+ Yorum (Cevap) yazın
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

Kuran’da içki haram kılınırken, cennette içki içilmesinin helal olması

Din ve İnanç Kategorisinde ve islam (Müslümanlık) Forumunda Bulunan Kuran’da içki haram kılınırken, cennette içki içilmesinin helal olması Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Kuran’da içki haram kılınırken, cennette içki içilmesinin helal olması çelişki değil midir? Bu iddianın temel sebebi içki ve içecek kelimelerinin

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Üye Numarası
  32357
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.772
  Rep Gücü
  15311

  Kuran’da içki haram kılınırken, cennette içki içilmesinin helal olması

  Kuran’da içki haram kılınırken, cennette içki içilmesinin helal olması çelişki değil midir?  Bu iddianın temel sebebi içki ve içecek kelimelerinin Arapça karşılığı ile Türkçe karşılığının karıştırılmasıdır. Bu karışıklılıkla orijinal metinde olmayan ifadeler sanki Kuran’da varmış gibi zannedilmektedir. İlk başta bu konuyla ilgili olan ayetlere bakam.

  Takva sahiplerine va'dedilen cennetin misali (şudur): İçinde bozulmayan sudan ırmaklar, tadı değişmeyen sütten ırmaklar, içenler için lezzet veren şaraptan ırmaklar ve süzme baldan ırmaklar vardır ve orda onlar için meyvelerin her türlüsünden ve Rablerinden bir mağfiret vardır. Hiç (böyle mükafaatlanan bir kişi), ateşin içinde ebedi olarak kalan ve bağırsaklarını 'parça parça koparan' kaynar sudan içirilen kimseler gibi olur mu? (47 Muhammed Suresi, 15)

  Bu ayette çevrilen “şaraptan ırmaklar” kelimesinden yola çıkarak şarabın bir içecek olarak cennette olduğu ve dolayısıyla övüldüğü iddia edilmektedir. Fakat bu ayette geçen kelimenin karşılığı ve bunun anl***** bakıldığında hatanın nerede yapıldığı anlaşılacaktır.

  Ayetin orijinalinde de “şarap” kelimesi geçer ve türkçeye direk olarak “şarap” olarak tercüme edilir. Fakat arapçadaki “şarap” kelimesinin karşılığı ile türkçedeki “şarap” kelimesinin karşılığı aynı değildir. “Şarap” kelimesi Arapça “içmek” anl***** “şerebe” (شرب) fiilinde türer. Şarap içecek her şeydir. İçilecek her şeydir. Fakat bu kelime arapçadan türkçeye geçerken anlam kaymasına uğramış ve “içki” anlamında “şarap” olarak anlamlandırılmıştır.

  Arapçada ise “şarap” ve “alkollü diğer içecekler” için “Hımır” (خمر) kelimesi kullanılmaktadır. Kuran’da da “alkollü içecek” (türkçedeki şarap) anlamında bu kelime kullanılmaktadır.

  Ey iman edenler, içki ( Hımır) (خمر), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytanın işlerinden olan pisliklerdir. Öyleyse bun(lar)dan kaçının; umulur ki kurtuluşa erersiniz. Gerçekten şeytan, içki ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi, Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi? (5 Maide Suresi, 90-91)

  Ayrıca Allah Kuran’da cennet içeceğinin sarhoşluk vermediğini başka bir ayette ayrıca şöyle ifade etmektedir.

  Kaynağından (doldurulmuş) testiler, ibrikler ve kadehler ki bundan ne başlarını bir ağrı tutar, ne de kendilerinden geçip akılları çelinir. (56 Vakıa Suresi, 18-19)

  Dolayısıyla iki dil arasındaki bu anlam karmaşasından faydalanılarak bu eleştiriler yapılmaktadır. Oysa ayette geçen kelimelerin gerçek anlamları bulunup, kelimeler buna göre düşünülürse sonuçta ortada bir çelişki söz konusu olmadı görülmektedir.  ALINTI:İslam üstündür

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Supermeydan
  Mesaj
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Afyon'da içki yasağı
  YukseLL Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-04-2012, 01:42 PM
 2. Hiç şarap ve içki içmeyecek
  mopsy Tarafından Diger Dinler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 01-11-2011, 09:38 AM
 3. Padişahlar içki içermiydi?
  YukseLL Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 04-02-2011, 11:22 PM
 4. Müslümanlıkta içki haramdır......
  M ü e l l i f... Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 01-07-2009, 11:44 PM
 5. içki neden haramdır?
  Venhar Tarafından Dualar Hadisler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-09-2008, 11:40 PM