Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.766
  Rep Gücü
  15313

  Cehennemsiz Olmaz mıydı?

  Allah’ın bilinmesi için muhakkak birilerinin cehenneme gitmesi mi gerek?

  O’nu isimleri ve sıfatlarıyla tanıyıp cemal ve kemalini görmenin cehennemsiz bir yolu yok mu?

  Hayat yolculuğu boyunca insana eşlik eden bir yol arkadaşı vardır: ....

  Doğar doğmaz etrafına sorgulayan bakışlarla etrafına bakmaya başlayan insan, konuşmaya ilk başladığı günden itibaren de sorular sorar durur.
  "Bu ne?," "Şu ne?" diye başlar sorular. Ve zamanla çoğalır, giriftleşir, zorlaşır ve hatta keskinleşirler.
  Özellikle içinde ‘niye,’ ‘niçin’ veya ‘neden’ bulunan sorular arasından bazısı öyle zordur ki, cevabını bulmak çoğu kişinin yıllarını alır. Hatta, bir ömür boyu aradığı halde cevabını bulamadığı ‘niçin’leri olanlar vardır.
  Bu ‘niçin’li sorular arasında belki en hayatî olanı ise, hayatın kendisine ait olanıdır: Niçin vardır bu hayat? İnsan ne için yaşamaktadır? Etrafımızda olup biten bütün bu şeylerin anlamı nedir?

  Anlamlı olduğunu hissettiği bir kâinatta hayatına bir anlam arayan insan, kâinatın ve hayatın anl***** dair en tatminkâr cevabı bir Yaratıcının varlığını anlayıp kabûl ederek bulur. Bu çizgide, ilk olarak, nasıl bir sanat eseri sanatkârsız olmaz ise, şu muazzam derecede sanatlı kâinat manzarasının da elbette bir Sanatkârı olduğuna kâni olur insan. Bunu kavradığında, bu kâinatı yaratan Zâtın onu niye yarattığını ve bu kâinat içinde insanı niye var ettiğini düşünmeye başlar. Cevap, en doyurucu biçimde, O Zât-ı Zülcelâl’in Kelâm-ı Ezelîsi ve Resûl-i Ekrem’i (a.s.m.) eliyle gelir. Kelâm-ı Ezelî olarak Kur’ân, bu kâinatın boş yere yahut oyun ve eğlence olsun diye yaratılmadığını bildirmektedir. Kâinatı Yaratan, onu, Kendi cemal ve kemalini görmek ve göstermek istemesi sırrınca yaratmıştır. Zira, cemal ve kemal, yani güzellik ve mükemmellik görünmek ve tezahür etmek isterler. Kâinat bu sırra binaen yaratıldığı gibi, insanın yaratılışı da bu sırdandır. Zira, cemal ve kemalin görünmek ve tezahür etmek, tanım gereği, görüp tanıyacak, bilip takdir edecek muhatapların da varlığını gerektirir. İşte, insan, şu kâinat manzarasına bakıp, şu kâinatta tecelli ve tezahür eden özellikleri üzerinden O’nu isim ve sıfatlarıyla tanımak, O’nun cemal ve kemalini görüp takdir ve ilan etmek üzere yaratılmıştır. O’nu tanıdığını ve bildiğini ise, O’na ibadet etmek suretinde göstermesi istenmektedir.


  yazının devamı

 2. #2
  Kıdemli Üye ResuLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Mesaj
  975
  Rep Gücü
  1697

  Cevap: Cehennemsiz Olmaz mıydı?

  ''Sanatkârı olduğuna kâni olur insan. Bunu kavradığında, bu kâinatı yaratan Zâtın onu niye yarattığını ve bu kâinat içinde insanı niye var ettiğini düşünmeye başlar. Cevap, en doyurucu biçimde, O Zât-ı Zülcelâl’in Kelâm-ı Ezelîsi ve Resûl-i Ekrem’i (a.s.m.) eliyle gelir. Kelâm-ı Ezelî olarak Kur’ân, bu kâinatın boş yere yahut oyun ve eğlence olsun diye yaratılmadığını bildirmektedir. Kâinatı Yaratan, onu, Kendi cemal ve kemalini görmek ve göstermek istemesi sırrınca yaratmıştır ''

  Neden niçin ler sorula dursun Yaradanımızın yarattığı herşeyin bi anlamı vardır ...Her kul yaptığının mükafatını isterken ve alırken karsılıgını mutluluk duyuyorsa yaptıgımız kötülüklerin cezası olacaktır olmalıdır da...
  Eyvallah kardeşim yazı için..

Benzer Konular

 1. şaka mıydı?
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-05-2013, 01:50 AM
 2. Tanrı mıydı acaba ?
  mopsy Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 15
  Son mesaj: 03-11-2011, 10:12 AM
 3. Bir düş müydü?
  mopsy Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 11
  Son mesaj: 22-02-2010, 11:54 PM
 4. Ayağa gelmez taş olmaz başa gelmez iş olmaz
  ayybben Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-09-2009, 08:19 PM
 5. Bir düş müydü?
  mopsy Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 24-09-2009, 12:00 AM
Yukarı Çık