+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5

Cansız Materyallerdeki Harika Mantık

Din ve İnanç Kategorisinde ve Diger Dinler Forumunda Bulunan Cansız Materyallerdeki Harika Mantık Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Cansız Materyallerdeki Harika Mantık -------------------------------------------------------------------------------- Akademik hayatım boyunca, bir hayli ülke gezip gördüm. Şunu müşahede ettim ki, yeryüzünde bütün insanların

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Mesaj
  40
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  458

  Cansız Materyallerdeki Harika Mantık

  Cansız Materyallerdeki Harika Mantık

  --------------------------------------------------------------------------------

  Akademik hayatım boyunca, bir hayli ülke gezip gördüm. Şunu müşahede ettim ki, yeryüzünde bütün insanların bir dini inanışa ihtiyaçları vardır. Dini reddeden, kabul etmeyen bir toplum görmedim. Dinsizlik, tanrısızlık iddiasındaki insanları ise pek az gördüm... İnanan büyük çoğunluklara kıyaslandığında adeta yok denecek kadar az inançsız kişi var...

  Dinler ayrı ve başka olmakla birlikte, dine, Allah`a bağlılık bir ve aynı... Az bildiğimiz Uzakdoğu, Japonya ve Hindistan`da müthiş bir dindarlık var. Son derece liberal bildiğimiz Amerika`da da öyle... Hatta yer yer taassuba varan bir dine bağlılık içindeler.

  Bütün bu ülkelerin durumları gösteriyor ki, insanlar din hissi ve inanç ihtiyacı içindedirler. Ben şöyle düşünüyorum: Milyarlarca insanın içine, bu müşterek his nereden geliyor? Elbette ki, yaratılıştan getirdiğimiz bu his, Yaratıcı`nın insanlara verdiği bir histir. Sonradan olma ve öğretme ile olsa, bu kadar ortak bir his olabilir miydi? Köksüz bir inancın dünyanın her yanında ve yöresinde bu kadar yaygın ve tartışmasız kabulü mümkün değildir.

  Ama elbette ki, daha sonra görülen eğitimlerin bir sonucu olarak, kimi Hıristiyan, kimi Müslüman, kimi de bir başka dine bağlanmaktadır. Düşünüldüğü zaman görülür ki, etrafımızdaki cansız materyallerin bile bir mantığı vardır. Cansız, ilimsiz, fikirsiz materyal, böyle bir mantığı nereden almıştır?

  Mesela benim ihtisas alanıma giren "akışkanlar mekaniği" konularından bir örnek vereyim:

  Kalın çaplı bir borudan su akıtalım. Bu kalın çaplı borunun ilerde çapı daralsa, yani boru incelse, durum ne olacaktır? İnsanın aklına ilk gelen şey, suyun basıncının artacağı ve sıkışacağıdır. Halbuki fizikte deney yaptığımız zaman görüyoruz ki, tam tersi olur. Yani geniş borudan dara geçen suyun basıncı azalıyor. Bir başka deyişle su zerreleri belli bir mantık içinde hareket ederek, birbirlerini sıkıştırmamak için hızlarını artırıyorlar. Dolayısıyla da basınç enerjisi, dinamik enerjiye, kinetik enerjiye dönüşüyor. Böylece, yolu birden daralan su, yapılması gereken en akıllıca işi yaparak yoluna devam eder.

  Halbuki ilk bakışta böyle olmaması gerekirdi. Kendini akıllı sanan insanlar, bazen bu mantığı kullanamaz, bir sinema çıkışı tıkanır kalır, ya da bir stattan boşalırken, Allah korusun en küçük bir panikte birbirlerini ezerler.

  İşte bu noktada düşünmek gerekir... Cansız materyallerdeki bu mantık nereden gelmektedir? Bu küçük misalden de görüleceği üzere, kainatta mantıklı bir düzen var. Peki bu muhteşem mantıklı düzenin, bir düzenleyicisinin de bulunduğunu düşünmek gerekmez mi? Bu düzenleyiciye ALLAH demezseniz, ne diyeceksiniz?

  Matematikten hareketle de Allah`ın varlığına güçlü deliller gösterebiliriz. Matematik, ilk zamanlarda tam sayıları saymakla başlamış, sonra gelişerek kesirli sayılara, daha sonra da integral ve diferansiyel alanına kadar ilerlemiştir. Matematik, akla ait bir buluştur. Çünkü madde planında matematik diye bir şey ortada yoktur. Dolayısıyla matematik, insan aklının bulduğu bir şeydir. Yüksek matematik yani integral ve diferansiyeller de en ileri matematik oluyor. Fakat işin çok enteresan bir yanı şudur: Açıkça görüyoruz ki, kainattaki birçok statik ve dinamik hareketler, aklın bulduğu matematik kanunlarına uyuyor. Demek ki, bir kanun ve nizam var. Ve bu nizamı insanlar önceleri bilmiyorlardı. Ancak, matematik bilgisi ilerledikçe, bilmedikleri bu nizamı da keşfetmeye başladılar. O kadar ki, bizim güneş sistemimizdeki bir gezegenin varlığı, önce matematik yoluyla bulunmuştur.

  Hani, önce matematikçiler hesaplayarak bu gezegenin varlığını söylemiş ve "Şurada, şu şekilde bir gezegenin olması gereklidir," demişlerdir. Bu sözden nice zaman sonra, teleskoplar gelişince bu gezegeni görebilmek mümkün olmuştur. Bu da gösteriyor ki, kafalardaki matematik, tabiat kanunlarıyla hemhal oluyor, bağdaşıyor. Matematik, fiziki bir olayı açıklıyor. Öyle ise, kafalarımızdaki matematik mantığı ile, dış dünyadaki tabiat düzeni belli bir organizasyona aittir. Şimdi ateistler söylesinler bakalım, kime aittir bu organizasyon? Öyle büyük bir nizam ve sarsılmaz kanunlar vardır ki, asırlar boyunca insan arayarak ancak bir kenarını bulabilmiştir.  Faruk Özerengin (Prof. Dr.)

 2. #2
  blueice
  Misafir..

  Cevap: Cansız Materyallerdeki Harika Mantık

  paylaşım için teşekkürler

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Mesaj
  40
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  458

  Cevap: Cansız Materyallerdeki Harika Mantık

  bişey deil arkadaşımm

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Mevt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nerden
  izmir
  Mesaj
  846
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  227

  Cevap: Cansız Materyallerdeki Harika Mantık

  bu konuya matematikçi bir arkadaşım'da cevap yazarsa sevinirim
  zira sitemizde matematikçilerde var hemde çokça

  emeğine sağlık gülsü beklediğim tarzda kaliteli konularının devamının gelmesini diliyorum çok sağol

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye kAoSs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Yaş
  29
  Mesaj
  230
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  57

  Cevap: Cansız Materyallerdeki Harika Mantık

  konuya tamamen katılıorum sakın yanlış düşünceler sarmasın kimseyi..sadece ufak bi gözden kaçmışlığı belirtmek istedim..biraz bilimsel gelebilir belki ama takıldım ve sölemeden edemedim..tabiki doğanın biçok yerinde matematiksel gerçeklere rastlıoruz fakat doğayla birebir özdeşleştiremeyiz..her şekilde..matematik analitik bilimlere girer..doğadan örneklerle birebir eşleme yapamazsınız her zaman..örneğin petri kabına önce iki tane daha sonra 3 tane mikrop koyarsınız 5 tane olmasını beklersiniz ama sonuç yanıltır..fakat fizik kimya gibi bilimlerde suyun kaynama noktası 100 C derece dersiniz ve bunu doğadaki nesnelerle kanıtlayabilirsiniz..sadece belirtmek istedim..ayrıca teşekkürler paylaşım için..

Benzer Konular

 1. Mantık
  SEBLA Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-10-2011, 03:13 PM
 2. Aşk mı Mantık mı ?
  sahrabetis Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-06-2010, 10:53 AM
 3. Harika bir ilahiden harika bir melodi: Yunus Emre - Ney
  iceberk Tarafından Cep Melodileri (Zil Sesleri) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-12-2009, 12:43 AM
 4. Ask mı Mantık mı?
  sibel Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 15
  Son mesaj: 24-10-2009, 06:51 PM
 5. Mantık
  onairci Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-10-2009, 09:02 PM
Yukarı Çık