+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

MİRAÇ MUCİZELERİ

Din ve İnanç Kategorisinde ve islam (Müslümanlık) Forumunda Bulunan MİRAÇ MUCİZELERİ Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Ayın Bölünmesi Ayın iki parçaya ayrılması, peygamberliğin sekizinci yılında olmuştur. Şöyle ki: Müşriklerden bir kısım kimseler, mehtaplı bir gecede, ayın

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Üye Numarası
  6511
  Mesaj
  2.070
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  329

  MİRAÇ MUCİZELERİ

  Ayın Bölünmesi

  Ayın iki parçaya ayrılması, peygamberliğin sekizinci yılında olmuştur. Şöyle ki: Müşriklerden bir kısım kimseler, mehtaplı bir gecede, ayın ikiye ayrılıp sonra birleşmesini Peygamber Efendimizden istediler. Böyle bir mucize gösterilmedikçe, iman etmeyeceklerini söylediler. Hazret-i Peygamber de Yüce Allah'a dua etti. Ay da, Yüce Allah'ın kudreti ile iki parçaya ayrıldı. Bir parçası Nur (Hira) dağının bir tarafında, diğer parçası da öbür tarafında yüksekten göründü.

  Sonra birleşip eski halini aldı. Bu mucizeyi, o gece bazı yolcular da görmüştü. Mekke'ye geldikleri zaman bu olayı anlattılar. Ne yazık ki, müşrikler yine iman etmediler. Bu olayı bir sihir sandılar. Oysa ki, Yüce Allah'ın kudreti her şeye yeterlidir. Bir peygamber için mucize olmak üzere böyle bir olayı meydana getirmesine ne engel vardır? Gökyüzünde nur saçan birçok yıldızların veya diğer varlıkların güneşten ayrılarak onun çevresinde bir düzen kurduklarını bugünkü alimler iddia edip duruyorlar. Artık bu üstün âlemleri yaratıp düzene sokan Yüce Allah böyle bir mucizeyi yaratamaz mı?..

  Çok yazıktır ki, inkarcı ve gafil insanlar, Yüce Allah'ın sonsuz kudretini hudutlandırmış oluyorlar da, bundan haberleri olmuyor. Doğrusu böyle tabiatla ilgili mucizeleri inkâr etmeye veya başka türlü yorumlamaya asla ihtiyaç yoktur. Yazıklar olsun buna aykırı bir düşünceye sahib olanlara!..

  Peygamberliğin on üçüncü senesinde de "Miraç" mucizesi olmuştur. Şöyle ki: Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) Hazretleri, Medine'ye hicretlerinden sekiz ay önce Receb ayının yirmi yedinci gecesi idi. Cibril-i Emin geldi ve "Burak"adında bi binit getirdi. Peygamberimizi alıp Kudüs'deki "Mescid-i Aksa"ya götürdü. Oradan göklere çıkardı. Peygamber Efendimiz nice âlemler gördü.

  Diğer peygamberlerin ruhları ile görüştü. "Sidretü'l-Münteha" denilen makama kadar vardı. Yüce Allah'ın birçok tecellisine kavuştu. Peygamberin kendisine ve ümmetine beş vakit namaz farz kılındı. Aynı gece ve kısa bir zaman içinde evine geri getirildi. Sabahleyin bu olağanüstü olayı insanlara haber verince, mü'minler onu tebrik ettiler. Müşrikler ise, "Böyle bir şey olamaz" diyerek inkârda bulundular.

  O bilgisiz ve düşüncesiz insanlar hayvanlara, taşlara ve ağaçlara tapıyorlardı. Yüce Allah'ın kudretini de, bu taptıkları şeylerin kudretine ve kuvvetine benzeterek böyle üstün bir olayın meydana gelmesine imkân göremiyorlardı. Eğer bunlar, bu kâinatı yaratanın nasıl büyük bir yaratıcı olduğunu biraz bilseler ve eğer o hikmet sahibi Allah'ın şu üstümüzdeki sonsuz boşlukta milyonlarca büyük küçük küreleri tutup büyük bir hızla hareket ettirmekte olduğunu düşünselerdi, böyle bir mucizeyi inkâra gerek görmezlerdi. Zavallı insanlar!.. Kendi yapacakları taşıtlarla, füzelerle Merih'lere ve Zühre'lere yükselip çıkabileceklerini düşündükleri halde, Miraç olayının sadece Allah'ın kudreti ile olmasını nasıl uzak görebilirler?..

  Şüphe yok ki, Yüce Allah'ın gücü her şeye yeter.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye karaca10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2006
  Üye Numarası
  11318
  Nerden
  c:\windows\system32
  Mesaj
  261
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  876

  Cevap: MİRAÇ MUCİZELERİ

  Allah düşünen toplumlar için ibretler verir...Düşünenler alır almayanların ise kalpleri mühürlenmiştir... Allah bizi kalbi mühürlülerden eylemesin. (amin)

  paylaşım için teşekkürler...

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Nov 2006
  Üye Numarası
  19832
  Mesaj
  13
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  10

  Cevap: MİRAÇ MUCİZELERİ

  "Sidretü'l-Münteha"'ya neden cebrail giremedi?...

  ...aşk ile derler.kulun Rabbine olan aşkıyla mı?, Rabbinin kuluna olan aşkıyla mı? Cebrail a.s "bir adım daha atarsam yanarım ve oraya aşk ile gidilir diyor." Allah aşkına bu nasıl bir aşktır böyle.

Benzer Konular

 1. Mırac dan ....
  Ma-i Nisan Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 12
  Son mesaj: 21-01-2012, 05:27 PM
 2. Mırac yaklasıyor.
  mopsy Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 19-07-2009, 10:55 AM
 3. HZ.MUHAMMEDİN MUCİZELERİ(s.a.v)
  korhan23 Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-01-2009, 12:47 AM
Yukarı Çık