Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Kader değişir mi?

Din ve İnanç Kategorisi islam (Müslümanlık) Forumunda Kader değişir mi? Konusununun içerigi kısaca ->> Sual: Dua ile kader değişir mi? (Allah yazdıysa bozsun) deyimindeki mana nedir? Dua etmeyi dilemek de kaderden mi? Kaderin ömrü ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye collection - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Alem-i Hakîkât
  Mesaj
  308
  Blog Mesajları
  20
  Rep Gücü
  1459

  Unknown Kader değişir mi?

  Sual: Dua ile kader değişir mi? (Allah yazdıysa bozsun) deyimindeki mana nedir? Dua etmeyi dilemek de kaderden mi? Kaderin ömrü nereye kadardır? Ezeli mi, yoksa ebedi mi? Kaderin de bir kaderi var mı?
  CEVAP
  Önce kaza ve kader ile çeşitlerini bilmek gerekir.
  Kader, Allahü teâlânın, olacak şeyleri ezelde bilmesidir. Kaza, kaderde bulunan şeyleri, zamanı gelince yaratmasıdır. Yani kader, maaş bordrosu gibidir. Kaza ise, bu maaşın dağıtılmasıdır. Allahü teâlâ, herkesin ne yapacağını, nerede nasıl öleceğini bilir. Buna, kader, kısmet, baht, nasip, talih, yazgı, alınyazısı deniyor. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:

  (Allah, onların işlediklerini ve işleyeceklerini bilir.) [Bekara 255]

  Bir film tekrar tekrar gösterilse, bunu önceden seyretmiş birisi, ikinci, üçüncü defa seyrederken, (Baş rolde oynayan oyuncu, attan düşüp ölecek) dese, o dediği için mi filmdeki oyuncu ölüyor, yoksa, söyleyen daha önce seyrettiği için mi biliyor?

  Takvimlere, bir yıl içinde güneşin ne zaman doğup, ne zaman batacağı, hesaplanarak yazılıyor. Güneş, takvimde bildirilen saatlerde doğup batar. Güneş, takvime öyle yazıldı diye bilinen saatlerde doğup batmaz. Takvime yazılması, güneşin doğmasına ve batmasına tesir etmez. Allahü teâlâ da insanların başlarına ne geleceğini bildiği için, bunları levh-i mahfuza yazmıştır. Bir âyet meali şöyledir:
  (Allah her canlının durduğu yeri ve sonunda bırakılacağı mekânı bilir. Hepsi açık bir kitapta [levh-i mahfuzda]dır.) [Hud 6]

  Kaderin değişeni de, değişmeyeni de vardır. Mesela değişmeyen ecele, ecel-i müsemma denir. Bir âyet-i kerime meali şöyledir:
  (Ecel bir an gecikmez ve vaktinden önce de gelmez.) [Araf 34]

  İnsanın işine göre, ömrü ve rızkı değişebilir. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Allah, dilediğini siler, dilediğini değiştirmez. Ümm-ül-kitab [levh-i mahfuz] Ondadır.) [Ra’d 39]

  Ümm-ül kitap, ezeli olan kelam-ı İlahinin yazılı olduğu kitaptır. Melekler, bunu anlayamaz. Zamanlı değildir. Allah’tan başka, kimse bilmez. Hiç yok olmaz. Levh-i mahfuzda değişiklik olur. Bunu melekler görür. İnsanın, işine göre, ömrü ve rızkı değişir. İyiler kötü, kötüler iyi olarak değiştirilebilir. Bir başka âyet meali de şöyledir:
  (Herkesin ömrü ve ömürlerin kısalması elbette kitapta yazılıdır.) [Fatır 11]

  Değişebilen kaza kadere kaza-i muallak denir. Bir kimse, iyi amel yapıp duası kabul olursa, o kaza değişebilir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  (Kaza-i muallakı hiçbir şey değiştirmez. Yalnız dua değiştirir.) [Hakim]

  (Kader, tedbirle, sakınmakla değişmez. Ama kabul olan dua, bela gelirken korur.) [Taberani]

  (Sıla-i rahm ömrü uzatır.) [Taberani]

  Kaderin levh-i mahfuzda yazılması kazadır. Bir kimseye takdir edilen bela, kaza-i muallak ise, o kimsenin dua etmesi de takdir edilmişse, dua eder, kabul olunca belayı önler. Duanın belayı önlemesi de kaza ve kaderdendir. Şemsiye yağmura siper olduğu gibi, dua da belaya siper olur.

  Ecel-i müsemma değişmez ama; Ecel-i kaza değişebilir. Bir örnek: İki kişi, Hazret-i Davud’a birbirini şikayet etti. Azrail aleyhisselam gelip, (Bu iki kişiden birinin eceline bir hafta kaldı. İkincisinin ömrü de, bir hafta önce bitmişti; ama ölmedi) dedi. Hazret-i Davud, hayret edip sebebini sorunca cevaben dedi ki:
  (İkincisinin bir akrabası vardı. Buna dargın idi. Bu gidip onun gönlünü aldı. Bunun için Allahü teâlâ, bunun ömrünü 20 yıl uzattı.) [Levh-i Mahfuz ve Ümm-ül-kitab risalesi]

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesaj
  1.271
  Rep Gücü
  39041

  Cevap: Kader değişir mi?

  bu kadar sade bir anlatımla kaderi herkes anlıyabilir işte bu güzel mesaj sayesinde..bazı kişlerin devamlı olarak sorduğu kafalarının karıştığı kader konusunda artık anlıyamadıkları bir yan kalmamıştır.umarım.sayenizde.teşekkür ederiz

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye collection - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Alem-i Hakîkât
  Mesaj
  308
  Blog Mesajları
  20
  Rep Gücü
  1459

  Cevap: Kader değişir mi?

  Alıntı shgiptare´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  bu kadar sade bir anlatımla kaderi herkes anlıyabilir işte bu güzel mesaj sayesinde..bazı kişlerin devamlı olarak sorduğu kafalarının karıştığı kader konusunda artık anlıyamadıkları bir yan kalmamıştır.umarım.sayenizde.teşekkür ederiz
  shgiptare olumlu katkın için teşekkür dederim.Faideli olabildim ise ne mutlu ; konularımın amacına ulaştığını görünce ve buna uygun mesajlar alınca şevkim artıyor.Tek sermayem insanlara hakiki manada faideli olabilmek.Gerisi hayal.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Üyecik Sahin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Nerden
  ALAMNYA/COLOGNE
  Mesaj
  46
  Rep Gücü
  6
  Selamün aleyküm,

  Yasin süresi
  36/12- Şüphesiz biz, ölüleri mutlaka diriltiriz. Onların yaptıklarını ve bıraktıkları eserlerini yazarız. Biz her şeyi apaçık bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da) bir bir kaydetmişizdir.

  Neml Süresi
  27/38- Süleyman, “Ey ileri gelenler! Onlar bana teslim olmadan önce hanginiz bana onun (kraliçenin) tahtını getirebilir?”

  27/39- Cinlerden bir ifrit,”Sen yerinden kalkmadan ben onu sana getiririm ve şüphesiz ben, buna güç yetirecek güvenilir biriyim” dedi.

  27/40- Kitaptan bilgisi olan biri, “Ben onu, gözünü kapayıp açmadan önce sana getiririm” dedi. Süleyman tahtı yanında yerleşmiş halde görünce şöyle dedi: “Bu, şükür mü, yoksa nankörlük mü edeceğim diye beni denemek için, Rabbimin bana bir lütfudur. Kim şükrederse ancak kendisi için şükretmiş olur. Kim de nankörlük ederse (bilsin ki) Rabbim her bakımdan sınırsız zengindir, cömerttir.”

  Yasin süresinde ölülerin diriltilmesinden sonrada onlarin/insanlarin yaptiklarini ve biraktiklari eserleri yazariz deniyor yazilan bir seyin bir daha yazilmasi ne gerek duyuluyor ayetde?

  neml süresinde hatta kitapdan bilgisi olan dan bahis ediliyor cinlerden biri simdi soruyorum lehvi mfuzdan bilgisi olan biri mi?

  cogu ayetde allah tövbelerin kabul edilecegini söylüyor eger bu kader yazilmis ise önceden belirli ise tövbeye ne gerek var?

  sizce allah c.c bir senarist senaryo yu yazmis filmi oynatiyor gibi kim cehenneme girecek kim girmeyecek önceden belli, allah c.c bilmesinle yazilmis olmanin arasinda büyük fark var allah ozaman kuluna zülüm ediyor cünki önceden belirliyor ne olacagini.

  Kamer süresi
  52.İşledikleri her şey ise kitaplarda kayıtlıdır.
  53.Küçük, büyük her şey satır satır yazılmıştır.


  Görüldügü gibi anlik yazilan bir vakka dir

  yani allah senaryo yu yazmiyor ama biliyor

  Allahin rahmeti üzerinize olsun
  Konu Sahin tarafından (31-10-2012 Saat 05:05 AM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Kader, Kader nedir?
  kursat Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 84
  Son mesaj: 31-12-2011, 09:24 PM
 2. Zihniyet nedir? değişir mi?
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-02-2011, 08:48 AM
 3. Aşk Değişir!
  Gül@y Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 24-02-2010, 06:42 PM
 4. Yorum: 0
  Son mesaj: 07-07-2008, 01:56 PM
 5. tema nasıl değişir
  zekicin Tarafından php nuke Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 09-10-2007, 01:30 AM
Yukarı Çık