Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3
 1. #1
  Tecrübeli Üye efyubideapo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Mesaj
  255
  Rep Gücü
  3602

  - Bir Merhaba Hatırına..

  İşidin ey yârenler,

  Hani Rabbin Âdemoğullarının sırtlarından zürriyetlerini izhar etmişti de kendilerini kendilerine tanık tutarak 'Ben sizin Rabbiniz değil miyim?' (demişti de) onlar: 'Evet (Rabbimizsin), şahid olduk' demişlerdi. (Bu,) Kıyamet günü: 'Biz bundan habersizdik' dememeniz içindir. [A'râf:172]


  Ben derd-i aşkı söylemesem, başka dert olur...  - Anlaşılan gene dertlisin dedem?
  - Gam halk-ı cihânındır, dert ki aşk derdi her dâim ziyade olmaklığını niyaz ettiğimiz
  - Sevgi meselesi yani?- Fark vardır aşk ile arasında; sevgi ile aşk arasındaki fark hâkimiyet derecesiyle ölçülür. İnsan, gönlündeki hâle hâkim olabiliyorsa buna sevgi denir. Ama gönlündeki hâl insana hâkim ise onun adı aşk olur. Sevgide irade vardır ama aşkta irade elden gider.
  - Peki sevgimiz nasıl aşk olacak?- Bir can anlar ki; varlık Allah'a aittir. Gerisi hep hayal ve düşten ibarettir.Bugüne dek bildiğim, bulduğum ve sahip olduğum herşey gerçekte O'ndan ibaret imiş. Zannı, hakikate yönelince sevgisi de aşk oluverir erenler. Hem ârifler demişlerdir ki: Kalp, iman, ibadet, zikir, fikir ve sevgiyle uyanır, asli sâfiyetine kavuşursa, Hazret-i insanlığını idrak ederse, Yaratıcısına ruhu ve bütün zerreleriyle verdiği sözü hatırlar, fıtratına konmuş aşk-ı Mevla'yı tadar, her şeyin O'na şahitlik yaptığını görür, kainatla hemaheng olup O'nu anmaya, adını sayıklamaya başlar.

  - "Verdiği sözü hatırlar" derken neyi kastettiniz?
  - Allah, dünyada hiçbir şey yok iken, dünya diye bir şey de yok iken, bilinmeyi ve sevilmeyi isteyip de kainatı yaratmayı murad ettiğinde, önce ruhlarımızı yarattı ve onları bir araya toplayıp "Elestü bi–rabbikum (Ben sizin Rabbiniz değil miyim)?" diye sordu. Onlar da "Kalû: Belâ! (Evet, şüphesiz sen bizim Rabbimizsin, dediler.)

  - Yani bu evet bir kabullenme, bir ikrar?- Bu ikrar hususu, Cenâb-ı Hakk'ın yaratıcı olarak ilahlığını ve insanların da yaratılmış olarak kulluğunu kabullenmeyi ifade eden bir ahitleşmedir. Bunu kabul eden, ikrarında sadâkat gösterip kulluğunu hayâtı boyunca en güzel şekilde devâm ettirmekle vefâkârlık göstermiş olur. Çünkü bu vefâkârlık için sâdece ikrar yetmez. Bu kabullenişin doğurduğu bir takım aklî ve vicdânî yükler vardır. Bu da günlük hayatı kendi arzu ve heveslerine göre değil O'nun hoşnutluğu ölçüsüyle yaşamakla olur.
  "Ey bülbül! Kara kış yüzünden ne vakte kadar feryâd edeceksin? Ey bülbül! Durmadan cefâdan bahsetmek revâ mıdır? Eğer gönlün, yârine gerçekten bağlı ise, gözünü aç da şükret; vefâdan bahset! Dikeni bırak, gülden bahset! Gülün sap ve köke âid sıfatlarından geç; onun zâtına bak! Şu fânî âlemle niçin bu kadar meşgulsün; yoksa varmak istediğin yer, ötelerin ötesi değil mi?" Hz. Pir Mevlana (ks)


  - Hakka vefâ borcu nasıl ödenir ki?
  - Hakk'a vefâ O'nun emirlerine riâyetle gerçekleşir. Çünkü yaratan, yaşatan ve kendisine her an muhtac olunan yegâne varlık O'dur. Bu cihetle ona olan muhabbet ve her nefeste onunla rabıtalı olabilmek husûsiyeti, kulluğun en yüce ufku ve vefâ borcudur.

  - Aşıklar için dahası yok mudur bu vefanın?
  Cânıma bir merhaba sundu ezelden çeşm-i yâr,
  Öyle mest oldum ki gayrın merhabasın bilmedim!

  Buyurmuş canlardan biri, aşığın piri: ruhlar âleminde yâr ile, sevgili ile, HAKK ile ilk karşılaşma ânında sevgili "Ben sizin Rabbiniz değil miyim?" diye sorup hepimizden "Elbette Rabbimizsin!" cevabını aldı ya, işte o ânı, yani bir soruyla bir cevaptan oluşan o ilk karşılaşma, o ilk tanışma ânını hatırlamaya çalışıyoruz.Sevgilinin o kısa hitabı, şair için kısacık bir `merhaba`dan ibaret.


  - Sonra?
  - Sonrası yok! Sadece merhaba. Hepsi o kadar!

  - Şair bu kadarcık bir "merhaba" dan şikayet mi ediyor?
  - Aslâ. Bu kadarını bile bir lütuf olarak görüyor. Dikkat edilirse, "... sundu" diyor. Sundu, yani lutf u ihsan eyledi de bir "merhaba" olsun dedi.

  - Çeşm-i yar?
  - Dikkat ediniz, sevgilinin dili değil, sevgilinin gözleri, bir tek bakışı sunuyor bu merhabayı. Yani lisan-ı kaal ile değil, lisan-ı hâl ile, gözleriyle, sadece bir bakışıyla biricik sevgilinin kendisi olduğuna/olacağına dair söz alıyor canlardan.

  - Göz deyince gözyaşını, çeşm deyince çeşmeyi hatırlamamak mümkün mü...
  - Sevgili, acep, sırf acıdığı için (rahmetinden) bir merhaba sunmuş olmasın âşıklara?

  - Öyle mest oldum ki gayrın merhabasın bilmedim!
  - Yani bezm-i elest'te bakışlarından tattığım o ezelî merhaba'dan sonra öyle sarhoş oldum ki... kendimi öyle kaybettim ki... varlığın, birliğin beni benden öylesine aldı ki... bir daha senden gayrısının farkına varmadım, senden gayrısına yönelmedim, senden gayrı kimseyi görmez, kimseyi duymaz, kimseyi bilmez oldum. Kimseyi, kendimi bile.

  - Bu da vefânın aşıkçası olsa gerek...
  - Evet, böyle bakınca ne kadar güzel oluyor yaşamak. İnsana yakışan, verdiği sözü hatırlamak, o söze sâdık kalmak.  [YOUTUBE]SkCBG4rSWdg[/YOUTUBE]
  Mevlam sana ersem diye aşka düşen pervâneyim
  Cemâlini görsem diye aşka düşen pervâneyim
  Gözyaşlarım durmaz taşar, seller gibi çağlar coşar
  Vuslat ümidiyle yaşar, aşka düşen pervâneyim
  Kevni temâşâ eylerim, nevây-ı aşkı dinlerim
  Sensiz cihânı neylerim, aşka düşen pervâneyim


  Ali Ulvi Kurucu


  kevni temaşa: varlık alemini seyre dalmak, kainata ibretle bakmak
  nevâ: ahenkli ses, güzel ve intizamlı sedâ, hâl

  -umutrehberi
  Konu efyubideapo tarafından (10-10-2009 Saat 04:41 PM ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Rep Gücü
  20917
  ''Merhaba'' nın anlamı derin; beni ferahlattın, alanımı, yerimi genişlettin, kolaylık üzere geldin... Bunu düşününce, ki beni ferahlattın, şair için mümkün değil sıradan bir ''merhaba'' olması...
  Çok güzel ve anlamlı bir paylaşımdı, teşekkürler.

 3. #3
  Üyecik bozuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesaj
  29
  Rep Gücü
  1721
  bu yazdığından dolayıdırki insanların huzursuzluğu daha var olmadan gerçek huzura,nura merhaba demiş insanoğlu,arar durur şimdi kısacık ömürlerinde ama büyük gaflettedir,bilmezki dünyada huzurun olmadığını ,insanların en güzeli söylemiştir halbuki 'dünyada mümin için huzur da azapta yoktur'
  yazını alıp saklıycam teşekkürler
  Konu dogangunes tarafından (10-01-2010 Saat 07:48 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: yazı rengiyle oynamak kesinlikle yasak

Benzer Konular

 1. merhaba
  kirmizigül Tarafından Şikayet ve Protesto ediyoruz Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-03-2012, 03:14 AM
 2. Cumanın hatırına dokunmazlar
  mopsy Tarafından Günün Fıkrası Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 12-08-2011, 01:50 PM
Yukarı Çık