+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Müslümanlıgı İlk Kabul Edenler

Din ve İnanç Kategorisinde ve islam (Müslümanlık) Forumunda Bulunan Müslümanlıgı İlk Kabul Edenler Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Resûl-i Ekrem Efendimiz kendisine peygamberlik gelince, ilk önce çevresinde bulunan bazı kişileri özel şekilde İslâm dinine çağırdı. Bu daveti ilk

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  2.070
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  329

  Müslümanlıgı İlk Kabul Edenler

  Resûl-i Ekrem Efendimiz kendisine peygamberlik gelince, ilk önce çevresinde bulunan bazı kişileri özel şekilde İslâm dinine çağırdı. Bu daveti ilk önce Hazret-i Hatice validemiz kabul edip İslâmiyet şerefine kavuştu.

  Sonra Kureyş'in büyüklerinden olan Ebû Bekir ile Peygamberirimizin azadlısı Zeyd İbni Harise ve peygamberimizin amcası Ebû Talip'in oğlu olan 9-10 yaşlarındaki Hazret-i Ali İslâmı kabul etmişlerdi. Az sonra da Hazret-i Ebû Bekir'in delâleti ile Osman İbnî Affan, Abdurrahman İbnî Avf, Sa'd İbni Ebû Vakkas, Zübeyr İbnî Avvam, Talha İbnî Ubeydullah hazretleri İslâmiyetle şereflendiler.

  Peygamber Efendimiz, daha sonra insanları açıkça dine çağırmaya başladı. Herkese Yüce Allah'ın birliğini, varlığını ve büyüklüğünü anlatarak ondan başka hiçbir şeye tapılmamasını söyledi. Bunun üzerine gerçeği anlayanlar müslüman olmaya can atıyorlardı.

  Cehaletten kurtulup mutluluğa eriyorlardı. Bir süre sonra peygamberimizin amcalarından Hazret-i Hamza İslâmiyeti kabul etti. Bundan az sonra da Ömer İbnî Hattab müslüman olarak İslâm dininin yayılmasına çalıştı. Artık müslümanların sayısı günden güne artıyordu.

  Peygamber Efendimizi görüp de ona iman edenlere çoğul olarak sahabe ve ashab denir. Bunun tekili "Sahabî'dir. Bu şerefe kavaşan hanımlara da "Sahabiyyat" denir ki, tekili "Sahabiyye"dir.

  Ashab-ı Kiramın en büyüklerinden olan Ebû Bekir, Ömer, Osman ve Ali Hazretlerine "Hulefa-i Raşidin, Çaryar-i Güzin" denir ki, bunlar Hazret-i Peygamberden sonra sırasıyla halifelik makamına geçmişlerdir. İslâm dinine pek çok hizmetler etmişlerdir.

  Bu dört sahabi ile Abdurrahman İbnî Avf, Sa'd İbnî Vakkas, Zübeyr İbnî Avvam, Talha İbnî Ubeydullah, Saîd İbnî Zeyd, Ebû Ubeyde İbnî Cerrah Hazretlerine de Aşere-i Mübeşşere (cennetle müjdelenen on kişi) denir ki, bunlar Hazret-i Peygamber tarafından cennetle, müjdelenmişlerdir.

  Peygamber Efendimiz görüp de ona iman edenlerin hepsi de mübarek, mukaddes, her yönden saygı değerdirler. Onların değer ve şerefleri diğer bütün müslümanlardan daha yüksektir. Bu da Peygamber Efendimize kavuşma şerefine erişmelerinin ve İslâm dinine ilk hizmet etmenin bir neticesi, bir mükâfatıdır.

  Onun için biz o yüksek zatların hepsine istisnasız hürmet ve sevgi besleriz. Onların arasında meydana gelmiş bazı olaylar, birer içtihada ve hikmete dayandığından biz o olayları kurcalamayız. O olaylardan dolayı hiç birine dil uzatamayız. Peygamberin ve diğer din büyüklerinin bizlere emir ve öğütleri bu şekildedir.

  Allah'a hamd olsun ki, Sünnet ehlinden olan bütün müslümanlar bu şekilde hareket eder, bütün ashab-ı kiramdan, "radıyallahu anhüm = Allah onlardan razı olsun," diyerek hayır dua ile anarlar.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  Almanya
  Mesaj
  35
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  10

  Cevap: Müslümanlıgı İlk Kabul Edenler

  Allah razi olsun nilay kardesim cok güzel bir paylasim güzel ve önemli..Bu Degerli bilgiler icin cok Teskkür ediyorum sahsi adima..Allah razi olsun..

  Saygi ve Selam ile..

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  2.070
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  329

  Cevap: Müslümanlıgı İlk Kabul Edenler

  Alıntı ..ElaNur..´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Allah razi olsun nilay kardesim cok güzel bir paylasim güzel ve önemli..Bu Degerli bilgiler icin cok Teskkür ediyorum sahsi adima..Allah razi olsun...
  ilginden dolayi asil ben sana cok tesekkur ediyorum evet bencede cok onemli ve hepimizin bilmesi gereken konular bunlar sizlere birazcik faydam dokunuyosa ne mutlu bana Allah cumlemizden razi olsun..Dualarinda anilmak dilegiyle..

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Mesaj
  2
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  10

  Cevap: Müslümanlıgı İlk Kabul Edenler

  ALLAH razı oLsun mümin kardeşim bizi biLqiLendirdiqin için..

Benzer Konular

 1. 1940'ların Pin Up Kızlarını Merak Edenler Buraya!
  modacikmazi Tarafından Kadın Modası Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-09-2010, 02:59 PM
 2. Ey iman edenler! İman edin!
  uzak yollar Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-01-2010, 11:02 PM
 3. Dini siyasete alet edenler vatan hainimidir?
  SAHARAY Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 07-02-2009, 12:44 PM
 4. SABIR EDENLER
  Gül@y Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-04-2007, 09:15 AM
 5. Son Ziyaret Edenler
  Takke Tarafından vBulletin 3.5.X Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-04-2006, 10:42 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık