+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Dinin direği namazdır...

Din ve İnanç Kategorisinde ve islam (Müslümanlık) Forumunda Bulunan Dinin direği namazdır... Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Dinimizde, imandan sonra en kıymetli ibadet, namaz kılmaktır. Namaz dinin direği, ibadetlerin en üstünü ve İslam’ın da ikinci şartıdır. Arabide

 1. #1
  - Çevrimdışı
  2.imza yarışma birincisi nefisetülilm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Üye Numarası
  131830
  Nerden
  İstanbul'da, İstanbulluyum...
  Yaş
  41
  Mesaj
  705
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  19
  Rep Gücü
  7084

  rose Dinin direği namazdır...


  Dinimizde, imandan sonra en kıymetli ibadet, namaz kılmaktır. Namaz dinin direği, ibadetlerin en üstünü ve İslam’ın da ikinci şartıdır. Arabide namaza salat denir. Salat, kelime anlamı itibariyle, dua, rahmet ve istiğfar demektir. Namazda, bu üç mananın hepsi bulunduğu için, salat denilmiştir.

  İbadetlerin hepsini kendinde toplayan ve insanı Allahü teâlâya en çok yaklaştıran hayırlı amel, namazdır. Namazı doğru kılmakla şereflenen bir kimse, çirkin, kötü şeyler yapmaktan korunmuş olur. Ankebut suresinin 45. âyet-i kerimesinde mealen; (Doğru kılınan namaz, insanı pis, çirkin ve yasak işleri işlemekten korur) buyuruldu.

  İnsanı kötülüklerden uzaklaştırmayan bir namaz, doğru namaz değildir, görünüşte namazdır. Bununla beraber, doğrusunu yapıncaya kadar, görünüşü yapmayı elden bırakmamalıdır. İslam alimleri; “Bir şeyin hepsi yapılamazsa, hepsini de elden kaçırmamalıdır” buyurmuşlardır. Sonsuz ihsan sahibi olan Rabbimiz, görünüşü hakikat olarak kabul edebilir. Namazlarını şartlarına uygun olarak kılmayan kimseye; “Böyle bozuk namaz kılacağına, hiç kılma” dememelidir. “Böyle bozuk kılacağına doğru kıl” demeli ve bozuk olan yerleri düzeltmeli ve bu inceliği iyi anlayıp ona göre hareket etmelidir.

  Âdet üzere, alışkanlık ile namaz kılan ve oruç tutan çoktur. Fakat, İslamiyet’in çizdiği hududu gözeten, haram ve şüphelilere düşmemeye dikkat eden ise, pek azdır. Doğru ve halis ibadet edenleri, âdet üzere, bozuk ibadet edenlerden ayıran fark, Allahü teâlânın emirlerini gözetmektir. Çünkü namaz ve orucun halisi de, bozuğu da görünüşte beraberdir.

  Beş vakit namazı, gevşeklik göstermeyerek, tembellik etmeyerek ve şartlarına uyarak cemaat ile kılmalıdır. Peygamber efendimiz; (Müslüman ile kâfiri birbirinden ayıran namazdır) buyurmuşlardır.

  Namazı, şartlarına uyarak, kıymet vererek, doğru ve iyi kılan bir kimse Müslümandır. Namaza ehemmiyet vermeyen, doğru kılmayan veya hiç kılmayan kimsenin Müslümanlığı, bu bakımdan şüphelidir. Bir kimse, namazı doğru ve iyi kılınca, İslam ipine yapışmış olur. Çünkü namaz, İslam’ın beş şartından ikincisidir.

  Namazları, mümkün olduğu kadar, iki kişi ile bile olsa cemaat ile kılmalıdır. Cemaat ile kılmak, yalnız kılmaktan daha çok sevaptır. Namazda her uzvun tevazu göstermesi ve kalbin de, Allahü teâlâdan korku üzere olması lazımdır. İnsanı dünyada ve ahirette felaketlerden, sıkıntılardan kurtaracak ancak namazdır. Çünkü Allahü teâlâ, Mü’minun suresinin başında mealen; (Mü’minler herhalde kurtulacaktır. Onlar, namazlarını huşu ile kılandır) buyurmaktadır.

  Tehlike, korku bulunan yerde yapılan ibadetin kıymeti kat kat daha çok olur. Düşman saldırdığı zaman, askerin ufak bir iş görmesi, pek çok kıymetli olur. Gençlerin ibadet etmeleri de, bunun için daha kıymetlidir. Çünkü, nefislerinin kötü isteklerini kırmakta ve ibadet yapmama isteğine karşı gelmektedirler.

  Gençlik çağında, insana musallat olan üç düşman, ona ibadet yaptırmak istemez. Bunlar, şeytan, nefis ve kötü arkadaştır. Genç olan kimse, bunlardan gelen kötü isteklere uymayıp, namazını kılarsa, ibadetlerini terk etmezse çok kıymetli olur. Yaşlı kimsenin yaptığı ibadetten kat kat fazla sevab kazanır. Az ibadetine çok mükafat verilir.

  Netice olarak, Allahü teâlânın en çok beğendiği ve tekrar tekrar emrettiği ibadet, beş vakit namazdır. Allahü teâlânın, Müslümanlara iman ettikten sonra en önemli emri, namaz kılmaktır. Dinimizde ilk emredilen farz da namazdır. Kıyamette de, imandan sonra ilk soru namazdan olacaktır. Beş vakit namazın hesabını veren, bütün sıkıntı ve imtihanlardan kurtulup, sonsuz kurtuluşa kavuşur. Cehennem ateşinden kurtulmak ve Cennete kavuşmak, namazı doğru kılmaya bağlıdır. Bu sebeple, namazdaki her hareketi en iyi şekilde yapmaya uğraşmalıdır. Peygamber efendimizin buyurduğu gibi:
  (Namaz dinin direğidir. Namaz kılan kimse, dinini kuvvetlendirir. Namaz kılmayan, elbette dinini yıkar.)


  Kaynak

 2. #2
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Üye Numarası
  72366
  Nerden
  Huzûru İlahî
  Mesaj
  1.427
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  18
  Rep Gücü
  7863
  5 vakit farz olan namazları kılmayanın hangi dine mensup olduğu bilinmez.

Benzer Konular

 1. Kandırılmak ve Dinin Kandırmada Etkisi
  expositor Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-12-2011, 08:41 AM
 2. Dinin Sosyolojik Gelişimi
  SOSYALİST Tarafından Sosyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 02-12-2010, 07:20 PM
 3. Dinin emrini bildirmek
  bziya Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-12-2009, 02:16 PM
 4. Dinin özü Tasavvuf
  mmustafa02 Tarafından Tasavvuf Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 31-07-2008, 11:20 AM
 5. kilisenin direği
  hayatyolunda55 Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-09-2007, 09:47 PM
Yukarı Çık