3. Sayfa, Toplam 6 BirinciBirinci 12345 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 21 ile 30 Toplam: 51
 1. #21
  Kıdemli Üye ResuLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Mesaj
  975
  Rep Gücü
  1697

  Cevap: Müslümanlar neden geri ?

  Alıntı kızılsevdam´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  geri olmamızın tek bi sebebi var allahın bize bahşettiği aklı kullanmıyoruz. onun yerine baskalarının bizim yerimize düşünmesine izin verip, ağızlarından çıkanı olduğu gibi kabul ediyoruz. sorgulamıyoruz. ..
  soyledıklerın dogru
  bıze bahsedılen aklı kullanamadıgımızdan okumayı okudugumuzu algılamayı
  ve hayatımıza yansıtmayı bılmedıgımızden bu hallerdeyız...

 2. #22
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Mesaj
  522
  Rep Gücü
  7930

  Cevap: Müslümanlar neden geri ?

  Alıntı hakan2034´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  MÜSLÜMANLAR NEDEN GERİ KAFİRLER NEDEN İLERİ ?

  1-Batı devletlerinin ilerlemelerinin temelinde sömürü,kan,vahşet vardır:Afrika'yı sömürüp,yeraltı ve yer üstü zenginliklerini yağmalayan batılı emperyalistler, afrikalı zencileri amerika'da köle diye satarlar.Amerika'yı işgal eden ingiltere,fransa,ispanya ...gibi emperyalist devletler oradaki " aztek-maya-inka" medeniyetlerini yok edip, katliamlar yaparak altınlarını ele geçirip ,yer üstü zenginliklerini de batıya taşırlar ...!Şu an kovboy deyince cesur ve atılgan insanlar , kızılderili denince kafaderisi soyan yabani insanlar akla gelir ...Halbuki o kızılderililer ülkelerini savunan vatansever insanlar topluluğu idi ama medya-sinema insanların beynini yıkayarak olayları tam tersine bizlere belletmişlerdir .İngiltere Hindistanı işgal edip yaklaşık iki yüz yıl sömürürken ,İngiltere'deki halı fabrikaları halı satabilsin diye hindistan'da el emeği halı yapan tam 50.000 hintlinin ellerinin kesilmesine izin verirler ingiliz hükümeti...Hindistanlılar bisiklete binen bir ingiliz kıza gülüp alay ettikleri için ingiliz silahlı kuvvetleri tarafından silahlı yaylıma ateşine tutulurlar ve onlarca kişi sadece bir alay gülüşünün sonunda canlarından olurar...Batılılar Çin'i yönetim altında tutabilmek için yüzbinler-milyonların esrarkeş-eroinman olmalarına göz yumar hatta desteklerler...Evet batı ileri ama temeli kan-vahşet ve gözyaşı ile örülü!

  2-Batılılar Rönesans'ın temellerini İslam ülkelerinden aldıkları bilgi , ilim sayesinde atmışlar ve bu sayede hamle yapabilmişlerdir...Orta çağ denen dönemde batı karanlık ve zulüm içinde yüzerken İslam ülkeleri ilim-fen-matematikte batıya liderlik yapıyor , batılı öğrenciler Arap ülkelerine ve Endülüs'e ilim tahsiline geliyorlardı...Evet bir zamanlar İslam ülkeleri ileri batı ülkeleri geri idi çünkü Müslümanlar ;İslam ile iç içe idi ve İslam hayata aktarılmış idi , Kısaca ;

  3-İlk emri " OKU " olan,8 yıllık eğitimi değil ; " Beşikten mezara dek ilim öğrenmeyi " tavsiye eden, O zamanın uzak ülkelerinden olan Çin hedef gösterilip , " İlim Çin'de bile olsa onu alın " buyurulan, "ilim Öğrenmek kadın -erkeğe farzdır" diye emredilen , Kutsal Kitabında (Kur'an-ı Kerim'de) "Hiç düşünmez misiniz ?" , "Akılınızı hiç kullanmaz mısınız ?" , " Ne de az düşünürsünüz !" gibi yönlendirici ayetleri bünyesinde bulunduran

  Müslümanlar günümüzde ne yazık ki İslam'dan uzaklaşıp, adları ile müslüman, yaşayışı ile hristiyan oldukları için, ilim-teknoloji-kültürdeki önderliklerini kaybetmişler ve çağın ilerisinde bulunan Kur'an'ın gerisinde bulunan batılı ülkelerinde gerisinde kalmışlardır !
  Oku emri bizde okuyan batılılar, içki onların kitabında serbest, bizim kitabımızda yasak.
  İçki tüketiminde dünya 3. sü ülkeyiz.
  Kafir ALLAH inancı olmayanlara denir bildiğim kadarıyla. Ben ALLAH inancını olmayan bir ülkenin liderlik yada ilerici bir devlet olarak rastlamadım ne yazık ki...Önce bu yüzden kaybediyoruz. İnançları yadırgayarak ve yargılayarak.

  Sonra kendi içimizde bölünmeye başlıyoruz. Allah'ın kelamından ALLAH'ın peygamberlerinden çok ALLAH'ın kelamını yada peygamberlerinin sözünü kitapta toplayanları mukaddes insanları önde tutarak, tarikatlar mezhepler vs bölünerek geri kalıyoruz. Kendimize mübarek insanlar arayıp onların kuyruklarında dolaşarak, onları haşa peygamberlerden önde tutarak,

  Herşeyi İslamla örtüştürmeye çalışarak

  Teknolojiye İslam engeli koyarak

  Komşuluk ve arkadaşlıklarımızı İslami değerler* bahanesiyle kısıtlayarak,

  Kafiri, başka inançları böylesine yadırgayarak

  Fikir alış verişinde bulunmayarak

  Kendi din bilginlerimizin bile açıklarını yakalamaya çalışarak

  daha sayardım ama bu saatte bunlar geldi aklıma.

 3. #23
  bursali68
  Misafir..

  Cevap: Müslümanlar neden geri ?

  Alıntı Mücahide´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sayınbursalı her konuda collectiona katılıyorum ve uslubunuzun oldukça agrasif olması çok garip.Tabi ki Allahü Teala kendisi mi gelmeliydi demeniz çok acı.Kendisi ne dilerse onu yapar O sahibimiz.Öyle dilemiş öyle yapmış.Sizin Efendimizin asli görevini üstlenmeniz ne kadar büyük bir ukelalık ve kendini bilmezliktir böyle.O'nun görevini kendinize atfedemezsiniz , O Kur'anı Kerimin muhatabı ve açıklayıcısıdır.Yok bende anlarım , açıklarım diyorsanız , kendinizi Peygamber yerine koymuş olursunuz.Bunun aksini iddia ediyorsanız Nahl süresini inkar etmiş olursunuz.

  Artık istediğiniz yolda gidin , fakat kimse kendini Peygamber yerine koymasın haddini bilsin.Bilmeyen olursa Allahü Teala bildirir.

  Şahsi malı değil diyorsunuz ama sizin şahsi malınızmış gibi ben anlarım ben müctehidim , ben peygamberim edasında tek elinizde görmektende geri kalmıyorsunuz , bu ne çelişki sayın bursalı...

  Tenkidleriniz ilmi olmadıkça bundan sonra cevap vermem mümkün değil , zan ve bence senceye dinimizde yer yoktur.Saygılar.
  Sn.Mücahide,yazılarımı dikkatle okuyunuz kafadan sallamayınız.Kimse kendini Hz.Peygamberimizin yerine koyduğu falan yok.Kimsenin de ukalalık yaptığı yok.Ancak siz öyle anlamışsanız sizde kalsın.O sizin anlama biçiminiz.Tırnak içerisinde yazmış olduğum cümleler sizin cümleleriniz.Yani Hz. Peygamber postacı diyen yok.Sizin yanlış anlamanız onlar.Böyle bir şey diyecek olsam merak etmeyin dobra dobra lafı yuvarlamadan direk söylerim.Ancak o fikirde değilim.Ama yineliyorum siz öyle anlamış gibi görünüp,yada öyle anlayıp tartışma zemini istiyorsanız buyrun tartışalım.Bakalım ben ve siz neler diyeceğiz?
  Siz bana diyorsunuz da kendiniz de haddinizi biliniz.Benim söylememiş olduğum bir şeyi söylemiş gibi bir daha yansıtmayınız.Anlamıyorsanız ilkokul çocuklarına anlatır gibi anlatacak halimiz yok.İlle de bana bir ilkokul çocuğuna anlatır gibi anlatın derseniz öyle de anlatabilirim.Sorun değil.
  Tekrar söylüyorum.Hz.Peygamber kimsenin şahsi malı değil.Bunun çekilecek farklı bir tarafı yok.Ancak bu kelimeden benim müctehid falan olduğumu anlıyorsanız anlayışınıza hayranım derim.
  Benim tenkidlerime ilmi kapasiteniz ne kadar ki ne kadar cevap verebileceksiniz.Yorum mu yapabileceksiniz,yoksa herhangi bir kitaptan alıntı yaparak mı gelip buraya yapıştıracaksınız.Güldürmeyin beni.Siz ilahiyat profesörü falan mısınız ki ne kadar ilmilik istiyorsunuz.

  Siz daha benim ilmi yapmış olduğum eleştrileri dahi anlamamış,kendinize göre ve yetişme tarzınıza göre,anladığınızı yorumlamışsınız.İlmilik bu mu?Buysa hiç ilmi tartışma görmedik.

  Sıkıştığınız noktada da tartışmayı veya konuyu bir daha " ukalalık...vb " kelimelerle kişisel hakarete götürmenizden sizi men ediyorum.Benim yazılarımı okursanız hiç bir yerinde kişisel bir hakaret yoktur.Konu hakkındaki fikrimi yazdım.Ancak sizin hakaret içeren yazınıza bakınca şu aklıma geldi " insanın fikri neyse zikri de odur ".

  Bir kez daha bu tarz yazı kullanmayınız.

  Sağlıcakla kalın.

 4. #24
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: Müslümanlar neden geri ?

  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  İçki Haramdır diyene nerede yazıyor diyorsunuz,deniyor ki Kur'an da.Yok orada haram edilmemiş diyorsunuz,KAFİR oluyorsunuz.

  Sayın bursalı68;

  1. Hurma ağaçlarının meyvesinden ve üzümlerden hem bir içki yapıyor, hem de güzel rızk ediniyorsunuz. Bunda aklı eren kavim için elbette ibret vardır.(Nahl, 67)

  2.Sana içkiyi ve kumarı soruyorlar. De ki: Onlarda hem günah, hem insanlar için faydalar vardır. Günahları ise faydalarından daha büyüktür. (Bakara, 219)


  3.Ey iman edenler! İçki, kumar, tapmaya mahsus dikili taşlar, fal okları ancak şeytanın amelinden birer murdardır. Onun için bunlardan kaçının ki, murada eresiniz.(Maide 90)


  Bu ayetler, içkiyi haram kılmamış mıdır?
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 5. #25
  bursali68
  Misafir..

  Cevap: Müslümanlar neden geri ?

  Alıntı RABİA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sayın bursalı68;

  1. Hurma ağaçlarının meyvesinden ve üzümlerden hem bir içki yapıyor, hem de güzel rızk ediniyorsunuz. Bunda aklı eren kavim için elbette ibret vardır.(Nahl, 67)

  2.Sana içkiyi ve kumarı soruyorlar. De ki: Onlarda hem günah, hem insanlar için faydalar vardır. Günahları ise faydalarından daha büyüktür. (Bakara, 219)


  3.Ey iman edenler! İçki, kumar, tapmaya mahsus dikili taşlar, fal okları ancak şeytanın amelinden birer murdardır. Onun için bunlardan kaçının ki, murada eresiniz.(Maide 90)


  Bu ayetler, içkiyi haram kılmamış mıdır?
  Türkçesi ne göre evet,peki Arapçası'nda aynen mi yazıyor(Bakara 219)?Burada vurguladığım mealler ile Arapçası (orjinali) tutuyor mu?Veya ne kadar tutuyor?Bakara suresinin ilgili 219.ayetine giderek oradaki " Haram " kelimesini yazabilir misiniz.
  Günah=Haram mıdır?
  Mekruh=Helal yada Haram mıdır?

  Sanırım anlamlar çok önemli ayette günah yazana haram dersek olur mu.Siz olur diye yorumlayabilirsiniz.Ancak ben olmaz diye yorumlarım.

  Örneğin Allah Kur'an'da " Domuz etine " direk HARAM demiştir.Burada niçin haram demiyor?

  Bakara 219: yes'eluneke anil hamri vel meysir kul fıhima ismün kebıruv ve menafiu lin nasi ve ismühüma ekberu min nef'ıhima ve yes'eluneke maza yünfikun* kulil afv kezalike yübeyyinüllahü lekümül ayati lealleküm tetefekkerun

  219 - Ey Muhammed! Sana şarap ve kumardan soruyorlar. De ki: Bu ikisinde büyük bir günah, bir de insanlar için bazı menfaatler vardır. Fakat günahları, menfaatlerinden daha büyüktür. Yine sana neyi infak edeceklerini soruyorlar. De ki: İhtiyaçtan fazlasını infak edin. İşte böylece Allah, size âyetlerini açıklıyor. Umulur ki siz düşünürsünüz.

 6. #26
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: Müslümanlar neden geri ?

  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Türkçesi ne göre evet,peki Arapçası'nda aynen mi yazıyor(Bakara 219)?Burada vurguladığım mealler ile Arapçası (orjinali) tutuyor mu?Veya ne kadar tutuyor?Bakara suresinin ilgili 219.ayetine giderek oradaki " Haram " kelimesini yazabilir misiniz.
  Günah=Haram mıdır?
  Mekruh=Helal yada Haram mıdır?

  Sanırım anlamlar çok önemli ayette günah yazana haram dersek olur mu.Siz olur diye yorumlayabilirsiniz.Ancak ben olmaz diye yorumlarım.

  Örneğin Allah Kur'an'da " Domuz etine " direk HARAM demiştir.Burada niçin haram demiyor?

  Bakara 219: yes'eluneke anil hamri vel meysir kul fıhima ismün kebıruv ve menafiu lin nasi ve ismühüma ekberu min nef'ıhima ve yes'eluneke maza yünfikun* kulil afv kezalike yübeyyinüllahü lekümül ayati lealleküm tetefekkerun

  219 - Ey Muhammed! Sana şarap ve kumardan soruyorlar. De ki: Bu ikisinde büyük bir günah, bir de insanlar için bazı menfaatler vardır. Fakat günahları, menfaatlerinden daha büyüktür. Yine sana neyi infak edeceklerini soruyorlar. De ki: İhtiyaçtan fazlasını infak edin. İşte böylece Allah, size âyetlerini açıklıyor. Umulur ki siz düşünürsünüz.

  Ayetleri iniş zamanlarına ve durumlarına göre incelemeniz gerekiyor:


  Yukarıdaki ayet,Hz.Peygamberin,içki hususunda Allah'tan açık bir beyan istemesi üzerine inmiştir.Bu ayette çok kesin bir hüküm olmadığından, ve bazı yararları da olduğunun belirtilmesi üzerine, birtakım insanlar içki içmeye devam etmişlerdir.Fakat birgün ashab-ı kiramdan birinin akşam namazı vaktinden önce içki içmesi ve namaz esnasında Surelerden birini şaşırması üzerine, başka bir ayet inerek, içkinin namaz vakitlernde yasaklandığı haber verilmiştir.Böylece yine birtakım kişiler, yatsı namazından sonra içki içmeye devam ettiler.

  Ve yine birgün, sahabelerden birinin düğün yemeğinde içkinin tesiriyle soyluluk iddaasında bulunması,ve karşı tarafın buna mukabil,saldırıda bulunması üzerine içki hakkında kesin bir hüküm belirten şu ayet inmiştir:

  Maide süresi,91.ayet:

  Şeytan, içkide ve kumarda aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi Allah'ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık siz hepiniz vazgeçtiniz değil mi?
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 7. #27
  bursali68
  Misafir..

  Cevap: Müslümanlar neden geri ?

  Alıntı RABİA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ayetleri iniş zamanlarına ve durumlarına göre incelemeniz gerekiyor:


  Yukarıdaki ayet,Hz.Peygamberin,içki hususunda Allah'tan açık bir beyan istemesi üzerine inmiştir.Bu ayette çok kesin bir hüküm olmadığından, ve bazı yararları da olduğunun belirtilmesi üzerine, birtakım insanlar içki içmeye devam etmişlerdir.Fakat birgün ashab-ı kiramdan birinin akşam namazı vaktinden önce içki içmesi ve namaz esnasında Surelerden birini şaşırması üzerine, başka bir ayet inerek, içkinin namaz vakitlernde yasaklandığı haber verilmiştir.Böylece yine birtakım kişiler, yatsı namazından sonra içki içmeye devam ettiler.

  Ve yine birgün, sahabelerden birinin düğün yemeğinde içkinin tesiriyle soyluluk iddaasında bulunması,ve karşı tarafın buna mukabil,saldırıda bulunması üzerine içki hakkında kesin bir hüküm belirten şu ayet inmiştir:

  Maide süresi,91.ayet:

  Şeytan, içkide ve kumarda aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi Allah'ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık siz hepiniz vazgeçtiniz değil mi?
  Anlatılan o olay bildiğimiz bir olay.Ancak vurgulamak istediğim şudur,örnek veriyorum;

  BAKARA:173 " İnnema harrame aleykümül meytete ved deme ve lahmel hınzıri ve ma ühille bihı li ğayrillah* fe menidturra ğayra bağıv ve la adin fe la isme aleyh* innellahe ğafurur rahıym "

  BAKARA:173 - O, size yalnız şunları haram kıldı: Ölü hayvan, kan, domuz eti, bir de Allah'tan başkası adına kesilen hayvanlar. Sonra kim bunlardan yemeye mecbur kalırsa, başkasının hakkına tecavüz etmemek ve zaruret ölçüsünü geçmemek şartıyla ona da bir günah yükletilmez. Çünkü Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.
  .................................
  NAHL:115 " İnnema harrama aleykümül meytete ved deme ve lahmel hınzıri ve ma ühille li ğayrillahi bih fe menidturra ğayra bağıv ve la adin fe innellahe ğafurur rahıym "

  NAHL:115 " O size ancak ölü hayvanı, kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası adına kesilenleri haram kıldı. Her kim bu haram şeyleri yemeye mecbur kalırsa (başkasının hakkına) saldırmadan ve aşırı gitmeden yiyebilir. Şüphesiz Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir."

  Yukarıdaki BAKARA 173 ve NAHL 115 ayetlerde açık şekilde domuz eti için " harrama / harrame " kelimesi kullanılarak tartışmasız haram kesin hüküm olarak konmuş.Buna kimsenin itirazı olamaz.
  .................................................. .................................................. ......................
  .................................................. .................................................. ......................
  Peki Uyuşturucu (içki) ve Kumar ile ilgili aynı mı bakalım;

  BAKARA 219: yes'eluneke anil hamri vel meysir kul fıhima ismün kebıruv ve menafiu lin nasi ve ismühüma ekberu min nef'ıhima ve yes'eluneke maza yünfikun* kulil afv kezalike yübeyyinüllahü lekümül ayati lealleküm tetefekkerun

  BAKARA 219 - Ey Muhammed! Sana şarap ve kumardan soruyorlar. De ki: Bu ikisinde büyük bir günah, bir de insanlar için bazı menfaatler vardır. Fakat günahları, menfaatlerinden daha büyüktür. Yine sana neyi infak edeceklerini soruyorlar. De ki: İhtiyaçtan fazlasını infak edin. İşte böylece Allah, size âyetlerini açıklıyor. Umulur ki siz düşünürsünüz.
  ..............................

  MAİDE 90 " Ya eyyühellezıne amenu innemel hamru vel meysiru vel ensabü vel ezlamü ricsüm min ameliş şeytani fectenibuhü lealleküm tüflihun "

  MAİDE 90 " Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz."
  ...............................

  MAİDE 91 " İnnema yürıdüş şeytanü ey yukıa beynekümül adavete vel bağdae fil hamri vel meysiri ve yesuddeküm an zikrillahi ve anis salah fe hel entüm müntehun "

  MAİDE 91 " Şeytan, içki ve kumarla sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi? "

  Yukarıdaki BAKARA 219 , MAİDE 90 , MAİDE 91 ayetlere baktığımızda,orjinaline(arapçası) baktığımızda " haram veya günah " kelimeleri var mı?Yok.Ne deniyor kaçının,imtina edin,özellikle uyuşturucu(içki) için eksisi artısını geçerse terkedin,dediği bu.Benim aradığım " HARAM ve GÜNAH " kelimesi.Arapçasında haram veya günah yok ise ve mealde bu iki kelime konmuşsa bunun anlamı nedir?

  Dikkat ediniz yukarıdaki ayetlerin hiçbirinde yorum yok,ayetler arapçası ve mealler ise Elmalılı Hamdi YAZIR'ın dır.

  Haram olana değil demek,günah olana değil demek Kafirlik.
  Haram olanı haram kabul edip,yinede o haramı işlemek bireyi " günaha " sokar.
  Peki haram olmayana haram demek,günah olmayana günah demek ne demek?

  Sağlıcakla kalın.

 8. #28
  Üyecik Mücahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Alem-i Ervah
  Mesaj
  28
  Rep Gücü
  523

  Cevap: Müslümanlar neden geri ?

  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sn.Mücahide,yazılarımı dikkatle okuyunuz kafadan sallamayınız.Kimse kendini Hz.Peygamberimizin yerine koyduğu falan yok.Kimsenin de ukalalık yaptığı yok.Ancak siz öyle anlamışsanız sizde kalsın.O sizin anlama biçiminiz.Tırnak içerisinde yazmış olduğum cümleler sizin cümleleriniz.Yani Hz. Peygamber postacı diyen yok.Sizin yanlış anlamanız onlar.Böyle bir şey diyecek olsam merak etmeyin dobra dobra lafı yuvarlamadan direk söylerim.Ancak o fikirde değilim.Ama yineliyorum siz öyle anlamış gibi görünüp,yada öyle anlayıp tartışma zemini istiyorsanız buyrun tartışalım.Bakalım ben ve siz neler diyeceğiz?
  Siz bana diyorsunuz da kendiniz de haddinizi biliniz.Benim söylememiş olduğum bir şeyi söylemiş gibi bir daha yansıtmayınız.Anlamıyorsanız ilkokul çocuklarına anlatır gibi anlatacak halimiz yok.İlle de bana bir ilkokul çocuğuna anlatır gibi anlatın derseniz öyle de anlatabilirim.Sorun değil.
  Tekrar söylüyorum.Hz.Peygamber kimsenin şahsi malı değil.Bunun çekilecek farklı bir tarafı yok.Ancak bu kelimeden benim müctehid falan olduğumu anlıyorsanız anlayışınıza hayranım derim.
  Benim tenkidlerime ilmi kapasiteniz ne kadar ki ne kadar cevap verebileceksiniz.Yorum mu yapabileceksiniz,yoksa herhangi bir kitaptan alıntı yaparak mı gelip buraya yapıştıracaksınız.Güldürmeyin beni.Siz ilahiyat profesörü falan mısınız ki ne kadar ilmilik istiyorsunuz.

  Siz daha benim ilmi yapmış olduğum eleştrileri dahi anlamamış,kendinize göre ve yetişme tarzınıza göre,anladığınızı yorumlamışsınız.İlmilik bu mu?Buysa hiç ilmi tartışma görmedik.

  Sıkıştığınız noktada da tartışmayı veya konuyu bir daha " ukalalık...vb " kelimelerle kişisel hakarete götürmenizden sizi men ediyorum.Benim yazılarımı okursanız hiç bir yerinde kişisel bir hakaret yoktur.Konu hakkındaki fikrimi yazdım.Ancak sizin hakaret içeren yazınıza bakınca şu aklıma geldi " insanın fikri neyse zikri de odur ".

  Bir kez daha bu tarz yazı kullanmayınız.

  Sağlıcakla kalın.
  Siz o zaman konuştuklarınızın ne anlama geldiğinden de bi habersiniz.biraz daha düşünerek konuşun o zaman.
  Sizin ilminiz Nahl süresini inkar edecek kadar zayıf sayın bursalı , Ayette ne buyurmuş Allahü Teala ( indirdiğimi insanlara açıklayasın ) buyurmuş.Açıklamak demek , muradı ilahimi , ne demek istediğimi , beyan et demektir.Siz ise inkar edip açıklamaya gerek yok bende anlarım diyorsunuz.Bu ne iddiasıdır , bu peygamberlik iddiasıdır.Yani maskenizi indirin ilk önce.Bunu ise ancak ilmi olmayan insan yapar.Sizin tartışmaya meyilli olduğunuzu görüyorum.Fakat bizim sizinle tartışacak bir şeyimiz yok efendim , siz ilk önce Nahl süresini tasdik edin ,bu ayete iman edin aynı noktada buluşalım.

  Ayrıca ilkokul ,ortaokul komplexlerine girmeniz çok komik.Benim 3 yaşındaki evladım sizden daha büyük ilm sahibidir.Hakarete varan söylemleriniz sizin kalitenizi ortaya koyuyor.Sizin anlayışınıza karşı diye kimseye saldırırcasına küçük düşürmeye çalışarak kelam etmeyiniz.

  Ayrıca siz ilk önce kendinize çeki düzen verin sonra başkasına sıra gelsin.

 9. #29
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Mesaj
  522
  Rep Gücü
  7930

  Cevap: Müslümanlar neden geri ?

  Alıntı Mücahide´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Siz o zaman konuştuklarınızın ne anlama geldiğinden de bi habersiniz.biraz daha düşünerek konuşun o zaman.
  Sizin ilminiz Nahl süresini inkar edecek kadar zayıf sayın bursalı , Ayette ne buyurmuş Allahü Teala ( indirdiğimi insanlara açıklayasın ) buyurmuş.Açıklamak demek , muradı ilahimi , ne demek istediğimi , beyan et demektir.Siz ise inkar edip açıklamaya gerek yok bende anlarım diyorsunuz.Bu ne iddiasıdır , bu peygamberlik iddiasıdır.Yani maskenizi indirin ilk önce.Bunu ise ancak ilmi olmayan insan yapar.Sizin tartışmaya meyilli olduğunuzu görüyorum.Fakat bizim sizinle tartışacak bir şeyimiz yok efendim , siz ilk önce Nahl süresini tasdik edin ,bu ayete iman edin aynı noktada buluşalım.

  Ayrıca ilkokul ,ortaokul komplexlerine girmeniz çok komik.Benim 3 yaşındaki evladım sizden daha büyük ilm sahibidir.Hakarete varan söylemleriniz sizin kalitenizi ortaya koyuyor.Sizin anlayışınıza karşı diye kimseye saldırırcasına küçük düşürmeye çalışarak kelam etmeyiniz.

  Ayrıca siz ilk önce kendinize çeki düzen verin sonra başkasına sıra gelsin.
  10 kere baktım baktım durdum. Ama emin oldum sonunda. Daha açılan konuya bir yorum bile yazmamışsınız!!! Ve direk arkadaşın yorumunu alıntı yapıp tartışma ortamı yaratmaya çalışmışsınız. alıntı yaparak değilde neden konuya kendinize ait yorum katmadınız bilemem ama madem yorum yapamayacağınız bir konu o zaman size tavsiyem yorumdan yorum yapmak yanlışından dönünüz. Daha bu konuda sizin şahsi bir yorumunuz yok. Önce yorum yapın derim ben. Daha sonra güzel güzel bilgileri tartışmaya devam edersiniz. Yok eğer diğer üyelerin yorumlarına yorum yapacaksanız eğer işte o da beni aşar.

 10. #30
  bursali68
  Misafir..

  Cevap: Müslümanlar neden geri ?

  Alıntı Mücahide´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Siz o zaman konuştuklarınızın ne anlama geldiğinden de bi habersiniz.biraz daha düşünerek konuşun o zaman.
  Sizin ilminiz Nahl süresini inkar edecek kadar zayıf sayın bursalı , Ayette ne buyurmuş Allahü Teala ( indirdiğimi insanlara açıklayasın ) buyurmuş.Açıklamak demek , muradı ilahimi , ne demek istediğimi , beyan et demektir.Siz ise inkar edip açıklamaya gerek yok bende anlarım diyorsunuz.Bu ne iddiasıdır , bu peygamberlik iddiasıdır.Yani maskenizi indirin ilk önce.Bunu ise ancak ilmi olmayan insan yapar.Sizin tartışmaya meyilli olduğunuzu görüyorum.Fakat bizim sizinle tartışacak bir şeyimiz yok efendim , siz ilk önce Nahl süresini tasdik edin ,bu ayete iman edin aynı noktada buluşalım.

  Ayrıca ilkokul ,ortaokul komplexlerine girmeniz çok komik.Benim 3 yaşındaki evladım sizden daha büyük ilm sahibidir.Hakarete varan söylemleriniz sizin kalitenizi ortaya koyuyor.Sizin anlayışınıza karşı diye kimseye saldırırcasına küçük düşürmeye çalışarak kelam etmeyiniz.

  Ayrıca siz ilk önce kendinize çeki düzen verin sonra başkasına sıra gelsin.
  Sn.Mücahide,tekrar tekrar yazdıklarınızı okuyunuz.Karşısındakini " ukalalıkla " itham eden ben değil sizsiniz.Üstelik tabii NAHL suresini siz anlarsınız,biz anlayamayız.Şu ana kadar ki anlayışların dışında bir şey söylendiğinde anlayışsız oluyoruz değil mi.

  Yukarıdaki mesajımda yazdığım ayetlerin arapçası ve mealdeki türkçeleri okursanız dediğinizin tersini göreceksiniz.Laf kalabalığını bırakıp arapçası ve türkçesine bir bakın lütfen.O ayettekileri ben demiyorum öyle bir iddiam da yok olamaz da.Allah'ın ayetleri.Ben kafama göre yazmıyorum,açarsanız kur'an-ı Kerim'i aynen okursunuz.Söz söylemeden önce açın bir okuyun sonra fikrinizi beyan edin sonra size bir hakaret varsa cevap verirsiniz.

  Tabii siz konuyu peygamber gelmelimiydi gelmemelimiydi platformuna taşımaya çalışıyorsunuz.Ancak buna kendi kendinize soru sorup cevap verir durursunuz.
  Çünkü konu bu değil.Ana konuya ait fikrinizi okuyamadık şu ana dek.Bana hakareti bir yana bırakıp fikrinizi zikrinizi bir duysak?

  Bana ettiğiniz hakareti de aynen size iade ediyorum nasıl kullanırsanız kullanın.

  Ayrıca siz kimsiniz görüyorum ki Kur'an-ı almışsınız hegamonyanıza cennetin anahtarlarını elinizde tutma,kaptırmama gayretindesiniz gibi geliyor.Bir tane elle tutulur bir açıklamanız yok.Ben örnekler veriyorum,siz hakaret ediyorsunuz.Tartışma yaparak fikir mi beyan edeceğiz yoksa kavga mı edeceğiz.Siz söyleyin kavga edelim derseniz edelim.Yok kavga etmeyelim derseniz bir daha da hakarete yeltenmeyin.Terbiye sınırlarını da zorlamayalım burada.

  Kur'an-ı anlamak yaşamak çok önemli.Söylendiği gibi,yağmurun yağacağını Allah bilir,çocukların cinsiyetini Allah bilir...bunlar geride kaldı.Allah neredeyse bildirdik der.Kıyametin kopacağını bile neredeyse bildirdik der.Roman gibi okursak,araştırmazsak,bilimden uzak tutarsak kitabımızı,yaya kalırız.Ufkumuz daralır.Sora da bir çok adı islam ülkesi olan ülkedeki insanlar gibi gündüzleri enfiye çeker,geceleri gizli alemler yapar dururuz.

  Anlamadan sadece arapçasını okur geçersek,okuduklarımızı da sonuçta Allah'ın yarattığı kulların meallendirdiğini atlayıp aynen kesin kes deyip şartsız kabul edersek,işte o zaman kim yanar kim kurtulur bilinmez.

  Ayrıca yatıp kalkıp söylediğiniz NAHL suresi kastınız 43. ayet ise " Bilmiyorsanız (zikr)alimlerine sorunuz " diye Saadeti Ebediyye kitabında yazan o kelime ise o zaman buyrun bakalım o ayet orada yazdığı gibi mi;

  NAHL43 - (Ey Peygamber!) Senden önce de, kendilerine vahyettiğimiz erkeklerden başkasını peygamber olarak göndermedik. Eğer bunu bilmiyorsanız Tevrat ve İncil âlimlerine sorun.
  7-8 kez aynı ayeti ben yazmaya bıktım bazı arkadaşlar örnek vermeye bıkmadı.

  Sağlıcakla kalın.

3. Sayfa, Toplam 6 BirinciBirinci 12345 ... SonSon

Benzer Konular

 1. İdam cezası geri gelmeli mi? Neden?
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 34
  Son mesaj: 12-12-2014, 03:01 PM
 2. Silinen Geri Dönüşüm Kutusunu Geri Getirme
  dogangunes Tarafından Üye İpuçları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-07-2010, 05:15 PM
 3. İNSANCA YAŞAMAK / Müslümanlar niçin geri kalmıştır ?
  collection Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 18-05-2009, 01:54 AM
 4. Müslümanlar!..
  onuc13 Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 02-06-2008, 11:35 AM
 5. Neden, Geri, Kalmışız
  Hamdi ÖZDEMİR Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-02-2008, 05:47 AM
Yukarı Çık