+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Çocuk aldırmak

Din ve İnanç Kategorisinde ve islam (Müslümanlık) Forumunda Bulunan Çocuk aldırmak Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Sual: S. Ebediyye’de, dört aylık olmamış çocuğu, din bilgisi verememek, İslam terbiyesiyle yetiştirememek korkusuyla aldırmanın caiz olduğu bildirilirken, İslam Ahlakı

 1. #1
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Nerden
  Huzûru İlahî
  Mesaj
  1.427
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  18
  Rep Gücü
  7863

  Unknown Çocuk aldırmak

  Sual: S. Ebediyye’de, dört aylık olmamış çocuğu, din bilgisi verememek, İslam terbiyesiyle yetiştirememek korkusuyla aldırmanın caiz olduğu bildirilirken, İslam Ahlakı kitabında, Fetava-yı Hindiyye’den naklen, bir şart bildirilmeden, dört aydan önce aldırmanın caiz olduğu bildiriliyor. Bu iki ifade arasında bir çelişki yok mu?

  CEVAP

  Hayır, bir çelişki yoktur. İslam Ahlakı’nda, (Dört aylık çocuğunu aldıran kadın cezalandırılır. Daha önce aldırması caizdir) deniyor. Hindiyye’ye bakılınca, mesele daha kolay anlaşılıyor. Bir özürle, dört ayı geçmiş bir çocuğu aldıran kadının cezalandırılacağı bildirildikten sonra, ancak dört aydan önce aldırabileceği açıklanıyor. Yani özürle de olsa, zaruretsiz dört aydan sonra aldıramaz, dört aydan önce özürle aldırabilir deniyor. İfade şöyle:

  Emzikli bir kadın, gebe olur, sütü kesilir ve emen çocuğun hayatı tehlikeye düşer, o çocuğun da babası olmazsa; gebelik 4 ay olmadan önce, o kadın ilaçla çocuğunu düşürebilir. Ancak 4 ay geçtikten sonra, çocuğunu aldırması caiz olmaz. (Fetava-yı Hindiye)

  Dinimizde, özürsüz çocuk aldırmak haramdır, yasaktır. Hele fakirlikten korkarak, çocuğu, anne karnındayken, ilaçla veya başka metotla öldürmek, kürtajla almak, cinayet olduğu gibi, evlat hakkını da tanımamaktır, büyük günahtır. Ananın veya süt emen diğer çocuğun ölümüne sebep olacak bir özür varsa, uzuvları teşekkül etmeden, yani 120 günlük olmadan önce aldırmak caiz olur.

  Kütüb-i sittedeki, (İnsan, anne karnında nutfe [sperma] olarak 40, aleka [embriyo] olarak 40, et parçası olarak da 40 gün kalır. Bundan sonra ruh verilir) mealindeki hadis-i şerifini de esas alan âlimler, bir özürden dolayı, 4 aya kadar kürtaja izin vermişlerdir. (Redd-ül-muhtar)

  Demek ki, çocuk aldırabilmek için iki şart gerekiyor:

  1- Çocuğun 120 günlükten küçük olması,

  2- İslam terbiyesi verememe endişesi, çocuğa veya anneye bir zarar gelmesi gibi bir özrün bulunması.  5 aylık çocuk

  Sual: Down sendromu olduğu anlaşılan beş aylık çocuğu kürtaj caiz midir?

  CEVAP

  Dört aydan büyük olursa, caiz olmaz. Down sendromu, bir hastalıktır. Hasta diye, çocuk öldürülmez. Dört aydan önce aldırmak gerektiği zaman, niyet başka da olsa değiştirip, İslam terbiyesi verememek endişesiyle çocuk aldırdığına niyet etmelidir.

  kaynak : Dinimiz İslam

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesaj
  123
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  39
  Çeşitli neden ve bahanelerle çocuk aldırmak kişinin vicdanını rahatlatmak için işi kılıfına uydurması gibi geliyor bana, bir bebek ana rahmine düştüğü andan itibaren bir candır, onun hayatına son vermek aslında bir cinayetle eşdeğerdir, çünkü o bir candır.
  Bir insan açık havada birini öldürürse suç sayılıyor da, kapalı bir yerde suç işlenirse bu cinayet sayılmıyor mu?
  Bu konuda insanların çok duyarsız ve vicdansız olduğunu düşünüyorum, kendi hayatlarını daha iyi koşullarda devam ettirebilmek, daha rahat yaşayabilmek için böyle bir bencilliğe başvuruyorlar, bu olayın hiçbir koşulu, gerekçesi olamaz bile.
  Saygılar...

Benzer Konular

 1. Dua ve Çocuk
  gonulyareni Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 27-01-2012, 09:58 PM
 2. Sen kal çocuk
  İNCİ Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-11-2011, 03:41 AM
 3. Cam Çocuk
  sahrabetis Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 12
  Son mesaj: 24-09-2009, 02:12 AM
 4. Çocuk Ol(ama)mak
  shgiptare Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-03-2009, 12:17 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık