+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Dil Altı Hapı Orucu Bozar mı?

Din ve İnanç Kategorisinde ve islam (Müslümanlık) Forumunda Bulunan Dil Altı Hapı Orucu Bozar mı? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Orucu bozduğunu düşündüğümüz bir çok şey aslında orucu bozmuyor. Diyanet açıkladı. Bakın onlar ne? Diyanet İşleri Başkanlığına göre, unutarak bir

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Yaş
  36
  Mesaj
  2.600
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  72677

  Dil Altı Hapı Orucu Bozar mı?

  Orucu bozduğunu düşündüğümüz bir çok şey aslında orucu bozmuyor. Diyanet açıkladı. Bakın onlar ne?

  Diyanet İşleri Başkanlığına göre, unutarak bir şey yemek, güzel kokulu bir şey koklamak, duş alıp, diş fırçalamak, kasten yapılmadığı takdirde kusmak, kan vermek, merhem sürmek, vücuda ilaçlı bant yapıştırmak, astım hastalarının kullandığı sprey, göz, kulak ve burun damlası ile dil altı hapları, tedavi amaçlı aşı ve iğneler oruca zarar vermiyor.

  Buruna enfiye ve boğaza inecek şekilde bol miktarda su çekmek, ağızdan alınan hap, şurup ve pastil gibi şeyler ise orucu bozuyor.


  Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinden derlediği bilgilere göre, oruç, "ibadet niyetiyle yemekten, içmekten ve cinsi münasebetten uzak durmak" anl***** geliyor.

  ORUCU BOZAN DURUMLAR

  Yeme, içme ve cinsel ilişkide bulunma orucu bozuyor. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddelerle tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kaps***** giriyor.

  Ağızdan alınacak hap, şurup ve pastil gibi şeyler doğrudan mideye geçtiği ve tedavi amaçlı olsa bile beslenme niteliği taşıdığı için orucu bozuyor.

  Buruna enfiye çekmek, boğaza inecek şekilde bol miktarda su çekmek de oruca zarar veriyor. Unutarak bir şey yeyip içme, yıkanma, ağza su alma, diş fırçalama (misvakkullanma), sürme çekme, eşini öpme, yağlanma ve koku sürmek orucu bozmuyor.

  ORUCU BOZMAYAN DURUMLAR

  Kusma, kasten yapılmadığı durumlarda oruca zarar vermiyor, kasten yapıldığında ise sadece ağız dolusu olması halinde oruç bozuluyor.

  Astım hastalarının kullandığı sprey, göz, kulak ve burun damlası, dil altı hapları, fitil, kulak zarında delik bulunmayanların kulak yıkatması, idrar kanalını görüntüleme, idrar kanalına ilaç akıtma, su, yağ ve benzeri gıda özelliği taşıyan başka bir maddenin vücuda girmemesi kaydıyla endoskopi, kolonoskopi yaptırmak gibi tıbbi yöntemler oruca zarar vermiyor.

  Kulak, burun ve göze konulan ve tamamen tedavi amaçlı ilaç ve damlalar da orucu bozmuyor. Oruçlu iken tedavi ve aşı amaçlı iğneler yapılabiliyor.
  Makattan ultrason çektirme, lokal anestezi, suyun bağırsaklara verilmesinden sonra bekletilmeyip bağırsakların hemen temizlenmesi kaydıyla lavman yaptırma, herhangi bir sıvı madde almadan hemodiyalize girme, gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyon, anjiyo ve biyopsi yaptırma, kan verme, merhem sürme ve vücuda ilaçlı bant yapıştırma da orucu bozmuyor.

  KİM ORUCUNU KAZA EDEBİLİR?

  Ergen ve akıl sağlığı yerinde Müslümanlar oruç tutmakla yükümlü sayılıyor ancak hasta ve yolcu olanlarla gebe veya emzikli kadınlar oruç tutmayıp, normal duruma döndükten sonra oruçlarını kaza edebiliyorlar.Oruç tutmaya gücü yetmeyen yaşlılar ise ramazan ayı boyunca her gün bir fakiri doyurarak (fidye), bu ibadeti yerine getirmiş oluyor. Geçici bir süre ağır bir işte çalışmak durumunda kalanlar, oruç tuttukları takdirde sağlıklarına bir zarar geleceğinden endişe ediyorlarsa oruç tutmayabiliyorlar. Bu kişiler, imkan bulurlarsa oruçlarını kaza edebiliyor, bulamazlarsa oruç yerine fidye verebiliyorlar.Tutulamayan oruçların fidyesi, ramazanın başında veya sonunda, nakit para veya mal olarak da bir veya birçok yoksula verilebiliyor.

  SAHURU GEÇ, İFTARI SAATİNDE YAPMAK ÖNERİLİYOR

  Sahur yapmak ve sahur yemeğini mümkün olduğunca gecenin son vaktine denk getirmeye çalışmak, dinen uygun görülüyor. İslam dini, iftarın vakitinde yapılmasını teşvik ediyor.

  Oruç için niyet etmek önem taşıyor, oruca kalben niyet etmek, hangi orucu tutacağını kalbinden geçirmek yeterli sayılıyor. Ramazanın her günü için ayrı ayrı niyet edilmesi gerekiyor. Sahura kalkıp yeme ve içme de niyet yerine geçiyor.

  Ramazan boyunca maddi durumu yetersiz kişilere iftar yemeği verilmesi,Kur’an-ı Kerim okunması, oruç açılırken dua edilmesi ve kötü söz ve davranışlarla dedikodudan kaçınılması, ramazan ayında tavsiye edilen davranışlar arasında yeralıyor.  kaynak

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesaj
  1.003
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1277

  Cevap: Dil Altı Hapı Orucu Bozar mı?

  Ramazanlık veya iftariyelik gibi haberleri sık görmek iyide emeğinize teşekkür ede, ede ramazanı geçireceğiz galiba:Entusiasmado:, devamını dilerim. emeğinize sağlık.

  Bu arada kalp rahatsızlığı veya sıkıntı yüzünden dil altı ilaç alıpta hala oruç konusunu düşünen birine saygı göstermemek veya duymamak mümkün mü? Öyle bir sağlık sorunu olduğunda da C.Allah gönlüne göre versin hiç takmasın benim tüm oruçlarımdan daha makbul olur umarım orucu, çünki bu sağlıkla biz nazlanırken, gelde bu itikada imrenme.

Benzer Konular

 1. Orucun Kazası, Kaza Orucu, Kaza Oruçları, Kaza Orucu Nasıl Tutulur
  muhsin iyi Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-07-2012, 03:10 PM
 2. Kan vermek orucu bozar mı?
  YukseLL Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-07-2012, 12:37 AM
 3. Altı şey, altı yerde gariptir
  meridyen2 Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 22-08-2010, 12:21 PM
 4. İyi bir kıyafetin etkisini ne bozar ?
  Nil@y Tarafından Kadın Modası Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-04-2008, 04:39 PM
 5. Kidz CD 1 v1.2 (Altı yaş Altı Okuma Yazma Bilmeyen Çocuklar İçin)
  dogangunes Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-04-2008, 01:21 AM
Yukarı Çık