--------------------------------------------------------------------------------Oruç tutmayan Müslümanlara da vacip olan teşrik tekbirleri, arife günü sabah namazında başlıyor. Tekbirler, bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar devam edecek.

"Allahu ekber, Allahu ekber, Lâ ilâhe illallâhu vallâhu ekber, Allahu ekber, velillahi'l-hamd" şeklindeki teşrik tekbirleri, bayram süresince her farz namazın ardından bir defa getiriliyor. İster cemaatle, ister yalnız, isterse seferi olarak kılınsın, erkek veya kadın her Müslüman için farz namazların peşinden getirilen teşrik tekbirinin kazası da var. Unutulursa, akla geldiği an getirilerek kaza ediliyor.

Kurban bayramında arife günü sabah namazından bayramın dördüncü günün ikindi namazına kadar, 23 vakit farz namazdan sonra birer kere getirilen teşrik tekbirleri, Hz. İbrahim'in (as) sünneti. Dini kaynaklarda yer alan bilgilere göre Hz. İbrahim (as), Hz. İsmail'i kurban etmeye hazırlanırken bir anda "Allahü Ekber, Allahü Ekber" sadalarını duyar. Yanı başında Hz. Cebrail'in semiz bir koçla kendisine doğru geldiğini görür, hamd ve şükür duyguları içinde "Lâilahe illallahu vallahü ekber" der. Durumu fark eden Hz. İsmail ise Cenab-ı Hakk'a karşı olan minnet ve şükranını "Allahü Ekber ve lillahi'l-hamd" sözleriyle ifade eder. Getirilen bu teşrik tekbirlerinden sonra Hz. İbrahim (as), "Bismillahi Allahü Ekber" diyerek koçu kurban eder.

itibarhaber