Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Fatiha; Bir özgürleşme çağrısıdır

Din ve İnanç Kategorisi islam (Müslümanlık) Forumunda Fatiha; Bir özgürleşme çağrısıdır Konusununun içerigi kısaca ->> Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği (TOKAD) tarafından düzenlenen eğitim seminerleri “Kur'an Okumaları” başlığı altında yapılan Fatiha Suresi ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Mustad'af - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  920
  Blog Mesajları
  6
  Rep Gücü
  8265

  Fatiha; Bir özgürleşme çağrısıdır

  Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği (TOKAD) tarafından düzenlenen eğitim seminerleri “Kur'an Okumaları” başlığı altında yapılan Fatiha Suresi programı ile devam etti.  Beytullah Emrah Önce tarafından gerçekleştirilen sunumda, Fatiha surenin bir özgürleşme çağrısı olduğu mesajı öne çıktı. İhtiva ettiği kavramlar ve insanlara sunduğu öneriler itibariyle, İslami ilkelerin temellerinin surede esaslı biçimde bildirildiğini söyleyen Önce, bu sebeple sureye Kur'an'ın önsözü ve anahtarı gibi anlamlara da gelen “Fatihat'ül Kitab” ya da “Ummu'l Kitab” gibi isimler verildiğini belirtti. Konuşmasının devamında Önce; surenin başlangıcındaki besmelenin, kişinin her işinde Allah'ın rızasını ve memnuniyetini gözetme ve hayattaki istikametini O'nun gösterdiği dosdoğru yolda sürdürme niyetinin beyanı olduğunu ifade etti. Allah'ın rahman vasfının tüm yaratılmışları, rahim vasfının ise özellikle hidayete talip olup, alemlerin Rabb'ine sığınanları kuşattığını söyledi. “Hamdın yalnızca alemlerin Rabb'inedir” mesajında ise şu hakikatlerin vurgulandığını belirtti: “Rabb, tektir. Bu kainatın tek yaratıcısı O'dur. Tek yaratıcı olması; üstünlüğün, otoritenin, hükmün ve egemenliğin kayıtsız şartsız O'nda olduğu gösterir. İslam'ın özünü teşkil eden tevhid inancı da bu hakikate teslimiyeti ve şehadeti gerektirir.”

  Özgürleşme, yalnızca Allah'a kullukla mümkündür

  Konuşmasının devamında özgürlük meselesine değinen Beytullah E. Önce; hamdı yalnızca Allah'a has kılmanın, O'ndan başka yüce otoritenin olmadığını kabulün; insanı insana kölelikten ve kula kulluktan kurtaracağını söyledi. Yalnızca Allah'a sığınan insanın; heva ve hevesine, şeytana ve şeytanlaşan insanlara karşı tavır alabileceğini anlatan Önce, hakikati inkar edenlerin ise ortaya insanların ezildiği, sömürüldüğü, hak ve özgürlüklerinin gasp edildiği ve neslin olduğu düzenler çıkaracağını ifade etti. Ezen ve ezilen ilişkisinin hüküm sürdüğünü her vasatta insanlığın tahrif olacağını vurgulayan Önce; Fatiha suresindeki mesajların insanları kula kulluk düzenlerini alaşağı edecek bir tevhid, adalet ve özgürlük mücadelesine çağırdığını söyledi. Hayatının istikametinde Allah'ın rızasını gözeten bir Müslüman'ın zulmün ve ifsadın hüküm sürdüğü bir ortamda buna sessiz kalamayacağını ve bu sebeple Allah adına yapılacak en temel kulluk vazifesinin tevhidi ikame mücadelesi olduğunu ifade etti. Tevhidi bir hayatın ve düzenin inşasının zorlu bir süreç olduğunu belirten Önce, şöyle konuştu. “Allah'ın rahman ve rahim olduğu gerçeğine duyulacak en ufak şüphenin insanı korkularına esir eder. Sahte düzenlerden, sahte ilahlardan korkar. Zalimden korkar. Rahatının ve imkanlarının elinden gideceğinden korkar. Korkularının kölesi olur. İşte bu yüzden Allah, Fatiha suresiyle bize her gün, defalarca yüce merhametini hatırlatır. Kalbimizden korkularımızı söküp atmamızı, yalnızca O'na teslim olup, yalnızca O'na kulluk etmemizi diler.”

  Hesabı yalnızca Allah'a vereceğiz

  Beytullah E. Önce, “Din Günü'nün malikinin Allah olduğu” mesajının, ahiret inancına bir atıf olduğunu, bu inancın ise dünya hayatından kopuk bir inanç olarak kalamayacağını söyledi. Dünya hayatının sonunda Allah'a hesap vereceğini bilen mü'min bir kişinin, başıboş bir ömür süremeyeceğini, böylece kulluk vazifelerini gerçekleştirme hususunda tereddüt ya da korku yaşamayacağını ifade eden Önce, “Ahirete iman eden, ödül ve cezanın yalnızca Allah tarafından verileceği hakikatine teslim olan kişinin, tevhidi bir hayatın ikamesi mücadelesinde zorlukları göğüsleme gücünü bu inançtan alacaktır. Allah'a karşı sorumluluk bilincini, dünyayı dönüştürecek bir fiiliyata geçiren; yani hayatını imanına şahit tutan bir kul, O'ndan başka yüce bir otorite tanımayacaktır. Yalnızca O'na kulluk edecek, yalnız O'ndan yardım ve bağışlanma dileyecektir. Hesap günü, Allah'tan başka dost, veli, malik, şefaat edici olmayacaktır. Bu mesaj, aynı zamanda geleneksel İslam algısındaki veli/evliya anlayışını ve şefaat beklentisini de yıkan bir mesajdır. Çünkü bu tür geleneksel anlayışlar, Allah'ın Rabb'lik vasfını parçalamaktır. Tevhid ise Allah'ı tüm vasıflarıyla birlemektir.” dedi.

  Özgürlüğün ve kurtuluşun yegane yolu İslam'dır

  Sunum, sureye ilişkin şu tespitlerin paylaşılmasıyla sona erdi: “Allah insanları yaratmış ve merhameti ile kuşatmıştır. Elçileri aracılığıyla insana yaratılış amacını bildirmiş, yalnızca kendisine kulluk edilmesini istemiştir. Bu mesaj, Kur'an ve son resulün yaşayan sünneti ile bize de ulaşmıştır. Dosdoğru yola tabi olanların da, yolu inkar edenlerin ya da yoldan sapanların da dönüşü Allah'adır. Dönüşün sonunda ise hesap günü vardır. Herkes yapıp ettiklerinin ve yapması gerekirken yapmadıklarının hesabını yalnızca Allah'a verecektir. O halde en temel kulluk vazifemiz, bu hakikatin insanlara ulaştırılması, şayet bu sürece engel olanlar varsa onların bertaraf edilmesidir. İman, adanmışlığı gerektirir. Sınanmayan bir adanmışlık ise söz konusu olamaz. Sınanma, tevhidi bir mücadelenin içinde karşılığını bulur. Bizi özgürleştirecek, insanlığımızı ve kulluğumuzu gerçekleştirmemizi sağlayacak güç, Allah'a teslimiyetimizden aldığımız güçtür. Bu iman, zorbalara, zulme ve ezenlere karşı mücadelede anlam ve değer kazanır. Hem “iman ettim” deyip, hem de imanının sınanmasından kaçanlar, henüz Allah'ın rahman ve rahim olduğu gerçeğine tam anlamıyla teslim olamamış, hamdı yalnızca O'na mahsus kılamamış; bu yüzden korkularının esaretinden kurtulamamıştır. O halde bu çelişki ve korkulardan arınmak, kula kulluk düzenlerine meydan okumak, tevhid ve adalet mücadelesine adanmış şahit kullar olmak, yalnızca Allah'a kulluk edip yalnızca O'ndan yardım dilemek için Fatiha suresini doğru kavramak gerektirir. Çünkü Allah'ın gösterdiği dosdoğru yolun dışında başka bir kurtuluş yolu yoktur.”


  Fatiha; Bir özgürleşme çağrısıdır - En doğru ve güncel haber
  Kollarımda tutuk demir halkalar!

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Fatiha; Bir özgürleşme çağrısıdır

  Ehli ilme mahsustur ( mustadaf kardeşlerim ve gibiler), Kendini ilmen yeterli görmeyenler bulaşmasın, bulandırmasın mümkünse.

  S― Peygamberlerin meslekleri birbirine uymadığı gibi, ibâdetleri de birbirine muhaliftir. Bunun esbâbı nedir?

  C― İ’tikâd ve amelde, usûl ve ahkâm-ı esasiyede peygamberlerin hepsi dâimdirler, sâbittirler, müttehiddirler. İhtilaf ve tefavütleri, ancak fürûattadır. Zâten, zamanların tebeddülüyle, fürûatın da tebeddül ve tegayyürü tabiî bir şeydir. Evet, mevasim-i erbaada ( dört ana unsur ) tedavi ve telebbüs gibi çok şeyler tebeddüle uğrar. Meselâ, kışın giyilen kalın elbise yazın tebeddüle uğrar; veya kışın güzel te’siri olan bir ilâcın, yazın fenâ te’siri olur, kullanılmaz. Kezalik kalb ve ruhların gıdası olan ahkâm-ı dîniyenin fürûatı da, ömr-ü beşerin devreleri i’tibâriyle tebeddüle uğrar.

  Ğayrılmağdubi : Havf ve firar makamı olan şu sıfatın mâkablindeki makamlarla münasebatı ise ( NAABUD ): Bu makamın hayret ve dehşet nazariyle celâl ve cemâl ile muttasıf olan makam-ı Rubûbiyete baktırması;( NASTAİN ) ve iltica ve dehalet nazariyle deki makam-ı ubûdiyete baktırması; ve acz nazariyle deki tevekkül mak***** baktırması; ve teselli nazariyle refik-i dâimî olan makam-ı recaya baktırmasıdır. Çünkü, korkunç bir şeyi gören adam, korku ve hayret içinde kalır; sonra firar etmeye meyleder. Âciz olduğu takdirde tevekkül eder, sonra teselli yollarını arar.

  İşaratül İcaz'dan..
  Not : İstiklal şairimiz , bu kitap için '' bırakın yazmasını, bunu anlıyana ben alim derim '' demiş.

  İşte Allaha kul alan, diyer tüm kulluklardan kurtulur ve sultan olur...

  Evet gerçekten, '' Nabudu'' nun nunu böyle ise.... Tüm fatihanın özgürlük çağrısını varın siz hesap edin.
  Konu M ü e l l i f... tarafından (04-12-2008 Saat 02:52 PM ) değiştirilmiştir.
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

Benzer Konular

 1. İnternet üzerinden fatiha...
  dogangunes Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-09-2011, 03:41 AM
 2. Kur'an yeniliği kullanma çağrısıdır
  RABİA Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-05-2010, 01:01 PM
 3. Fatiha
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-02-2010, 03:11 AM
 4. Fatiha diyor ki
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-05-2009, 10:15 PM
 5. El Fatiha yasası
  YukseLL Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 07-11-2008, 04:09 PM
Yukarı Çık