı da felaketlerin yol açtığı yıkımlardan sorumlu değildir. Peki bu afetler Tanrı'dan gelmiyorsa neden oluyor?

  Bunun ilk sebebi bu dünyanın İblis Şeytanın denetiminde olmasıdır. Mukaddes Kitap 1.Yuh 5:19'da bunu açıklar. Şeytan insanlık tarihinin başlangıcında isyan etmiştir ve o zamandan bu yana kötülük yapmaktadır. Onun davranışlarına hırs ve bencillik hakim olduğundan bencillik üzerine kurulu bir ortam yaratmasına şaşırmamak gerekir. Günümüz dünyasının ortamı insanın sömürülmesine o derece göz yumuyor ki birçok savunmasız insan doğal olarak gelişen ya da insanların neden olduğu felaketlerin oluşabileceği yerlerde yaşıyor.

  Felaketlerin çoğu insan kaynaklıdır. Mesela rüzgar ve yağmur gibi doğa olaylarının felakete dönüşmesi büyük ölçüde insanın çevreyle ilgili cehaletinin, mühendislik konusundaki ihmalkarlığının, planlamadaki hatalarının, uyarılara aldırış etmemesinin ve yönetimdekilerin idari yetersizliklerinin sonucudur.

  Peki bizzat Tanrı'nın eliyle meydana gelen bir felaket var mı? Bundan sonra olacak mı?

  Mesela Nuh Peygamberin günlerindeki küresel TUFAN ve Lut'un günlerindeki SODOM veGOMORRA şehirlerinin yok edilişi bunlara iki örnektir, iki olay da bizzat Tanrı'dan gelmiştir. Bu Tanrısal hükümler ıslah olmaz kötü insanları yok etti, fakat Tanrı'nın gözünde iyi olan insanları korudu.

  Çok yakında Yaratıcımız kötülüklerle dolu olan bu dünyayı tıpkı Tufan'da olduğu gibi kötü insanlardan temizleyecek, Armagedon olarak bilinen bu olayla Tanrı'nın iradesine göre yaşayan insanlar cennet yeryüzünde yaşama imkanı bulacaklar, bu felaketten sağ kurtulmak istiyorsak bizler de şimdiden Tanrı'nın iradesine göre yaşamalıyız. Çünkü Armagedeon insanlık tarihindeki en büyük felaket olacak...

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Mesaj
  522
  Rep Gücü
  7930

  Cevap: Doğal afetler Tanrı'dan ceza mı?

  Tanrı insanları cezalandırmak için doğal afetleri kullanmaz, bunu hiçbir zaman yapmadı ve de yapmayacak. Çünkü Mukaddes Kitap 1.Yuhanna 4:8'de söylendiği gibi Tanrı sevgidir.

  Tanrı'nın yaptığı herşey sevgisinden kaynaklanır. Sevgi masum insanlara zarar vermez, çünkü Mukaddes kitap "Sevgi komşuya kötülük yapmaz der". Eyub 34:12 de " Gerçek Allah kötülük etmez"der.


  Çok yakında Yaratıcımız kötülüklerle dolu olan bu dünyayı tıpkı Tufan'da olduğu gibi kötü insanlardan temizleyecek, Armagedon olarak bilinen bu olayla Tanrı'nın iradesine göre yaşayan insanlar cennet yeryüzünde yaşama imkanı bulacaklar, bu felaketten sağ kurtulmak istiyorsak bizler de şimdiden Tanrı'nın iradesine göre yaşamalıyız. Çünkü Armagedeon insanlık tarihindeki en büyük felaket olacak..
  *****************

  Tanrı sevgiyse eğer kötü insanları neden temizleyecek?

  Eyub 34:12 de " Gerçek Allah kötülük etmez"der.

  O zaman gerçek ALLAH inancınız henüz bilincinizde yok. Çünkü Çok yakında Yaratıcımız kötülüklerle dolu olan bu dünyayı tıpkı Tufan'da olduğu gibi kötü insanlardan temizleyecek, diyorsunuz. Sürekli hep kendi içinizde yanılgılara düşüyorsunuz zaten. inandığınız kitaplarda farklı yorumlarla kendi kattığınız yorumlar arasında çok çok büyük tezatlar var. Ve bunları hala doğru diyerek savunuyorsunuz. Şaştım...

  Rab'bin kendisi, bir emir çağrısıyla, baş meleğin seslenmesiyle ve Tanrı'nın borazanıyla gökten inecek. Önce Mesih'e ait ölüler dirilecek ." Selaniklilere 4. Bab, 16–17

  " Bin yıl dolunca, şeytan zindanından çözülecektir ve yerin dört köşesinde olan milletleri, Gog ve Magog’u, saptırmak ve onları çenk için bir araya toplamak üzere çıkacaktır. Onların sayısı denizin kumu gibidir .”İncil /Vahiy 20. Bab 7–8

  " Tanrı'nın gününü bekleyip o günün gelişini çabuklaştırarak kutsallık içinde yaşamalı ve Tanrı yolunu izlemelisiniz. "2. Petrus 3/9–12
  işte sizler geçmiş yıllardan beri bunu yapıyorsunuz.

  Bu mudur inancınız? Bu mudur ilkeleriniz?  İsa'nın ölümünden itibaren, iki bin yıldır, her on, beş, on beş v.b gibi zaman aralıkları vererek bu senaryonun oluşacağını veya oluşmaya başlayacağını öne süren Hıristiyanların; Protestan Avangelist denen son yüzyıl radikal formatları; Gog ve Magog savaşları olarak, komünizm – kapitalizm çatışması, daha sonra sarı ırk ( Çin) - beyaz ırk arasındaki bir çatışması olacağını öne sürmüşler ancak geçmişte bekledikleri Armageddon savaşları oluşmamıştır.
  Bu fanatik anlayış şimdi Arap – İsrail, İslam – Hıristiyan, medeniyetler çatışması beklentisi ile Armageddon'u beklemekte veya bu çatışmaya gelinmesi için olayların akışını hızlandırmaya çalışmaktadırlar.  Alıntılarla cevap verdim size; daha eklemek istedikleriniz varsa buyrun tartışalım.
  Saygılar.

  ALINTILAR PARÇA PARÇA ALINMIŞTIR

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesaj
  162
  Rep Gücü
  40

  Cevap: Doğal afetler Tanrı'dan ceza mı?

  öncelikle iyi günler,

  yazdıklarımın hiçbiri kendi yorumlarım değil, tamamen Yaratıcımızın sözlerine atfetmektedir.

  Tanrı sevgiyse eğer kötü insanları neden temizleyecek? diye sormuşsunuz, bu sorunun cevabını bulmak o kadar da zor değil aslında, size yine Mukaddes Kitaptan cevap vereyim.
  Allahın yeryüzünü tüm kötülüklerden ve kötü insanlardan arındırması O'nun kötülük yaptığı anl***** gelmez, tam tersi kendisine layık olan insanlar için bu dünyayı cennet bir yeryüzüne çevirmesi 0'nun ne kadar sevgi dolu olduğunu gösterir. Siz hiçbir kötülüğün ve kötü insanın olmadığı, rahat huzurlu mutlu bir ortamda sevdiklerinizle beraber yaşamak istemez misiniz?

  Yaratıcımız aslında o kadar sevgi doludur ki, kötülerin bile yaşamlarını düzeltip tövbe etmelerini istiyor.

  Hezekiel 33:11 ayetinde şöyle der:
  " Varlığım üzerine ant ederim ki, Ben kötü kişinin ölmesinden değil, yolundan dönüp yaşamasından zevk alırım."

  Şu anda belli bir süre daha kötülüklerin olmasına izin verecek, çünkü belirlediği bir zaman var ve o zaman hareket edecek, şu anda hala insanların yollarından dönmesi için bekliyor. Bununla ilgili de bir ayet göstermek istiyorum:

  2.Petrus 3:9 " Bazılarının gecikme sandığı gibi Tanrı vaadini yerine getirmekte gecikmez, aslında O hiç kimsenin yok olmasını istemediğinden ve herkesin tövbe etmesini istediğinden SİZİN için sabrediyor."

  Tanrı her ne kadar sevgi doluysa da, adaletinden dolayı kötülere hükmünü bildirecek, bundan daha mantıklı birşey de olamaz herhalde?

  Şu anda tüm dünyada iyi bir haber vaaz ediliyor, Yaratıcımızın gerçek amaçlarının ne olduğu ve yakında cennet bir yeryüzünün kurulacağı duyuruluyor, tıpkı İsa Peygamberin Matta24:14 te söylediği gibi,

  " Krallığın bu iyi haberi dünyanın her yerinde bütün milletlere şahitlik amacıyla duyurulacak ve SON o zaman gelecek"

  Merak etmeyin Tanrı kötülere hükmünü infaz etmeden önce onlara iyi haberini duyuruyor, seçim insanlara kalmış birşey.

  Siz herhalde Tanrı'nın kötüleri işkenceyle cehennemde cezalandıracağını düşünüyorsunuz, hayır onlar sadece yok olup gidecekler, zira cehennnem diye bir yer de olmayacak, kötüler sadece sonsuz hayat alacakları cennette olmayacaklar. Bu bile Yaratıcımızın sevgisini gösteriyor.

  Başka bir ayette:

  Mezmurlar 37:10, 11" Az kaldı, artık kötüler olmayacak, yerlerini arayacaksın. bulamayacaksın, fakat yumuşak başlılar yeryüzünü mülk edinecek, barış bolluğunda mutluluk bulacaklar"der

  Hiç kimse Armagedonun ne zaman geleceğini bilemez, bu konuda ben zaten bir yorum yapmamıştım, sadece dünyanın gidişatından sona yaklaştığımız sonucuna varabiliriz. Zaten bir ayette de
  Markos 13:32de
  " O gün ve saat konusunda kimse birşey bilmez, ne gökteki melekler, ne de Oğul, yalnızca Baba bilir."
  demektedir.

  Son dönemlerde yaşadığımıza dair bazı alametleri Matta 24. bölümde okuyabilirsiniz.
  Bu arada ben de size çok şaşırdım, verdiğiniz ayetlerle benim bu yazıyı yazma amacım, ya da anlatmak istediğim şeyler hiç bağdaşmıyor, kendi içinde yanılgıya düşen ben miyim yoksa siz mi?

  Bana Mukaddes Kitapla ilgili her türlü soruyu sorabilirsiniz, herşeyin cevabını hiçbir yorum katmadan direkt Mukaddes Kitaptan ayetlerle destekleyebilirim, bu konuda sürekli araştırma yapıyorum. Şimdilik hoşçakalın...

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Mesaj
  522
  Rep Gücü
  7930

  Cevap: Doğal afetler Tanrı'dan ceza mı?

  Ben hiçbir zaman yanılgıya düşmem. Özellikle bu konularda asla. Sizin verdiğiniz ayetlerdeki tezatlıklara değindim. Bana onlarca ayet çıkartabilirsiniz sevgi üzerine sizin yaşayış biçiminizden de. Ancak bir ayet farklı bir ayet ona kılıç gibi olursa elbette bunu açıkça belirtirim.

  Kaldı ki Mukaddes Kitabınızla ilgili herhangi bir soru sorma gibi bir durum size karşı olmaz çünkü Mukaddes Kitap ve diğer birçok dini inançların kutsal kitapları hakkında tahmin edemeyeceğiz bilgilerim var. Sonuçta bunların eğitimi aldım senelerce. Hahamlar, papazlar, ruhani liderler, İslam Din bilginleri, ve daha birçok inançlardaki önderler ile senelerce görüşmelerim eğitimlerim seminerlerim oldu. Ayrıca Hristiyanlık bir din değil bir yaşayış biçimidir düşüncesinde olan insanlarla çalıştım senelerce. Bunlar uzun uzadiye burda sadece ayetlerle örnek vererek açıklanacak kadar basit konular değil.

  Şunu da belirteyim neden dinler arası eğitim aldığıma gelince... Kişi bilmediğinin düşmanıdır.


  Ben burda sizin vermiş olduğunuz iki zıt ayeti ele aldım daha sonrasında da armegedon ile ilgili yine değindiğiniz konuyu ele alarak bende alıntı ile karşılık verdim.

  Saygılar

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Doğal afetler Tanrı'dan ceza mı?

  Sadece ben..... boş olmamana sevindim.
  Şimdilik bu kadar.
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Mesaj
  522
  Rep Gücü
  7930

  Cevap: Doğal afetler Tanrı'dan ceza mı?

  Alıntı aliÖZDEMİR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sadece ben..... boş olmamana sevindim.
  Şimdilik bu kadar.
  Her zaman şuna inanırım ve şunu savunurum. Bir kişinin eğer günde 1 saat boş vakti oluyorsa(-ki daha fazla oluyor) bunu iyi değerlendirmeli.

  Saygılar.

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Doğal afetler Tanrı'dan ceza mı?

  Alıntı sadece ben´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Her zaman şuna inanırım ve şunu savunurum. Bir kişinin eğer günde 1 saat boş vakti oluyorsa(-ki daha fazla oluyor) bunu iyi değerlendirmeli.

  Saygılar.
  Haklısınız.
  Hemde Necisin ? Nerden geliyorsun ? ve Nereye gideceksin ? . Gibi ciddi meseleler ile iştigal etmek... ne güzel.
  Paylaşımlarınızı biraz daha dikkat ile takip edecem galiba.

  Saygılar benden
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.719
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062

  Cevap: Doğal afetler Tanrı'dan ceza mı?

  Din konusunu sizler kadar bilmesem de bir çok yer de ''hayır ve şer Allah'tandır'' cümlesine çok rastladım.

  Doğru mu acaba ?
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 9. #9
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Doğal afetler Tanrı'dan ceza mı?

  Alıntı SOSYALİST´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Din konusunu sizler kadar bilmesem de bir çok yer de ''hayır ve şer Allah'tandır'' cümlesine çok rastladım.

  Doğru mu acaba ?
  Doğru efendim.
  Ancak şunu ezberlerseniz sevinirim. eyer bu mihval özeri devam edersek , lazım olacak sizin için.
  '' Hayır ve şer, kader mastarıdır ''
  Kader ilim nevindendir, İlim ise maluma tabidir ''

  Bu kısım çok önemlidir.
  ( sadece ben kusura bakmayın , müsade almadan konuya daldım. önceliği bayanlara vermem gerektiğini unuttum bir an kusura bakmayın )
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

 10. #10
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesaj
  162
  Rep Gücü
  40
  Sayın Sosyalist,

  'Hayır ve şer Allah'tandır' ifadesine katılmıyorum.

  Benim inandığım kitapta yani Mukaddes Kitap'ta Eyub 34:12'de ' Allah kötülük etmez' diyor.

  Yine Yakub 1:13-14 ayetlerinde

  ' Bir sınavla karşılaşınca kimse Tanrı beni deniyor demesin, çünkü Tanrı kimseyi kötü şeylerle sınamaz, Kendisi de böyle şeylerle sınanamaz.' diyor.

  Sizce hangi düşünce daha makul?

  Hoşçakalın...

1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Doğal seleksiyon mu? Doğal elenme mi?
  tersinim Tarafından Bilim ve Astronomi Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 07-07-2014, 07:18 PM
 2. Afetler Çocukları Ebeveyne Bağımlı Yapar
  bilge1 Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-11-2011, 03:37 PM
 3. Doğal Afetler Ahir Zaman'ın Habercisi mi?
  meridyen2 Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-09-2010, 12:29 AM
 4. Yaşadığımız sorunlar tanrı'dan bir ceza mı?
  merkür Tarafından Diger Dinler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 09-07-2009, 12:57 AM
 5. Kur'an ve küresel afetler
  simqe Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 28-10-2008, 08:21 AM
Yukarı Çık