+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5

Kur-an ve hadisler ile mekkeliler

Din ve İnanç Kategorisinde ve islam (Müslümanlık) Forumunda Bulunan Kur-an ve hadisler ile mekkeliler Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Hamd Allah'ındır. O'na hamdeder, O'ndan yardım ve bağışlanma dileriz. Nefislerimizin şerlerinden, amellerimizin kötülerinden O'na sığınırız. O'nun hidâyet ettiğini kimse saptıramaz

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Üye Numarası
  136118
  Mesaj
  1.016
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9718

  Kur-an ve hadisler ile mekkeliler

  Hamd Allah'ındır. O'na hamdeder, O'ndan yardım ve bağışlanma dileriz. Nefislerimizin şerlerinden, amellerimizin kötülerinden O'na sığınırız. O'nun hidâyet ettiğini kimse saptıramaz ve saptırdığını da kimse hidâyete kavuşturamaz.

  Allah'tan başka ibadete layık ilâh bulunmadığına, birliğine ve ortağının olmadığına, Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in de O'nun kulu ve rasulü olduğuna şehâdet ederim. ...  Bu konu hakkında üzerinde dikkatle ve önemle durulması gereken bir konu olması sebebiyle, gereken dikkat ve hassasiyetin gösterilmesini umud ediyorum..

  1- Çünkü bizden önce yaşamış insanların düştükleri hatalar nelerdir..?

  2- Bu insanlar ne ile uyarılmış ve ne ile tehdit edilmiş ve eldeki mevcut bilimsel bilgi ve belgelere göre bu adamların insanlık tarihindeki akibeti ne olmuş....?

  3- Günümüzde bizde bilinçli olarak veya bilinçsizce veya bizden öncekilerin uyarıldığı gibi

  [170] Onlara (müşriklere): Allah'ın indirdiğine uyun, denildiği zaman onlar, "Hayır! Biz atalarımızı üzerinde bulduğumuz yola uyarız" dediler. Ya ataları bir şey anlamamış, doğruyu da bulamamış idiyseler? BAKARA
  atalarımızın bize öğrettiği İSLAM adı altında HAK ile BATIL karışmışmı yoksa saf kaynakdan doğru olarak mı besleniyoruz..?

  4- Bu forumlarda ve daha global anlamda dünya genelinde bu konular hakkında ki farklı görüş, yorum ve düşüncelerin oluşmasında ki hatalarımız neler..

  5- Bizim DİN ve İSLAM adına yaptığımız ibadet, söz ve eylemlerin GEÇERLİ ve SAHİH olabilmesinin, olmazsa olmazları nelerdir.

  Özetle bu yukardaki kısa maddelerin gözlemlenebileceği hatalarımızı mukayese edebileceğimiz, ve teferruatları ile hakklarında en sağlam ve detaylı bilgi alabildiğimiz toplumlardan bir taneside bizzat ALLAH RESULU S.A.S' in Peygamber olarak UYARICI ve ÖĞÜT vermek üzere gönderildiği, birebir muhatap olduğu ve kendileri nezlinde onlardan sonra gelecek olan tüm insan topluluklarına yaptığı TEBLİĞ' in içeriği ne idi....

  Bu insanlar ne yapmışardıda ALLAH C.C bu topluluğu ve bu topluluk gibi yeryüzünde kıyamete kadar yaşamış ve yaşacak olan tüm topluluk ve insanları MÜŞRiK olarak adlandırmış, PEYGAMBERİNE S.A.S CANLARINI, MALLARINI, IRZLARINI helal kılmıştı...?

  Öncelikle konuya başlamadan önce ALLAH C.C' un bizzat kendi ellerim ile yarattığım dediği ADEMOĞLU'ndan istediği ve beklediği şeyler nelerdir bi kısaca ve temel olarak değinelim...

  [3] Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra da işleri yerli yerince idare ederek Arş'a istivâ eden Allah'tır. Onun izni olmadan hiç kimse şefaatçi olamaz. İşte O Rabbiniz Allah'tır. O halde O'na kulluk edin. Hâla düşünmüyor musunuz!

  [56] Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım. ZARİYAT

  44/38. Biz gökleri, yeri ve bunlar arasında bulunanları, oyun ve eğlence olsun diye yaratmadık.

  44/39. Onları sadece gerçek bir sebeple yarattık. Fakat onların çoğu bilmiyorlar.DUHAN

  (67/ 2) O ki, hanginizin daha güzel davranacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratmıştır. O, mutlak galiptir, çok bağışlayıcıdır.

  [21/25] Senden önce hiçbir resûl göndermedik ki ona: "Benden başka İlâh yoktur; şu halde bana kulluk edin" diye vahyetmiş olmayalım.
  Konu Ammar tarafından (23-09-2010 Saat 11:51 AM ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Üye Numarası
  136118
  Mesaj
  1.016
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9718
  Dilerseniz başlıklar halinde kaynağımız olan KUR-AN ve HADİS lere bakmaya başlayalım...


  MEKKELiLER ALLAH C.C TANIYOR VE BİLİYORLARMIYDI...?

  [10 / 31] (Resûlüm!) De ki: Size gökten ve yerden kim rızık veriyor? Ya da kulaklara ve gözlere kim mâlik (ve hakim) bulunuyor? Ölüden diriyi kim çıkarıyor, diriden ölüyü kim çıkarıyor? (Her türlü) işi kim idare ediyor? "Allah" diyecekler. De ki: Öyle ise (O'na âsi olmaktan) sakınmıyor musunuz? YUNUS SURESİ

  [23/84] (Resûlüm!) De ki: Eğer biliyorsanız (söyleyin bakalım), bu dünya ve onda bulunanlar kime aittir?
  [23/85] "Allah'a aittir" diyecekler. Öyle ise siz hiç düşünüp taşınmaz mısınız! de.
  [23/86] Yedi kat göklerin Rabbi, azametli Arş'ın Rabbi kimdir? diye sor.
  [23/87] "(Bunlar da) Allah'ındır" diyecekler. Şu halde siz Allah'tan korkmaz mısınız! de.
  [23/88] Eğer biliyorsanız (söyleyin), her şeyin melekûtu (mülkiyeti ve yönetimi) kendisinin elinde olan, kendisi her şeyi koruyup kollayan, fakat kendisi korunmayan (buna muhtaç olmayan) kimdir? diye sor.
  [23/89] "(Bunların hepsi) Allah'ındır" diyecekler. Öyle ise nasıl olup da büyüye kapılıyorsunuz? de. MÜMİN' UN SURESİ  [29/65] Gemiye bindikleri zaman, dini yalnız O'na has kılarak (ihlasla) Allah'a yalvarırlar. Fakat onları sâlimen karaya çıkarınca, bir bakarsın ki, (Allah'a) ortak koşmaktadırlar.

  Şimdi şu yukardaki sözleri bize bugün sokağa çıksak bir insan söylese ne deriz...?

  .........MÜSLÜMAN...........

  Buradan görüleceği üzere o dönem MEKKE toplumu İBRAHİM A.S' in TEVHİD dini üzere bir yaşayış ve inancın kalıntıları üzere yaşıyorlardı...  MEKKELiLER ADET İNANÇ VE GELENEKLERi NELERDi;


  Onlara (müşriklere): Allah'ın indirdiğine uyun, denildiği zaman onlar, "Hayır! Biz atalarımızı üzerinde bulduğumuz yola uyarız" dediler. Ya ataları bir şey anlamamış, doğruyu da bulamamış idiyseler? (2/170)

  Onlar Allah'ı bırakıp kendilerine ne zarar ne de fayda verebilecek şeylere tapıyorlar ve: Bunlar, Allah katında bizim şefaatçilerimizdir, diyorlar. De ki: "Siz Allah'a göklerde ve yerde bilemeyeceği bir şeyi mi haber veriyorsunuz? Hâşâ! O, onların ortak koştuklarından uzak ve yücedir." [10/18]
  Onlar (müşrikler) O'nu bırakıp yalnızca bir takım dişilerden (dişi isimli tanrılardan) istiyorlar, ancak inatçı şeytandan dilekte bulunuyorlar. (4/117)

  Cinleri Allah'a ortak koştular. Oysa ki onları da Allah yaratmıştı. Bilgisizce O'na oğullar ve kızlar yakıştırdılar. Hâşâ! O, onların ileri sürdüğü vasıflardan uzak ve yücedir. (6/100)

  Andolsun ki, sizi ilk defa yarattığımız gibi teker teker bize geleceksiniz ve (dünyada) size verdiğimiz şeyleri arkanızda bırakacaksınız. Yaratılışınızda ortaklarımız sandığınız şefaatçılarınızı da yanınızda göremeyeceğiz. Andolsun, aranız açılmış ve (tanrı) sandığınız şeyler sizden kaybolup gitmiştir. (6/94)

  Allah'ın yarattığı ekinlerle hayvanlardan Allah'a pay ayırıp zanlarınca, bu Allah'a, bu da ortaklarımıza (putlarımıza) dediler. Ortakları için ayrılan Allah'a ulaşmıyor, fakat Allah için ayrılan ortaklarına ulaşıyor! Ne kötü hüküm veriyorlar? (6/136)

  Yine bunun gibi onların ortakları, müşriklerden çoğuna çocuklarını öldürmeyi süslü gösterdiler. Hem onları helake düşürmek, hem kendi aleyhlerinde dinlerini karmakarışık kılmak için. Allah dileseydi bunu yapmazlardı; sen onları ve düzmekte oldukları iftiraları bırak. (6/137)


  Onlar saçma düşüncelerine göre dediler ki: "Bu (tanrılar için ayrılan) hayvanlarla ekinler haramdır. Bunları bizim dilediğimizden başkası yiyemez. Bunlar da binilmesi yasaklanmış hayvanlardır." Birtakım hayvanlar da vardır ki, (Allah böyle emrediyor diye) O'na iftira ederek üzerlerine Allah'ın adını anmazlar. Yapmakta oldukları iftiraları yüzünden Allah onları cezalandıracaktır. (6/138)

  Dediler ki: "Şu hayvanların karınlarında olanlar yalnız erkeklerimize aittir, kadınlarımıza ise haram kılınmıştır. Şayet (yavru) ölü doğarsa, o zaman (kadın erkek) hepsi onda ortaktır." Allah bu değerlendirmelerinin cezasını verecektir. Şüphesiz ki O hikmet sahibidir, hakkıyla bilendir. (6/139)

  De ki: Allah şunu yasak etti, diye şehadet edecek şahitlerinizi getirin! Eğer onlar şahitlik ederlerse, sen onlarla beraber şahitlik etme; âyetlerimizi yalanlayanların ve ahiret gününe inanmayanların arzularına uyma. Onlar, Rablerine eş tutuyorlar. (6/150)

  El açıp yalvarmaya lâyık olan ancak O'dur. O'nun dışında el açıp dua ettikleri onların isteklerini hiçbir şeyle karşılamazlar. Onlar ancak ağzına gelsin diye suya doğru iki avucunu açan kimse gibidir. Halbuki (suyu ağzına götürmedikçe) su onun ağzına girecek değildir. Kâfirlerin duası kuşkusuz hedefini şaşırmıştır. (13/14)  Bu başlık altında dikkat çeken özelliklerden bir tanesi varki çooookkkk dikkat etmemiz gerekiyor...

  .......Bunlar, Allah katında bizim şefaatçilerimizdir, diyorlar....[10/18]

  .....Yaratılışınızda ortaklarımız sandığınız şefaatçılarınızı da yanınızda göremeyeceğiz.....(6/94)

  .....O'nun dışında el açıp dua ettikleri onların isteklerini hiçbir şeyle karşılamazlar......(13/14)


  Yani bu topluluk geçmişte yaşayan SALİH KULLARI (EVLİYA) kendilerine şefaatçi olacağını idda etmişler...

  ALLAH C.C ise;

  ......De ki: "Siz Allah'a göklerde ve yerde bilemeyeceği bir şeyi mi haber veriyorsunuz? Hâşâ! O, onların ortak koştuklarından uzak ve yücedir." [10/18]

  MEKKELiLER MESCİD, HAC, NAMAZ İTİKAF ORUC GİBİ İBADETLER YAPIYORMUYDU..?

  Allah'a ortak koşanlar, kendilerinin kâfirliğine bizzat kendileri şahitlik ederlerken, Allah'ın mescitlerini imar etme selâhiyetleri yoktur. Onların bütün işleri boşa gitmiştir. Ve onlar ateşte ebedî kalacaklardır. (9/17)

  Onlar Mescid-i Haram'ın mütevellîleri olmadıkları halde (müminleri) oradan geri çevirirlerken Allah onlara ne diye azap etmeyecek? Oranın mütevellîleri takvâ sahiplerinden başkaları değildir. Fakat onların çoğu bunu bilmez. (8/34)

  Onların Beytullah yanındaki duaları da ıslık çalmak ve el çırpmaktan başka bir şey değildir. (Ey kâfirler!) İnkâr etmekte olduğunuz şeylerden ötürü şimdi azabı tadın! (8/35)

  (Ey müşrikler!) Siz hacılara su vermeyi ve Mescid-i Haram'ı onarmayı, Allah'a ve ahiret gününe iman edip de Allah yolunda cihad edenlerin imanı ile bir mi tutuyorsunuz? Halbuki onlar Allah katında eşit değillerdir. Allah zalimler topluluğunu hidayete erdirmez. (9/19)

  El açıp yalvarmaya lâyık olan ancak O'dur. O'nun dışında el açıp dua ettikleri onların isteklerini hiçbir şeyle karşılamazlar. Onlar ancak ağzına gelsin diye suya doğru iki avucunu açan kimse gibidir. Halbuki (suyu ağzına götürmedikçe) su onun ağzına girecek değildir. Kâfirlerin duası kuşkusuz hedefini şaşırmıştır. (13/14)  Kur-an bize mekkelilerin HAC yaptığını, mescid' ler yaptığını, Kabe yi onarıp bakımın yaptıklarını, Hac' ca gelenlere ikramda bulunup onları ağırladıklarını, hacılara su verdikleri alenen söylüyor...

  HADİSLERDE MEKKELİLER


  Ümmü'l-mü'minîn Âişe|Âişe-i Sıddîka demiştir ki:

  Nebî salla'llâhu aleyhi ve sellem'e Hıcr-ı İsmâil'in cidârından sordum: - Yâ Resûla'llâh! Bu duvar Beyt'ten midir? dedim. Resûlullâh cevâben: - Evet, (cidar, Beyt'tendir) buyurdu. Ben yine sordum: - Kureyş'in bu Hıcr'ı Kâ'be'ye idhal ve ilhâka büdceleri kifâyet etmedi, (Beyt'i daralttılar) diye cevab verdi. Ben: - Kâ'be'nin kapısı niçin bu derece yüksektir? diye sordum. Resûl-i Ekrem: - Senin kavmin dilediklerini Beyt'e koymak, dilediklerini de koymamak için, cevâbında bulundu. Sonra Resûl-i Ekrem: Yâ Âişe! Eğer kavmin Kureyş, câhiliyet devrine yakın olmasaydı ben, cidârı (Hıcr'ı) Beyt'e ilhâk etmek, Beyt'in kapısını da zemin (seviyesi) ne indirmek isterdim. Fakat böyle yapıldığında kaviminin kalbinin kırılmasından endîşe ederim, buyurdu.|783

  Buhari

  Ebû Hüreyre|

  Ebû Bekr-i Sıddîk radiya'llâhu anh Vedâ Hacc'ından (bir sene) evvel taraf-ı Peygamberî'den Emîr-i Hac olarak (Mekke'ye) gönderildiğinde Ebû Bekr de Ebû Hüreyre'yi Kurban bayramının ilk günü Minâ'da büyük bir cemâat içinde halka (şu iki maddeyi) i'lâna me'mur etmiştir (Ebû Hüreyre): Ey nâs iyi biliniz! Bu yıldan sonra müşriklerin haccetmeleri, çıplakların da Kâ'be'yi tavâf eylemeleri yasaktır! (demiştir).|803

  Buhari

  Ümmü'l-mü'minîn Âişe|

  Âişe-i Sıddîka'dan kızkardeşinin oğlu Urve İbn-i Zübeyr, Allâhu Teâlâ'nın: "Safâ ile Merve Allâh'ın şiâr ve alâmetlerinden (iki tepe) dir. Kim ki Beytullâh'ı ziyâret veya ömre ederse, bu iki tepe arasında sa'yetmesinde günah yoktur" meâlindeki kavl-i şerîfinin hükmünden sorup. Şu halde: - Yemîn ederim ki, hiç bir kimse Safâ ile Merve arasında sa'yetmemekten dolayı günahkâr olmaz, (sa'y mübah olur) demiştir. Hazret-i Âişe şöyle cevab vermiştir: - Ey kardeşimin oğlu, ne fenâ söz söyledin. Eğer bu âyet-i kerîmenin hükmü senin te'vîl ettiğin gibi (sa'y mübah) olsaydı, âyet-i kerîme: "Safâ ile Merve arasında sa'y etmemekte günâh yoktur" sûretinde olurdu. Şu kadar ki, bu âyet-i kerîme Ensâr hakkında inzâl buyurulmuştur: Ensâr, müslüman olmazdan evvel "Menât-i Tağiye" putuna teabbüd için ihrâma girerlerdi. Bu puta (dikili bulunduğu) "Müşelled" mevkiinde ibâdet ederlerdi. Ensâr'dan ihramlanan kimseler, (kendi putları karşısında merkûz olan) Safâ ile Merve putları arasıda sa'yetmeği günâh addederlerdi. Ensâr müslüman olunca müşkül addettikleri bu vaziyeti Resûlullâh salla'llahu aleyhi ve sellem'den sordular. Ve: - Yâ Resûla'llâh! Safâ ile Merve arasında sa'yetmek bize girân geliyor, dediler. Bunun üzerine Cenâb-ı Hak: (Safâ ile Merve şeâir-i ilâhiyyedendir...) meâlindeki âyet-i kerîme'yi inzâl buyurdu. Âişe radiya'llâhu anhâ: - Resûlullâh salla'llahu aleyhi ve sellem Safâ ile Merve arasında sa'yi (lisân-ı Kur'an'la) teşrî' buyurdu. Bunlar arasında sa'yi terk etmek kimse için câiz değildir, demiştir.|807

  Ömer b. el-Hattâb|

  (Amr İbn-i Meymûn) der ki: Hazret-i Ömer sabah namazını Müzdelife'de kıldı. Sonra (Meş'arü'l-Haram'da) vakfe etti de dedi ki: müşrikler, güneş doğmadıkça Müzdelife'den Minâ'ya dönmezlerdi. Ve: "Ey Sebîr (dağı, güneşin zıyâsiyle) yıldıra (da biz, Minâ'ya gidelim)" derlerdi. Nebî salla'llahu aleyhi ve sellem Kureyş müşriklerine muhâlefet edip güneş doğmazdan evvel, (alaca karanlıkta) Müzdelife'den (Minâ'ya) döndü.|819

  Yine Ebu Zerr R.A

  “ Ben müslüman olmadan 3 sene evvel namaz kılıyordum, kime kılıyordu diye soranlara ALLAH C.C a, Ebu Bekr R.A soruyor “Nereye yönelirdin?” sorusunu ise, “Bilmiyorum,” diye cevaplıyor ve ekliyor: ” Nereye yöneltirse Allah!”

  Allah kendisini öyle bir topluma risalet görevi ile göndermiştiki, bu toplum (MEKKELiLER) ALLAH C.C ibadette bulunuyor, hac ediyor, sadaka veriyor, ALLAH C.C u çokca zikrediyor, namaz kılıyor, Hac' ca gelenlere su veriyor, fakat bunların yanında kimi yaratılanları kendileri ile ALLAH C.C arasında aracı koyuyorlardı, bunu yaparken gerekçeleri de şu idi;

  “ Biz Bunlar sebebiyle ALLAH C.C a yaklaşmak istiyoruz, ALLAH C.C katında bunların ŞEFAAT lerini diliyoruz. İSA dan MERYEM den ve bunların dışındaki salih kimselerden yardım diliyoruz.”


  [3] Dikkat et, halis din yalnız Allah'ındır. O'nu bırakıp kendilerine bir takım dostlar edinenler: Onlara, bizi sadece Allah'a yaklaştırsınlar diye kulluk ediyoruz, derler. Doğrusu Allah, ayrılığa düştükleri şeylerde aralarında hüküm verecektir. Şüphesiz Allah, yalancı ve inkarcı kimseyi doğru yola iletmez. ZÜMER SURESİ

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Üye Numarası
  136118
  Mesaj
  1.016
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9718
  Şimdi diğer kaynak bilgi ve belgeleri eklemeye devam edeceğim.... Buraya kadar gelen ayet ve hadislerden çıkan sonuç;

  Bir insanın benim yaratıcım ALLAH dır, bize rızık veren ALLAH dır, Yaşatan öldüren ALLAH dır vs.vs.vs... demesi eğer o insanı kurtarıcak olsa idi, MEKKE liler bizden evvel kurtulmuşlardı... Ama ALLAH C.C onların hiçde kurtulduğunu söylemiyor...

  Demek ki ALLAH C.C bilmek değil, birlemek (TEVHİD) lazım...!!!!

  Yani yaptığımız her eylem bir KULLUK göstergesidir....Örnek yeryüzünde yaratılmış herbir insan AÇLIK, SUSUZLUK hisseder mi..?

  Evet..

  Peki bu ihtiyacını gidermek zorunda ise önünde parasının ve rıskının nereden ve ne şekilde geldiğini yani HARAM mı HELAL mi olup olmadığı onu ALLAH C.C KULLUK yapıp yapmadığını gösterirmi..?

  Her insan ERKEK KADINA, KADIN ERKEĞE ihtiyaç duyar mı...?

  Evet

  Peki birisi Helal olan yoldan evlenerek bu ihityacını giderirken ALLAH C.C a KULLUK yapmış olmaz mı..?
  Aynı şekilde bu temel ihtiyacını ZİNA yaparak elde eden ŞEYTANA KULLUK yapmış olmaz mı..?

  Umarım anlata bilmişimdir....

  KUR-AN alenen bize GAYBI yanlız ALLAH C.C un bildiğini söylemesine rağmen..


  O, gaybı bilendir. Kendi gaybını (görülmez bilgi hazinesini) kimseye açık tutmaz (ona muttali kılmaz.) (26)

  Ancak elçileri (peygamberleri) içinde razı olduğu (seçtikleri kimseler) başka. Çünkü O, bunun önüne ve arkasına izleyici (gözetleyici)ler dizer. (27)


  Biz kalkarda Benim şeyhim ALLAH DOSTU oda biliir dersek ne yapmış oluruz... Bizim Evliyaların böyle özellikleri yok mu...?

  Peygamber S.A.S Alemlere Rahmet olarak Gönderilen RESUL Çöl sıcağında günlerce MEKKE den MEDİNE ye HİCRET ederken bizdeki EVLİYALAR saniyeler içersinde İSTANBULDAN MEKKE ye ışınlanmıyormu... Cin ler yaptırıyor ama farkında bile değiller çoğu....!!!!!


  Sevmek KULLUK eylemi mi...?


  [165] İnsanlardan bazıları Allah'tan başkasını Allah'a denk ilahlar edinir de onları Allah'ı sever gibi severler. İman edenlerin Allah'a olan sevgileri ise (onlarınkinden) çok daha fazladır. Keşke zalimler azabı gördükleri zaman (anlayacakları gibi) bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının çok şiddetli olduğunu önceden anlayabilselerdi. BAKARA  Peki TARKAN GENÇLİĞİN İLAHI lafı boşa mı söylenmiş bir laf....?

  Adam düşüyo, ayılıyo, bayılıyo, ağlıyo sızlıyo, saatlerce bekliyo...

  Yaptıklarımız MEKKELİLER den geri kalır yanı varmı..?

  KULLUK: İNSANDAN DÜŞÜNCE, SÖZ,KASIT ve FİİL OLARAK SUDUR EDEN HERŞEYDİR...


  Devam Edecek...
  Konu Ammar tarafından (23-09-2010 Saat 01:21 PM ) değiştirilmiştir.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Üye Numarası
  136118
  Mesaj
  1.016
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9718
  (İlk Peygamberlerin Vazifesi : ibâdeti birleştirmek.)

  Tevhid. İbadette Yüce Allah'ı bir kabul etmektir. Bu da. Allah'ın. kullarına gönderdiği bütün peygamberlerin (tebliğ ettiği) dinidir. Bunların ilki Nuh (A. S.) dır. Onun kavmi iyi insanlara karşı gelince Allah tarafından onlara peygamber olarak gönderildi. Bu peygamberlerin sonuncusu da Hz. Muhamed (S. A. V.) dir. Bu ise o yüce insanların putlaşmış heykellerini kırdı. Öyle bir kavme Peygamber olarak geldi ki : Kavmi ibadet ederler, haccederler, sadaka verirler ve Allah.ı çok anarlardı, fakat bazı mahlukları Allah ile aralarında vâsıta yaparlardı ve derler ki : "Bunlar vâsıtasıyla Allah'a yaklaşmayı, Allah nezdinde onlardan şefaat beklemeyi arzu ediyoruz". Bu vasıtalar. Melekler, Meryem oğlu Isa gibi iyi ve şanlı yaratıklardır.

  Bunun üzerine Allah, bunlara babaları Hz. ibrahim'in dinini bildirmek, bu yakınlığın ve imanın yalnız Allah'ın hakkı olduğunu, ne bir meleke ne de bir peygambere ve de bir başkasına bu türlü yaklaşılamıyacığını haber vermek için Hz. Muhammed (S. A. V.) i onlara Peygamber olarak gönderdi. Böylece onlar yaratıcının yalnız Allah olduğuna, rızkı verenin, yaşatıp öldürenin, bütün işleri hazırlayıp icra edenin ancak O, olduğuna, göklerin, yerlerin ve bunlarda bulunan her şeyin O'nun tasarrufunda bulunduğunda ve hâkimiyetinde olduğuna şehâdet etmişlerdir.

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Üye Numarası
  136118
  Mesaj
  1.016
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9718
  Rasulüllah (S. A. V.) in kendileriyle savaştığı müşrikler de Allah'ın birliğine inanıyorlardı. Buna delil Cenabı Allah'ın şu ayetleridir :

  "Deki ; size gökten ve yerden rızık veren kim ?... O kulaklara ve gözlere malik olan kim ? Ölüden diriyi kim çıkarıyor ? Diriden ölüyü.kim çıkarıyor ?:. İşi kim tedbir ediyor ? Derhal diyecekler ki : "Allah." De ki "O halde sakınmaz mısınız..."

  (Yunus:10/31)


  "De ki, o yer ve ondakiler kimindir, biliyor musunuz.?.. "Allah'ındır" diyecekler. Ohalde iyiden iyi düşünüp ibret almaz mısınız siz?... De ki; O yedi göğün rabbi ve o büyük arşın sahibi kim?.. (Yine) "Allah'ındır" diyecekler, sen de de : "Öyledir de sakınmaz mısınız ?..." De ki : Her şeyin mülkü elinde bulunan kimdir ? Ki daima o himaye ediyor, kendisi asla himayeye muhtaç olmuyor : Biliyorsanız.. (Hepsi) "Allahındır" diyecekler. De ki; o halde nasıl aldanıyorsunuz?.

  (Mü'minün:23/84-90)


  Buna benzer daha bir çok ayetler vardır.

  Şayet onların bunu kabul ettikleri halde Rasulüllah (S. A. V.) in davet ettiği tevhid'e girmediklerini...

  Onların inkâr ettikleri tevhidin zamanımızda "itikad" adı verilen ibadet birliği (tevhidi) olduğunu, bunlardan bazılarının gece gündüz Allah'a dua ettiklerini ve bazılarının Allah'a yakınlık veya şefaat niyetiyle Meleklere, Lât gibi iyi insanlara veya Hz. Isa gibi Peygamberlere dua edip onlardan bir şeyler istediklerini...

  Hz. Peygamber (S. A. V.) in onlarla bu şirklerinden dolayı savaşıp ihlâsla yalnız Allah'a ibadete davet ettiğini... Zira Allah şöyle buyurur :

  "Allah'la beraber başkasına (yönelip) çağırmayınız."

  (Cin:72/18)


  "Hak davet ancak onadır. Önü bırakıp çağırdıkları ise kendilerine hiç bir şeyle icabet etmezler..."

  (Rad:13/14)


  Rasûlüllah (S. A. V.) in, yalnız Allah'a du.ı etmeleri, Yalnız Allah için adak adamaları ve kesmeleri, yalnız Allah'tan yardım istemeleri... Ve yalnız Allah'a ibadet etmeleri için onlarla savaştığım...

  Allah'ın birliğini inkâr etmelerinin kendilerini Islama sokmadığını... Ve şefaat yahut Allah'a yakınlık niyetiyle Meleklere, Peygamberlere ve velilere yönelmenin kanlarını ve mallarım helâlleştirdiğini... anladı isen; aynı zamanda peygamberlerin davet ettiği ve fakat müşriklerin kabul etmediği Tevhid'i anlamış olursun.

Benzer Konular

 1. Uydurma Hadisler
  mopsy Tarafından Dualar Hadisler Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 22-10-2011, 08:41 PM
 2. Uydurma Hadisler
  expositor Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-09-2011, 08:06 AM
 3. sahte hadisler...
  jurgen Tarafından Dualar Hadisler Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 07-12-2008, 10:28 AM
 4. Hadisler
  meryemakar Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 06-02-2007, 06:24 PM
 5. Mevkuf Hadisler
  Nil@y Tarafından Dualar Hadisler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 23-11-2006, 06:32 AM
Yukarı Çık