1. Sayfa, Toplam 3 123 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 30
 1. #1
  Kıdemli Üye onuc13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Yaş
  46
  Mesaj
  559
  Rep Gücü
  2430

  Şeriat nedir ?

  Şerîat Nedir Gerçekten Biliyormusunuz?

  --------------------------------------------------------------------------------

  Şerîat (Arapça: الشر يعة), bir İslam dini terimi.


  Etimoloji ve Tanım [değiştir]Şeriat, Arapça kökenli bir sözcük olup; "yol, mezhep, metod, âdet, insanı bir ırmağa, su içilecek bir kaynağa ulaştıran yol" anl***** gelir. İslam dinindeki terimsel anlamı ise "ilâhî emir ve yasaklar toplamı", "İslam'ın kutsal kitabı Kur'an'ın âyetleri, İslam'ın son peygamberi olan (hz.)Muhammed'in söz ve fiilleri (sünnet/hadis) ve İslâm bilginlerinin görüş birliği içinde bulundukları hususlara dayanan ilâhî kanun"dur. Bu açıdan anlam olarak din terimine benzeyen şeriat teriminin din teriminden farklılığı kullanım şeklindedir. Zira şeriat, "dinin insan eylemlerine (amel) ilişkin hükümlerinin bütünü", "dinin dışa yansıyan görüntüsü ve dünya ile ilgili hükümlerinin tamamı", "İslam Hukuku" gibi anlamlar için kullanılmaktadır. Kısaca dini hükümlerin bütünü ve dinin dünyevi ve maddi yönü olarak tanımlanabilir.

  Şeriat sözcüğü şer' (الشر ع) sözcüğü ile aynı kökten gelmektedir. Bu sözcük beyan etmek anlamında olup, şeriat koymak manasında da kullanılır. Şeriat koyana "Şâri'"denir. İslam dininine göre tek şâri' yani şeriat koyucu (yani kural/hukuk koyucu) Allah'dır. Allah'a bundan dolayı "Şâri-i Hâkim" veya "Şâri-i Mübîn" denildiği de olur. Ayrıca, İslam dininde peygamberler Allah'ın hükümlerini yani şeriatını ortaya koydukları ve insanlara haber verdikleri nedeniyle şari olarak anılabilirler. Şeriat sözcüğünün çoğulu "şerâyi"dir.

  Şerîat kelimesi diğer kanunlar için de kullanılabilir. "(hz.)Musa'nın şerîatı", "Zerdüşt şerîatı" gibi. Kelimenin terim anlamı Mekke'de inen şu âyette görülür: "Sonra seni bu işte apaçık bir şeriat sahibi kıldık. Sen ona uy. Hakkı bilmeyenlerin heva ve heveslerine uyma" (el-Câsiye, 45/18). İslam inancına göre son peygamber olarak kabul edilen (hz.)Muhammed'den önce de birçok peygamber gelmiştir, bu peygamberlerin çoğunun Allah tarafından yeni bir şeriat yani kanun bütünü ile gönderildiğine inanılır, (hz.)Muhammed'in getirdiği şeriat ta önceki şeriatların bir devamı ve tamamlayıcısı niteliğindedir. Bu İslam'ın kutsal kitabı Kur'an'ın şu ayetinde görülebilir: "Allah dini doğru tutmanız ve onda ayrılığa düşmemeniz hususunda Nuh'a tavsiye ettiği, sana vahyettiğimiz, (hz.)İbrahim'e, (hz.)Musa'ya ve (hz.)İsa'ya tavsiyede bulunduğumuz dinle ilgili hususları size şerîat olarak koydu” (eş-Şûrâ, 42/13). .
  Konu onuc13 tarafından (03-05-2007 Saat 01:38 AM ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Kıdemli Üye SMN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  918
  Blog Mesajları
  21
  Rep Gücü
  162

  Cevap: Şeriat nedir ?

  BEN SOZLUK ANLAMIYLA DEGIL,HALKIN ANLAYACAGI BİR DILLE BIR HABERDEN ALINTI YAPARAK SERIATIN NE OLDUGUNU ANLATMAYA CALISAYIM

  İran'da aşırı muhafazakâr olarak tanınan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'a yönelik eleştirilerin ardı arkası kesilmiyor. Şimdiye kadar baskıcı yönetimi nedeniyle daha çok reformcular, demokrasi yanlılıları ve kadınların şikâyet ettiği Ahmedinecad, bu kez yönetim kademelerinde etkin olan radikal İslamcı kesimlerin hedefi oldu.

  Ahmedinecad, önceki gün yapılan İran Öğretmenler Günü kutlamalarında eski öğretmenini karşısında görünce saygısını göstermek için önünde eğilerek yaşlı kadının eldivenli elini öpüp başına götürdü. Ahmedinecad, ardından kalın bir pardösü içindeki başı örtülü kadın öğretmen ile yıllar sonra karşılaşmanın verdiği heyecanla kucaklaştı.  Ancak Cumhurbaşkanı'nın bu hareketi kendisinden daha radikal İslamcı olan kesimin sert tepkisini çekti. Ultra muhafazakâr Hizbullah gazetesi dünkü baskısında Ahmedinecad'ı, "ahlaksızlıkla" suçladı. "İran'ın Müslüman halkı, İslam Devrimi'nden sonra uygulanan şeriat yasalarına aykırı olan böyle bir olaya tanık olmadı" diyen gazete, "Bu tarz ahlaksızca hareketlerin tıpkı dine ve kutsal değerlere saldırı gibi ciddi sonuçları olur" şeklinde tehditkâr bir ifadeye yer verdi.
  Gazete, Ahmedinecad'ın bu hareketiyle, şeriatın yasakladığı bir erkeğin akrabalık ilişkisi olmayan bir kadınla fiziki temas suçunu işlemiş olduğunu ima etti. Fransız AFP ajansı ise Tahran çıkışlı haberinde Ahmedinecad ile eldivenli ve yüzü dışında tepeden tırnağa kapalı olan kadın öğretmenin kucaklaşması sırasında herhangi bir şekilde tensel temas olamayacağına dikkat çekti.

 3. #3
  Kıdemli Üye onuc13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Yaş
  46
  Mesaj
  559
  Rep Gücü
  2430

  Cevap: Şeriat nedir ?

  Şeriat denilince niçin aklımıza hemen İran geliyor ?
  İslam medeniyeti ile İran medeniyeti arasında milyon fark vardır.

  Bir haberden alıntı yaparak bir kelimeye şeriatın ne olduğunu anlatmaya çalışalım., diyorsun mora...
  Sana soruyorum...
  1. si burada tartışmak için konu açılmamış,
  2. si bir kelimenin ne anlama geldiği bilimsel kitaplarda yazıldığı şekli mi önemlidir, yoksa halkın anladığı şekil mi...Yoksa bazı kesimlerin halkın anlamasını istediği şekil mi ?

  Alıntıyla, halkın anladığı şekil ile ifade ifade etmeye çalışmışsın, Bir kelimenin anlamını...
  Ancak ilim ve bilimi devre dışı bırakmışsın...
  Halkın anlayacağı bir dille öylemi,
  halkın anlayacağı bir dille kaynaklardan yine anlatılabilirdi...
  Niçin böyle bir gereksinim duydun ?
  İnançlarınla paralellik arzetmediği için mi ?

 4. #4
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Mesaj
  96
  Rep Gücü
  0

  Cevap: Şeriat nedir ?

  sayın arkadaşlar şeriat hz Allahın hz muhammedin hocalığında gösterilen müslümanın ibadet etme ve yaşama biçimidir yoldur hz muhammede inen dini kurllardır
  şeratın bir üst kapısı tarigattır tarigatın hocası hz Alidir
  tarigat ilmi şeratın daha ileri din ahlak inanc biçimidir
  şerait gibi daha derin ilmi ve ibadet şekli içerir

  şeriatın hocası ve ilmin şehri =hz muhammettir
  tarigatın hocası ilmin kapısı = hz Alidir
  tarikat ilmini bilmeyen onu kabul etmeyen hz muhammedin şeratında şehrinde
  yeri yoktur
  cünkü kapıyı acmadan o kapıyı kabul etmeden o şehire girilemiyor


  şu an islamlarda ilmin kapısı kapalıdır tarigat kısmı yok sayılmakta bin yıldır kapalı tutulmaktadır
  tarigatta haktır
  şeratta haktır

  bu şeriat hz muhammedin ilk gösterdiği bire bir kurallar olarak kalmamış zamanla
  şerait (şer) kapısı şer at diye halk arasında görülmüştür cünkü emeviler abbasiler hz Ali taraftarlarını suclamak için görevi ispiyoncu devlet memurları kadrosu oluşturmuşlardır
  şimdi bu ispiyoncu kadro emniyet sekuriti olarak sudi arabistanda devam etmektedir

 5. #5
  Kıdemli Üye SMN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  918
  Blog Mesajları
  21
  Rep Gücü
  162

  Cevap: Şeriat nedir ?

  Seriatın sozluk anlamı yukarıda yazdıgın gibi olabilir.Ben sozluk anlamından cok hayata nasıl geciriliyor,yanı nasıl uygulanıyor ona bakarım.Seriatı uygulayan En yakın ornek de İran oldugu icin İran'dan ornek verdim.
  Sen Turkiye'de rejim seriat olsa İranda olanlardan farklı bir manzaramı olacagını sanıyorsun? Daha gectigimiz aylarda Malatyada Kafa kesmeler olmadımı? Ustelik bu işi yapanlar bunu din adına yapıyoruz diye soylemedilermi? Soyle bana Kur-An da adam oldurmek diye birsey varmı? Daha ileri gidelim musluman olmayanların veya gereklerini yeterince yerine getirmeyenlerin katlı vaciptir diye Kur-An ın neresinde yazıyor? Ama bu sekilde Fetva veren ve kendilerine musluman diyen hacılar ,hocalar,seyhler var(istersen o konudada ornek vereyim,ama ornege gerek yok Medyada cok yazılıp cizildi duymussundur)

  İnanclarıma gelince,Muslumanın elhamdilullah, galiba bu kanıya nickimim mora olmasından vardın :) Bende sunu soyluyorum Mora Yunanıstanda bir yarımada oldugu gibi Corum dolaylarındada Bir dag adıdır.İnsanlar nasıl bakarsa oyle gorur

  Son olarak sunu soyluyorum SERIAT FALAN ISTEMIYORUM Turkiyenın seriatla yonetilmesi enaz 100 yıl geriye gitmesidir.Dunyada seriatla yonetilip bilim ve teknikte ilerlemiş bir tane ornek Ulke yoktur.Dinimizi (İslam) anlatalım Fakat bunu baskı aracı olarak kullanmayalım.

 6. #6
  Kıdemli Üye onuc13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Yaş
  46
  Mesaj
  559
  Rep Gücü
  2430

  Cevap: Şeriat nedir ?

  Şeriat nedir? İsmiyle açılmış konu hakkındaki yorumların tahrik sınırının dikkate alınarak yorum yapılmasını rica ederim.

  Böyle bir konu açmamın sebebine gelince...
  Ülkemizde Bazı kritik dönemlerde art niyetli insanların,grupların tahriklerine kapılarak müslümanların bazı hatalara düştüklerini müşahede ediyoruz.

  Ne olur bazı hatalara düşülürse ?
  İnsanların yapacağı öyle hatalar vardır ki; Maalesef kendisini müslüman olarak bilir ama sarfettiği sözler sebebiyle İslam dairesinden farkında olmadan çıkar, ahiret yurdundaki ebedi hayatını perişan eder.

  Bundan sana ne, denilebilir. Ama müslüman; gördüğü hatayı, yanlışı eliyle, buna gücü yetmez ise diliyle, buna da gücü yetmez ise kalbinden buğuzla o kötülüğe rıza göstermeyecek.

  Bu hadis-i şeriften yola çıkarak Şeriatın ne anlama geldiğini aktarmaya çalıştım.


  Nedir bu hatalar.
  "Kahrolsun şeriat, kahrolsun şeriat..............."
  Pekii ne anlama geliyor bu ?
  Kahrolsun şeriat demek "kahrolsun islam, kahrolsun Kur'an, kahrolsun islam hükümleri" anlamıyla eşdeğerdir.

  Şeriatın ne anlama geldiğini bilen bir müslüman, böyle sözler sarfeder mi ?
  Hayır kesinlikle hayır.

  Bu kelimelerin, insanlara ters gösterilmesinin sebebi ne olabilir.
  Niçin şeriat denilince bu millet öcü görmüş gibi oluyor ?
  Niçin Başını kapatan müslüman kadınlar çağdışı olarak takdim ediliyor ?
  Niçin namaz kılan, Allah'a kulluk etmeye çalışan insanlar karanlık, yobaz kelimeleriyle rencide ediliyor. Onlar bu ülkenin vatandaşı değil mi ?
  Bir de onlar İran'a gitsin, gibi coğrafik yer belirleme, adres gösterme cesaretini kendisinde görüyor bazı insanlar...

  mora...
  Şeriatın hayata nasıl uygulandığını görmek istiyorsan,
  kesinlikle ama kesinlikle İran'a değil, Kur'an-a ve islam hukukuna bakacaksın.
  İslam medeniyeti ile İran'ın çelişkilerini teker teker yazdırma bana...

  Malatya'da meydana gelen ve hiçbir müslümanın tasvip etmediği eylemi örnek göstermişsin.
  İslam şeriatı hiçbir şahısa infaz hakkını vermez.

  Müslüman olmayanların katlinin vacip olduğunu söyleyenler çıldırmış olmalı...
  Böyle birşey yok. İnanç konusun da insan serbesttir.

  Her sakallıya dede denilmediği gibi, her hocayım diyene de hoca denilmez. Ölçüler bellidir. Prof. olması, ilahiyatçı olması, arapça bilmesi ölçü değildir.

  Herkesin inancı kendisini ilgilendirir. Senin inancında seni ilgilendirir, beni değil...

  Son yazdığın cümlelere gerçekten çok üzüldüm.
  Tarihinle barışık olmadığın izlenimi benim üzerimde ağırlık kazanmaya başladı. yanılıyormuyum.

 7. #7
  Kıdemli Üye SMN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  918
  Blog Mesajları
  21
  Rep Gücü
  162

  Cevap: Şeriat nedir ?

  Ben seriatın Kelime anl***** degil Gunumuzde uygulanan sekline karsıyım. Peygamberimiz zamanındaki islam Hukuku na hicbir muslumanın karsı cıkacagını sanmıyorum. Kotuden ornek verilmez denir! ama Gunumuzde bir tane Peygamberimiz zamanındaki İslam hukukuyla yonetilen ulke ornek verebilirmisin. Kotu ornekleri ben vereyim Cezayir,Afganistan,İran.....daha cok var. Simdi kotu ornekler bu kadar cok iken Seriat bu kadar devsirme olmusken.Turkiye' nin hali ve etnik yapısı karsısında ben Ulkemde seriat isteyebilirmiyim? İstemedigim gibi isteyenlerede şaşarım.
  Arkadaslar artık uyanalım. islamın besigi Arabistan bile İslam'ı (hac) ekonomik bir arac olarak gorerken,İran'nın Amerikanın 1940 larda yapmayı basardıgı Atom bombasını yapmak icin 70 yıl sonra yapmaya calısırken (ustelik uranyum zenginlestirmek icin Atom muhendisleride Dıger ulkelerden getirterek).Biz nelerle ugrasıyoruz.

  Ben Tarihimi biliyorum,ama barısık olmak zorunda da degilim,Yani gecmişten ders alarak Herzaman gelecege bakarım,bazıları gibi gecmişte takılıp kalmam.
  Konuyu uzatmaya gerek yok .Herkeze gecmişteki orneklere bakmalarını ,gelecekde aynı hataları yapmamalarını tavsiye ediyorum.

 8. #8
  Üyecik himyata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Mesaj
  4
  Rep Gücü
  11

  Cevap: Şeriat nedir ?

  Kavram kargaşası ülkemizde olduğu kadar, acaba başka bir yerde de böyle popüler midir, şahsen ben bilmiyorum:rolleyes:

 9. #9
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Şeriat'ın Ne olduğunu bilmek istiyenlere...

  Şeriatın Farklı bir tanımı.

  Şerîat-ı İslâmiye, aklî bürhanlar üzerine müessestir.
  Bu şerîat, ulûm-u esasiyenin hayatî noktalarını tamamiyle tazammun etmiş olan ulûm ve fünundan mülahhastır.
  Evet tehzibür ruh,
  riyazetü’l-kalb,
  terbiyetü’l-vicdan,
  tedbirü’l-cesed,
  tedvirü’l-menzil,
  siyasetü’l-medeniye,
  nizamatü’l-âlem,
  hukuk,
  muamelât,
  âdâb-ı içtimâîye vesâire vesâire gibi ulûm ve fünunun ihtiva ettikleri esâsâtın fihristesi,
  Şerîat-ı İslâmiyedir.

  R.N.K

  Anlıyanlar yorum yapsın lütfen , Anlamıyanlar ise feryat ve yanlış tanımlar üzerine müdavim olacaklarına , anlamaya gayret etsin lütfen. ilgililere duyurulur....
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

 10. #10
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  912
  Rep Gücü
  19319

  Cevap: Şeriat'ın Ne olduğunu bilmek istiyenlere...

  Ben birazcık anladım :Entusiasmado:

  Aradan birkaç kelimeyi farkedip mantık yürütmeye çalışarak tabi :Entusiasmado:

  Bazı konularınızda sizden ısrarla tercüme istemelerine rağmen siz, anlamaya çalışın diye verdiğiniz cevapları bildiğim için mealini istemeye pek yüzüm yok açıkçası :Entusiasmado:

  Kabaca bir katkıda bulunayım;

  Şeriat : İslam hukuku/kanunu. Kuran'ı ve Hz. Muhammed'in öğretilerinden doğan bir din devleti rejimi.

  Ayrıca bkz : Şeriatın kestiği parmak acımaz :Entusiasmado:

  Aşırısına kaçıldığı vakit istenmeyen sonuçlar doğuran ve özellikle S.Arabistan gibi şeriat ülkelerinde ''kadın nasıl dövülür?'' adlı popüler tv programlarına rastlanabilen ve İran, Nijerya gibi ülkelerde recm cezasını uygulayarak dünyada ki islam korkusuna bir katkı sağlayan rejimdir ayrıca.

1. Sayfa, Toplam 3 123 SonSon

Benzer Konular

 1. Kuran’a göre şeriat nasıl, yobazlara göre şeriat nasıl?
  erkanarkut Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 11-03-2015, 09:16 PM
 2. Şeriat isteyenlere özel
  elosia Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 53
  Son mesaj: 09-02-2010, 05:28 PM
 3. Şeriat
  dogangunes Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 13-12-2009, 11:55 AM
 4. Şeriat ve İntikam Yemini
  SOSYALİST Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 17
  Son mesaj: 18-03-2009, 03:19 PM
 5. şeriat-tarikat-hakikat
  RABİA Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 20
  Son mesaj: 13-03-2008, 01:35 AM
Yukarı Çık