+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Cehaletin Anatomisi

Din ve İnanç Kategorisinde ve islam (Müslümanlık) Forumunda Bulunan Cehaletin Anatomisi Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Cahil kavramını duymayanımız,kullanmayanımız yoktur. Genelde ve en basit anlamıyla bilgisiz anl***** kullanılan cahil kelimesi aslına bakılıp iyice irdelendiğinde,bilgisizden çok yanlış

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Mustad'af - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  920
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  2
  Blog Mesajları
  6
  Rep Gücü
  8264

  Cehaletin Anatomisi

  Cahil kavramını duymayanımız,kullanmayanımız yoktur.
  Genelde ve en basit anlamıyla bilgisiz anl***** kullanılan cahil kelimesi aslına bakılıp iyice irdelendiğinde,bilgisizden çok yanlış bilgi sahibi ve inançsız anl***** geldiği çok rahat görülebilir.

  Meseleye yaşam biçimilerine,inanç ya da felsefesine göre bakanların cevapları farklı olabilse de,ben kavramın bir tavır ve kabulle daha iyi anlaşılacağını,dolayısıyla inanç boyutunun kavramın netleşmesinde önemli olduğunu düşünüyorum.
  Böyle olduğundan ötürüdür kidoğru bilgi kaynaklarının en başında gelen Kur'an-ı Kerimin bu konudaki yaklaşımı benim için bir ölçü ve mihenktir.

  Kur'an-ı Kerime göre cehaletin en bariz yönü inançsızlık,şirk ve Allahtan başkasına tapınma olarak görülmektedir.
  Daha basit birt ifadeyle cehalet inanç tanımamazlık,hüküm ve kanun koymada Allaha ortaklar koşmaktır.Geçmişte putgedelerde farklı görünümlerdeki putlarla tapınma şeklinde kendini gösteren bu cehalet,günümüzde şekil değiştirmiş daha da tüzel bir kişilkik kazanmıştır.

  Hayatlarını kendi hevesleri ve vicdani kanaatlerine göre şekillendirdiklerini söyleyenler,doğrunun temel kaynağı Kur'anı yok sayarcasına ona karşıt ve ona inat yaslarla çözümler üretmeye çalışanlar bu açıdan bir bakıma putgededeki tapınanlarla yaptıklarıyla özdeş bir konumdadırlar.Cansız ve kendine de başkalarına da fayda veremeyecek sıradan varlıkları tanrı seviyesine koyanların özlerindeki inanç ile,İslamın asırlardır değişmeyen ve değişmeyecek temel yasası Kur'ana karşıt kendi içlerinden uydurdukları dizayn ve çözüm ilkeleri birer şirk ve ortaklık inancıdır.

  Cehaletin bir diğer tezahürü,Allahın insanlara kendi ahkamını tebliğ ve onları eğitim için gçrevlendirdiği peygamberleri kabul etmemek,onlara inana kimselerin ilk bakışta güçsüz ve toplumsal statü bakımından alt konumda olmanlar olarak görme düşüncesidir.
  Bu düşüğncenin günümüze yansıması ise,avami tabirle köylü,haso-memo yaklaşımıdır.
  Kendilerinde hep bir üst sınıf ve asalet gören ,inanç konusunda da duyarsız bir kısım kodaman taifesinin bazı siyasi düşünceleri ve o düşünce taraflarında var olduğuna inandıkları inancı bu yaklaşımla reddettikleri,hepimizin inkar edemeyeceği bir hakikattir.

  Cehaletin bir diğer tezahürü ırki üstünlük düşüncesidir.Tüm insanlar bir tek ana babadan gelmesine rağmen,yani temelde eşit statüde olmalarına rağmen,tarihsel süreçte yaptıklarından yola çıkarak kendi geçmişini diğer insanlardan ayrı tutma,farklı ve üstün görme düşüncesi,günümüzün en yaygın bir cehalet düşüncesidir.Kimin hangi soydan ya da hangi ırktan geleceğini seçme ve tercihte bulunma hakkı ve imkanı olmamasına rağmen,kendi ırkı dışındakleri aşağıda görme düşüncesi en yaygın bir cehalet görüntüsüdür.

  Yaşadığımız ülkede özellikle Arap ırkına karşı peşin hükümlü ve aşağılayıcı yaklaşım,bu ırkçı ve inkarcı yaklaşımın en tehlikelisidir.Hatta bu dışlayıcı yaklaşım zaman zaman kendisi de bir Arab olan Peygamberimizi inkara ve aşağılamaya varacak bir duruma gelmiştir.Kendilerini sosyal adalet ve özgürlükçü olarak yaftalayan bazı sivil toplum örgütlerinin son yıllarda yaptıkları bu tür saldırılar,ırkçı düşüncenin pek çok siyasi düşünce içerisinde varlığını sürdürmekte olduğunu göstermektedir.

  Cehaletin bir başka tezahürü alaycılık ve boş işlerle meşguliyettir.Alaycılık özünde bir tahammülsüzlüğü ve redçiliği barındırmaktadır.İliklere işlemiş bir düşmanlık alayla kendini göstermektedir.
  Bugün sokakta,işyerinde,eğitim yuvasında kısaca hayatın her alanında kendini çokca gösteren bu cehalet ,toplumsal bir çatışmanın da tetikleyicisi durumundadır.en masum ifadesiyle sıkmabaş,mürteci,dinci yaftalamaları,bu cehalet saplantısısn en çok kullanılan metodudur.

  21.Yüzyılın kadına verdiği değer ve statü cehaletin bir başka kimliğe bürünmüş şeklidir.Kadının adeta ticari bir meta haline dönüştürülmesi,erkeklerin birer şehvet kölesi olmasını sağlayan basın yayın faaliyetleri,cehaletin eskimez metodlarından birisidir.
  Geçmişte köleleştirilen kadınların bugün özgür köleler haline dönüşmesi sadece basit bir manevradır.Özü itibariyle ikisi de cehalet kaynaklıdır.Kadına hak ettiği değeri vermeme geleneğinin uygulamaya dönüşmüş şeklidir.

  Modernizmin sosyal,dini,ekonomik hayatımızı altüat etmesi,bilinçsiz harcama,kılık kıyafetlerdeki gittikçe aşırılaşan açılma şekli de Kur'ana gire birer cehalettir.

  Tüm bu söylediklerimizden yola çıkarak diyebilirizki,Modern çağın insanlığa en büyük hediyesi cehalettir.

  Hala toplumsal kargaşa ve gruplaşmalar varsa,hala toplumun bir kesimi refah içerisinde azgınca yaşamaya devam ederken,diğer kesim açlıkla başetmeye çalışıyorsa,İnançlarda yozlaşma ve saplantılar hızla yayılmaya devam ediyorsa,insanların kimlik ve kişilikleri değil de sosyal statüleri esas olmuşsa,saflık ve masumiyet yerini ölçüsüsüzlük ve utanmazlığaterketmişse,kadınlar şehvet ve ticaretin bir metai haline dönüştülmüşse,inançların vicdanlara hapsedilip seküler bir yaşam biçimi dayatılmaya çalışılıyorsa,

  Ve kısaca,Hakkın ölçülerinin yerini ferdin vicdani kanaati almışsa orada cehalet yerleşmiştir.
  En büyük tehlike de budur.
  Rahmanın peygamberine en büyük uyarısı da bu konudadır.

  "Cahillerden Olma"

  Hayırlı Ramazanlar Efendim.
  Kollarımda tutuk demir halkalar!

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52572

  Cevap: Cehaletin Anatomisi

  Cehaletin bir başka tezahürü alaycılık ve boş işlerle meşguliyettir.Alaycılık özünde bir tahammülsüzlüğü ve redçiliği barındırmaktadır.İliklere işlemiş bir düşmanlık alayla kendini göstermektedir.
  Bugün sokakta,işyerinde,eğitim yuvasında kısaca hayatın her alanında kendini çokca gösteren bu cehalet ,toplumsal bir çatışmanın da tetikleyicisi durumundadır.en masum ifadesiyle sıkmabaş,mürteci,dinci yaftalamaları,bu cehalet saplantısısn en çok kullanılan metodudur

  Galiba bu cehalet türü en etkili olanıdır.Rabb'im cahillerden ce cahilliklerinden korusun...

  Emeğinize sağlık abicim...
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.689
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7720

  Cevap: Cehaletin Anatomisi

  Cehaletin bir başka aksı sedası da enesine hadim ( benliğine hizmetci ) olmaktır.
  Bir vahidi kıyasi olarak verilen ene nin kendisine bir rüchaniyet ve RUBUBİYET vermektir.
  dolayısı ile eleştiriyi kabul etmemektir, nefsini bir avukat gibi sevmet ... bütün nekayıstan ( noksanlıklardan ) uzak görmektir.
  Başkalarını hendi enesine hadim yapmaktır. kendinden başkasını kabul etmemek ve sevmemektir.
  Başkalarının fikirlerinden istifade etmek yerine , sadece kendine yetinmektir... Benim mesleğim ve meşrebim güzeldir, en güzeldir demek yerine, SADECE GÜZEL, BENİM MESLEK VE MEŞREBİMDİR demektir....

  Cehaletin en katmerliside; karanlıkların dehlizlerinde olduğu halde, kendini NUREFŞAN sanmaktır... ve saymaktır.

  Kardeşimin emeğine sağlık

Benzer Konular

 1. Cehaletin tek ilâcı sormak...
  Venhar Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-10-2009, 09:12 PM
 2. Ayrılığın Anatomisi..
  blueice Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 22-05-2008, 05:38 AM
 3. Bir Ayrılığın Anatomisi...
  RABİA Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 07-04-2008, 10:03 AM
 4. Kadının bilinmeyen anatomisi
  Nil@y Tarafından Kadın Sağlığı (jinekoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-02-2008, 12:02 AM
 5. Ahir zamanda cahil olmak,cehaletin farkına varmamak demek
  mrs.x.ray Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 09-01-2008, 07:42 PM
Yukarı Çık