1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 19

Mirza Bediüzzamana mektup...

Din ve İnanç Kategorisi islam (Müslümanlık) Forumunda Mirza Bediüzzamana mektup... Konusununun içerigi kısaca ->> Üçüncü Nokta Bundan otuz sene evvel, Eski Said'in gafil kafasına müthiş tokatlar indi, (Arapça ibareyi okumak için link bırakıyorum) http://www.risaleara.com/oku.asp?id=1043 ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Mirza Bediüzzamana mektup...

  Üçüncü Nokta

  Bundan otuz sene evvel, Eski Said'in gafil kafasına müthiş tokatlar indi, (Arapça ibareyi okumak için link bırakıyorum) http://www.risaleara.com/oku.asp?id=1043 kaziyesini düşündü. Kendini bataklık çamurunda gördü. Medet istedi, bir yol aradı, bir hâlâskâr taharri etti. Gördü ki, yollar muhtelif; tereddütte kaldı. Gavs-ı Âzam olan Şeyh-i Geylânî Radıyallahu Anhın Fütuhu'l-Gayb namındaki kitabıyla tefe'ül etti. Tefe'ülde şu çıktı:


  http://www.risaleara.com/oku.asp?id=1043  Aciptir ki, o vakit ben Dârü'l-Hikmeti'l-İslâmiye âzâsı idim. Güya ehl-i İslâmın yaralarını tedaviye çalışan bir hekim idim. Halbuki en ziyade hasta bendim. Hasta evvelâ kendine bakmalı; sonra hastalara bakabilir.

  İşte, Hazret-i Şeyh bana der ki: "Sen kendin hastasın. Kendine bir tabip ara."

  Ben dedim: "Sen tabibim ol." Tuttum, kendimi ona muhatap addederek, o kitabı bana hitap ediyor gibi okudum. Fakat kitabı çok şiddetliydi. Gururumu dehşetli kırıyordu. Nefsimde şiddetli ameliyat-ı cerrahiye yaptı. Dayanamadım, yarısına kadar kendimi ona muhatap ederek okudum; bitirmeye tahammülüm kalmadı. O kitabı dolaba koydum.

  Fakat sonra, ameliyat-ı şifakârâneden gelen acılar gitti, lezzet geldi. O birinci üstadımın kitabını tamam okudum ve çok istifade ettim. Ve onun virdini ve münâcâtını dinledim, çok istifaza ettim.

  Sonra İmam-ı Rabbânî'nin Mektubat kitabını gördüm, elime aldım. Hâlis bir tefe'ül ederek açtım. Acaiptendir ki, bütün Mektubat'ında yalnız iki yerde "Bediüzzaman" lâfzı var. O iki mektup bana birden açıldı. Pederimin ismi Mirza olduğundan, o mektupların başında "Mirza Bediüzzaman'a Mektup" diye yazılı olarak gördüm. "Fesübhânallah," dedim. "Bu bana hitap ediyor." O zaman Eski Said'in bir lâkabı Bediüzzaman idi. Halbuki Hicretin üç yüz senesinde, Bediüzzaman-ı Hemedânî'den başka o lâkapla iştihar etmiş zatları bilmiyordum. Halbuki İmamın zamanında dahi öyle bir adam vardı ki, ona o iki mektubu yazmış. O zâtın hali benim halime benziyormuş ki, o iki mektubu kendi derdime devâ buldum.

  Yalnız İmam, o mektuplarında tavsiye ettiği gibi, çok mektuplarında musırrâne şunu tavsiye ediyor: "Tevhid-i kıble et." Yani, "Birini üstad tut, arkasından git. Başkasıyla meşgul olma."

  Şu en mühim tavsiyesi, benim istidadıma ve ahvâl-i ruhiyeme muvafık gelmedi. Ne kadar düşündüm: Bunun arkasından mı, yoksa ötekinin mi, yoksa daha ötekinin mi arkasından gideyim? Tahayyürde kaldım. Herbirinde ayrı ayrı cazibedar hâsiyetler var; biriyle iktifâ edemiyordum.

  O tahayyürde iken, Cenâb-ı Hakkın rahmetiyle kalbime geldi ki: Bu muhtelif turukların başı ve bu cetvellerin menbaı ve şu seyyarelerin güneşi Kur'ân-ı Hakîmdir. Hakikî tevhid-i kıble bunda olur. Öyleyse, en Âlâ mürşid de ve en mukaddes üstad da odur.

  Ona yapıştım. Nâkıs ve perişan istidadım elbette lâyıkıyla o mürşid-i hakikînin âb-ı hayat hükmündeki feyzini massedip alamıyor. Fakat ehl-i kalb ve sahib-i hâlin derecâtına göre, o feyzi, o âb-ı hayatı, yine onun feyziyle gösterebiliriz. Demek, Kur'ân'dan gelen o Sözler ve o nurlar, yalnız aklî mesâil-i ilmiye değil, belki kalbî, ruhî, hâlî mesâil-i imaniyedir. Ve pek yüksek ve kıymettar maarif-i İlâhiye hükmündedirler.

  R.N.K
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

 2. #2
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Nerden
  Huzûru İlahî
  Mesaj
  1.427
  Blog Mesajları
  18
  Rep Gücü
  7864
  Said Nursi yukarıda açıkça şunu söylüyor : " ben öyle büyük öyle yüce bir makamdaydım ki burada bir müddet Rabbani Hazretlerini mi Geylani Hazretlerini mi kendime mürşit seçmekte çok düşündüm.Ve anladım ki benim yüksekliğime yetişemiyen ikisi de benim için yetersiz kalacaklar , bana layık ilmi mertebelerde beni yüceltemiyecekler , bu sebeple direk Kur'anı Kerim'i mürşit seçtim."

  Orjinali : "Ne kadar düşündüm: Bunun arkasından mı, yoksa ötekinin mi, yoksa daha ötekinin mi arkasından gideyim? Tahayyürde kaldım. Herbirinde ayrı ayrı cazibedar hâsiyetler var; biriyle iktifâ edemiyordum.

  O tahayyürde iken, Cenâb-ı Hakkın rahmetiyle kalbime geldi ki: Bu muhtelif turukların başı ve bu cetvellerin menbaı ve şu seyyarelerin güneşi Kur'ân-ı Hakîmdir. Hakikî tevhid-i kıble bunda olur. Öyleyse, en Âlâ mürşid de ve en mukaddes üstad da odur."


  Yani diyor ki bu büyükler İmam-ı Rabbani hazretleri de Gaylani hazretleride beni yetiştirmeye iktifa edemezler.Ben öyle büyük şan ve makam sahibiyim ki benim mürşidim direk Kur'andır.Yani aklıma göre anlayıp uydurduğum safsatalardır.Aklımın yettiği kadarı ile ne çıkarırsam tefsir adı altında benim mürşidim onlardır.


  -----------------------------------------------------------------------------

  Evet küfürün resmi bu kadar net.Kendi aklına göre kur'anı kerimi ebced ve cifir hesapları ile daha önce Efendimiz aleyhisselamın ve hiçbir Ehli Eünnet aliminin bildirmediği şekilde tefsir adı altında tahrif edip daha da büyük küfür olan sırf zatının yüksekliğini ve Risalelerinin kıymetini işaret ettiği yalanını ortaya sürmesi , her bakımdan bataklık içinde bulunduğunun açık ve kat'i delilidir.Zaten bu saçmalıkların ortaya çıkması ile Ehli sünnetin dışında olduğu güneş gibi ortaya çıkan Said Nursi'yi diyanet işleri bakanlığı da tenkit etmiştir. Said Nursi'nin Ayetleri Tahrif Etmesine Diyanetin Tenkiti

  Diğer yandan hocası olmayan ve mürşidi olmayanın mürşidi şeytandır yıkılmaz hükmüne göre Efendimizden nakil ile bakın Said nursi'nin haline.

  Kur’an-ı kerimi tam olarak yalnız Resulullah anlamıştır. Çünkü muhatabı Odur. Kur’an Ona gelmiştir. Ondan başkası tam anlayamaz. Onun için Allahü teâlâ buyuruyor ki:
  (İnsanlara açıkla diye Kur’anı sana indirdik.) [Nahl 44]

  Açıklamak, âyet-i kerimeleri, başka kelimelerle ve başka suretle anlatmak demektir. Bırakın bizleri, ümmetin âlimleri de, âyetleri anlayabilselerdi ve kapalı olanları açıklayabilselerdi, Allahü teâlâ Peygamberine, sana vahy olunanları tebliğ et der, açıklamasını emretmezdi. Bu ve benzeri âyetlere rağmen, (Resulullah Kur’anı getirmekle işi bitmiştir, o bir postacı idi) diyen mezhepsiz türediler vardır. Eshab-ı kiram, ana dilleri Arapça olduğu halde, bazı âyetleri anlayamayıp, Peygamber efendimize sorarlardı. Resulullah, Kur’an-ı kerimin tefsirini Eshabına bildirmiştir. Eshab-ı kiramın bildirdiğinden başka türlü söyleyenler, dalalete, hatta küfre düşer. Tefsir, yoruma değil, nakle dayanır.

  Kendini Ebu Bekr Efendimizden üstün gören Said nursi'nin ahvali

  Kendi görüşüne göre tefsir
  Bir kimse, bir âyet-i kerimeyi tefsir ederken, açıklarken, daha önceki müfessirlerden işitilmeyen şekilde, yalnız kendi görüşüne, kendi aklına göre açıklama yaparsa kâfir olur. İşte bu sebepten dolayı, Peygamberler hariç, insanların en üstünü olmasına rağmen, Hazret-i Ebu Bekri Sıddık, (Kur’an-ı kerimi kendi reyimle, kendi görüşümle tefsire kalkarsam, beni hangi yer taşır, hangi gök gölgeler?) buyurmuştur. (Şir’a)

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721
  Keş / yapıştır .... biziya kardeşimin yapabildiğitek şey. Varsa beğenmediğin cümle onun üstünde konuşalım....
  Mesela.
  " Tevhidi kıble Kuran ile olur " sözüne ne dersin ?
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721
  Alıntı M ü e l l i f...´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Keş / yapıştır .... biziya kardeşimin yapabildiğitek şey. Varsa beğenmediğin cümle onun üstünde konuşalım....
  Mesela.
  " Tevhidi kıble Kuran ile olur " sözüne ne dersin ?
  colecsion kardeşimin talebime verdiği cevap _ repini de püskül yapmış :)  Boş sözler ile vakit tüketiyorsun.Kimse kendi aklına göre kur'an'dan yola çıkıp O'nu mürşit edinemez.Efendimiz + icazetli varislerine tam tabi olup icazet alması lazım.Yani deli said'in mürşidi şeytan.İblise hizmeti bırak yüzünü Ehli sünnete dön.
  Şİmdi coleksiyon kardeşime cevabımı ehli insaf versin.

  Ben de küçük bir cevap verecem kardeşimin bu cümlesine.

  Ehli sünnet olmak; Başkalarını kafirlikle itham etmek se ,
  başkasının Takdir ettiği kişilere deli demek se,
  Kendisine Hakiki mürşidi Kuran ve Sünneti Resulullahı seçen ve bu seçiciliği " SAÇLARIM ADEDİNCE BAŞLARIM BULUNSA HERGÜN BİRİ KESİLSE, HEPSİNİ ŞERİATI MUHAMMEDİYENİN BİR TEK HAKİKATİNE FEDA EDERİM " imanının azametine işaret eden ve bu cümle paralelinde bir hayat yaşayan birisine "MÜRŞİDİ ŞEYTAN " demek ise.......
  ben bu tarifteki bir ehli sünnet değilim. böyle bir ehli fitne lik ancak adını bile koyamadığım size yakışır.
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

 5. #5
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Nerden
  Huzûru İlahî
  Mesaj
  1.427
  Blog Mesajları
  18
  Rep Gücü
  7864
  Ehli Sünnet kafir olana kafir der ; dinsiz olana dinsiz der.Bu dini terimler layığı olana denir.

  Sizin gibi dinsiz olanı savunup din adamı diye meşrulaştırıp iman bekçisi yapmaz.Hele hele Efendimizn eshabına dil uzatan spıkları hala burada savunmak onlar ile birlikte olmak demek değilmidir.Hala hangi ehli sünnetin mensubu olmaktan bahsediyorsunuz.Nerde Ehli Sünnet nerde siz.Nerde nurculuk.Birbirine zıt 2 itikad.

  Diğer yandan siz bizim binlerle delilimizden hangi birine çapınız yetti de cevap verebildiniz.Buyur bir daha veriyorum tek tek madde madde cevap verebiliyorsanız verin bakalım : http://www.supermeydan.net/forum/for...read52234.html


  Ehli sünnet'ten izinsiz kendini meşrulaştırmak açık küfrünü gizlemek için kullandığı süslü sözleri öne sürüp haklılık payı aramayın kendinize.Bizim onlara sözümüz sadece izinsiz çalınan bilgiler demekten başka sözümüz olmaz.Asıl önemli olan yukarıdaki linkte bulunan sapıklıklar ve küfürlerdir , yani doğruların içine serpiştirilen hezeyanlardır.Bunları yaptıktan bunca küfürü işledikten sonra açık açık dinsizliğe hizmet ettikten sonra sonra kendini gizlemek için kelime-i şahadette getirse münafıklıktan ileri gidemez gidin bu masalları kendinize anlatın.

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721
  Alıntı bziya´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ehli Sünnet kafir olana kafir der ; dinsiz olana dinsiz der.Bu dini terimler layığı olana denir.

  Sizin gibi dinsiz olanı savunup din adamı diye meşrulaştırıp iman bekçisi yapmaz.Hele hele Efendimizn eshabına dil uzatan spıkları hala burada savunmak onlar ile birlikte olmak demek değilmidir.Hala hangi ehli sünnetin mensubu olmaktan bahsediyorsunuz.Nerde Ehli Sünnet nerde siz.Nerde nurculuk.Birbirine zıt 2 itikad.

  Diğer yandan siz bizim binlerle delilimizden hangi birine çapınız yetti de cevap verebildiniz.Buyur bir daha veriyorum tek tek madde madde cevap verebiliyorsanız verin bakalım : http://www.supermeydan.net/forum/for...read52234.html


  Ehli sünnet'ten izinsiz kendini meşrulaştırmak açık küfrünü gizlemek için kullandığı süslü sözleri öne sürüp haklılık payı aramayın kendinize.Bizim onlara sözümüz sadece izinsiz çalınan bilgiler demekten başka sözümüz olmaz.Asıl önemli olan yukarıdaki linkte bulunan sapıklıklar ve küfürlerdir , yani doğruların içine serpiştirilen hezeyanlardır.Bunları yaptıktan bunca küfürü işledikten sonra açık açık dinsizliğe hizmet ettikten sonra sonra kendini gizlemek için kelime-i şahadette getirse münafıklıktan ileri gidemez gidin bu masalları kendinize anlatın.
  Dil uzattı diyorsun bİziya.
  Bende nani göster diyorum, sen göstermek nerine nakaratlarını okuyorsun. ÖNCE nakaratları bırak ve istediğimi getir.

  TEKRARLIYORUM SEN EYER DOĞRU SÖZLÜYSEN ;

  EYER BULUP ASMIYORSAN DEMEKKİ HEM İFTİRACI, HEM ÜMMİ, HEMDE ZAVALLISIN.

  BEKLİYORUM BİZİYA KARDEŞ.............
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

 7. #7
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Nerden
  Huzûru İlahî
  Mesaj
  1.427
  Blog Mesajları
  18
  Rep Gücü
  7864
  Alıntı M ü e l l i f...´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Dil uzattı diyorsun bİziya.
  Bende nani göster diyorum, sen göstermek nerine nakaratlarını okuyorsun. ÖNCE nakaratları bırak ve istediğimi getir.

  TEKRARLIYORUM SEN EYER DOĞRU SÖZLÜYSEN ;

  EYER BULUP ASMIYORSAN DEMEKKİ HEM İFTİRACI, HEM ÜMMİ, HEMDE ZAVALLISIN.

  BEKLİYORUM BİZİYA KARDEŞ.............
  Çok komiksin .... müellifi

  Eshabı Kirama dil uzatan Seyyit Kutup denilen ahmağı savunmanız aynı şey değil mi ben risalelerde yazmış mı diyorum.Yani ha o söylemiş ha siz , savunduğunuz kişi bunu yapmış sizde bile bile savunuyorsunuz , yani sizin yoldaşınız , aynı yolun mensubusunuz.Yemez bu bayat numaralar bize.Başka şeyler de denemeye kalkma zira kendini küçük düşürüyorsun.

  HEE AKLIM BAŞIMA GELDİ , NEYMİŞ BU SEYYİT KUTUP'UN İFTİRA VE HEZEYANLARI DİYORSAN AÇIKÇA SÖYLE İLERLEME VAR DER SEVİNİRİZ YANİ...

  ONUN İÇİN BİR KEZ DAHA VEREYİM LİNKİNİ İYİ OKU ...http://www.supermeydan.net/forum/for...read50347.html

  --------------------------

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721
  Alıntı bziya´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Çok komiksin .... müellifi

  Eshabı Kirama dil uzatan Seyyit Kutup denilen ahmağı savunmanız aynı şey değil mi ben risalelerde yazmış mı diyorum.Yani ha o söylemiş ha siz , savunduğunuz kişi bunu yapmış sizde bile bile savunuyorsunuz , yani sizin yoldaşınız , aynı yolun mensubusunuz.Yemez bu bayat numaralar bize.Başka şeyler de denemeye kalkma zira kendini küçük düşürüyorsun.

  HEE AKLIM BAŞIMA GELDİ , NEYMİŞ BU SEYYİT KUTUP'UN İFTİRA VE HEZEYANLARI DİYORSAN AÇIKÇA SÖYLE İLERLEME VAR DER SEVİNİRİZ YANİ...

  ONUN İÇİN BİR KEZ DAHA VEREYİM LİNKİNİ İYİ OKU ...http://www.supermeydan.net/forum/for...read50347.html

  --------------------------
  Konumuz ; Risalei Nur un Hz. osman hakkındaki olumsuz kanaati biziya kardeş.

  Çok komik diyeceğine , Risalei Nurda böyle bir beyan olmadığını neden söylemiyor yada söyliyemiyorsun ? Şeyhinden izinmi çıkmıyor ?

  Önce Risalei Nur hakkındaki iftiralarını çıkaracam , sonra diyer çamur attıklarına gelecem.
  Yineliyorum.

  1 _ Ya Hz. Osman ( R.A )Hakkındaki tezyif edici yazıyı bul.
  2 _ Ya Bu konuda helallik iste.
  3 _ Yada müfteri, yalancı, düzenbaz, ümmi, ve çamurcu olduğunu kabul et.

  BEKLİYORUM bIziya kardeş.
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

 9. #9
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Nerden
  Huzûru İlahî
  Mesaj
  1.427
  Blog Mesajları
  18
  Rep Gücü
  7864
  Alıntı M ü e l l i f...´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Konumuz ; Risalei Nur un Hz. osman hakkındaki olumsuz kanaati biziya kardeş.

  Çok komik diyeceğine , Risalei Nurda böyle bir beyan olmadığını neden söylemiyor yada söyliyemiyorsun ? Şeyhinden izinmi çıkmıyor ?

  Önce Risalei Nur hakkındaki iftiralarını çıkaracam , sonra diyer çamur attıklarına gelecem.
  Yineliyorum.

  1 _ Ya Hz. Osman ( R.A )Hakkındaki tezyif edici yazıyı bul.
  2 _ Ya Bu konuda helallik iste.
  3 _ Yada müfteri, yalancı, düzenbaz, ümmi, ve çamurcu olduğunu kabul et.

  BEKLİYORUM bIziya kardeş.
  Aynı hocası , aynı hocası...

  Behey ....müellifi

  Açık açık iftira atıyorsun , nerde bakalım benim o sözüm bi gösteriver.Risalelerde Hz. Osman'a iftira var dediğin yazıyı bir göster.Gösteremez isen.Sen bizden helallik iste ve çamurcu iftiracı olduğunu itiraf et.Hadi bekliyorum bakalım...

 10. #10
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721
  Alıntı bziya´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Aynı hocası , aynı hocası...

  Behey ....müellifi

  Açık açık iftira atıyorsun , nerde bakalım benim o sözüm bi gösteriver.Risalelerde Hz. Osman'a iftira var dediğin yazıyı bir göster.Gösteremez isen.Sen bizden helallik iste ve çamurcu iftiracı olduğunu itiraf et.Hadi bekliyorum bakalım...
  Şimdi sen " RİSALEİ NURDA HZ. OSMAN (R.A) I RENCİDE EDİCİ BİR SÖZ VE İMANIN OLMADIĞI" NI MI SÖYLİYORSUN ?

  YANİ BUNU Kbul ediyormusun.?

  ZERRE MİSKAL KADAR BİR YÜREK VARSA BUNUN CEVABINI VERECEKSİN. NAKARATLARA GEÇMEDEN.
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. 5. Mektup...
  M ü e l l i f... Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 23
  Son mesaj: 25-01-2010, 09:10 PM
 2. Ata'ya Mektup
  Network Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 01-02-2009, 08:16 PM
 3. Mektup..
  shgiptare Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-12-2008, 11:48 PM
 4. 29. Mektup tan...........
  M ü e l l i f... Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 08-09-2008, 07:42 PM
 5. Mektup
  serseriozi Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-09-2007, 04:52 PM
Yukarı Çık