+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5
 1. #1
  2.imza yarışma birincisi nefisetülilm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Nerden
  İstanbul'da, İstanbulluyum...
  Yaş
  42
  Mesaj
  705
  Blog Mesajları
  19
  Rep Gücü
  7085

  rose Rehbersiz Olmaz

  Hikmet ehli bir zat buyuruyor ki:

  Eğer bir insanın terbiye edicisi olmazsa, terbiye nedir bilmez. Bir hayvan evcilleştirilmezse evcil hayvan olmaz. İnsan kendi kendine güzel ahlâklı olamaz. Güzel ahlâkın ne olduğunu bilmez ki, olabilsin. Meselâ Araplar vahşet içerisinde yaşıyorlardı. O vahşet içerisinde yaşayan insanlara Hazret-i Peygamber geldi, onlara güzel ahlâkın ne olduğunu anlattı, aynı insanlar, dünyanın en mümtaz insanları oldu.

  Şimdi biz birisini örnek almazsak ahlâkımızı nasıl değiştirebiliriz? “Ben böyleyim” demek doğru olmaz; çünkü Rabbimizin rızası, öyle değildir. Onun için Peygamber efendimiz; “Ben güzel huyları anlatmak, güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim.” buyuruyor.

  Güzel ahlâklı olmak, kızmamak, kalb kırmamak, insanları mutlu etmek, memnun etmek, sevindirmektir. Yine Peygamber efendimiz buyuruyor ki:

  “Cehenneme girmesi haram olan ve Cehennemin de onu yakması haram olan kimseyi bildiriyorum. Dikkat ediniz! Bu kimse insanlara kolaylık, yumuşaklık gösterendir.”

  “Söz veriyorum ki, münakaşa etmeyen, haklı olsa da, diliyle kimseyi incitmeyen, şakayla veya yanındakileri güldürmek için, yalan söylemeyen, iyi huylu olan Müslüman Cennete girecektir.”

  Onun için, güzel ahlâklı insan, az ibâdet etse de, çok sevap kazanır. İnsanları kıran döken, çok ibâdet etse de sıkıntısını çeker.

  Peygamber efendimize demişler ki; “Bir kadın var, sabahlara kadar ibâdet ediyor, akşamlara kadar oruç tutuyor; ama komşuları ondan illallah diyor.” Peygamberimiz; “Onun yeri Cehennemdir.” buyuruyor. Başka bir hadîs-i şerîfte de şöyle buyuruyor:

  “Bir Müslümanı incitmek, kalbini kırmak, Kâbe’yi 70 kere yıkmaktan daha günahtır.”

  İmam-ı Rabbanî hazretleri de buyuruyor ki:

  “Kalb Allahü teâlâya komşudur. Eğer komşu kırılırsa sahibi de kırılır. Onun için, ister Müslüman olsun, ister kâfir olsun, ister fâcir olsun, ister fâsık olsun, ister evliyâ olsun, hiç kimsenin kalbini kırmamaya özen göstermelidir.”

  Kimseye iyilik yapmak mecburiyetinde değiliz, ister yaparız ister yapmayız; ama kötülük yapmamaya mecburuz. “Neden bu iyiliği yapmadın?” demezler; ama, “Neden bu kötülüğü yaptın?” diye hesap sorarlar.

  Kaynak

 2. #2
  Üyecik Mücahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Alem-i Ervah
  Mesaj
  28
  Rep Gücü
  523
  Elinize sağlık.Teşekkrür ederim bilgilendirme için.Dinde rehbersiz olanın , sadece kendi aklına uyanın rehberi şeytandır.

 3. #3
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesaj
  1.016
  Rep Gücü
  9720
  Rehberi karga olanında burnu ...kurtulmaz...:) Aman rehbere dikkat...

 4. #4
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  AB
  Mesaj
  60
  Rep Gücü
  1117
  Rehberi dinsiz ( mason ) olanın kalbi şirkten kurtulmaz.

  Hele hele aklına tapan ve bu noktada Ateistlerle ortak olanlar , ayetleri ve hadisleri aklına göre açıklamaya yeltenen ve EFednmizin bildirdiği mandan farklı manlar veren cahilleri rehber edinenler felaketin en büyüğüne tutulmuşlardır.

 5. #5
  Üyecik Mücahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Alem-i Ervah
  Mesaj
  28
  Rep Gücü
  523
  Evet, kendi aklını ve nefsini rehber edinenler, kendilerinin ayağının kaydığı yetmiyormuş gibi, bir de din konusunda bilgisi olmayan halkın da imanlarını çalarak ayaklarını kaydırıyorlar.
  Dinin her hükmü Kuran-ı Kerim'de vardır, rehbere gerek yok diyenler bugün "İslamda başörtüsü yok", "kabir azabı yok", hatta belki "namaz yok" bile demek cüretinde bulunmakta, kendi akıl ve nefslerine uygun dincikler oluşturmaktadırlar....(Leküm diniküm veliyedin)...Bunların şerrinden Hak Teala, ümmeti Muhammediyye'yi muhafaza buyursun. Amin....

Benzer Konular

 1. Evlenmeden olmaz
  dogangunes Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-11-2009, 03:21 PM
 2. Ayağa gelmez taş olmaz başa gelmez iş olmaz
  ayybben Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-09-2009, 08:19 PM
 3. Bir kereden bir şey olmaz
  dogangunes Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 25-09-2009, 06:34 PM
 4. Rehbersiz doğruya ulaşılamaz
  nefisetülilm Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-07-2009, 01:59 PM
 5. olmaz demeyin
  seyyah83 Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-01-2007, 02:54 PM
Yukarı Çık