+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Cami, kilise ve reform

Din ve İnanç Kategorisinde ve islam (Müslümanlık) Forumunda Bulunan Cami, kilise ve reform Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Sual: Sandalyede namaza cevaz vermek dinde reform değil midir? CEVAP 20 Haziran 1928 tarihli Vakit gazetesinde, şu haber çıkmıştı: (Dinimizde

 1. #1
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Üye Numarası
  72366
  Nerden
  Huzûru İlahî
  Mesaj
  1.427
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  18
  Rep Gücü
  7863

  Unknown Cami, kilise ve reform

  Sual: Sandalyede namaza cevaz vermek dinde reform değil midir?

  CEVAP

  20 Haziran 1928 tarihli Vakit gazetesinde, şu haber çıkmıştı:

  (Dinimizde yeni hayata, ilerlemeye uygun olarak yapılacak yenilikleri, İstanbul ilahiyat fakültesi profesörleri rapor halinde hazırlamışlardır.)

  İttihatçılardan Köprülü Fuat, İzmirli İsmail Hakkı, Şerafettin Yaltkaya, Mehmet Ali Ayni gibi dinde reformcuların imzalarını taşıyan bu rapor şöyleydi:

  (Din de, diğer sosyal teşekküller gibi hayatın akışına uymalı. Din, eski şekillere bağlı kalamaz. Türk demokrasisinde, din de muhtaç olduğu inkişafı göstermeli. Camilerimiz kullanılır hale getirilmeli, sıralar, [koltuklar, sandalyeler] konmalı, içeriye ayakkabıyla girilmeli. İbadet dili Türkçe olmalı, hutbeler Türkçe okunmalı. Camilere müzik aletleri konmalıdır.)

  Bu rapor zamanla gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Hastaların, namazlarını nasıl kılacakları, din kitaplarımızda açıkça bildirilmiştir:

  Ayakta duramayan hasta, farzları da, secde ettiği yerde oturarak kılar. Rükû için eğilir. Secde için, başını yere koyar. Duvara, direğe, insana dayanarak, biraz ayakta durabilenin, ayakta tekbir alması ve o kadar da olsa, ayakta okuması farzdır. Hiç secde edemeyen kimse, ayakta durabilse bile, yere oturarak imayla kılar. Yere oturamayan, koltuğa, sandalyeye, çekyata oturursa, ayaklarını sallamaz. Ayaklarını büküp oturamazsa, ayaklarını sehpa veya benzeri bir şeye koyarak imayla kılar. (Feth-ul-kadir, Merak-ıl-felah, Halebi, Mecma-ul-enhür)

  Yazar M. Emin Parlaktürk de, 17 Kasım 2009 tarihli yazısında, orta yaşlı olup da hasta olmadığı halde, camilerde sandalye üstünde namaz kılanları gördüğünü söyledikten sonra diyor ki:

  (...Camilerde sandalye, tabure, koltuk ve benzeri oturakların hiç mevcut olmadığı zamanları da düşünerek, bugünleri görünce yarınlardan endişe edip, “Acaba, camilerimiz giderek kiliseye mi dönüşüyor?!” diyor, korku ve endişe arası bir düşünceye kapılıyorum!

  Bu düşünceler beni Cumhuriyetin ilk yıllarındaki ateşli tartışmalara götürüyor. Camileri modernleştirme adına mecliste yapılan konuşmalarda bazı mebusların, “Camilere kiliselerdeki gibi masa sandalye koyalım, müslümanlar ibadetlerini oturarak yapsınlar” şeklinde teklifler sundukları dönem aklımıza geliyor. O dönemde şiddetle reddedilen bu teklifi, acaba biz cami cemaati olarak kendi ellerimizle hayata geçirmenin adımlarını mı atıyoruz?

  Camilerde sandalye sayısı o kadar çok arttı ki, korkum bu gidişle cemaat safları sandalyelerle dolacak! Sahipleri de belli olduğu için yerinden kaldırılmayacak olan o sandalyeler, camilerin sedirleri gibi oturma mekânları haline gelecek!)

  Kaynak : Dinimiz İslam

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye suur_r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Üye Numarası
  125466
  Nerden
  İzmir
  Mesaj
  228
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  11293
  bu yazıya Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan hararetli T.B.M.M. tartışmaları tutanağıda koysaydınız yada yazar koysaydı da .. bizde bu hararetli tartışmaları okuma fırsatı bulsaydık.
  konuyu taraflı aracılardan değil de tutanaklardan okusaydık daha iyi aydınlanırdık.

Benzer Konular

 1. Amonefis Ve Reform Teşebbüsü
  mopsy Tarafından Diger Dinler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-08-2010, 12:37 PM
 2. Türkiye'de kilise serbest mi?
  İnci Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 05-08-2010, 02:33 AM
 3. Antik Kilise – Modern Kitabevi
  mopsy Tarafından Kültür, Sanat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-07-2010, 07:30 PM
 4. Dinde reform yapılabilir mi?
  YukseLL Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 07-12-2008, 12:12 AM
 5. cami ve kilise
  dogangunes Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-05-2007, 03:31 AM
Yukarı Çık