2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 14 Toplam: 14
 1. #11
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Mesaj
  84
  Rep Gücü
  3076
  [/QUOTE]

  Sayın tansxx,
  Mademki altı çizgili yerleri bir hali tanımlayan ayraç diye nitelendirdiniz, biraz üzerinde duralım;
  Hiristiyan ve yahudileri dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin tarafını tutarlar diyor. Yani şu halde dost edinin şu halde dost edinmeyin diye bir ayraç yok. Benim cümleden anladığım onları hiç bir şekilde dost edinmeyin çünkü onlar birbirlerini tutarlar dır. Dost edinebilme hali zaten öngörülmemiş. Buradan anlaşılması gereken onlara düşman olmak gerektiğidir. Bu düşünceyi islamın hoşgörülü olduğu iddiasına uygun bulmadım.

  İslamiyetin o gün geçerli olan kurallarının bugün geçerli olmadığını neye dayanarak söylüyorsunuz( 4 kadınla ilgili olarak). Hüküm açık islamiyete göre 4 kadınla evli olmakta meşru ve geçerlidir, bakabileceğin kadar cariye almakta. Allahın koyduğu kuralı değiştirmek yetkisi yine ona ait olması lazımdır. Bir başkasının yorum yoluyla kuralı değiştirmesi olanaksızdır ve dinin gereğine uygun değildir.

  İslam dininin kuralları çağa uygun değildir ve uygulanması günümüz dünyasının değer yargılarıyla örtüşmez diyorsanız buna katılırım ama bu islam dinine inanan birinin söylemi olmasa gerekir. İslam dinini sizin gibi anlasalar dinin günün değerleriyle çatışması belki sona erer ama herkesin doğrusunun birbirinden farklı olabileceğini unutmayın bu halde ortada din diye bir şey bırakmaz. Yanlış anlamayın ben bundan şikayetçi olmam ama bunu din adına savunmayı pek olanaklı görmüyorum.

  Tek din vardır oda islamiyettir iddianızda Dinler tarihi ve yaşanılan dünyada birbirinden farklı bir çok din olması, dört tane birbirinden farklı kutsal kitap olması gerçeğiyle uyuşmuyor. Belli ki bu konuda sizin öznel bir yorumunuz ve içinde ''olması gereken din'' anlayışınızı taşıyor.

 2. #12
  Aktif Üye tansxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesaj
  1.640
  Rep Gücü
  14450
  Sayın tansxx,
  Mademki altı çizgili yerleri bir hali tanımlayan ayraç diye nitelendirdiniz, biraz üzerinde duralım;

  Hiristiyan ve yahudileri dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin tarafını tutarlar diyor. Yani şu halde dost edinin şu halde dost edinmeyin diye bir ayraç yok. Benim cümleden anladığım onları hiç bir şekilde dost edinmeyin çünkü onlar birbirlerini tutarlar dır. Dost edinebilme hali zaten öngörülmemiş. Buradan anlaşılması gereken onlara düşman olmak gerektiğidir. Bu düşünceyi islamın hoşgörülü olduğu iddiasına uygun bulmadım..
  size ilk okulda öğretmeniniz, birbirini tutanlarla dostluk kurmayın çünkü onlar adaletsizdir dese, ardınada birbirini tutan bir iki örnek taraftar verse ahmet, mehmet, konunun ana teması ahmet mehmet midir dost olunmaması gereken hayat boyu ders alacağınız? KUR'AN da mana aramak gerekir öylesine bir kitap değildir o. barış ve birliktelikden yana ise islamiyet ve peygamberlerin sözleride bunu destekliyorsa bizim yorumlarımızda hepsini göz önünde bulundurmamız gerekir.


  İslamiyetin o gün geçerli olan kurallarının bugün geçerli olmadığını neye dayanarak söylüyorsunuz( 4 kadınla ilgili olarak). Hüküm açık islamiyete göre 4 kadınla evli olmakta meşru ve geçerlidir, bakabileceğin kadar cariye almakta. Allahın koyduğu kuralı değiştirmek yetkisi yine ona ait olması lazımdır. Bir başkasının yorum yoluyla kuralı değiştirmesi olanaksızdır ve dinin gereğine uygun değildir...
  işte o zaman düşünce ve hüküm nerede kalıyor? mesele putlaştırılmış oluyor. sabitleştirilmiş tartışmaya kapatılmış. işin özündeki sorun buradan kaynaklanmaktadır. mademki öyle 4 kadın almak geçerli neden almıyoruz hepimiz? çünkü zamana akıla mantığa aykırı. peki 1400 yıl önce neden alınabilirdi? o günün savaş koşullarını ve kızların kadınların gördüğü değere bakarsanız diri diri gömülüyorlardı ve 40 cariye olan sayıyı aslında 4'e indirmiştir islamiyet. ve 4 tane alabilmenin koşulu onlara hak ve hukuklarını yemeden, maddi bakımdan da hepsine eşit bakabilme şartıdır. o dönemde dul ve yetim sayısının fazla olmasıdır buna sebep. zamanada saygı duymak gerekir elbette KUR'AN'ın sahibi o olduğu kadar zamanında sahibi o'dur. ama zamanda KUR'AN da insanlar içindir. onu yenilemek, yenileyebilecek anlayışa ermekde elbette ulu Allah'ın emri ile olacaktır. benim sizlerle paylaştığım düşüncelerimi ben uydurmadım ki? taşımış olduğum anlayışında sahipleri ulu meleklerdir. bunlar bize öğretilmiştir. ulu Allah'ın koyduğu kuralı elbet yine o değiştirir. bizler fikrimiz var ve çok güzel diyerek ortaya çıkmadık.

  İslam dininin kuralları çağa uygun değildir ve uygulanması günümüz dünyasının değer yargılarıyla örtüşmez diyorsanız buna katılırım ama bu islam dinine inanan birinin söylemi olmasa gerekir. İslam dinini sizin gibi anlasalar dinin günün değerleriyle çatışması belki sona erer ama herkesin doğrusunun birbirinden farklı olabileceğini unutmayın bu halde ortada din diye bir şey bırakmaz. Yanlış anlamayın ben bundan şikayetçi olmam ama bunu din adına savunmayı pek olanaklı görmüyorum...
  islam dini çağ'ın çok çok ilerisindedir. çağdan kastınız teknolojimi bilimmi? insanlık nerede? medeniyet arabalar, telefonlar ve evimizde çeşmeden akan sıcak su ise, şükür ve hamd nerede? herkezin doğrusu birbirinden farklı olsada doğru bir tanedir. toplum ruhu bu doğruya el birliği ile kavuşacaktır. çünkü ortada inanıp inanmama durumları kalmamıştır artık. hak veren ve vermeyenler olacaktır. islam dininin kuralları açıktır ama anlatılandan farklıdır. islam dininde alkol haramdır. ama alkolun kendisi haram değildir alkolun ETKISI haramdır. domuz yemek HARAM dır ama domuzun kendisi haram değildir ulu Allah'ın yarattığı bir canlıdır o. onu yemek insan bedenınden atılmayacak yağ birikmesine sebep olur ve haram olan kısmı insana olan olumsuz etkısıdır. yerseniz cehennemde yanmazsınız, ama obez olursunuz. namaz vakitlerimidir caga uymayan? iş hayatına uymayan? selam selamdır herturlu kosulda ayakta bile verilir. bunun halleri vardır duruma göre kolaylaştırılmıştır. at üstünde deve üstünde bile namaz vardır islamda. ihtiyac durumunda oturarak yatarak bile namaz kılınır. su yoksa kumla toprakla abdest vardır. mesele namazın sekli degil o an ki verilen saygı duruşu ve selamdır. zorlastırmaları insanlar yapmışlarıdır islamın bir sucu yoktur bu işde.


  Tek din vardır oda islamiyettir iddianızda Dinler tarihi ve yaşanılan dünyada birbirinden farklı bir çok din olması, dört tane birbirinden farklı kutsal kitap olması gerçeğiyle uyuşmuyor. Belli ki bu konuda sizin öznel bir yorumunuz ve içinde ''olması gereken din'' anlayışınızı taşıyor
  ..

  ulu Allah bir, harfi getiren ulu melek cebrail as bir, ama kitapları birsürü? biz önce neye inandığımızı bir masaya yatıralım muhterem. ulu Allaha inanıyormuyuz müslümanlar? evet. cebrail as'a inanıyormuyuz islamda? evet. peki önceki dediğiniz peygamberlere sevgili adem peygamberimizden, sevgili muhammedimize kadar aradaki tüm peygamberlere inanıyormuyuz islamda? evet. peki uyuşmayan nedir? peygamber ve din taraftarlıgıysa evet uyuşmuyor. Akıla mantığa uyuşmuyor haklısınız. birçok kitap birçok anlayış yok ortada, hepsini aynı zamanın içersine koyup değerlendiremezsiniz. zaman ve koşullara idrak ve muhakemesine göre değişmiştir kitaplar. özleri aynıdır. DOĞRULUK ve ADALETTİR. o peygamber senın bu peygamber benım demek geriliktir. peygamberi tutup aşağılamak hor görmekde ayıp tır. hemde kabul ettiğin peygamberi. ne büyük gaflettir bu aslında, bu konuda peygamberimizin şefaatini beklemesin kimse. düşünceden yoksun olana azim göstermeyene tavsiyem şefaatten çok ulu Allah'ın merhametini dilemeleridir. peygamberler bölücü değil birleştirici olmak için gelmiştirler, kitaplarıda öyle. amaç ulu Allah'da buluşmakken peygamberlerle oyun oynamıştır YANLIŞ insanlara, ama bu onun vaadinde vardır, onların en emın sandıkları yola oturacağımda demiştir şeytan dediğimiz yanlış. fakat elbet ulu Allah yücelemiş ise içlerinden bir peygamberi özellikle son peygamberimizi, bu insana diğerlerini küçümseme hakkı vermez. yarattığını yücelemek ancak ulu ve kerim cenabı Allaha mahsustur. sen bak bir tek peygamber gibi olmaya çalış bakalım hangisi olabiliyorsun. daha islam yokken hazreti ibrahime iyi bir muslumandı o diyor peki neden? müslüman nedir? namazmı kılmış hazreti ibrahim çok? oruçmu tutmuş? sakal uzatıp sünnetinimi yapmış? haccamı gitmiş? ne yapmışda musluman demişler ona daha islam yok iken?

  ben olması gereken din anlayışından bahsetmiyorum. zamanı gelmiştir ulu Allah'ın izini vardır. o ol dediği vakit bu anlayışa herkez istesede istemesede erecektir. gücü yeten yetmeyeni uyaracak toparlayacaktır. çünkü israfil as yeryüzündedir ve görevi vardır. sadece zamanını bilemiyorum. girişdeki öğrenci benzetmem ile bitireyim, burası bir hayat okulu, insanlar öğrenci ulu melekler ise öğretmenlerdir, onlar insanların yücelediği peygamberlerede öğretirler ama nedense hiç isimleri anılmaz. onların öğrettiği bilgiyi taşımak ona uymak sadece peygamberleremi şart koşulmuşturda onlar hep örnek insan olmuşlardır? sebebi öğretmene en yakın olan öğrenci olmalarıdır. okulda öğretmenin gözünün önünde en önde oturan öğrenci ile arkadaki öğrenci arasında fark vardır. en önde bir iki kişi oturabileceğine göre arkada oturanlarada daha çok iş düşmektedir. konuyu bir öğrencinin anlaması ve anlatması yetmez diğerlerininde azimli ve çalışkan olması gerekir. sonuçta herkez aynı sınıftadır. bilgi aynıdır. peki biz ne yapmışız? öğretmen sınıfda dururken kalkıp önde oturan kişileri yücelemiş onlar gibi olmaya gücümüz kudretimiz aklımız var iken, gayret bile göstermemişizdir.

  candan selam ederim.
  Konu tansxx tarafından (31-12-2012 Saat 02:21 PM ) değiştirilmiştir.
  "birimiz hepimiz hepimiz birimiz için"

 3. #13
  Aktif Üye tansxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesaj
  1.640
  Rep Gücü
  14450
  selam ederim;

  konumuza dönecek olursak;

  dünyada savaşlar, açlıklar, ahlak çöküntüleri, canlılara ve tabiata budenli haksızlıklar sürerken, ortada kutlanacak birşey ben göremiyorum. sevgili isa peygamberimizin doğumunu kutluyorsak, bizler ondan ne öğrendik ki neyi kutluyoruz? eğerki yok yeni bir yılın gelişini kutluyorsak, geçen yılın kıymeti ne kadar bilindi dünya sulh'u ve barışı'ı adınada gelecek yıldan ümitliyizde kutluyoruz? ortada kutlama yapılacak bir durum yoktur. sahte bahanelerden biridir azıtmaya. tv'lerde izleriz çıkan haberleri ertesi gün ve yılbaşı gecesi neler olmuş. bunlar benim düşüncelerim.
  "birimiz hepimiz hepimiz birimiz için"

 4. #14
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  [QUOTE=sabit;334818]
  İsa'yı peygamber olarak kabul eden islam dini, kabul ettiği bir peygamberin doğum gününün kutlanmasını neden yasaklasın? İslam dini doğum gününe karşı diyorsanız o başka. Ama kaynak gösterilen ayetler böyle demiyor hatta benim görebildiğim kadarıyla noel'in kutlanması konusunda da bir şey söylemiyor.


  noel hz. isanın doğum günü değildir sn sabit. bu bayram pagan kökenli bir bayramdır.google amcaya sorun isterseniz.


  51. Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin dostudurlar (birbirinin tarafını tutarlar). İçinizden onları dost tutanlar, onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna yol göstermez.

  Read more: Dinimizde Noel Diye Bir Bayram Yoktur,Noel Kutlamak Dinimizde Yasaktır
  Burada islam dini bize yahudi ve hristiyanları dost edinmeyin diyor, başka bir ifadeyle onlara düşman olun diyor. İslam dini hani hoşgörü diniydi? Açıkça farklı dinden olanlara düşman olun diyor.
  dost edinmeyin demek eşittir düşman olun demek değildir.(Ayrıca ayetlerin hangi bağlamda söylendikleri(sebebi nüzulü),önceki ve sonraki ayetlerle birlikte değerlendirilmesi ayetin anlaşılması açısından önemlidir.bu ayet müslümanlarla savaşan yahudilere yardımcı olmaya kalkışan ve mslüman olduğunu iddia eden übey bin selül hakkında inmiştir..)
  Allaha ve rasulüne,islama karşı düşmanca hareket etmediği müddetçe müslüman olmayanlara adaletle davranmak emredilmiştir.hatta kafir komşunun hakkı müslümanınkinden önemlidir yerine göre.

  kaldı ki,kuranda Allahın sevdiği kullardan bahsedilirken,
  Mümtehine 8
  (Medenî 91) Allah, sizinle din uğrunda savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayanlara iyilik yapmanızı ve onlara adil davranmanızı yasaklamaz. Çünkü Allah, adaletli olanları sever.
  buyurulur.yine yhudilerin tüm entikalarına rağmen;
  Mâide 13
  (Medenî 112) Sözlerini bozmaları sebebiyle onları lanetledik ve kalplerini katılaştırdık. Onlar kelimelerin yerlerini değiştirirler (kitaplarını tahrif ederler). Kendilerine öğretilen ahkamın (Tevrat'ın) önemli bir bölümünü de unuttular. İçlerinden pek azı hariç, onlardan daima bir hainlik görürsün. Yine de sen onları affet ve aldırış etme. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever.
  buyurulur.
  Âl-i İmrân 119
  (Medenî 89) İşte siz öyle kimselersiniz ki, onlar sizi sevmedikleri halde siz onları seversiniz. Siz, bütün kitaplara inanırsınız; onlar ise, sizinle karşılaştıklarında "İnandık" derler; kendi başlarına kaldıklarında da, size olan kinlerinden dolayı parmaklarının uçlarını ısırırlar. De ki: Kininizden (kahrolup) ölün! Şüphesiz Allah kalplerin içindekini hakkıyla bilmektedir.

  buyurulur.Müslüman tüm insanları sever.Ama tümüne güven duymak yada veli(dost) edinmek safdillikten başka birşey olmaz.tüm insanları sever,çünkü herbirinin hidayete kabiliyeti olduğunu bilir.bu kabiliyetin ortaya çıkması için yardımcı olur.Kabiliyeti olmayanda vardır elbet ama bunu biz bilemeyiz.o yüzden o insanlık hatırı için herkesi Allahın bir kulu olarak yaradandan ötürü sever,iyiliğine çalışır.İslam düşmanlarına karşı gardınıda alır elbette.

Benzer Konular

 1. Dinimizde kandil geceleri varmı?
  simqe Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 17
  Son mesaj: 11-05-2017, 01:25 AM
 2. 'Kara çarşafa dinimizde yer yok' açılımı
  YukseLL Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 19-09-2015, 07:26 PM
 3. Bugun Noel
  mopsy Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-12-2009, 10:13 AM
 4. Noel....
  mopsy Tarafından Diger Dinler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-12-2009, 02:53 PM
 5. Dinimizde kadının yeri
  nefisetülilm Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-05-2009, 07:47 AM
Yukarı Çık