Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Müslüman olma sebepleri

Din ve İnanç Kategorisi islam (Müslümanlık) Forumunda Müslüman olma sebepleri Konusununun içerigi kısaca ->> Bir kâfir, şu üç sebeple, Allah’ın lütfu, kendi araştırması ve birinin duasını almakla Müslüman olur. 1- Allah’ın lütfu ile: Allahü ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Rep Gücü
  20917

  Müslüman olma sebepleri

  Bir kâfir, şu üç sebeple, Allah’ın lütfu, kendi araştırması ve birinin duasını almakla Müslüman olur.

  1- Allah’ın lütfu ile:
  Allahü teâlâ, bir kimsenin hidayetini, yani Müslüman olmasını dilemişse, o kimse, severek Müslüman olur. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:

  (Allah, kimi doğru yola iletmek isterse, onun kalbini İslam’a açar.) [Enam 125]

  (Allah, dilediğini hidayete kavuşturur, dilediğini dalalette bırakır.) [İbrahim 4]

  2- Kendi araştırması ile:
  Bu yolla Müslüman olmuş çok kimse vardır. Hakkı, doğruyu bulmak gayreti ile, bütün dinleri inceler. İslamiyet’in güzelliğine hayran olup Müslüman olur. Allahü teâlâ, İslamiyet’i doğru olarak öğrenmek isteyene, bunu nasip edeceğini vaat buyurmuştur. Kuran-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:

  (Doğru yolu arayanları, saadete ulaştıran yollara kavuştururuz.) [Ankebut 69]

  (Allah, kendine kavuşmak isteyenlere, kavuşturan yolu gösterir.) [Şura 13]

  Doğru yolu aramayıp, nefslerine uyarak iman etmeyenleri, azıp can yakanları, Cehennemde sonsuz olarak yakacağını haber veriyor. İslamiyet’i işitmeyen çok kimse vardır ki, akl-ı selimleri olduğu için, bozulmuş, uydurulmuş dinlerin adamlarına aldanmamışlar, astronomide ve fen bilgilerinde ve bilhassa tıb ilminde gördükleri nizamlı olayların birbirlerine bağlantılarını düşünerek, yaratılışın sırlarını, bu hesaplı düzenin gerçeğini anlamak istemişlerdir. Fransız Kaptan Kusto bunlardan birisidir.

  Allahü teâlânın, Ankebut suresinde vaat ettiği üzere, bunları iman etmeye sebep olan rehberlere, kitaplara kavuşturacağı, Ruhul-beyan tefsirinde de yazılıdır. Böyle mesut kimse anlar ki, her şeyi yaratan, bir Allah vardır. O, her şeyi görür, bilir, işitir. Her şeye gücü yeter. Gücü, kuvveti sonsuzdur. Her şeyi, zamanı gelince yok etmektedir. İnsanları tekrar dirilteceğini, hesaba çekeceğini, iman etmiş olanlara Cennette sonsuz nimetler vereceğini, imanı olmayanları, kâfirleri Cehennemde sonsuz yakacağını bildiriyor. Onun emirlerine uymaktan başka kurtuluş yolu yoktur.

  3- Birisinin duasına kavuşmakla:
  Birisinin duası ile Müslüman olmuş çok kimse vardır. Hazret-i Ömer bunlardan biridir. Hazret-i Hamza, imana gelince, Müslümanlar çok kuvvetlendi. Bu iş, kâfirlere güç geldi. Ebu Cehil, (Onu öldürmekten başka çare yok) dedi. Bunu yapana, çok miktarda deve ve altın vereceğini bildirdi. Ömer yerinden fırladı. (Bu işi, benden başkası yapamaz) dedi. Ömer’i alkışladılar. Ömer, kılıcını çekip önce kardeşinin evine gitti. Eniştesi Said ile kardeşi Fatıma, yeni gelen Taha suresini okuyorlardı. Ömer içeri girip bu hali görünce, eniştesini ve kardeşini dövmeye başladı. Fatıma,”Ya Ömer, başımızı kessen dönmeyiz” dedi. Ömer, ellerindeki kağıdı alıp Taha suresini okumaya başladı. Kur‘an-ı kerimin fesahati, belagatı ve manaları kalbini çok yumuşattı. (Hakikaten, ne kadar doğru) dedi. Bunu işiten Habbab, gizlendiği yerden çıkıp, Müjde ya Ömer, Resulullah, (Ya Rabbi, bu dini, Ebu Cehil ile veya Ömer ile kuvvetlendir) diye dua etmişti. Bu saadet sana nasip oldu dedi. Hazret-i Ömer hemen gidip Müslüman oldu. (Tirmizi)

  Dinimiz İslam

 2. #2
  - Çevrimdışı
  2.imza yarışma birincisi nefisetülilm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Nerden
  İstanbul'da, İstanbulluyum...
  Yaş
  42
  Mesaj
  705
  Blog Mesajları
  19
  Rep Gücü
  7085
  (Doğru yolu arayanları, saadete ulaştıran yollara kavuştururuz.) [Ankebut 69]
  Allahü Teala bizleri ayet-i kerimede bildirilen saadetli kullarından eylesin. Amin.
  İyi ile kötünün, doğru ile yanlışın karmakarışık olduğu bu ahir zamanda doğru yolda olmak için ve doğru yoldan ayrılmamak için devamlı dua etmeliyiz.

  İmam-ı Rabbani hazretlerinin, 272. mektubunda bildirdiği dua şöyledir:

  (Allahümme erinelhakka hakkan verzuknâ ittibâ’ahü ve erinel bâtıla bâtılan verzuknâ ictinâbehü bi-hurmeti Seyyidil-beşer.)

  Yani, (Ya Rabbi! Doğruyu bize doğru olarak göster ve ona uymayı bize nasip et ve yanlış, bozuk olan şeylerin yanlış olduklarını bize göster ve onlardan sakınmamızı nasip et! İnsanların en üstünü hürmetine bu duamızı kabul buyur!)

  Hazret-i Ebu Bekir’in de böyle dua ettiği İhya’da yazılıdır. Bi-hürmeti’den önceki kısmın hadis-i şerif olduğu da bildirilmiştir. Yani Peygamber efendimiz de, aynı duayı yapmış, (Hakkı hak, batılı batıl olarak göster) diye duada bulunmuştur. Allahü teâlâ, İslamiyet’i doğru olarak öğrenmek isteyene, bunu nasip edeceğine söz verdi.

  Paylaşım için teşekkürler, Allahü Teala razı olsun.

Benzer Konular

 1. Yorum: 0
  Son mesaj: 12-07-2012, 01:26 PM
 2. Müslüman olma sebepleri
  bziya Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-01-2010, 07:48 AM
 3. Avustralya'lı bir gencin müslüman olma hikayesi1
  ümmi Tarafından Dini Videolar Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 29-08-2009, 09:49 AM
 4. Yabancıların Müslüman olma sebepleri
  SAHARAY Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-06-2008, 07:58 AM
 5. Suç ve Sebepleri
  Gül@y Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 04-04-2008, 08:15 PM
Yukarı Çık