Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6
 1. #1
  Tecrübeli Üye collection - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Alem-i Hakîkât
  Mesaj
  308
  Blog Mesajları
  20
  Rep Gücü
  1459

  heart Hadis-i şeriflerin yazılması

  Sual: Bir genç, (Kütüb-i sitte ve daha bir çok hadis kitapları, hadisleri toplamışlar. Halbuki, Peygamber, (Benim hadislerimi yazmayın. Kim benden bir hadis yazmışsa, onu imha etsin) diye bildiriyor. Peki, âlimleriniz ne diye peygamberin bu sözüne uymamışlar da ciltlerle hadis kitapları yazmışlar?) diyor. Bunlara nasıl cevap vermeli?
  CEVAP
  Böyle sözler, hadislere inanmayan, (Peygamber postacı idi, Kur’anı getirmekle vazifesi bitti) diyen din düşmanlarının iddiasıdır. O kadar hadis âlimi geldi, fıkıh âlimi, tefsir âlimi geldi, hiç birisi bunu bilmiyor muydu? İslam âlimleri din düşmanı mı idi de, Resulullahın sözlerine uymadılar? Böyle bir soruyu samimi bir Müslüman soramaz.

  Bunlar, işlerine gelince hadisi delil gösterirler, gelmeyince de hepsi uydurma derler. Bunların en bariz hile ve taktiği, olmuş bir olayı bozarak, Bektaşi gibi bir kısmını alıp diğer kısmını almayarak yarım anlatırlar. Olmamış bir şeyi, iftira ve yanlış olduğu hemen bilineceği için pek anlatmazlar. Ama olmuş olayı değiştirerek, yarısını alıp yarısını gizleyerek anlatıp, müslümanların şüpheye düşmesine çalışırlar. Hainler bu taktikleriyle çok insanı da kandırmışlardır. Bunları iyi tanıyıp tuzaklarına düşmemeli.

  Şu husus da iyi bilinmeli ki, Peygamber efendimiz bütün hadis-i şeriflerini en son günde, hepsini bir anda söylemedi. 23 sene boyunca söyledi. Çeşitli olaylara göre, şahıslara göre, şartlara göre söyledi. Rahmet olması için, aynı hususta farklı söylediği de olurdu. Bu yüzden hadis-i şeriflerin ne zaman ve niçin söylendikleri de önemlidir. Din 23 sene boyunca yaşanarak bildirildi. Bazı emir ve yasaklar zamanla farz veya haram oldu. Bir şey haram olmadan önceki durumları anlatan hadisleri yazıp, bak Resulullah böyle buyurdu demek dini içten yıkmaya çalışmaktır. Veya farz olmadan önceki durumları anlatıp, bak böyle yapılırdı, demek ki sonradan mezhepler bunu haram etmiş demek hainliktir. Ayrıca, farklı hadis-i şerifleri görünce, birbirine tenakuz zannetmemeli, onları bize bildiren ehl-i sünnet âlimlerine suizan etmemeli. Hadis âlimleri bunları hâşâ bilmiyor muydu?

  İslam âlimlerinin kitaplarının bozuk olduğunu söyleyenin, aklından ve dininden şüphe olunur. Çünkü bu kimse, Resulullahı ve Eshab-ı kiramdan hiçbirini görmediğine göre ilmini nereden öğrendi? Bir şeyler öğrendi ise, İslam âlimlerinin kitaplarından öğrenmiştir. O âlimlerin kitaplarına bozuk derse, kendisi doğru yolu nereden bulmuştur?

  İlk zamanlarda, ölenlerin çoğu müşrik olduğu için, kabir ziyareti yasak edilmişti. Daha sonra, müminler de ölünce, (Daha önce kabir ziyaretini yasaklamıştım, şimdi ziyaret edin) buyuruldu. Tesettür emri sonradan geldi, içki sonradan yasak edildi. Bunun gibi, daha önce Kur’an-ı kerim yeni inerken, âyetlerle hadislerin karışmaması için, hadis-i şeriflerin yazılması yasaklanmışsa da, daha sonra yazılması emredildi. Bunu istismar ediyorlar.


  Diyanet İşlerinin, (Sahih-i Buhari muhtasarı tecrid sarih) tercümesinin önsözünde özetle deniyor ki:

  İlmi talep etmek her Müslümana farz olduğu gibi, ilmi neşretmek de böyledir. Hadis-i şerifte de, hikmetin, müminin kaybolmuş malı olduğu, nerede bulursa, derhal alması gerektiği bildirilmiştir. Ayrıca,
  (Burada olanlarınız, burada olmayanlara tebliğ etsinler! Belki de, kendilerinden daha anlayışlı birine tebliğ etmiş olabilirler. Sözlerimi işitip belledikten sonra, başkalarına aynen aktaranın Allahü teâlâ yüzünü ağartsın) [Ebu Davud, Tirmizi, İbni Mace, Darimi, İ. Ahmed] hadis-i şeriflerine uyan âlimler, dini yaymaya çok gayret göstermişlerdir.

  Hazret-i Ebu Zer-i Gıfari’nin, (Kılıcı enseme dayasanız, Resulullahtan duyduğum bir sözü, başım kesilinceye kadar tebliğe vakit bulacağımı bilsem, o sözü muhakkak size yetiştiririm) sözleri, hadis ilmine verilen önemi göstermektedir. Kur’an ilk nazil olurken, âyetlerle karışmasın diye, (Kur’andan başka benden bir şey yazan onu imha etsin) buyurulmuştu. Daha sonra Kur’anı ezberleyenler çok olduğu için, hadis-i şeriflerin de yazılması emredildi.

  Abdullah bin Amr bin As, her hadisi yazar, Resulullah efendimiz buna mani olmazdı. Hatta bazıları, (Sen her şeyi yazıyorsun. Ama Resulullah da insandır. Öfkeli iken de söz söyler) dediler. Durumu Resulullaha arz edince, mübarek parmağını ağzına götürüp, (Yaz! Allah’a yemin ederim ki, bu ağızdan hak sözden başkası çıkmaz) buyurdu. (Ebu Davud, Hakim)

  Şu âyet-i kerime de aynı mealdedir:
  (O, kendisine vahyedilenden başkasını söylemez.) [Necm 3,4]

  Bir sahabi, hadis-i şerifleri ezberleyemediğini arz edince, Resulullah efendimiz, yazarak muhafaza etmesini isteyip, (Sağ elinden yardım iste) buyurdu. (Tirmizi)

  Rafi bin Hadic hazretleri, (Sözlerinizi yazalım mı ya Resulallah?) diye sorunca, ona da (Evet yazın) buyurdu. (Rame hürmüzi)

  Yine hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  (Hadislerimi senedi ile birlikte yazın. Eğer o hadis doğru ise ecirde ravi ile ortak olursunuz. Eğer yanlış ise, onun vebali isnat edilen ravinin üzerine olur.) [Hakim, Ebu Nuaym]

  (Benden hadis yazana, o hadis devam ettikçe, sevap yazılmaya devam edilir.) [Hakim]

  (Benden hadis bildirin. Ama bana yalan isnat eden Cehenneme hazırlansın.) [Müslim]

  (Affolmak niyetiyle, 40 hadis yazana, Allahü teâlâ şehit mertebesi verir.) [İbni Cevzi]

  (Geriye kırk hadis bırakarak ölen, Cennette arkadaşımdır.) [Deylemi]

  (Hadisimi dinleyip hıfz eden ve ona tutunan, mahşerde Kur’anla haşrolur. Hadisime önem vermeyen de, Kur’anı hor görmüş olur. Kur’anı hor gören de, dünya ve ahirette hüsrana uğrar.) [Ebu Nuaym, Hatib]

  (İlmi talep etmeye koşun. Sadık bir kimseden işitilecek bir hadis-i şerif, dünya ve dünya hazinelerinin hepsinden daha hayırlıdır.) [İ. Râfi’î]

  (Kendine fayda veren iki hadis bile öğrenip, onları başkasına da öğreten ve onlardan faydalanan, altmış yıllık ibadetten daha fazla sevap alır.) [Deylemi]

  (Allah’ım, hadislerimi ve sünnetimi başkalarına nakleden ve onları insanlara öğreten halifelerime rahmet eyle.) [Taberani]

  (Bir sünneti ayakta tutmak veya bir bid’ati yok etmek için ümmetime bir hadis nakleden Cennettedir.) [Ebu Nuaym]

  (Size ilim öğrenmek için bazı insanlar geldiği zaman “Resulullahın tavsiye ettiği ilmi öğrenmeye hoş geldiniz” deyin ve sorularını cevaplandırıp, problemlerini çözün.) [İbni Mace]

  (Benden duyduklarınızı tebliğ edin. Beni İsrail’den bildirdiklerimi de anlatın. Yalnız bana, bilerek yalan isnat eden kimse Cehennemdeki yerine hazırlansın.) [Tirmizi]

  (Benim hadisimi duyup da ezberleyene Allah rahmet etsin.) [Taberani]

  (Burada olanlar, olmayanlara sözlerimi tebliği etsin, duyursun.) [Buhari]

  (İlmi yazı ile bağlayınız!) [Hakim]

  Kaynak: Tam İlmihâl Seadeti Ebediyye
  Konu collection tarafından (07-02-2009 Saat 01:21 PM ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  bursali68
  Misafir..

  Cevap: Hadis-i şeriflerin yazılması

  Öncelikle emeğinize sağlık diyeyim,çünkü soruma cevap vermek için emek vermişsiniz.Ancak Buhari,Tirmizi,İbn-i Mace... gibi özellikle hadis kitabı yazarları,bu hadis kitaplarını Hz.Muhammed'den yaklaşık 200 yıl sonra yazmıştır.Bu tarihe kadar yazılı hadis var mı diye soruyorum.Benim asıl sorum o.Benim evimde de var " Tam İlmihal " defalarca da okumuşumdur.O radan aldığınız yazı benim soruma karşılık içermiyor.

  Ben o arada yaklaşık 200 yıllık boşlukta yazılı hadis soruyorum.Burada asıl sıkıntı şu.Hepimiz tek bir Allah'a,tek bir Kitaba,tek bir Peygambere inanıyoruz.Buraya kadar tamam.Ancak mealler biraz sıkıntılı.Mealler derken tüm ayetlerin tüm mealleri değil tabii ki.Çok sıkıntılı noktalarda hadislerle tezat oluşturan yada tam yerine oturmayan mealler var.

  Yine de dediğim gibi emeğinize sağlık.

  Sağlıcakla kalın.

 3. #3
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: Hadis-i şeriflerin yazılması

  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Öncelikle emeğinize sağlık diyeyim,çünkü soruma cevap vermek için emek vermişsiniz.Ancak Buhari,Tirmizi,İbn-i Mace... gibi özellikle hadis kitabı yazarları,bu hadis kitaplarını Hz.Muhammed'den yaklaşık 200 yıl sonra yazmıştır.Bu tarihe kadar yazılı hadis var mı diye soruyorum.Benim asıl sorum o.Benim evimde de var " Tam İlmihal " defalarca da okumuşumdur.O radan aldığınız yazı benim soruma karşılık içermiyor.

  Ben o arada yaklaşık 200 yıllık boşlukta yazılı hadis soruyorum.Burada asıl sıkıntı şu.Hepimiz tek bir Allah'a,tek bir Kitaba,tek bir Peygambere inanıyoruz.Buraya kadar tamam.Ancak mealler biraz sıkıntılı.Mealler derken tüm ayetlerin tüm mealleri değil tabii ki.Çok sıkıntılı noktalarda hadislerle tezat oluşturan yada tam yerine oturmayan mealler var.

  Yine de dediğim gibi emeğinize sağlık.

  Sağlıcakla kalın.
  Hadislerin yazılmasına Hz.Muhammed(s.a.v.) zamanında başlanmıştır.Hz.Enes(r.a.) Peygamber efendimizin söylediklerini yazar,hatta daha sonra bir yanlışlık olmaması için, efendimize yazdıklarını okuyarak tasdik alırdı.
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 4. #4
  bursali68
  Misafir..

  Cevap: Hadis-i şeriflerin yazılması

  Sn.RABİA Hnm.Bu dediğiniz biraz " açık nokta " .Din bilimcilerin hepsi ittifakla böyle düşünmüyor.Mutlaka sizin dediğiniz gibi düşünenler de vardır.Ayrıldığımız nokta burada zaten.Siz evet Hz.Peygamber zamanında yazılmaya başlanmıştır diyen bilim adamlarına itibar ediyorsunuz ben veya benim gibi düşünenler de hayır Hz.Peygamber sağlığında hadislerin yazılmasını yasaklamıştır diyen bilim adamlarına itibar ediyor.

  O yüzden kimse işin aslını pek bilmiyor deyip konuyu kapatalım derim.Niçin çünkü ucu açık bir konu.Ne sizin dediğini ben,ne de benim dediğimi siz kabullenmeyeceğiz.O zaman bunu pek tartışmanın da espirisi kalmıyor.Ben sadece sordum böyle yazılı bir kaynak nerede,adı nedir diye?Kim veya kimler tarafından yazılmıştır,diye.

  Bilgilenmek güzeldir sanırım amaç bilmediğim bir şey varsa öğrenmek.

  Sağlıcakla kalın.

 5. #5
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: Hadis-i şeriflerin yazılması

  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sn.RABİA Hnm.Bu dediğiniz biraz " açık nokta " .Din bilimcilerin hepsi ittifakla böyle düşünmüyor.Mutlaka sizin dediğiniz gibi düşünenler de vardır.Ayrıldığımız nokta burada zaten.Siz evet Hz.Peygamber zamanında yazılmaya başlanmıştır diyen bilim adamlarına itibar ediyorsunuz ben veya benim gibi düşünenler de hayır Hz.Peygamber sağlığında hadislerin yazılmasını yasaklamıştır diyen bilim adamlarına itibar ediyor.

  O yüzden kimse işin aslını pek bilmiyor deyip konuyu kapatalım derim.Niçin çünkü ucu açık bir konu.Ne sizin dediğini ben,ne de benim dediğimi siz kabullenmeyeceğiz.O zaman bunu pek tartışmanın da espirisi kalmıyor.Ben sadece sordum böyle yazılı bir kaynak nerede,adı nedir diye?Kim veya kimler tarafından yazılmıştır,diye.

  Bilgilenmek güzeldir sanırım amaç bilmediğim bir şey varsa öğrenmek.

  Sağlıcakla kalın.
  Evet bilgilenmek güzel,öğrenmek güzel.

  İtibardan ziyade, akıl ve mantık ile bunların doğruluğuna inanmak ve kalp ile de desteklemek olarak bakıyorum bu duruma..Peygamber efendimize vahiy gelirken yanında
  değildim.Ama O'na vahiy geldiğine, yürekten iman ediyorum.Bunun gibi birşey...

  Saygılar.
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 6. #6
  Tecrübeli Üye collection - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Alem-i Hakîkât
  Mesaj
  308
  Blog Mesajları
  20
  Rep Gücü
  1459

  Cevap: Hadis-i şeriflerin yazılması

  Alıntı RABİA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Evet bilgilenmek güzel,öğrenmek güzel.

  İtibardan ziyade, akıl ve mantık ile bunların doğruluğuna inanmak ve kalp ile de desteklemek olarak bakıyorum bu duruma..Peygamber efendimize vahiy gelirken yanında
  değildim.Ama O'na vahiy geldiğine, yürekten iman ediyorum.Bunun gibi birşey...

  Saygılar.

  Rabia hanım , teşekkür ederim değerli katkılarınız için.Öncelikle verdiğiniz örnek çok vurucu tebrik ederim.Bu bir iman meselesidir , gerçekten şeksiz şüphesiz iman edenler bilir ki ; Efendimizin varisleri kâmil olan dinimizi her şekli ile hocadan talebeye nakletti ve bu bilgiler tamamı ile Kur'anı Kerim ve Hadis-i Şeriflerin asıl manâlarıdır.Yani Murad*ı İlahi'dir.Bunda hiçbir şüphe yoktur.Eh-li Sünnet alimlerine itibarsızlık gösterip naklettiği bilgilerde şüpheye düşenler asıl şüphelerinin iman olup olmadığını sorgulamalıdırlar.Çünkü Efendimizin bildirdiği ne ise Ehl-i Sünnet alimlerinin bildirdikleri de aynı İSLAM'dır.Mezheplerde Aynı İSLAM'dır.

  Bunlara şüphe ile yaklaşan ve Ehl-i Sünnet alimlerine itimat etmeyen kimseler şunu düşünemiyorlarmı acaba ? Bu alimlere itibarsızlık gösterirken , itibar ettikleri kaynak yada kişiler çok mu güveilir kişiler ki onların sözlerine inanıyor , Eh-li Sünnet Alimlerinin sözlerine inanmıyorlar.Halbuki Ehl-i Sünnet Âlimleri tamamı veraset sahibi , icazet sahibi hakiki varisdirler.Hepsinin hocası , talebesi bellidir.Secereleri bellidir.Silsileleri bellidir.Aklı selim olan bir insan bunu görür ve dinde söz sahibi olmayan veya kendi kendine dinde söz söylemeye yetki veren kişilerin sözlerine değil işin ehli olan, icazet sahibi olan EHL-İ Sünnet Âlimlerine tabi olur.Bu Alimleri başkaları ile kıyaslamak , kendileri ile kıyaslamak yanlışına düşenler çok büyük hata etmekteler ve açıkca inkar bataklıklarında gezmektedirler.

  Bilinmelidir ki , dini konularda kendi aklına uyanlar ziyan ettiler , Ehl-i sünnet Alimleri akıllarını Efendimizde yok etti , çünkü aklın işi rehberini bulana kadardır.Rehber bulununca akıl rehbere tabi olur ve artık yok olur.Bunun gibi Ehl-i sünnet âlimleri de kendi akıllarını yok ederek Efendimizin bildirdiği iman bilgilerini aynen naklettiler.Kendileri bir ekleme yada çıkarma yapmadılar. Allahü Teala hepsinin çalışmalarına bol bol mükâfatlar ihsan buyursun.Amin.
  Konu collection tarafından (07-02-2009 Saat 01:38 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Yorum: 4
  Son mesaj: 19-12-2009, 06:21 AM
 2. Yorum: 5
  Son mesaj: 01-11-2009, 12:39 PM
 3. 40 hadis ?
  yunusssen_sen Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-10-2009, 07:02 PM
 4. Hadis-Hadis Çelişkileri
  simqe Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 17-12-2008, 01:51 PM
 5. bir hadis
  karaca10 Tarafından Dualar Hadisler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-09-2006, 01:32 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık