Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  İnsan "hayvan değildir ... Çünkü.

  DÖRDÜNCÜ NOKTA:

  İman, insanı insan eder. Belki insanı sultan eder. Öyle ise, insanın vazife-i asliyesi, îmân ve duadır. Küfür, insanı gâyet âciz bir canavar hayvan eder.

  Şu mes'elenin binler delillerinden yalnız hayvan ve insanın dünyaya gelmelerindeki farkları, o mes'eleye vâzıh ( açık )bir delildir ve bir bürhân-ı kâtî'dır.

  Evet insâniyet, îman ile insâniyyet olduğunu; insan ile hayvanın dünyaya gelişindeki farkları gösterir. Çünki hayvan dünyaya geldiği vakit âdeta başka bir âlemde tekemmül ( ders almış gibi ) etmiş gibi istidadına göre mükemmel olarak gelir, yâni gönderilir. Ya iki saatte, ya iki günde veya iki ayda, bütün şerait-i hayatiyesini ve kâinatla olan münasebetini ve kavanin-i hayatını öğrenir, meleke sahibi olur. İnsanın yirmi senede kazandığı iktidar-ı hayatiyeyi ve meleke-i ameliyeyi, yirmi günde serçe ve arı gibi bir hayvan tahsil eder, yâni ona ilham olunur.

  Demek hayvanın vazife-i asliyesi ( asıl vazifesi ); taallümle tekemmül ( ilim ile ilerlemek ) etmek değildir ve mârifet kesbetmekle ( kazanmak ) terakki etmek değildir ve aczini göstermekle meded istemek, dua etmek değildir. Belki vazifesi; istidadına göre taammüldür, amel etmektir, ubûdiyet-i fiiliyedir.

  İnsan ise dünyaya gelişinde herşeyi öğrenmeye muhtaç ve hayat kanunlarına câhil, hattâ yirmi senede tamamen şerait-i hayatı öğrenemiyor. Belki âhir-i ömrüne kadar öğrenmeye muhtaç, hem gâyet âciz ve zaîf bir Sûrette dünyaya gönderilip bir-iki senede ancak ayağa kalkabiliyor. Onbeş senede ancak zarar ve menfaatı farkeder. Hayat-ı beşeriyenin muavenetiyle ( yardımıyla ), ancak menfaatlarını celb ve zararlardan sakınabilir.

  Demek ki, insanın vazife-i fıtriyesi; taallümle tekemmüldür, dua ile ubûdiyyettir.

  Yâni:
  "Kimin merhametiyle böyle hakîmane idare olunuyorum?
  Kimin keremiyle böyle müşfikane terbiye olunuyorum?
  Nasıl birisinin lütuflarıyla böyle nazeninane besleniyorum ve idare ediliyorum?" bilmektir ve binden ancak birisine eli yetişemediği hâcâtına dair Kadı-ül Hâcât'a lisan-ı acz ve fakr ile yalvarmaktır ve istemek ve dua etmektir. Yâni aczin ve fakrın cenahlarıyla makam-ı a'lâ-yı ubudiyyete uçmaktır.

  Demek insan bu âleme ilim ve dua vasıtasıyla tekemmül etmek için gelmiştir. Mahiyet ve istidad itibariyle herşey ilme bağlıdır. Ve bütün ulûm-u hakikiyyenin esâsı ve madeni ve nuru ve ruhu; Mârifetullahtır ve onun üss-ül esâsı da İman-ı Billahtır.

  Hem insan, nihayetsiz acziyle nihayetsiz beliyyata maruz ve hadsiz a'danın ( düşmanın )hücumuna mübtelâ
  ve nihayetsiz fakrıyla beraber nihayetsiz hâcâta giriftar
  ve nihayetsiz metâlibe ( istekleri ) muhtaç olduğundan, vazife-i asliye-i fıtriyesi ( asıl vazifesi ), îmândan sonra «dua»dır.

  Dua ise, esâs-ı ubûdiyettir.

  Nasıl bir çocuk, eli yetişmediği bir meramını, bir arzusunu elde etmek için, ya ağlar, ya ister. Yâni ya fiilî, ya kavlî lisan-ı acziyle bir dua eder. Maksûduna muvaffak olur.
  Öyle de: İnsan bütün zîhayat ( hayat sahipleri ) âlemi içinde nazik, nâzenin, nâzdar bir çocuk hükmündedir. Rahmanürrahîm'in dergâhında; ya za'f ve acziyle ağlamak veya fakr ve ihtiyacıyla dua etmek gerektir. Tâ ki, makasıdı ona müsahhar olsun veya teshirin şükrünü edâ etsin.

  Yoksa bir sinekten vaveylâ eden ahmak ve haylaz bir çocuk gibi; «Ben kuvvetimle bu kabil-i teshir olmayan ve bin derece ondan kuvvetli olan acib şeyleri teshir ediyorum ve fikir ve tedbirimle kendime itaat ettiriyorum.» deyip küfrân-ı nimete sapmak, insâniyyetin fıtrat-ı asliyyesine zıd olduğu gibi, şiddetli bir azaba kendini müstehak eder.

  23. Söz ' den
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

 2. #2
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: İnsan "hayvan değildir ... Çünkü.

  Evet insâniyet, îman ile insâniyyet olduğunu; insan ile hayvanın dünyaya gelişindeki farkları gösterir.
  Çünki hayvan dünyaya geldiği vakit âdeta başka bir âlemde tekemmül ( ders almış gibi ) etmiş gibi istidadına ( kabiliyet )göre mükemmel olarak gelir, yâni gönderilir. Ya iki saatte, ya iki günde veya iki ayda, bütün şerait-i hayatiyesini ve kâinatla olan münasebetini ve kavanin-i hayatını öğrenir, meleke sahibi olur.

  İnsanın yirmi senede kazandığı iktidar-ı hayatiyeyi ve meleke-i ameliyeyi, yirmi günde serçe ve arı gibi bir hayvan tahsil eder, yâni ona ilham olunur.


  Ne harika tesbitler ama...
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

Benzer Konular

 1. İnsan-hayvan karışımı embiryo üretildi
  ümmi Tarafından Bilim ve Astronomi Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 26-07-2011, 09:39 PM
 2. İnsan İle Hayvan Birleşirse
  dogangunes Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 23-03-2011, 01:08 AM
 3. İnsan başı boş değildir
  collection Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 05-10-2009, 03:09 AM
 4. İnsan düşünen bir hayvan mıdır?
  RABİA Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 16-01-2009, 11:31 AM
 5. İnsan ve hayvan hücresi taşıyan koyun yaratıldı
  Bay X Tarafından Fizik Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-03-2007, 12:29 AM
Yukarı Çık