Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Cehennem ebedi değil mi?

Din ve İnanç Kategorisinde ve islam (Müslümanlık) Forumunda Bulunan Cehennem ebedi değil mi? Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Sual: (Nebe suresi 23. âyetinde, sonsuz olarak değil, asırlar boyunca cehennemde kalınacağı bildiriliyor. Dolayısıyla, kâfirler de cehennemde ebedi kalmayacaktır) diyorlar. ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Nerden
  Huzûru İlahî
  Mesaj
  1.427
  Blog Mesajları
  18
  Rep Gücü
  7864

  Unknown Cehennem ebedi değil mi?

  Sual: (Nebe suresi 23. âyetinde, sonsuz olarak değil, asırlar boyunca cehennemde kalınacağı bildiriliyor. Dolayısıyla, kâfirler de cehennemde ebedi kalmayacaktır) diyorlar. Bu doğru olabilir mi?

  CEVAP

  Hayır, doğru değildir. Bahsedilen âyet-i kerimenin meali şöyledir:

  (Onlar orada ahkâb [hukublar, devirler] boyunca kalacaklardır.) [Nebe 23]

  Ahkâb, hukub kelimesinin çoğuludur. Hukub, birçok seneleri ihtiva eden bir devir demektir. İmam-ı Kurtubi hazretleri tefsirinde buyuruyor ki:

  Devirler boyunca orada kalacaklar demek, devirler devam ettiği sürece, cehennemde kalacaklar demektir. Bu devirlerin ardı arkası kesilmeyecektir. Her bir devir geçtikçe bir başkası gelecektir. Sonsuza kadar, ardı ardınca günler gelecek demektir. Eğer beş ya da on ahkâb denilseydi ya da buna benzer bir ifade kullanılmış olsaydı, o zaman belirli bir zamana delalet ederdi. Ahkâbın söz konusu ediliş sebebi, hukubun onlar nazarında en uzun süreyi kapsadığından dolayıdır. Böylelikle onların anlayışlarının benimsediği ve bildikleri şekilde onlara hitap etmiş olmaktadır. Burada bu ifade, ebedilik için kullanılmıştır. Yani onlar orada ebediyen, sonsuz olarak kalacaklardır.

  Ahkâb ifadesi kalblere daha bir dehşet verir ve ebediliğe daha açık bir delil teşkil eder. Anlamlar birbirine yakın olduğu için ahkâb ifadesi kullanılmıştır. (Cami’u li-Ahkâm)

  Beydâvî, Celâleyn, Medârik tefsirlerinde de, (Sonsuz devirler boyunca içinde kalacaklar) buyuruluyor. Bu husus şu mealdeki âyet-i kerimelerde, daha açıkça bildirilmiştir:

  (Kötülükleri [günahları, küfürleri] kendilerini çepeçevre kuşatanlar Cehennemliktir, orada ebedi kalırlar.) [Bekara 81]

  (Şüphesiz, kâfirlere Cehennem azabı ebedidir, sonsuzdur.) [Zuhruf 74]

  Kaynak : Dinimiz İSlam

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesaj
  162
  Rep Gücü
  40
  Cehennem fiziki anlamda insanlara sonsuz işkence yapılan yer değildir, bu inanışın sevgi dolu yaratıcımızla pek bağdaştığını düşünmüyorum,cehennem aslında sonsuza dek yok olmaktır, çünkü en büyük ceza bir insanın sevdikleriyle birlikte cennette sonsuza dek yaşamamasıdır...
  Saygılar...

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647
  Alıntı merkür´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Cehennem fiziki anlamda insanlara sonsuz işkence yapılan yer değildir, bu inanışın sevgi dolu yaratıcımızla pek bağdaştığını düşünmüyorum,cehennem aslında sonsuza dek yok olmaktır, çünkü en büyük ceza bir insanın sevdikleriyle birlikte cennette sonsuza dek yaşamamasıdır...
  Saygılar...
  Selam!

  Dedim ya Kitaptan bihabersiniz...

  Matta 5
  22Ama ben size diyorum ki, kardeşine öfkelenen herkes yargılanacaktır. Kim kardeşine aşağılayıcı bir söz söylerse, Yüksek Kurul’da yargılanacaktır. Kim kardeşine ahmak derse, cehennem ateşini hak edecektir.

  29Eğer sağ gözün günah işlemene neden olursa, onu çıkar at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme atılmasından iyidir.

  30Eğer sağ elin günah işlemene neden olursa, onu kes at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme gitmesinden iyidir.
  Konu mopsy tarafından (31-01-2012 Saat 12:03 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. “ ebedi bir günün şafağı “
  efi Tarafından Tartışma Salonları (polemik) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 08-05-2012, 08:24 PM
 2. Kafir ebedî cehennemi hak eder.
  meridyen2 Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-10-2010, 10:28 PM
 3. M.Kemal ebedi şef idiyse,İnönü 'bizi' niye öptü?
  sonkabus Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 12
  Son mesaj: 15-09-2010, 07:51 PM
 4. ebedi utanç ezeli sessizlik
  aslnyrkli Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-04-2010, 11:41 PM
 5. Ebedi Yeni
  RABİA Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-05-2008, 01:29 PM
Yukarı Çık