+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Birgünün hesabı

Din ve İnanç Kategorisinde ve islam (Müslümanlık) Forumunda Bulunan Birgünün hesabı Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Müslüman, bugününün son günü olabileceğini, ömür sayfalarını nasıl açıp nasıl kapattığını, amel defterine sevaplar mı, günahlar mı yazıldığını düşünmelidir? Her

 1. #1
  - Çevrimdışı
  1. Hikaye yarışma birincisi
  2. Avatar yarışma birincisi
  Venhar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Üye Numarası
  105373
  Nerden
  Bilmiyorum :)
  Mesaj
  4.887
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  81912

  Birgünün hesabı

  Müslüman, bugününün son günü olabileceğini, ömür sayfalarını nasıl açıp nasıl kapattığını, amel defterine sevaplar mı, günahlar mı yazıldığını düşünmelidir? Her anının melekler tarafından gözlendiğini bilmeli, kendisiyle hesaplaşabilmelidir. Verilen nimetlere karşılık bizler ne yapmaktayız? Ne yapmalıyız? Rabbimizin verdiği ömrü, bahşedilen değerli zamanı nasıl geçirmekteyiz? Nefsimizi sorgulayarak tatmin edici cevaplar alabiliyor muyuz? Bugün Allah için ne yaptım? Hayırlı bir insan olarak güzel ve yararlı hizmetlerde bulundum mu? Bir gönül kazandım mı? Bir açı doyurdum mu? Bir hastayı ziyaret ettim mi? Bir öksüzün, bir yetimin başını okşadım mı? Yaptığımız her şey yaratıcımız tarafından bilinmekte ve görülmekte olup adeta kameraya kaydedilmektedir. Kuran-ı Kerimde: “Nerede olsanız, O sizinle beraberdir. Allah yaptıklarınızı görür.” (Hadid:57/4) Buyurulmaktadır. Müslüman gün içinde yaptıkları için nefis muhasebesine hazır olmalıdır. İnsan yaratılış gereği hata yapabilir, nefsine ve şeytana uyabilir. Her gece başını yastığa koyduğunda bugün Hakk rızası için neler yaptım sorusuna cevap aramalı, yapmış olduğu hata ve günahlar için el açıp tevbe ve istiğfarda bulunmalıdır. Allah’tan yardım istemeli, dua ve niyazda bulunmalıdır. Yüce Rabbimiz “Dua ve niyazınız olmasa Rabbim size niye değer versin…”(Furkan:25/77) “…Bana dua ettiği vakit dua edenin dileğine karşılık veririm…”(Bakara:2/186) buyurulmuştur. Hadis-i Şeriflerde “Kişinin kardeşi için arkasından yaptığı dua geri çevrilmez.” “Bir kişi arkadaşının arkasından dua ettiği zaman, melek aynısı sana da olsun” der. (Müslim) İnsan gecede gündüzde Rabbini anmalı, yaratılışına uygun çalışmalı, hayırlı insan olma yolunda gayret göstermelidir. Müslüman, yüce kitabını okuyup, anlamalı ve onu hayatına uygulamalıdır. Kâinatın her zerresindeki hikmetleri düşünmelidir. “Niçin düşünmüyorsunuz?”İkazlarına kulak vermeliyiz. Hak rızası için düşünme nafile ibadetten üstün görülmüştür.

  Müslüman, zamanın önemini ve değeri bilerek hayatını boşa geçirmez. Zamanın en büyük hazine olduğunu bilir. Zamanı iyi kullananlar; toprağa tohum atan çiftçiye, çiçeklere bakım yapan bahçıvana, eline teslim edilen öğrencilerini en iyi bir şekilde yetiştiren öğretmene benzer. Akıllı insan zamanı kulluk toprağına saçar, iman suyu ile sular, iyi bir bakım yaparak istediği en iyi ürünü alır. Dünya hayatı gelip geçicidir. Başı ve sonu olan bu fani hayatı en güzel şekilde değerlendirmek zorundayız. Ömrünü Allah yolunda geçirenler için ölüm bir bitiş değil bir başlangıçtır. Ebedi âleme açılan bir kapıdır. Sonsuzluğa doğuştur. Ahirette rahat etmek dünyadaki yaşayışımıza bağlıdır. İnanan insan sevinerek Rabbine koşar. Geçmişini unutmadan, geleceğe umutla yürüyen, ufuklara bakan, koşar adımlarla yarınlara koşan bir yarışçı gibi olmalıdır.

  Müslüman, öncelikle ne yapacağını bilir, planını ona göre yapar. Gününü dolu dolu geçirir. Gecesini ve gündüzünü en iyi şekilde değerlendirir. Yatsı namazı ile gecesini, sabah namazı ile de gündüzünü ihya eder, cemaate devam eder. Bu vakitlerin önem ve değerini anlar. Sabah güneş doğmadan kalkar, güzelce abdestini alır, aile fertlerini de namaza kaldırır. Sabah kahvaltısını besmele ile yapar verdiği nimetler için Rabbine şükreder. Yemekten önce ve sonra ellerini yıkar, dişlerini temizler. Müslüman, güzel ahlak sahibidir. Hadis-i Şerifte: “Sizin en iyileriniz, ahlâkı en iyi olanınızdır.” “Müslüman elinden ve dilinden kimsenin zarar görmediği insandır.”(Buhari) buyurulmaktadır. Ailesine ve çevresine karşı tatlı diliyle, güler yüzüyle muamele eder. Hangi işi yaparsa yapsın; ister amir ister memur, ister patron ister işçi, ister öğretmen ister öğrenci her ne olursa olsun işlerini doğrulukla yaparak başkalarına örnek olur. Kâlden (söz) daha çok hâl diliyle(davranış) konuşur. İnsanlarla iyi geçinir. İnsanların hal ve hatırını sorar. Acılarla dertlenir, sevinçlere ortak olur.
  http://www.ravda.net/rf/include.php?...threadid=65524

 2. #2
  - Çevrimdışı
  2.imza yarışma birincisi nefisetülilm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Üye Numarası
  131830
  Nerden
  İstanbul'da, İstanbulluyum...
  Yaş
  41
  Mesaj
  705
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  19
  Rep Gücü
  7084
  “Bir kişi arkadaşının arkasından dua ettiği zaman, melek aynısı sana da olsun” der. (Müslim)
  Arkadaşlarımızı dualarımızda unutmayalım....

  Paylaşım için tşkler, Allahü Teala razı olsun...

 3. #3
  - Çevrimdışı
  1. Hikaye yarışma birincisi
  2. Avatar yarışma birincisi
  Venhar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Üye Numarası
  105373
  Nerden
  Bilmiyorum :)
  Mesaj
  4.887
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  81912
  Rabbim cümlemizden razı olsun inş
  yorum için tşk ederim canım :)

Benzer Konular

 1. Peygamberlerin Hesabı ve Tanıklıkğı
  kıyamet Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-04-2012, 11:41 PM
 2. Güvence hesabı
  YukseLL Tarafından Araba ve Otomobil Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-09-2009, 04:15 PM
 3. Yaş hesabı
  Gül@y Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 28-04-2009, 07:25 AM
 4. İpin Hesabı..
  Venhar Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 06-10-2008, 09:08 PM
 5. ÖSS Puan Hesabı Programı
  YukseLL Tarafından Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-10-2006, 01:15 AM
Yukarı Çık