Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

Âdet olarak yapılan ibâdetler işe yaramıyacaktır

Din ve İnanç Kategorisi islam (Müslümanlık) Forumunda Âdet olarak yapılan ibâdetler işe yaramıyacaktır Konusununun içerigi kısaca ->> Allahü teâlâ, kendinden başka şeylerden yüz çevirip, kendisine dönmek nasîb eylesin! İşin temeli kalbdir. Kalb, Allahü teâlâdan başkasına tutulmuş ise, ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Nerden
  Huzûru İlahî
  Mesaj
  1.427
  Blog Mesajları
  18
  Rep Gücü
  7864

  rose Âdet olarak yapılan ibâdetler işe yaramıyacaktır

  Allahü teâlâ, kendinden başka şeylerden yüz çevirip, kendisine dönmek nasîb eylesin! İşin temeli kalbdir.

  Kalb, Allahü teâlâdan başkasına tutulmuş ise, yıkılmış demekdir. Bir işe yaramaz. Niyyet doğru olmadıkça, hayrlı işlerin, yardımların ve âdete uyarak yapılan ibâdetlerin, yalnız hiç fâidesi olmaz. Kalbin selâmet bulması da ve Allahü teâlâdan başka hiçbir şeye düşkün olmaması da lâzımdır. [Ya’nî her yapılan şey, O emr etdiği, O beğendiği için yapılmalı. Onun râzı olmadığı her şeyden kaçınmalıdır. Herşey Onun için olmalıdır.] Hem, kalbin selâmeti, hem de bedenin sâlih işler yapması, birlikde lâzımdır. Beden sâlih ameller yapmaksızın, kalbim selâmetdedir, [kalbim temizdir, sen kalbe bak] demek bâtıldır, boşdur. Kendini aldatmakdır. Bu dünyâda, bedensiz rûh olmadığı gibi, beden ibâdet yapmadan ve günâhlardan kaçınmadan, kalb, temiz olmaz. Zemânımızın birçok dinsizleri, sapıkları, ibâdet yapmayıp, kalblerinin selâmetde olduğunu, hattâ keşf sâhibi olduklarını söyleyip, saf müslimânları aldatıyor. Allahü teâlâ, sevgili Peygamberinin sadakası olarak “aleyhissalâtü vesselâmü vettehıyye”, hepimizi böyle sapıklara inanmakdan korusun! Âmîn.

  [İslâmiyyetin yasak etdiği şeyler, şiddetli zehrdir. Allahü teâlâ, insanları yaratdığı vakt onlara fâideli olan şeyleri emr etmiş, zararlı olan şeyleri yasak etmişdir. Fâidesi kat’î olanların yapılmasını, lüzûm-i zarûrî ile emr etmişdir. Bunları yapmak, (Farz) olmuşdur. Fâideli şeylerden, yapılması, lüzûm-i gayr-ı zarûrî olanlar da, (Sünnet) olmuşdur. Zararı kat’î olanları terk etmek, lüzûm-i zarûrî olup, bunlar (Harâm) olmuşdur. Terk edilmesi, lüzûm-i gayr-ı zarûrî olanlar, (Mekrûh) olmuşdur. Ba’zı işlerin yapılıp yapılmaması, kulların ihtiyârına bırakılmışdır ki, bunlara (Mubâh) denir. Mubâhlar, iyi niyyet ile yapılırsa, sevâb verilir. İyi niyyet ile yapılmazsa, günâh olur].

  Kaynak : Müjdeci Mektuplar
  Konu bziya tarafından (15-06-2009 Saat 07:07 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Hirsiz olarak mağazaya girdi müslüman olarak çıktı
  YukseLL Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-11-2014, 05:20 PM
 2. Dekoratif Ahşap Tablolar--1 Adet Fiyatına 6 Adet
  decopass Tarafından Ev Dekorasyonu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-06-2014, 02:52 PM
 3. İş kalbdedir. Âdet olarak yapılan ibâdetler işe yaramaz
  Ahrariyye Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 02-02-2010, 08:41 PM
 4. Yorum: 2
  Son mesaj: 26-02-2009, 05:36 PM
 5. YaLaaAAaaN... 2 adet Tüyme, 2 adet Enselenme Anısı..!
  multialper Tarafından Ev Elektroniği Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 14-07-2006, 05:55 PM
Yukarı Çık