+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Teblıg...ci

Din ve İnanç Kategorisinde ve islam (Müslümanlık) Forumunda Bulunan Teblıg...ci Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> SELAM Ehl-i Kitap icinde ki insanlardan bir kismi Allah cc’nun ayetlerini okuyup,insanlari bu ayetlerdeki esaslara yonelmeleri icin ozendirirler.Yani AYETLERI TEBLIG

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Teblıg...ci

  SELAM

  Ehl-i Kitap icinde ki insanlardan bir kismi Allah cc’nun ayetlerini okuyup,insanlari bu ayetlerdeki esaslara yonelmeleri icin ozendirirler.Yani AYETLERI TEBLIG EDERLER.
  3.113. Ama hepsi bir değildir. Ehlikitap içinden Allah için baş kaldıran/Allah huzurunda el bağlayan/hak ve adaleti ayakta tutan/kalkınıp yükselen bir zümre de vardır; gece saatlerinde secdelere kapanmış olarak Allah'ın ayetlerini okurlar.
  3.114. Allah'a ve âhiret gününe inanırlar, iyilik ve güzelliği belirlenmiş olana özendirirler, kötülük ve çirkinliği belirlenmiş olandan sakındırırlar. Hayır işlerde yarışırcasına koşarlar. İşte bunlar hayra ve barışa yönelik hizmet üretenlerdendir.
  ... iyilik ve güzelliği belirlenmiş olana özendirirler, kötülük ve çirkinliği belirlenmiş olandan sakındırırlar.....

  Bu yonelimi nasil yaparlar/yapmalilar?:

  1-Teblig ettigi kisilerin teblige inanip inanmamalari tebligciyi igilendirmez. Sonuc:Onlarla Allah cc arasindadir.
  3.128.İş ve hüküm konusunda sana düşen bir şey yoktur.Allah ya tövbelerini kabul ederek onları bağışlar yahut da zalim oldukları için onlara azap eder
  129.Göklerde ne var, yerde ne varsa Allah'ındır. Dilediğini/dileyeni affeder; dilediğine/ dileyene azap eder. Allah çok affedici, çok merhametlidir.

  2-Teblig eden;edecegi toplulugu iyi analiz etmelidir.
  3.118. Ey iman sahipleri! Kendi dışınızdakilerden/seviyenizin altındakilerden bir kimseyi sırdaş edinmeyin.Sizi sarpa sardırıp perişan etmekten çekinmezler. Size sıkıntı verecek şeyi pek severler. Ağızlarından nefret ve öfke taşmaktadır. Göğüslerinin saklamakta olduğu ise daha büyüktür. Eğer aklınızı işletirseniz Allah size ayetlerini açık-seçik göstermiştir.

  3-Teblig konularinin basinda sakinilmasi gerekenlerin bildirilmesi gelir.Or.:
  3.130. Ey iman sahipleri! Ribayı öyle kat kat katlayarak yemeyin. Allah'tan korkun ki kurtuluşa erebilesiniz.

  4-Tevbe edip,sakinanlarin yurdunun hak edilmesi icin teblig devam eder.
  3.135. Onlar, çirkin bir iş yaptıklarında yahut öz benliklerine zulmettiklerinde, Allah'ı hatırlarlar da günahları için af dilerler. Günahları Allah'tan başka kim affeder ki? Ve onlar yaptıklarında bile bile ısrar etmezler.
  3.133. Rabbinizden bir bağışlanmaya ve eni göklerle yer kadar olan cennete doğru yarışır gibi koşuşun. O, takva sahipleri için hazırlanmıştır.

  5-Tebligde sakinilan seyin,karsitina yonlendirmek esasdir.Ornegin: Arti malini ribada dunya mali ile arttirmak yerine, bu maldan fakirlere ZEKAT vererek ahiret kazancini arttirmasi teblig edilir.
  3.134. Onlar bollukta ve darlıkta infak ederler. Öfkelerini yutanlardır onlar, insanları affedenlerdir. Allah, güzel düşünüp güzel davrananları sever.
  3.115. Yapmakta oldukları/yapacakları hiçbir hayır, nankörlükle karşılanmayacak/karşılıksız bırakılmayacaktır. Allah, takva sahiplerini çok iyi bilmektedir.
  3.136. İşte bunların ödülleri Rablerinden bir bağışlanma ve altlarından ırmaklar akan cennetler olacaktır. Sürekli kalacaklardır orada. İş yapıp değer üretenlerin ücreti ne güzeldir!

  6-TEBLIG etmek/Kur’an’in acikladiklarini ulasmayanlara ulastirmak,onlarin dogru yola yonelmesinin tek metodudur.Cunku teblig edilen Kur’an hak rehberdir.!
  3.187..Bu, insanlara bir açıklama, korunup sakınanlara da bir öğüt ve kılavuzdur. Allah, kendilerine kitap verilenlerden şu yolda mîsak almıştı: "Onu insanlara mutlaka açık-seçik bildireceksiniz, onu saklamayacaksınız." Ama onlar Kitap'ı sırtlarının gerisine attılar, basit bir ücret karşılığı onu sattılar. Ne kötü şey satın alıyorlar!
  3.138. Bu, insanlara bir açıklama, korunup sakınanlara da bir öğüt ve kılavuzdur.

  ... "Onu insanlara mutlaka açık-seçik bildireceksiniz, onu saklamayacaksınız...........

  7-Bu yuzden sozum TEBLIG EDENE/EDILENE:
  3.139. Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız üstün olan sizsiniz.

  8-Cunku sizler Allah cc indinde Allah cc adina SAHITLER olacaksiniz.
  3.140. Size bir yara değiyorsa, o topluma da benzeri bir yara mutlaka değmiştir. Bak işte günler! Biz onları insanlar arasında dolandırır dururuz. Allah bu sayede iman edenleri bilecek, sizden tanıklar/şehitler edinecektir. Allah zulme sapanları sevmez.
  ......Allah............................... sizden tanıklar/şehitler edinecektir..............

  Cunku sizler mumin-sapkin ayriminin imtahan vesileleri olacaksiniz.
  3.141. Tüm bunlar, Allah iman edenleri iyice seçip arındırsın ve küfre sapanları mahvetsin diyedir.

  Cunku en onemli tebige ihtiyac duyan topluluk yine iman edenler toplulugudur!
  3.142. Yoksa siz, Allah içinizden uğraşıp didinenleri seçmeden, sabredenleri seçmeden cennete gireceğinizi mi sandınız?

  9-Tebligcinin en buyuk tebligi:Allah cc bu ayette aslinda sunu kast etti,burda secde aslinda secde etmek degil...gibi sozlerle Kur’an’da soylenmemis yani INSANLAR ICIN GAYB olan beseri bilgilerin ardindan gitmeyin uyarisidir.
  CUNKU;
  3.179. Allah, müminleri şu üzerinde bulunduğunuz halde bırakmayacaktır. Sonuçta pisi temizden ayıracaktır. Allah sizi gaybı bilir duruma da getirmeyecektir. Şu var ki Allah, resullerinden dilediğini seçer. O halde Allah'a ve resullerine inanın. Eğer inanır, korunursanız sizin için büyük bir ödül vardır....
  CUNKU;
  Allah, müminleri...........Allah sizi gaybı bilir duruma da getirmeyecektir...


  Allah’a (cc) emanet olun!

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Üye Numarası
  110270
  Mesaj
  4.585
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52572

  Cevap: Teblıg...ci

  Kur'an ışığında güzel bir paylaşımdı.
  Allah razı olsun.
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Cevap: Teblıg...ci

  SELAM

  10- Analiz ettiginiz topluluk bir inkarci toplulugu ise,tabidir ki kafirlere de teblig edilir.Cunku;
  6.68.Ayetlerimiz hakkında lakırdıya dalanları gördüğünde, onlar başka bir söze dalıncaya değin onlardan yüz çevir. Eğer şeytan sana unutturursa, hatırladıktan sonra o zalimler topluluğu ile oturma.
  6.69. Allah'tan korkanlara onların hesabından bir şey yoktur ama yine de bir hatırlatma olmalı. Belki sakınırlar.
  ....................... ama yine de bir hatırlatma olmalı. Belki sakınırlar............................

  Bu tebligin soylemide soyle olmalidir!
  6.70. Dinlerini oyun ve eğlence haline getirmiş, dünya hayatı kendilerini aldatmış olanları bırak da o Kur'an ile şunu hatırlat: Bir kişi, kendi elinin üretip kazandığına teslim edilirse onun, Allah dışında ne bir dostu kalır ne de şefaatçısı. Her türlü fidyeyi verse de ondan kabul edilmez. İşte bunlar, kazandıklarına teslim edilmişlerdir. Nankörlük ettiklerinden ötürü onlar için kaynar sudan bir içki ve korkunç bir azap vardır.
  6.71. De ki: "Allah'ın berisinden, bize yarar da zarar da veremeyecek şeylere mi yakaralım? Allah bize kılavuzluk ettikten sonra ökçelerimiz üstüne geri mi döndürülelim? O kişi gibi, şeytanlar kendisini ayartıp yeryüzünde şaşkın dolaşır hale getirmişlerdir. Oysaki onun, "Bize gel!" diye doğruya ve güzele çağıran arkadaşları vardır." De ki: "Allah'ın kılavuzluğudur gerçek kılavuzluk. Âlemlerin Rabbi Allah'a teslim olmakla emrolunduk biz."
  6.72. Ve "Namazı kılın/duayı yerine getirin, O'ndan sakının!" diye emrolunduk. Huzurunda haşrolunacağınız O'dur.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Cevap: Teblıg...ci

  SELAM!

  11- Inkarci topluluga gecmis yanlislarin onlara engel olmayacagi bildirilmeli. Tebligci " Ben artik iflah olmam" diyerek inkari surdurmelerinin onlenmesi adina verilecek MUJDE ile onlara isigi gostermelidir.
  8.38.Küfre sapanlara söyle: "Eğer son verirlerse eskide kalmış olan, kendileri için affedilir. Eğer yeniden başlarlarsa, daha öncekilere uygulanan yol ve yöntem, eskisi gibi devam etmiş olacaktır."

Yukarı Çık